Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Červenobílý obojživelník Ctibor Malý má pamětní desku

Říkalo se jim obojživelníci – v létě fotbal, v zimě hokej, klidně i na nejvyšší úrovni. Medailemi z mistrovství Evropy v obou sportech se chlubí Vlastimil Bubník, legendární Karel Pešek ´Káďa´ byl součástí týmů na obou olympijských turnajích v roce 1920 v Antverpách. Mezi průkopníky patří i Ctibor Malý.

Publikováno

dne

Říkalo se jim obojživelníci – v létě fotbal, v zimě hokej, klidně i na nejvyšší úrovni. Medailemi z mistrovství Evropy v obou sportech se chlubí Vlastimil Bubník, legendární Karel Pešek ´Káďa´ byl součástí týmů na obou olympijských turnajích v roce 1920 v Antverpách. Mezi průkopníky, výstižněji řečeno mušketýry, patří Ctibor Malý, jemuž Odbor přátel Slavie Praha za jeho zásluhy odhalil v Praze – Střešovicích v domě, kde žil, pamětní desku.

Patřil mezi průkopníky fotbalu. Hrál za Slavii, třikrát v roce 1906 a 1908 nastoupil za český výběr (aktivní v rámci Rakouska-Uherska) proti Uhrám, v roce 1908 proti Anglii. A to byla velká sláva.

V roce 1909 poznával jako člen mušketýrské české výpravy ´kanadský´ hokej na turnaji ve francouzském Chamonix. A to byla nezapomenutelná akce, nesmírně důležitá pro rozvoj hokeje v českých končinách.

Nepatřil mezi oslnivé hvězdy. Ve fotbalové Slavii působil jen čtyři roky. „Měl nevýhodu ve velké konkurenci, na jeho místě středního záložníka se stále víc prosazovala legenda Jan Jenny-Starý,“ upozorňuje uznávaný odborník slávistických dějin Miroslav Pomikal.

Ani na ledě toho zase tolik neodehrál. „Tehdy se nastupovalo se šesti hráči v poli, on byl spojkou mezi útokem a obranou,“ říká tiskový mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zigmund.

Přesto se ing. Ctibor Malý nesmazatelně zapsal do kroniky českého fotbalu, hokeje a především Slavie Praha, kde vynikal v obou sportech.

„Slavia na začátku 20. století českému fotbalu naprosto vládla, troufala si i na zahraniční soupeře,“ připomíná Pomikal bájnou výhru nad anglickým Southamptonem v roce 1906 (4:0, Ctibor jeden gól) nebo výprask Bayernu Mnichov 18:0.

„Hokejová reprezentace, to byla v roce 1909 Slavia,“ vrací puk na led Zigmund. Výraznou stopu za sebou zanechal i na poli stavitelském.

Jeho rozvětvená rodina – tři dcery, byť nevlastní – velikána českého sportu, výkonného obojživelníka, oddaného slávistu uctila společně s představiteli Odboru přátel Slavia Praha, členů Komise pro historii a statistiku FAČR a zástupci hokejového svazu uctili odhalením pamětní desky v Praze-Střešovicích na domě, kde žil do svého odchodu mezi nesmrtelné v roce 1968.

Z paměti nejen slávistů neodejde nikdy.

Zdroj: Sk Slavia Praha

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.