Spojte se s námi


Fotbal

Okénko minulosti: Jan Berger se soupeře nedotkl, v roce 1985 zařízl československý výběr irský rozhodčí

Česká reprezentace prohrála v baráži o postup na mistrovství světa v Kataru ve Švédsku 0:1 a na světový šampionát se nepodívá. Před tímto zápasem jen jednou v historii tehdy československá reprezentace bojovala na švédské půdě o postup na mistrovství světa, v červnu 1985 podlehla ve Stockholmu domácímu týmu 0:2.

Publikováno

dne

Česká reprezentace prohrála v baráži o postup na mistrovství světa v Kataru ve Švédsku 0:1 a na světový šampionát se nepodívá. Před tímto zápasem jen jednou v historii tehdy československá reprezentace bojovala na švédské půdě o postup na mistrovství světa, v červnu 1985 podlehla ve Stockholmu domácímu týmu 0:2. A vzpomínka není příjemná. „Zařízli nás,“ tvrdí sparťanská legenda Jan Berger.

Spolková republika Německo, Portugalsko, Československo a Švédsko. Čtyři uchazeče o postup na světový šampionát 1986 v Mexiku nabízela evropská kvalifikační skupina 2, Malta byla jen do počtu. Aby si svěřenci trenéra Josefa Masopusta uchovali naději na úspěch, museli 5. června 1985 ve Stockholmu bodovat, nejlépe vyhrát.

Nepodařilo se, prohráli 0:2. „Neodkopali jsme špatný zápas, ale poškodil nás tehdy rozhodčí (irský arbitr Eamonn Farrell), kdy ke konci zápasu za bezbrankového stavu (77. minuta) nařídil penaltu za můj vymyšlený zákrok,“ vzpomíná československý internacionál Jan Berger.

Přitom byl v penaltovém trestu nevině, ani se protihráče nedotkl. „Po letech se mnou dělal rozhovor hráč, herec Glenn Strömberg, který penaltu nafilmoval,“ odhaluje pokračování příběhu.

„Hrál dlouho v Itálii za Atalantu Bergamo a asi tam stále žije, pozvali mě do Klánovic, kde se mnou mluvil. A při té příležitosti mi řekl, že se mi za tu penaltu omlouvá,“ prozrazuje. „Po dvaceti letech, to mi není nic platné,“ uvědomuje si.

Známé fotbalové pravidlo totiž praví, že penalta je, když ji nařídí rozhodčí. „Strömberg to udělal nesmírně šikovně,“ uznává Berger. „V rozhovoru po letech to i přiznal – upadl jsem, že to rozhodčí sežral, za to já přeci nemůžu! Já jen na to, že nás poškodil,“ nesmívá ze švédského soupeře stín hříchu za nesportovní chování.

Spravedlnosti nebo aspoň morální satisfakce se tehdy nedovolal. „Po zápase jsem se na rozhodčího zlobil, že to zbaštil,“ nemínil ponechat výčitku za prohraný zápas na sobě.

„Pozoroval jsem na něm, že byl celý nervózní a měl jsem pocit, že má špatné svědomí,“ povšiml si. Na druhé straně nehledá chyby jen u jiných „Já se na to nechci vymlouvat. Nedali jsme gól, tak jsme nemohli vyhrát,“ přiznává.

V utkání nastoupil proslulý tvůrce hry a dirigent vedle Františka Straky na nezvyklém místě stopera. „Trenér Masopust to tak určil, prý nikoho lepšího nemá,“ podivuje se Berger i po letech.

„Přitom na levém kraji Honza Fiala, v záloze Pepa Chovanec. S ním jsem se během zápasu trošku prohazoval,“ nabízí snadné řešení.

Československo sice v říjnu 1985 na domácí půdě porazilo Švédy 2:1, ale do Mexika se vydali reprezentanti Spolkové republiky Německo a Portugalska. Chybět budou jejich čeští následovníci i letos v Kataru.

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.