Reklama

Okénko minulosti: Sparťanský mladíček Hložek vymazal hattrickem rekordní zápis ostravského Lukeše

Tři góly proti Opavě sparťanského mladíčka Adama Hložka přestavují rekordní zápis do ligových análů: stal se ve věku 18 let a devíti měsíců nejmladším autorem hattricku v české lize. Odsunul tak z první příčky v této kategorii ostravského odchovance Martine Lukeše, jenž se třikrát trefil ve věku dvaceti let a 180 dnů

Zdroj: AC Sparta Praha

Psal se datum 20. května 1999, hrálo se 28. kolo ligového ročníku 1998/1999 a Baník Ostrava nastoupil v regionálním derby na půdě Karviné.

Domácí šli do vedení už v 11. minutě, kdy se prosadil Milan Duhan, jenže pak začal řádit ostravský odchovanec Martin Lukeš. Nasázel protivníkovi tři góly (37., 57. a 58. minuta), čtvrt hodiny potom přepustil místo Petru Rumanovi. Rekordní zápis byl učiněn.

„Hrozná úroveň, příšerné počasí – pršelo, málo diváků,“ vybavuje si utkání tehdejší trenér Baníku Verner Lička.

„Hrálo se už v uvozovkách o nic, soutěž se z naší strany jen dohrávala (Ostrava skončila pátá, beznadějně poslední Karviná sestoupila – poz. red.), jen Martin měl chuť a střílel,“ oceňuje přístup hráče, jenž pronikl na začátku podzimu do kádru A mužstva z dorostu. Společně s Liborem Sionkem.

Mezi Lukešem a Hložkem, který od něj přezval rekord, vidí Lička mnoho společného. „Oba přistupují k zápasům přirozeným způsobem, nepřipouštějí si tlak, nemyslí na to, aby hlavně něco nepokazili,“ říká odborník, jenž vychoval mnoho nadějných fotbalistů.

„Jiní mladí hráči na jejich místě neustále koukají na trenéra, na starší spoluhráče, aby jim vyhověli, ale oni hrají, co cítí a nebojí se,“ pokračuje.

Rozdíly však nachází. „Martin byl neuvěřitelně rychlý, úžasný atlet, jeho startovací rychlost byla až nepochopitelná,“ upozorňuje Lička. „Ale i on byl silový typ a na svůj věk velice tělesně vyspělý, mnozí ho neustále kritizovali, že má přes váhu,“ vzpomíná Lička.

V další kariéře si Lukeš, který před nástupem do ligového kádru Baníku Ostrava odešel přes platnou smlouvu s moravským klubem do Bayernu Mnichov a musel se pak navrátit, vyzkoušel angažmá ve Slavii Praha a připsal si také dva reprezentační starty, během nichž vstřelil dva góly.

Na Hložka tyto pocty teprve čekají. Rekord v kategorii nejmladší střelec tří gólů v české lize ovšem už převzal.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Co já vím, tak Lukešovo angažmá ve Slavii dopadlo dost neslavně a tak-nějak si vzpomínám, že byl na zbytek smlouvy přeřazen do B-týmu, tuším tenkrát hrající III.ligu . Byl to hodně velký “volnomyšlenkář” a sám se nebránil jednomu pivečku tak hodinku, hodinku a půl před výkopem v přilehlé restauraci u stadionu ( to utkání se hrálo mimo Prahu).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené