Okénko minulosti: Ligu v roce 1968 přervala ´přátelská pomoc´ vojsk Varšavské smlouvy

Naposledy se fotbalový fanoušek kochal prvoligovým zápasem v pondělí 9. března (Baník Ostrava-Mladá Boleslav 2:3), pak mu koronavirová pandemie jeho potěchu sebrala. Podle plánu by se sportovní akce měly obnovit 8. června, tedy tři měsíce půstu. Násilné přervání však nejvyšší soutěž – tehdy československá – už zažila. V období hrůzy za okupace vojsky Varšavské smlouvy v konci léta 1968.

Embed from Getty Images

V ročníku 1967/1968 první titul v historii vybojovala parta Jánošíků ze Spartaku Trnava trenéra ´Toni Báčiho´ Antonína Malatinského. Po letní přestávce se s vervou vydala na obhajobu a těšila se na vystoupení v Poháru mistrů. Avšak po dvou odehraných kolech 21. srpna vtrhla s odůvodněním potlačení kontrarevoluce vojska Varšavské smlouvy – SSSR, NDR, Polska, Maďarska a Bulharska, Rumunsko odmítlo.

„Příjezd tanků jsem neviděl, protože jsem ležel v nemocnici a vyndávali mi mandle,“ vzpomíná opora trnavského zázraku Karol Dobiaš. „Když mi řekli, že nás napadli, ptal jsem – kdo, Američané?“ zauvažoval pod tlakem propagandy, že imperialisté chtějí rozbít ´svobodný socialistický svět´. Šlo ovšem o ´přátelskou´ výpomoc v krizovém období.

Armády čtyř zemí (NDR vyslala jen několik specialistů) obsadily celé území Československa, v některých městech – Teplice, Košice – byl vyhlášen zákaz vycházení. V Trnavě byl poměrně klid. „Chodili jsme na tréninky a nevěděli pořádně, co se děje. V Praze to muselo být horší,“ poukazuje na hlavní město Dobiaš.

Centrem odporu, byť bez možnosti zvratu a rychle potlačeného, byla skutečně Praha. „Ráno po invazi jsme přišli na stadion v Edenu, kde si však už vojáci chystali rozbít tábor,“ líčí tehdejší slávista Ivan Kopecký, později vynikající trenér (titul Vítkovice 1986). „Hned nás trenér František Havránek rozpustil, každý měl své starosti,“ potvrzuje, že na fotbal nebylo ani pomyšlení.

Nevědělo se, zda nevypukne válka, obyvatelé začali skupovat potraviny. „Měl jsem malé dítě, vezl jsem rodinu na chalupu do Mirošovic. Dálnice ještě nestála, po staré benešovské, přede mnou tank, za mnou tank, našeho fiátka 600 by snadno rozdrtily,“ popisuje Kopecký dramatické události.

Liga byla přervána na měsíc. „Občas jsme přišli na stadion, žádný organizovaný trénink však nebyl, každý se staral sám o sebe i po kondiční stránce. Moc jsme se těšili, až se začne zase hrát. Dalo se tak zapomenout na hrůznou dobu, která nastala,“ zdůrazňuje Kopecký, jakou dostal fotbal společenskou hodnotu.

A novináři museli volit opatrná slova, odsoudit invazi znamenalo konec kariéry. „Ročník byl po prvních dvou kolech dočasně přerušen vzhledem k nesportovnímu zákroku některých zemí“, psal velice odvážně a vtipně nový týdeník Gól v přehledu Rok dal.

Trnava titul obhájila a v Poháru mistrů došla až do semifinále, vyřadil ji slavný Ajax Amsterdam (0:3 a 2:0). Slavia nejvyšší soutěž, už pod vedením trenéra Jiřího Nedvídka, zachránila….

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Voráček musel skousnout debakl, v dresu Sharks zazářil Hertl. Jak si vedli v NHL další legionáři?

NHL za sebou má další hrací den a opět se během něj představilo několik hráčů z České republiky. Jak se jim dařilo a kdo z nich zazářil nejvíce?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Leverkusen vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

V úterý čeká tým Patrika Schicka velké utkání s Borusií Dortmund, která se v poslední době výrazně zvedla. To Leverkusen ztrácí body zápas za zápasem a další ztráta by je mohla poslat mimo první čtyřku.