Okénko minulosti: Krajští fotbaloví šéfové v politických volbách neuspěli, v roce 2002 neuspěl ani předseda

Dva předsedové krajských fotbalových svazů šli do voleb do politických orgánů. V olomouckém Stanislav Kaláb do senátních a v jihočeském Jan Jílek do krajských. Neuspěli. Nebyli však první. V roce 2002 se pokusil dostat do senátu tehdejší předseda ČMFS (nyní FAČR) a také nezvítězil. Neprošel ani do druhého kola.

Zdroj: Pixabay

Stanislav Kaláb kandidoval v olomouckém kraji do senátu za Stranu přímé demokracie Tomia Okamury, získal mizivou podporu voličů, jen 5,74 procenta. Skončil hluboko v poli poražených.

Ještě hůře dopadl v jihočeském kraji jeho fotbalový šéf Jan Jílek, jenž za hnutí Změna 2020 při pokusu proniknout do zastupitelstva nabral pouhých 1,91 procent. Naprostý propadák, voliče nezaujali.

Přitom oba bývalí rozhodčí, Jílek dokonce ještě v uplynulém ročníku na listině prvoligových, měli velkou podporu vedení FAČR, neboť patří mezi letité oddané služebníky nejmocnějšího muže místopředsedy za Čechy Romana Berbra. Kalába dokonce osobně podpořil předseda asociace Martin Malík. K ničemu to nevedlo.

Paradoxně uspěl fotbalovým ústředím neprotežovaný Jan Zahradníček, rovněž bývalý rozhodčí a nadále funkcionář na moravské úrovni, jenž pronikl do druhého kola senátních voleb v olomouckém kraji za hnutí ANO (byl tedy přímým protivníkem Kalába) se ziskem téměř 23 procent hlasů. A utká se o právo sedět v horní sněmovně.

Do senátu kandidoval – bez kýženého výsledku – v roce 2002 i nejvyšší muž tehdejšího českého fotbalu Jan Obst, povoláním právník, jako člen ČSSD. „Získal jsem v Praze třináct procent hlasů a skončil na třetím nepostupovém místě,“ doznává porážku. „Ale byl to vlastně úspěch, neboť levice v hlavním městě nemá tradičně silnou pozici,“ rozkrývá s nadhledem politickou scénu.

I když nešlo zatajit, že je nejvyšším mužem nejpopulárnějšího sportu v republice, nijak to nevypichoval. „Při předvolebních debatách se na fotbal přirozeně stočila řeč, ale svou funkcí jsem se neoháněl,“ upozorňuje Obst.

„Rovněž jsem nepožadoval od kolegů či dokonce reprezentantů podporu, i když tehdy byl český tým velice úspěšný a měl hodně silných osobností působících v nejsilnějších evropských ligách,“ poukazuje na zlaté časy českého fotbalu.

„Odporovalo by to dokonce stanovám spolku,“ zdůrazňuje. „Tam je jasně ukotveno, že spolek je nezávislý na politických stranách,“ hledí do nejvyšší normy.

Jako zkušený legislativec proto nedovede pochopit, že se k tomu Malík v případě Kalába propůjčil. „Kdyby se vyjádřil jako občan, tak snad možná, ale on zdůraznil, že je předseda FAČR. To je naprosto nepřípustné a porušil tím stanovy,“ říká Obst.

Fotbal má však pořád naději, že bude mít svého senátora. I když Zahradníček nepatří mezi vyvolené, které má vedení asociace v oblibě.

Zdroj: Vláda ČR

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Přej zdroj Vláda 😂 Ruik se zdál být další komerční informator. A i přes základní pravopisné chyby se nyní ukazuje, že Ruik.cz je šrot. Kopa sraček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia zakázala svým hráčům na hostování nastupovat proti ní! Prý se tento krok neosvědčil

A je to tu zase. Téma Slavia a hráči na hostování se řešilo v létě ve velkém. Mnoho hráčů totiž odešlo do Slovanu Liberec. Po velkém tlaku veřejnosti se sešívaní rozhodli alespoň povolit svým hráčům nastoupit do zápasu proti ní. Nyní to ale po půl roce opět zakazuje. Proč?

Odegaard oficiálně v Arsenalu! Zásadní roli v rozhodování prý hrál Mikel Arteta

Martin Odegaard se v létě vrátil do Realu Madrid, kde mu byl slíben dostatek prostoru, aby prokázal své kvality. Slib však nebyl dodržen a talentovaný Nor požádal o uvolnění na hostování, v čemž mu bylo vyhověno. Ofenzivní záložník si vyzkouší angažmá v Premier League.

José Mourinho oslavil 58. narozeniny. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Osobitý portugalský kouč působil v Anglii, Španělsku či například v Itálii. Za sebou má celou řádku vypjatých a takticky zvládnutých duelů. Jak doposud vypadala jeho trenérská kariéra.