Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Liverpool mistrem po třiceti letech, celé generace ztracených

Publikováno

dne

Neuvěřitelných třicet let – naposledy v ročníku 1989/1990 – čekal slavný anglický Liverpool FC na korunovaci v domácí nejvyšší soutěži. Mezitím sice dvakrát vyhrál Ligu mistrů, bral i jiné cenné trofeje, ale proslulou Premier League nikdy dosud nedobyl. Ta byla založena v roce 1992 a Reds ji pokořili tedy poprvé v historii.

Sběratel trofejí, domácích i mezinárodních, to byl Liverpool FC minulého století. Na jeho sklonku se však hromadění anglických titulů zaseklo.

Když svěřenci legendárního útočníka a později kouče Kennetha Dalglishe v ročníku 1989/1990 dobyli nejvyšší anglickou soutěž, netušili, že na třicet let ji nikdo z nich – hvězdami tehdejšího týmu byli například útočníci Ian Rush a John Barnes – ani z dlouhé řady následovníků nepolaská.

„Byla to pro klub, hráče i fanoušky obrovská frustrace,“ přiznává Vladimír Šmicer, jeden z českých hráčů, jenž ve městě Beatles zanechal výraznou stopu. Na vytouženou trofej nedosáhly desítky vynikajících fotbalistů.

Stačí vzpomenout jména jako Robbie Fowler, Steve McManaman, Gary McAllister, Steven Gerrard, Xabi Alonso, neradoval se ani nikdo z tria českých legionářů Patrik Berger, Milan Baroš a Vladimír Šmicer.

Zářivý chlapec anglického fotbalu Michael Owen, držitel Zlatého míče nejlepšího fotbalisty Evropy za rok 2001, se sice jako jeden z mála dočkal, ovšem v dresu velkého rivala Manchesteru United v ročníku 2010/2011.

„A právě v to je další roztrpčení,“ připomíná Šmicer. „Manchester United za tu dobu Liverpool v počtu titulů přeskočil, stal se na domácí scéně nejúspěšnějším anglickým klubem,“ upozorňuje. S letošním úspěchem má Liverpool celkem devatenáct zářezů, Manchester United o jeden více, třináct si připsal během plonkového období svého soka…

V pohárech však Liverpool tak marný nebyl. Nejstarší klubovou soutěž na světě Anglický pohár získal dvakrát, v ročníku 2000/2001 vyhrál Evropskou ligu, v ročníku 2004/2005 dokonce nejprestižnější cenu Ligu mistrů, když v památném finále v Istanbulu dohnal třígólový náskok italského AC Milan.

„Asi není nic většího než vyhrát Ligu mistrů, vlastně to znamená, že jste nejlepším týmem v Evropě, ne-li na světě,“ přemítá Šmicer, jenž se o jásot zasloužil ve finále gólem a proměněným pokusem v penaltovém rozstřelu. „Ale pořád triumf v Premier League chyběl,“ uznává.

Klub založený v roce 1892 se dočkal až letos, když loni opět dobyl Ligu mistrů. Úspěch veliký, ale oslavy skromné, až nedostatečné.

O tom, že už nemůže být tým předstižen, rozhodlo definitivně utkání Manchester City-Chelsea, ale mnohem vážněji situaci poznamenala pandemie koronaviru. „Fanoušci ani v dalších zápasech na stadion nesměli, nemohli si společně s hráči vychutnat slastné pocity. Bylo to ochuzené,“ líčí Šmicer.

Všichni však věří, že další titul nepřijde opět za dlouhých třicet let…

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.