Okénko minulosti: Odepřené tituly? Ve vyspělých zemích jen za korupci

Když se předseda Ligové fotbalové asociace sparťanský funkcionář Dušan Svoboda vytasil s nápadem, že nejvyšší soutěž – pokud by se nestihla řádně dohrát – anuluje a titul (Slavia vede o osm bodů) by neudělil, sklidil velkou nevoli. Historie ostatně ukazuje, že ve vyspělých zemích se braly pocty jen za korupci.

Embed from Getty Images

Nejvyšší nyní zvaná Premier League anglická soutěž – nejstarší na světě s datem vzniku 1888 – se nerozehrála jen v časech válečných, ať šlo o světové konflikty v období 1915-1919 či 1940-1946. Rovněž španělská La Liga neznala vítěze jen za občanské války 1936-1939. Další slavná soutěž německá Bundesliga je o mnoho mladší, vznikla až v roce 1963 a výrazný zásah zaznamenala jen v roce 1991, kdy se sloučila s východoněmeckou Oberligou.

Italská Seria A zažila nepěkných případů o trochu víc. Válečné časy sice šikovně překlenula náhradními turnaji, po nichž premianti byli korunováni, avšak nesportovní jednání se netolerovalo.

V ročníku 1926/1927 se ho dopustilo AC Torino a nedostalo mistrovský glejt, v ročníku 2004/2005 byl vavřín odebrán za stejné prohřešky při ovlivňování výsledků městskému rivalovi Juventusu Turín a titul nebral nikdo, následný vítěz Juventus přišel o všechny body, čímž sestoupil a radoval se Inter Milán.

Nechme však velikánů, zahleďme se do soutěží obdobné velikosti jako český stát. Rakouská bundesliga byla zdeformována jen za období 3. Říše, kdy byl stát připojen k reichu. Fotbalová soutěž měla samostatnou sekci tzv. Gauligu Ostmark.

Belgičané si neposkvrnili svou pýchu ani po úplatkářské aféře Standard Lutych – Watterschei v roce 1982. Provalila se o dva roky později, hříšníci byli potrestáni zákazem činnosti, jelikož šlo i o reprezentanty, byl výrazně poškozen belgický výběr na ME 1984 ve Francii, ale soutěž anulována nebyla.

Silně politicky nestabilní Řecko se také umělo k fotbalovému umění chovat. Liga se sice nehrála hned v následném roce, kdy byla založena Řecká fotbalová asociace (1926), protože nejlepší kluby Olympiakos Pireus, Panathinaikos Atény a AEK Atény se ho pro rozpory s vedením nezúčastnily. V ročnících 1949/1950 a 1951/1952 zase dostala přednost reprezentace a její nabitý program. Tedy vyšší zájmy.

Něco anulovat, zničit, znehodnotit odvedenou práci si nedovolil zatím nikdo. Sportovní hledisko bylo vždy na prvním místě.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?