Okénko minulosti: Karel Gott byl fanouškem všech klubů

Bylo to hodně emotivní. Před utkáním Ligy mistrů Slavia Praha-Borussia Dortmund se vyprodaný Eden rozloučil s největší pěveckou osobností česko(slovenské) historie Karlem Gottem písničkou ´Včelka Mája´ v české i německé verzi. Bylo tím vyjádřeno, že měl mistr vztah k oběma klubům, které stály na hřišti proti sobě. Jako ostatně ke všem klubům, ke všem lidem.

Zdroj: wikimedia

Komu vlastně Karel Gott, jenž neskrýval vřelý vztah ke sportu a fotbalu především, fandil? Jako plzeňský rodák měl přirozeně v srdci místní týmy, Viktorie (za socialistického období Škodovka) však začala hrát významnou roli až v poslední dekádě.

Český národ se tradičně dělí na slávisty a sparťany a jedno je, kde se člověk narodí. Ke Karlu Gottovi se přisouvala vytrvale červenobílá kombinace a je pravda, že kdykoli promluvil na téma Slavia, linuly se z jeho úst jen slova přívětivá a ve špatných časech jejího pronásledování v minulém komunistickém režimu rovněž povzbudivá.

Dres s červenou hvězdou na srdci na sebe navlékl i v televizním hudebním filmu ´Písničky 1973´ vynikající režiséra Ivo Paukerta. V závěrečné scéně, kdy orchestr Karla Vlacha zpívá nesmrtelný song ´Zelená je tráva´ (točilo se na sparťanském stadionu na Letné), Karel Gott hlavičkuje v slávistickém oblečení.

Ale stejné barvy v tomto filmu na sebe navlékli rovněž Jaromír Mayer, Miluška Voborníková, Milan Drobný, Jitka Molavcová a přirozeně skupina Františka Ringo Čecha. Postavy brankáře – Karel Gott se vždy k tomuto postu aktivně hlásil – se zhostili Václav Neckář, Petra Černocká a Helena Vondráčková.

O Slavii velice mile Gott mluvil i při oslavách 125. výročí založení nejstaršího českého klubu před čtyřmi lety, s velikou úctou přijal dres na památku. Ale takto vstřícně se choval ke každému českému klubu, když byl pozván na jeho oslavy. Se stejnou úctou přijal dresy Jablonce, Teplic a dalších. Nikoho – tak jak bylo jeho zvykem – neodmítl, nikoho nezarmoutil.

Stejně na tom byl i v Německu, kde byl také nesmírně oblíbený. V roce 1970 se zúčastnil propagačního tréninku tehdy bundesligového týmu Rot-Weiss Essen, jeho vztah k Borussii Dortmund byl nyní při příležitosti utkání Ligy mistrů proti Slavii Praha znovu připomenut. Klubovými barvami jsou černá a žlutá, když se k tomu připočtete obrovská popularita seriálu ´Včelka Mája´ u našich západních sousedů, hned je tu jasná spojitost.

Borussia si v roce 1996 zvolila změněnou verzi písně ´Die Biene Maja´ (německá znělka seriálu) pod názvem ´Schwarzgelb – wie Biene Maja´, kterou Gott nazpíval s bývalým hráčem a později rozhlasovým reportérem Norbertem Dicklem. Na jaře 1997 pak dosáhl tým největšího úspěchu v historii – triumfoval v Lize mistrů.

Karel Gott byl fanouškem všech klubů, přítelem všech lidí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Mourinho končí v Tottenhamu! Doplatil ‘The Special One’ na nesouhlas se Superligou nebo jen na výsledkovou krizi?

Portugalský trenér José Mourinho si balí kufry a opouští Tottenham Hotspur. Osmapadesátiletý kouč se svými svěřenci v posledních týdnech zabředl do výsledkové krize, kterou neustál.

Ocelářský drak na úvod finále sežehnul Bílé Tygry s grácií. 1:0 pro Třinec

Čekali jste na úvod finále opatrný hokej? Takový ten typický první zápas, kdy se na začátku oba celky oťukávají, přičemž nikdo nechce udělat žádnou chybu? Tak na tohle mohli diváci v omezeném počtu ve Werk Aréně zapomenout.

Impuls nového trenéra opadl. Sparta musí výrazně zabrat, pokud chce druhé místo

Pražská Sparta po dvou porážkách zaznamenala důležité vítězství. Se Slováckem v prvním poločase hrála vyrovnané utkání, po střídání ale vzala otěže hry a zaslouženě vyhrála. Na utkání se podíváme ve Sparťanském blogu.