Spojte se s námi


Fotbal

Oficiálně: Španělský svaz chce, aby se liga dohrála. Prezident Rubiales tvrdí, že se musí odehrát zbývající zápasy

Publikováno

dne

Královská fotbalová federace ve Španělsku zveřejnila dokument s detaily kolem krize způsobené šířením koronaviru a v něm popisuje své priority a k jakým opatřením dojde v blízké i vzdálenější budoucnosti. Vše podstatné pak nastínil v úterním interview její šéf Luis Rubiales.

http://gty.im/947488152

Již zmíněnými prioritami RFEF jsou péče o zdraví občanů (v tomto případě fotbalistů, trenérů, rozhodčích a všech členů klubů i federací), zajištění finanční stability klubů a soutěží a zaručení souladu s pravidly, které umožní dosažení férových sportovních výsledků spojených se sportovními hodnotami.

Ve zprávě je dále kladen důraz na to, že se nebudou dohrávat žádné zápasy do doby, než sanitární a sportovní autority budou prostředí považovat za naprosto bezpečné. Hlavní fotbalový orgán v zemi rovněž rozumí obavám, které způsobily vyjádření vedení LaLigy o ztrátě 700 milionů eur v příjmech z práv.

Federace si uvědomuje, že ztráty budou enormním, ale zajišťuje, že nebudou mít žádný vliv na slíbené dotování amatérských výběrů a dodává, že nebude sahat po rozpočtech, jelikož toto je moment, v němž je pořád zapotřebí hodně investovat do sportu. Co se sportovního hlediska týče, zde svaz nechce zklamat miliony fanoušků.

Chce se proto jasně rozhodnout, jak jednat v určitých situacích a to co nejdříve to půjde. Jednou z priorit je dosažení všech rozhodnutí na hřišti v rovnocenných a férových podmínkách pro všechny. Pokud to bude možné a bezpečné, rádi by chtěli dokončit sezonu do 30. června. A řeč přišla i na duely bez diváků.

Vůči nim se RFEF vyjádřil negativně, nicméně jedná se o rozhodnutí, které primárně leží na klubech. Stejně tak na svaze nechtějí vyhlásit současnou podobu tabulky za konečnou nebo zrušit celý ročník. V jeho očích by se v obou případech nejednalo o fér postup. Federace každopádně chce za každou cenu dohrát rok.

V případě potřeby využije data, které měly sloužit už pro nový ročník a v tom případě by se právě ten s označením 2020/21 odehrál s novými pravidly, s nimiž by od samého počátku byly seznámeny všechny celky. Stalo by se tak po nezbytné době odpočinku pro hráče a pokud nebudou vycházet termíny, může dojít i na zkrácení o polovinu.

Rubiales: Ročník se musí dohrát a kluby dohrají všechna kola

Každý s každým by tak hrál pouze jednou. Případně by se mohla vytvořit skupinová fáze, playoff nebo by došlo ke kombinaci všech těchto možností. Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne. Prezident svazu Luis Rubiales, vystoupil před novináři v úterý po mítinku UEFA, na kterém došlo i k odložení letošního Mistrovství Evropy.

http://gty.im/973030604

Soutěže musí skončit do 30. června nebo později. Každý tým musí odehrát všechny zápasy, aby se o všem rozhodlo na hřišti. Pokud byly stanoveny podmínky soutěží, tak musí být stejné podmínky i dodrženy. Nelze uprostřed sezony měnit pravidla. Hlavní scénář je takový, že sezona skončí 30. června. Nelze ale zaručit, že se tak stane.

Bylo by nefér, kdyby konečné pořadí určila současná tabulka. Velice nefér a tak aktuální podoba tabulka nebude tou na konci sezony. Někteří volali po zrušení probíhající sezony, na což jsme řekli ne. Jak bychom to udělali? Jak bychom předali trofeje týmům, které je mají získat napříč celým rokem. Chceme sezonu dokončit,“ dodával.

A pokračoval: „Mluvilo se rovněž o zvážení tabulky po první polovině, nicméně ani k tomuto nepřistoupíme. Ocenili bychom někoho, kdo svou pozici zastával dříve, ale nyní už tomu tak není. Vše, co musíme udělat, je dohrát sezonu a pokud se tak stane do 30. června, bude to perfektní. Pokud ne, tak sezona skončí později.

Bude-li zapotřebí zahájit novou s odkladem či pod jiným formátem, učiníme tak, ale v rámci domluvy. Je důležité, aby mě nyní vyslyšely všechny kluby – každé euro, které bylo slíbeno, je garantováno. Nepřejeme si nejistotu, RFEF zaplatí každý cent, který slíbil. Finále poháru nemá datum. Dohodli jsme se na 31. květnu a předali to dál.

