Reklama

Okénko minulosti: Předchozí titulový hattrick slavil legendární trenér Jaroslav Vejvoda

Slavia Praha je opět mistrem ligy, potřetí za sebou, pod všechny se podepsal kouč Jindřich Trpišovský. Naposledy se tento výjimečný kousek povedl trenérské legendě Jaroslavu Vejvodovi s Duklou Praha v první polovině 60. let minulého století.

Zdroj: FK Dukla Praha

Hrála se pochopitelně československá liga a armádní tým Dukla Praha vládl naprosto dominantně. V ročníku 1960/1961 vystřídal na trůnu nečekaného premianta Spartak Hradec Králové a připisoval si jeden titul za druhým.

„Když se začalo připomínat, že před Slavií s Jindřichem Trpišovským měl tři tituly Jaroslav Vejvoda, hned si na to vzpomněli,“ přiznává jeden ze základních kamenů tehdejšího mužstva útočník Josef Jelínek, vicemistr světa 1962 v Chile, kde se představilo mnoho hráčů z Dukly.

Rovněž Vejvoda uměl výborně poskládat mužstvo. „Měl osvědčené opory, jako byli Masopust, Novák, Pluskal, k tomu potřeboval mladé blázny, kteří všechno oběhali,“ vysvětluje Jelínek. „Tedy já, Ruda Kučera, Pepík Vacenovský, Komár Brumovský,“ vypočítává kolegy.

Když se daří, kabina funguje příkladně. „Samé legrácky a pohoda,“ líčí Jelínek. „Jarda Borovička navíc s Vejvodou ještě hrál, tak si mohl dovolit k němu docela dost, ale nezneužíval toho,“ pokračuje.

„My mladí ovšem vůbec, my koukali zpočátku na ty hvězdy, reprezentanty, jako vidle,“ nepopírá. Postupně se ale právě oni nesmazatelně zapsali do historie Dukly a celého československého fotbalu.

Tým z pražské Julisky neměl při dobývání tabulky jednoho vážnějšího konkurenta. V první ročníku vlády za ním skočila bratislavská Červená Hvezda (mistr 1959), následně Nitra a Trenčín, tedy slovenské týmy. „Takový několik let vyspělý soupeř jako byla nedávno pro Slavii plzeňská Viktorka, ten tehdy nebyl,“ uznává Jelínek.

Dukla Praha s Jaroslavem Vejvodou na lavičce dobyla federální ligu i v dalším ročníku 1963/1964 o dva body před dalším slovenským zástupcem Slovanem Bratislava.

Jindřich Trpišovský má ještě co dohánět…

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené