Spojte se s námi

Různé

Okénko minulosti: Nejen v zahraničí se najdou popletenci, v Česku sedí i ve výkonném výboru

Zveřejněno

dne

Výkon Slavie Praha proti Barceloně oceňuje celá Evropa, červenobílí si vydobyli uznání. Už by se nemělo stávat, že si ji budou plést se Spartou, jak se to přihodilo například marketingovému oddělení slavné Chelsea FC, když na jaře v Evropské lize nabízelo lístky na Spartu, přestože proti týmu hrál její největší rival. Ale takové přehmaty nejsou výsadou jen zahraničních ignorantů, provázejí i českou fotbalovou historii.

Embed from Getty Images

Snad nejotřesnější případ, který ani v toku času nelze jen tak ospravedlnit, se váže ke květnu 2008, kdy na přátelský přípravný zápas přijeli do Prahy reprezentanti Litvy. Nebo Lotyšska? Tyhle pobaltské země se mnohdy pletou, hlavním důvodem je nejspíš anglický název, který české občany dosti mate: Latvia=Lotyšsko, Lithuania=Litva.

Šlo ovšem o mezistátní zápas, oficiální střetnutí na nejvyšší státní úrovni, předpokládalo se, že odpovědní lidé k němu přistoupí s nejvyšší diplomatickou obezřetností. Nestalo se.

Nejprve nastal poprask v tiskovém středisku, kam byl přinesen program, který připravilo oddělení komunikace FAČR. Na titulní straně litevské novináře vítala státní vlajka Lotyšska a dozvěděli se, že jejich hlavním městem je Riga, nikoli Vilnius. Zděšení vystřídala okamžitá akce, za kterou by se nemusela stydět zásahová jednotka. Program byl neprodleně stažen.

Největší ostuda však teprve měla přijít při slavnostním nástupu. Hosté se chytili za ramena a čekali na svou státní hymnu. Brzy se však pustili a jejich výrazy nesly stopy značné nevole: slyšeli tóny lotyšské hymny.

Přitom hlasatel na stadionu v Edenu měl připravenou správnou nahrávku, špatnou mu vnutil pracovník fotbalové asociace Miroslav Liba, nyní člen výkonného výboru.

Po této velice trapné a těžko vysvětlitelné blamáži odstoupil z pozice ředitele oddělení komunikace Václav Tichý, Liba žádnou osobní odpovědnost funkčně nepřijal. Dokonce povýšil, nyní je statutárním zástupcem orgánu.

Kritizovat nedostatky o povědomí o českém fotbale zahraničních pracovníků, či se jim dokonce vysmívat, je poněkud ubohé. A slávisté jsou přesvědčeni, že po výkonech ve skupině smrti Ligy mistrů jejich tým se Spartou už jen tak někdo nezamění.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Různé

Vitrína dneška: Čeští reprezentanti v lipové barvě a Řepka musí nadále sedět. Pro blbost

Zveřejněno

dne

Revoluce přichází i do české fotbalové reprezentace, společnost Puma přestavila nové dresy pro venkovní zápasy v netradiční barvě. Proske pískat neumí a komise rozhodčích má konečně plný počet členů, přichází odborník. Mocní jsou v lize nadále protěžováni. Řepka zůstává ve vězení.

Zdroj: fcslovanliberec.cz

Lípa do reprezentace

Nikoli, nejde o návrat Ondřeje Lípy na místo tiskového mluvčího či jiné fačrovské funkce. Vzdorovitý bývalý zaměstnanec nadále zůstává na seznamu nepřijatelných, jelikož vyjádřil postoj, který není vhodný oddaného podřízeného, když podepsal protest proti odchodu Michala Prokeše z postu technického ředitele.

Dresy lípové (zelené) barvy budou nosit na sobě čeští reprezentanti ve venkovních duelech, premiérově už v utkání v Bulharsku dne 17. listopadu, na den státního svátku. „Je to revoluční,“ přivinul novou verzi k tomuto výročí Štěpán Reinberger ze společnosti Puma.

Nabízejí se i jiné barvy. Olivín je národní kámen, fialová vyznačuje pokoru, za zamyšlení stojí pochod Prague Pride Parada. Jen aby to hráčům slušelo.

Proskeho neřešitelná volba a konečně odborník

Byl u vrchnosti oblíbený, dobře sloužil, dostal se na mezinárodní listinu rozhodčích. Přestal být výkonný, vypadl z ní. Možná si chtěl svou pozici znovu posílit v Plzni, kde je vládce českého fotbalu Roman Berbr doma, a svými chybami pomohl Viktorii zdolat bojovný Liberec.

Rozhodčí Zbyněk Proske tím však nic nezískal. Za neodpustitelné chyby bude pykat a na lepší místo nepovyskočí. „Měli jsme pravdu, neumí to,“ zazní potěšeně z úst lidí, kteří určují dění v českém fotbale. Budou mít pravdu. Kdo ho však mezi nejlepší vybral?

Komise rozhodčích má konečně klid, plný počet na pět členů doplnil ředitel LFA Tomáš Bárta. Je odborník? Je, vyhodnocuje videozáznamy zápasů profesionálních soutěží. Námitka, že neodřídil jediný zápas na vrcholné úrovni, je scestná. Tuhle zkušenost nemá ani jeden ze členů komise.

Protěžovaní mocní

Nejen Viktoria Plzeň si užila přízně rozhodčích. Obhájce titulu a jasný dominátor ligy Slavia se dostala do vedení nad Teplicemi divnou penaltou, kterou nařídil arbitr Pechanec, kdy hráč červenobílých Olayinka prošlápl Kodeše.

Sparta, přestože v Jablonci vedla už 2:0, mohla nakonec padnout, rozhodčí Královec však neuznal Jugasův gól pro útočný faul Doležala. Stoper hostí ho držel, on se z klinče vysmekl, čímž jeho strážce upadl… A faul tu byl!

Kdepak, Česko je hornatá krajina a vždycky někdo bude hrát do kopce.

Řepka musí nadále sedět, pro blbost

O předčasné propuštění z výkonu trestu požádal bývalý reprezentant Tomáš Řepka. Pravda, choval se jako magor, vysmíval se všem varováním, odmítal veřejné práce (pak je splnil). Putoval do vězení, kde snad prozřel. Kdyby byl volný, byl by společnosti nebezpečný a pokračoval v nezákonné činnosti?

Na svobodu však nepůjde. V zemi, kde osvobozující rozsudky slyší různí pokoutní podnikatelé, lobisté a přítelíčkové politiků, je všechno jasné: trestá se jen za blbost.

Pokračovat ve čtení

Různé

Vitrína dneška: Slavia vládne lize, do Barcelony odletěla Sparta. Veřejnoprávně

Zveřejněno

dne

Celá Evropa mluví s uznáním o Slavii Praha, která vládne nejvyšší domácí soutěži, média se však nadále klaní před Spartou. Alespoň veřejnoprávní Česká televize, jejíž moderátorka Kateřina Nekolná poslala rudé do Barcelony. Uvidíme, jak tam podle ní dopadnou. Baník pokračuje v poháru, Slavia má ligové body a navýšila náskok. Všichni jsou spokojeni. Souček je nyní neprodejný a obránce AS Monaco nakopl VAR. Odvážný hoch.

Embed from Getty Images

Česká televize chrání občany od desinformací

Slavia Praha navýšila náskok ve FORTUNA:LIZE, o obhájení titulu ovšem ještě mluvit nechce, ale takový náskok – jedenáct bodů po polovině základní části – by ztratili jen moulové. Sparta vyhrála na půdě poslední Opavy s odřeným nosem, ale renomé má pořád daleko větší.

Moderátorka České televize Kateřina Nekolná národu oznámila, že do Barcelony na utkání Ligy mistrů odletěla Sparta. Jelikož jde o veřejnoprávní médium, které si z daně nazvanou koncesionářský poplatek platí povinně všichni občané, má její sdělení patřičnou váhu. Diskutovat o pravdivosti by se nemělo.

Červenobílí pohárovou trofej neobhájí, Souček neodejde

Když se v krátkém časovém horizontu střetnou dva týmy v lize a poháru, scénář bývá ustálený: někdo vypotřebuje body do tabulky, někdo by raději cestoval pohárovým pavoukem. Naplněn byl i při soubojích Baníku Ostrava a Slavie Praha. Jen je třeba rozklíčovat, kdo měl na tom jakou zásluhu či podíl.

Červenobílí – v Ostravě nastoupili v černém – pohárovou trofej neobhájí, poprvé v sezoně padli proti domácímu soupeři. Pomsta (výměna) v Edenu byla ovšem sladká, čtyři góly byly ještě milostivým vyjádřením převahy.

A fanoušci pražského klubu dostali od vedení dárek k Vánocům. Opora týmu střední záložník Tomáš Souček, se sedmi trefami nejlepší střelec kolektivu, v zimní přestávce neodejde, vydrží až do léta. Byl označen za neprodejného. V takové situaci pomůže jen suma, která se neodmítá.

Inspirace z Francie

Francouzský obránce AS Monaco Ruben Aguilar byl vyloučen v závěru zápasu v St. Etienne (0:1), v němž se cítili hosté poškozeni výroky rozhodčích, a při odchodu ze hřiště si vylil vztek na monitoru, ke kterému chodí rozhodčí konzultovat sporné momenty s VAR.

Šestadvacetiletý odchovanec Auxerre tak vyjádřil jasně svůj postoj k bedýnce, která má být zárukou spravedlnosti a přitom je v rukou ´černokněžníků´ tak zneužitelná. Určitě by stálo ho získat aspoň na hostování do české nejvyšší soutěže. Který klub se odváží?

Pokračovat ve čtení

Různé

Fotbalové dresy pohledem výrobce

Zveřejněno

dne

Fotbal je krásný sport, ke kterému neodmyslitelně patří i dresy, bez kterých by si hráči na hřišti nejspíše nepřihráli a nemohli by spolupracovat. Fotbalové dresy zaznamenaly v historii mnoho vývojových etap, ale prakticky vždy zahrnovaly vrchní díl (trikot), trenýrky a štulpny. U všech tří zmíněných součástí se dají nalézt historické nuance.

Vrchní díl – trikot nebo dres

Samotný dres a jeho vývoj byl ve své historii celkem zajímavý. Byly doby, kdy fotbalové týmy preferovaly dresy jednobarevné bez zvláštních motivů a potisku.

Rozvoj a tvořivost lidí a výrobců však nešlo zastavit, proto s sebou současná podoba fotbalových dresů přináší velmi zajímavé barevné kombinace, které často respektují oficiální barvy týmové vlajky. Nemusíme chodit daleko, příklad Slavie Praha je v tomto velmi výmluvný, jejich červenobílou kombinaci znají snad všichni fandové.

Trenky

Spodní díl dresu byl často podružný trendům doby. V éře Antonína Panenky to byly klasické přiléhavé trenky, které někteří pamatujeme z předrevoluční tělesné výchovy.

To už dnes neplatí a fotbalové trenky jsou většinou šity do stylu šortek. Jejich barva opět respektuje klubové barvy a základním požadavkem je, aby trenky hráčům seděly a byly vysoce funkční, což se odvíjí od použitých materiálů.

Štulpny

Klasickou otázkou hráčů bývá: “Budou součástí dresu klasické štulpny nebo ponožkové?”. Tato otázka vyvstala opět díky vývoji a dnes jsou již zcela běžné štulpny, ke kterým není třeba doplňovat ponožku. Odpadá tak často nepříjemné shrnutí vlastní ponožky v botě a velký tlak a bolest. Na druhou stranu mnoho hráčů se dnes ke klasickým “gumičkovým” štulpnám vrací, protože jsou pro ně pohodlnější.

Nejhezčí dresy – TOP 5

V aktuální sezóně je opravdu z čeho vybírat. Týmy se pro sezónu 2019/2020 začaly předhánět v originalitě, ale i tradici. Pokud máme hodnotit, které týmové dresy jsou nejpovedenější a nejzajímavější, pak nemůžeme opomenout následující pětici kombinací:

Venkovní dres Leicesteru City – samotný dres kombinuje odstíny růžové barvy s černými trenýrkami. Odvážná kombinace moderní růžové s černou se zdá být IN.

Venkovní dres AS Řím – velmi pěkná designová bomba. Na bílém podkladu najdeme nádherný tříbarevný “blesk”, který by jistě měl symbolizovat rychlost hráčů týmu z Říma.

Domácí klasika Bayernu Mnichov – nádherné červené barvy a jednolitost dresů německého mistra budí velký obdiv.

Manchester City na hřištích soupeřů – dominantní černá barva dresů s prvky žlutého zjemnění. Tak to jsou dresy, kterými uchvátí Manchester City.

Wolsfburg doma – tak to je opravdová krása. Odstíny zelených barev, kříž přes prsa a uprostřed “dvojité VÉ”. To ve fandech musí budit dojem pozitivního fotbalového šílenství.

Novinka dresy pro E-sport

Žijeme v moderním světě, ve kterém se mj. rozvíjí i tzv. e-sport, jehož popularita stále roste. E-sportovní týmy spolu s fandy se prostě též chtějí poznat, a proto se snaží být jednotně oblečeni.

A právě k tomu jim můžeme pomoci my v Markysport, protože jim vyrobíme dresy dle jejich zadání, díky nimž se zaručeně poznají a to nejen ve virtuálním světě.

Markysport

Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně.

Společnost se mj. orientuje i na výrobu fotbalových dresůPrávě tady nabízí nejen unikátní barevné kombinace, ale především vynikající funkčnost, která je pro fotbalové hráče zásadní.

Služby Markysport mohou využít nejen profesionální fotbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů nebo třeba školáků. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené