Okénko minulosti: Krajští fotbaloví šéfové v politických volbách neuspěli, v roce 2002 neuspěl ani předseda

Dva předsedové krajských fotbalových svazů šli do voleb do politických orgánů. V olomouckém Stanislav Kaláb do senátních a v jihočeském Jan Jílek do krajských. Neuspěli. Nebyli však první. V roce 2002 se pokusil dostat do senátu tehdejší předseda ČMFS (nyní FAČR) a také nezvítězil. Neprošel ani do druhého kola.

Zdroj: Pixabay

Stanislav Kaláb kandidoval v olomouckém kraji do senátu za Stranu přímé demokracie Tomia Okamury, získal mizivou podporu voličů, jen 5,74 procenta. Skončil hluboko v poli poražených.

Ještě hůře dopadl v jihočeském kraji jeho fotbalový šéf Jan Jílek, jenž za hnutí Změna 2020 při pokusu proniknout do zastupitelstva nabral pouhých 1,91 procent. Naprostý propadák, voliče nezaujali.

Přitom oba bývalí rozhodčí, Jílek dokonce ještě v uplynulém ročníku na listině prvoligových, měli velkou podporu vedení FAČR, neboť patří mezi letité oddané služebníky nejmocnějšího muže místopředsedy za Čechy Romana Berbra. Kalába dokonce osobně podpořil předseda asociace Martin Malík. K ničemu to nevedlo.

Paradoxně uspěl fotbalovým ústředím neprotežovaný Jan Zahradníček, rovněž bývalý rozhodčí a nadále funkcionář na moravské úrovni, jenž pronikl do druhého kola senátních voleb v olomouckém kraji za hnutí ANO (byl tedy přímým protivníkem Kalába) se ziskem téměř 23 procent hlasů. A utká se o právo sedět v horní sněmovně.

Do senátu kandidoval – bez kýženého výsledku – v roce 2002 i nejvyšší muž tehdejšího českého fotbalu Jan Obst, povoláním právník, jako člen ČSSD. „Získal jsem v Praze třináct procent hlasů a skončil na třetím nepostupovém místě,“ doznává porážku. „Ale byl to vlastně úspěch, neboť levice v hlavním městě nemá tradičně silnou pozici,“ rozkrývá s nadhledem politickou scénu.

I když nešlo zatajit, že je nejvyšším mužem nejpopulárnějšího sportu v republice, nijak to nevypichoval. „Při předvolebních debatách se na fotbal přirozeně stočila řeč, ale svou funkcí jsem se neoháněl,“ upozorňuje Obst.

„Rovněž jsem nepožadoval od kolegů či dokonce reprezentantů podporu, i když tehdy byl český tým velice úspěšný a měl hodně silných osobností působících v nejsilnějších evropských ligách,“ poukazuje na zlaté časy českého fotbalu.

„Odporovalo by to dokonce stanovám spolku,“ zdůrazňuje. „Tam je jasně ukotveno, že spolek je nezávislý na politických stranách,“ hledí do nejvyšší normy.

Jako zkušený legislativec proto nedovede pochopit, že se k tomu Malík v případě Kalába propůjčil. „Kdyby se vyjádřil jako občan, tak snad možná, ale on zdůraznil, že je předseda FAČR. To je naprosto nepřípustné a porušil tím stanovy,“ říká Obst.

Fotbal má však pořád naději, že bude mít svého senátora. I když Zahradníček nepatří mezi vyvolené, které má vedení asociace v oblibě.

Zdroj: Vláda ČR

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Přej zdroj Vláda 😂 Ruik se zdál být další komerční informator. A i přes základní pravopisné chyby se nyní ukazuje, že Ruik.cz je šrot. Kopa sraček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ronaldo je vyšetřován kvůli návratu do Itálie s pozitivním testem na Covid-19

Vincenzo Spadafora, italský ministr sportu, kritizuje Cristiana Ronalda, který se rozhodl odletět zpět do Itálie poté, co měl pozitivní test na koronavirus během mezinárodního utkání s Portugalskem.

Fede Valverde se pomalu stává klíčovým hráčem Realu Madrid. Kde se vzal a jakou má zvláštní přezdívku?

Federico Valverde v sobotním El Clasicu poslal Real Madrid do vedení a španělská média ho označila za muže zápasu. La ligu moc nesledujete a nevíte o koho jde? Tak si 22letého Uruguayce rychle zapamatujte, pomalu totiž přebírá otěže madridské zálohy a potenciál má skutečně obrovský.

Vrba do Baníku? Pod Kozlem to nešlape, majitel Brabec již o něj dříve několikrát zájem projevil

V minulosti se Vrba vyjádřil v tom smyslu, že by si jednou znovu rád zatrénoval blízko jeho rodišti v Ostravě. Nadešel teď po vyhazovu z bulharského Ludogorets Razgradu ten pravý čas na splnění tohoto přání?