Návrh jsme poslali do královského paláce, ale ten jej neschválil při pohledu na to, co se děje. Finálový zápas se uskuteční o některém z víkendů a chceme jej odehrát s diváky. S oběma finalisty budeme v kontaktu. A co se týče zamezení sestupů a postupů, tak opět říkám ne. To by bylo nezodpovědné. Je třeba vyslechnout si vedení LaLigy.

Musíme uznat, když někdo vyhraje či prohraje na hřišti. Je to brutální, ale férové. Kontrakty do 30. června jsou něco, na co je třeba myslet. Bylo by férové, aby týmy dohrály tuto sezonu s aktuálními soupiskami a pokusíme se to navrhnout. Zde však přicházíme do konfliktu s kontrakty a právními systémy dalších zemí.

Snad v tomto dosáhneme svého, nicméně prvním krokem je pokusit se dohrát sezonu do 30. června. Tebas (prezident ligové asociace, pozn. přek.) mi nevolal, ani já jemu. Pozval jsem však někoho z LaLigy a bylo by vhodné, aby někdo přišel. Jde se o skvělou šanci spolupracovat. Rozdíly jsou značné, ale ve hře je teď španělský fotbal a fanoušci.

http://gty.im/609482188

UEFA má podobný pohled, posouvají se všechny evropské soutěže

Dodejme, že úterní schůzka, které se zúčastnilo vedení UEFA, ECA (Evropské klubové asociace), zástupce EPFL (Kontinentální domácí soutěže), evropská větev FIFPro (Hráčská unie) a později i členové 55 národních asociací, odsunula vedle všech zápasů Ligy mistrů či Evropské ligy také Mistrovství Evropy. Důvodem je šířící se koronavirus.

Odsun se nevyhnul ani ženské Lize mistryň, Mládežnické lize UEFA či futsalové obdobě Champions League. Zároveň však evropský fotbalový orgán tvrdil, že pokud to zdravotní situace umožní, bude za, aby se všechny zápasy dohrály do data 30.6.2020. Některé ligové zápasy by tak mohly proběhnout uprostřed týdne.

O víkendech by pak došlo na vysílání některých pohárových duelů. Finále Ligy mistrů se posune na 27. června, Evropské ligy pak o 3 dny dříve. Stejně jako Evropu donutila pandemie federaci CONMEBOL pro Jižní Ameriku přeložit letošní Copu Américu o rok, stejně jako EURO – tudíž v roce 2021. Veškeré posuny pak jsou až do odvolání.

Za Barcelonu se jí zúčastnil prezident Josep Maria Bartomeu, jenž je od listopadu roku 2016 viceprezidentem Klubové soutěžní komise UEFA a od roku 2014členem výkonné rady ECA. K situaci se katalánský činovník vyjádřil prostřednictvím otevřeného dopisu, v němž obdobně jako Lionel Messi či Quique Setién volal po zodpovědnosti.

Hráči si domácí karanténu zkracují především individuálním cvičení, které jim bylo nařízeno přímo trenéry. Deník Sport sídlící v Katalánsku, už přišel s prvními návrhy, kdy se odehraje zbývajících 11 kol LaLigy Santander. Nejvíce optimistický hovoří o návratu po další reprezentační pauze, 23. dubna, pesimistický pak až dne 14. května.

Dohromady by to tedy dělalo dvouměsíční pauzu od fotbalu. Javier Tebas vyjádřil svou spokojenost s opatřeními UEFA a tvrdí, že do konce sezony je podle něj hodně času na to, aby se vše dohrálo. Nový kalendář by pak byl ustanoven ve spolupráci s evropskými poháry a reprezentačními povinnostmi. „Poslali jsme 5 různých kalendářů.

Ve všech jsou různá data návratu. Je vhodné připomenout, že v Itálii zbývá v rámci ligy i poháru odehrát 15 kol. Všechno je možné. Našim cílem je maximálně do deseti dnů ustanovit nový rozpis,“ řekl šéf LaLigy, v níž už koronavirus napadl hlavně skrze výběr Valencie. Mezi postiženými jsou Ezequiel Garay či zaměstnanci Espanyolu.

Reklama

Fortuna liga

O čem se špitá v Premier League: Charismatický Conte má pravdu, Mitrovič vyloučením ukončil sezónu sobě i Fulhamu

Poslední březnový týden anglického fotbalu se odehrával ve znamení kontroverze. V sedmém díle týdenní rubriky, v níž rozebíráme zajímavosti ze světa anglického fotbalu, se budeme věnovat šokující tiskové konferenci Antonia Conteho a zbytečné červené kartě Fulhamu. Mimo to se krátce podíváme i na rozjetý Brighton.

