Reklama

Okénko minulosti: Berbr utekl od odpovědnosti. Nebyl první

Bývalý místopředseda za Čechy Roman Berbr, který ovládal nechutnými praktikami celý český fotbal, už není členem asociace. Vzdal se členství, nemůže tak být volán k odpovědnosti v organizaci, která mu dala jeden z nejvyšších mandátů ve vedení a o níž prohlašoval, jak mu leží na srdci a chce jí poctivou prací prospívat. Nebyl první, kdo takový zbabělý krok učinil.

Zdroj: Ruik karikatura

Trestní řízení proti zločinnému spolčení, v jehož čele stál dle zjištění policie jeden z nejvyšších statutárních zástupců fotbalové asociace místopředseda za Čechy Roman Berber, pokračuje.

Organizace, jíž tak škodil, však už proti němu nemůže nijak postupovat. Etická komise, pod níž by jeho případ spadal, už ho k odpovědnosti nepředvolá. Není členem FAČR.

Nebyl však první, kdo učinil takto zbabělý krok. Vládnout, využívat požitků, která mu vysoká funkce přináší včetně zastupování Česka na vrcholných světových nablýskaných podnicích – to ano, zodpovídat se však ze svých skutků už nikoli.

Prapodivný přístup, který nevypovídá o vztahu k fotbalu a ani o vysokých morálních hodnotách.

Členský průkaz se škodolibým výrazem roztrhal už Berbrův předchůdce a vzor, který jako první vytvořil síť oddaných voličů, rovněž místopředseda za Čechy Vlastimil Košťál.

Kariérní komunista po prohraných volbách svého zmanipulovaného šiku v roce 2009, kdy na křeslo předsedy usedl právník a bývalý československý reprezentant Ivan Hašek, se měl zodpovídat nejen z nekalých praktik, ale po provedeném auditu i z ekonomických škod.

Především se mu vyčítal krajně nevýhodný prodej domu v Kozí ulici v Praze, jenž mohl spolku přinášet šikovným využitím velké výnosy.

Košťál však spolek (tehdy ještě občanské sdružení) opustil. Stejně tak postupovali Jaroslav Vacek, místopředseda za ligu a dokonce nejvyšší muž předseda Pavel Mokrý, jenž ovšem – stejně jako nyní Martin Malík – byl pouze loutkou.

Berbr před fotbalovými soudy nestane. I když … „Přesto bych s ním řízení zahájil,“ soudí Jan Obst, bývalý předseda svazu, povoláním právník, jenž se podílel na tvoření legislativy. „Spolek by měl jasně ukázat, že takové chování, kdy ho statutární zástupce vytrvale poškozoval, nemůže projít,“ tvrdí.

A předkládá i návrh. „Doživotní vyloučení s tím, že už se nikdy nemůže stát členem!“ Ví, že žádný další postih – pravděpodobně finanční trest – přijít už nemůže, ale exemplární verdikt by v sobě skrýval aspoň určitý morální odkaz.

Vykukové, kteří českému fotbalu vládli, ale pak ho při volební porážce zbaběle opustili, postihu chytrým manévrem unikají. Košťál, Mokrý, Berbr… A je jich ve fotbalovém prostředí nepřijatelně mnoho.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nenápadné hvězdy! Koho sledovat na Euru?

Do začátku Eura zbývá měsíc. 11. června turnaj otevře utkání Turecka s Itálií, Češi se poprvé představí tři dny nato. Jaké hráče se vyplatí na evropském šampionátu sledovat, přestože se o nich tolik nemluví.

Není pro Adama Hložka čas na přestup? Sparta mu začíná být malá

Adam Hložek je, co se fotbalových schopností týče, nepochybně největší český talent od dob Tomáše Rosického. Ve Fortuna lize už kroutí třetí sezónu, je mu přitom stále teprve 18 let.

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?