Okénko minulosti: Barcelonu čeká na Slavii premiéra. Záhadný zápas z roku 1914 je nesmysl, říká archivář klubu Karel Zuzka

Ještě nikdy se Slavia Praha nestřetla v soutěžním zápase evropských pohárů s FC Barcelonou. Premiéra přichází až nyní v Lize mistrů. Přátelské duely mezi dvěma světovými válkami však nebyly výjimečné, napočítat jich lze osm. Ovšem všechny na katalánské půdě. Jediný deklarovaný v Praze z roku 1914 je omyl.

Peter Olayinka slaví první branku v sešívaném dresu, Zdroj: slavia.cz

Dlouho viselo pražské utkání z 1. ledna 1914 na oficiálních stránkách slávistického webu (dnes má už jinou podobu a najít ho nelze). Výsledek sice neznámý, což není u takto historiky vzdálených událostí nic neobvyklého, ovšem dílčí sestava nechybí: Štaplík, Pleticha, Silný, Puč, Kummermann, Mazal, Seifert, Podrazil, Plodr.

„Úplný nesmysl!“ odmítá podivné střetnutí začlenit do slávistických análů oficiální archivář pražského klubu Karel Zuzka. „Ani jeden z uvedených hráčů v té době za Slavii kopat nemohl, to jsou hráči z pozdějších let,“ překládá pádný argument, který souboj s Barcelonou na Letné, kde tehdy Slavia hrála, doslova vylučuje.

Rovněž barcelonské prameny zápas odmítají. Na tento den – 1. leden 1914 – uvádějí katalánské archívy střetnutí s francouzským CA de Paris Charenton s výhrou 5:0. Je sice pravda, že často nastupovaly při různých příležitostech rezervní týmy, ale ani k této možnosti nic nesměřuje.

Barcelona v Praze se Slavií nehrála. „Nevím, kdo tam tuto informaci umístil, se mnou nikdo nic nekonzultoval,“ brání se Zuzka. Opět připomínka – nyní se k souboji z období Rakousko-Uherské monarchie, což by byl první v historii, proklikat přes slávistický web nelze.

Jinak v období 1. československé republiky byly vzájemné styky poměrně hojné, celkem jich lze napočítat osm. „Vycházel jsem z publikace dlouholetého mezinárodního sekretáře Josefa Laufera s názvem ´30let sportovního klubu Slavia v Praze 1893-1933´, kde zachytil každé utkání,“ vysvětluje Zuzka.

Přesně jsou tak zdokumentovány tři zápasy s Barcelonou z roku 1920: 2:2 (19.3), 0:0 (22.3.) a 6:0 (23.3), prohra červenobílých 0:1 z roku 1923 (30.12.), po níž následovalo první slavné vítězství 3:2 na Nový rok 1924 a porážka 3:6 z roku 1930 (6.1.).

Zbylé dvě příjemné výhry v poměru 3:2 z roku 1934 (1. 1. a 6. 1.) už v Laufrově díle nejsou, ale jsou dostatečně známé. „Myslím si, že si někdo popletl rok 1914 s rokem 1934,“ předkládá Zuzka možné vysvětlení omylu o sehrání pražského duelu.

Slavia se na domácí půdě utkání s Barcelonou střetne poprvé. A poprvé také v soutěžním zápase.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kauza Kúdela? Pouhá snaha odvrátit výsledek! Cílem bylo vytvoření tlaku na UEFA, říká skotský běžec

Kauza ohledně Ondřeje Kúdely a údajného rasismu je již známa i široké veřejnosti, která se o fotbal jako takový nezajímá. Nyní se k této kauze připojil skotský běžec Eddie Stewart, který žije od roku 1992 v České republice.

Přestupový trh v Extralize: Davida Kašeho lanaří Sparta, Sobotka by mohl zůstat. Zlín posiluje, Kometa tratí 

Kdeco nám už teď naznačuje, že přestupové období před začátkem další sezóny bude letos mimořádně plodné. Jen co Sparta vyletěla z bojů o Masarykův pohár, už se v jejich organizaci mluví o velkých změnách.

Je to oficiální. Všech šest klubů Premier League opouští Superligu

Ve dnech minulých visela nad fotbalovou Evropou obrovská mračna. Vypadá to však, že se žádná ukrutná bouře konat nebude, všech šest týmů Premier League potvrdilo svou neúčast v nově vzniklé Superlize.