Publikováno

dne

Poslední březnový týden anglického fotbalu se odehrával ve znamení kontroverze. V sedmém díle týdenní rubriky, v níž rozebíráme zajímavosti ze světa anglického fotbalu, se budeme věnovat šokující tiskové konferenci Antonia Conteho a zbytečné červené kartě Fulhamu. Mimo to se krátce podíváme i na rozjetý Brighton.

Fulham si sám ukončil sezónu

Začneme u vyhroceného čtvrtfinále FA Cupu. Fulham vedl na Old Trafford 1:0, byl lepší, v 75. minutě ale rukou vyrazil střelu domácích z brankové čáry Willian. Hlavní sudí si toho nevšiml, po zhlédnutí opakovaného záběru ale ukázal na puntík a Brazilec viděl červenou.

Za protesty byl vyloučen i trenér Marco Silva a především Aleksandar Mitrovič. Srbský útočník si o červenou řekl strčením do gólmana. A v Anglii se píše, že za to hrozí stopka na deset zápasů.

Pokud by k pozastavení činnosti na deset zápasů opravdu došlo, Fulham může na svůj sen o návratu do evropských pohárů zapomenout. Mitrovič by se vrátil na poslední ligové kolo a tým je bez něj bohužel pro fanoušky Cottagers poloviční.

Conte krutě, ale trefně

Tottenham na Southamptonu ztratil dvoubrankové vedení a poslednímu týmu nechal bod za remízu 3:3. Na tiskové konferenci ze sebe veškerý stres, který během nepovedených týdnů od mistrovství světa nasbíral, vypustil trenér Antonio Conte.

Takto útočnou a otevřenou tiskovou konferenci v Anglii dlouho nepamatují, Conte navíc své postoje prodal s takovým charisma a emocemi typickými pro Itala, že se ho novináři pomalu báli na cokoli zeptat.

Aby ne, když se vzhledem tolik podobá Charlesi Bronsonovi, známého pro roli drsného kovboje ve snímku Tenkrát na západě. Ale to jsem odbočil. Když kouč Spurs řekl, že špatný přístup jako v Tottenhamu ještě nezažil, vše kolem ztichlo. A byť částmi Conte působil jako uplakánek, v mnoha ohledech se trefil.

Moc dobře si uvědomuje, že loni Spurs TOP 4 zachránili jen díky nezkušenosti a nemohoucnosti Arsenalu v závěru ročníku. Letos je to stejné, Tottenham se výkonnostně trápí, jenže Chelsea i Liverpool jsou ještě horší, tudíž to opět může stačit na Ligu mistrů.

Brighton ukope Evropu

Grimsby ve čtvrtfinále FA Cupu = podcenění? Od Brightonu rozhodně ne. Rozjetí Seagulls dali trpaslíkovi bůra a potvrdili dobré výkony z ligy. Je neuvěřitelné, jak ladně se vypořádali s odchody Yvese Bissoumy, Marca Cucurelly a Leandra Trossarda.

Ze sedmé příčky má Brighton oproti osmému Brentfordu dva zápasy k dobru. V týmu panuje výborná atmosféra, fanoušci jsou nadšení a klub je třináct utkání od historického úspěchu. Od pohárové Evropy.

Zdroj: Premier League

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Reprezentace hledá stopery, na kterou dvojici vsadí Šilhavý v kvalifikaci s Polskem?

Českou reprezentaci už v pátek čeká důležitý kvalifikační duel na EURO 2024 s Polskem. Společně s naším sousedem jsou svěřenci Jaroslava Šilhavého největší favorit na postup. Jenže tradiční stoperská dvojice chybí, na koho realizační tým vsadí tentokrát?

Publikováno

dne

Českou reprezentaci už v pátek čeká důležitý kvalifikační duel na EURO 2024 s Polskem. Společně s naším sousedem jsou svěřenci Jaroslava Šilhavého největší favorit na postup. Jenže tradiční stoperská dvojice chybí, na koho realizační tým vsadí tentokrát?

Na EURO 2020 Jaroslav Šilhavý vsadil na stoperskou dvojici Tomáš Kalas – Ondřej Čelůstka. Ta fungovala stabilně a pomohla týmu až do čtvrtfinále.

Následně v kvalifikaci na MS v Kataru nebyla tato dvojice vždy k dispozici, a tak se do základu dostali Tomáš Holeš, David Zima, Filip Kaša či Jakub Brabec.

