Spojte se s námi


Evropská liga

Okénko minulosti: Při zemětřesení ve Skopji v roce 1964 uspořádala UEFA charitativní zápas. Pomůže nyní i Turecku?

Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo desetitisíce lidských obětí, velké škody na majetku. I fotbalovém. Evropská fotbalová unie UEFA v těchto případech svým členům finančně pomáhá. V roce 1964 dokonce při zemětřesení v makedonské Skopji uspořádala charitativní zápas: Jugoslávie proti výběru Evropy.

Publikováno

dne

Turecko zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo desetitisíce lidských obětí, velké škody na majetku. I fotbalovém. Evropská fotbalová unie UEFA v těchto případech svým členům finančně pomáhá. V roce 1964 dokonce při zemětřesení v makedonské Skopji uspořádala charitativní zápas: Jugoslávie proti výběru Evropy.

Ve středu 26. července 1963 na svátek svaté Anny postihlo makedonskou metropoli Skopji, která byla součástí Jugoslávie, zemětřesení o síle 6,9 stupňů Richterovy škály. Bylo to jedno z nejničivějších v dějinách země.

Bilance byla děsivá: 1078 mrtvých, 3383 zraněných a 100 až 200 tisíc lidí bez domova. Zničeno bylo na 75 – 80 % zástavby. Postiženo bylo nejen město, ale i některá další menší sídla v okolí. Celkem zasáhlo oblast o rozloze 50 000 km2.

S pomocí přispěchaly jiné státy a nadnárodní organizace. I evropská fotbalová unie UEFA. Ta se rozhodla uspořádat charitativní zápas na pomoc obětem a k obnově členské země, v němž se střetla jugoslávská reprezentace s výběrem Evropy.

Utkání se hrálo první podzimní den ve středu 23. září 1964 v hlavním městě Bělehradu na národním stadionu a mělo vysokou nejen společenskou ale i sportovní kvalitu.

Jugoslávie patřila k nejlepším týmům světa, na šampionátu 1962 v Chile prošla až do semifinále, kde ji vyřadilo Československo po výsledku 1:3. Nakonec skončila čtvrtá. Trenér Ljubomir Lovrić měl pro tento zápas k dispozici krajany světového formátu.

Na lavičce evropského výběru seděl německý kouč Helmut Schön a povolal do týmu největší evropské hvězdy v čele s držitelem Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu kontinentu za rok 1962 československého záložníka Josefa Masopusta, jeho následovníka na trůnu za rok 1963 sovětského brankáře Lva Jašina a útočných šípů portugalské ´černé perly´ Eusébia (Zlatého míče se dočkal v roce 1965) a kultovního kapitána svého západoněmeckého týmu Uwe Seelera.

Československý fotbal se těšil z velké pocty, když nominaci obdrželi hned tři jeho zástupci: pravý obránce Jan Lála, stoper Svatopluk Pluskal a již zmiňovaný tvůrce hry Josef Masopust.

„Hrát v evropském výběru byla pro mne velká čest,“ vzpomíná nyní čtyřiaosmdesátiletá slávistická legenda Jan Lála, který za Československo odehrál 37 mezistátních zápasů. „Byl jsem v takové společnosti poprvé,“ připomíná, že jeho už nežijící kolegové Masopust a Pluskal pozvání do podobných výběrů zaznamenali.

Dobře si uvědomoval, že nejde jenom o slavnostní akci, ale zápas má především charitativní účel. „Jsme moc rád, že jsem mohl někomu pomoci, že náš zápas měl nějaký význam,“ zdůrazňuje Lála.

Konkrétní prožitky si už moc nevybavuje, ale naskakuje mu atmosféra, která utkání provázela. „Diváci vytvořili moc krásné prostředí a ani jim nevadilo, že jejich reprezentační tým tolik prohrál,“ připomíná, že o výsledek ani tolik nešlo, byť výše porážky 2:7 byla docela krutá.

V případě pomoci Turecku fotbalové unie o uspořádání charitativního zápasu neuvažuje, nejsou volné termíny, byl by velký problém s uvolňováním hráčů. Finančně však určitě pomůže.

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.