V baráži Šilhavý vsadil na tříobráncový systém a důvěru dostala trojice Zima-Brabec-Holeš. Na tuto formaci navázala česká reprezentace i v Lize národů, kde v pěti zápasech naskočili společně Zima s Brabcem a vedle nich se vystřídali Ladislav Krejčí, Aleš Matějů a Václav Jemelka. V posledním duelu už se Češi vrátili ke 4-2-3-1 a vedle Zimy naskočil Kúdela.

V dosud posledních představeních (přáteláky Faerské Ostrovy, Turecko) Šilhavý ustálil stoperskou dvojici ve složení Brabec-Zima. A na tu by zřejmě spoléhal i v kvalifikaci, jenže Zima si poranil koleno a nějakou dobu nebude k dispozici.

Na koho tedy vsadit v pátek proti Polsku? Vzhledem k malému počtu stoperů je pravděpodobné, že Šilhavý vsadí znovu jen na dva stopery.

K dispozici má Jakuba Brabce, Tomáše Holeše, Václava Jemelku, Ladislava Krejčího a nováčka Martina Vitíka.

Jako nejpravděpodobnější se jeví sázka na nejzkušenější dvojici Brabec – Holeš. Pokud by však Šilhavý chtěl využít Holeše ve středu hřiště, vsadil by nejspíš na Jemelku nebo na Krejčího.

Dvojice Brabec – Holeš je poměrně solidní, i když souboje s Lewandowskim budou nesmírně náročné. Stoper z řecké Soluni má na kontě 33 reprezentačních startů, slávistický univerzál 17. Ze stoperů se k nim nikdo neblíží Jemelka (7), Krejčí (2), Vitík (2).

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Ondřej Novotný zhodnotil působení Petra Švancary v Survivoru: Nejrychlejší přestup kariéry pro něj nic nevyřešil

Reality show Survivor už za sebou má podstatnou část druhé řady a z pohledu sportovního, zejména fotbalového fanouška zamrzí, že už v ní nepokračuje bývalý fotbalista Petr Švancara. Jeho účast zpětně zhodnotil promotér organizace Oktagon MMA a moderátor Survivoru Ondřej Novotný.

Publikováno

dne

Reality show Survivor už za sebou má podstatnou část druhé řady a z pohledu sportovního, zejména fotbalového fanouška zamrzí, že už v ní nepokračuje bývalý fotbalista Petr Švancara. Jeho účast zpětně zhodnotil promotér organizace Oktagon MMA a moderátor Survivoru Ondřej Novotný.

První série reality show Survivor nebyla taková, jak se očekávalo, a tak mělo v té druhé přijít k výraznému zlepšení. To si víceméně povedlo a hodně tomu pomohl zajímavý výběr celebrit. Mezi nimi byl například bývalý fotbalista Petr Švancara, kterého není těžké si oblíbit.

S ikonou Zbrojovky Brno se příliš nepočítalo, nicméně sportovní fanoušci byli zvědaví, jak si povede, když bude trpět hlady a jak celkově do prostředí pořadu zapadne. Nicméně Švancara velice mile překvapil.

Opět sypal vtipné hlášky, dělal si legraci a jak popisuje Ondřej Novotný na svých sociálních sítích, zkušenosti z týmového sportu přenesl i do Survivoru, když jednak přinesl vlastní týmový pokřik, týmovou strategii, úspěšné souboje a dobrou náladu „v kabině“.

Moderátor reality show označuje Švancaru za krále hlášek a legrace nejen letošní série. „Brzdil kmen v taktizování a sociální hře, ale právě to byla ta jeho hra a byla dlouho úspěšná,“ pochválil Novotný moravského patriota.

Švancara ovšem v jistém momentu začal hrát a dle Novotného hrál hbitě a dobře. Šéf Oktagonu posléze podotknul, že bývalý hráč Brna či pražské Slavie jako jediný 37 dní vlastně nic hezkého nevyhrál a nejedl. Připomněl také moment, kdy v aukci vyhrál kraví mozek.

„100% ho překvapilo, jak emočně a citově je tahle hra náročná. Survivor je doslova vyděrač citů a pocitů, které v běžném životě nevyplavou na povrch. A i tady oceňuji, že se nesnažil předstírat, že se tomu ubrání. Šel do toho prsama a dostal od té hry pochvalu i na zadek,“ dodal Novotný.

Na závěr Novotný poděkoval Švancarovi za hru a pozval jej na nejlepší vlašák i pivo.

Zdroj: Instagram, Ondřej Novotný, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené