Oficiálně: Španělský svaz chce, aby se liga dohrála. Prezident Rubiales tvrdí, že se musí odehrát zbývající zápasy

Královská fotbalová federace ve Španělsku zveřejnila dokument s detaily kolem krize způsobené šířením koronaviru a v něm popisuje své priority a k jakým opatřením dojde v blízké i vzdálenější budoucnosti. Vše podstatné pak nastínil v úterním interview její šéf Luis Rubiales.

Embed from Getty Images

Již zmíněnými prioritami RFEF jsou péče o zdraví občanů (v tomto případě fotbalistů, trenérů, rozhodčích a všech členů klubů i federací), zajištění finanční stability klubů a soutěží a zaručení souladu s pravidly, které umožní dosažení férových sportovních výsledků spojených se sportovními hodnotami.

Ve zprávě je dále kladen důraz na to, že se nebudou dohrávat žádné zápasy do doby, než sanitární a sportovní autority budou prostředí považovat za naprosto bezpečné. Hlavní fotbalový orgán v zemi rovněž rozumí obavám, které způsobily vyjádření vedení LaLigy o ztrátě 700 milionů eur v příjmech z práv.

Federace si uvědomuje, že ztráty budou enormním, ale zajišťuje, že nebudou mít žádný vliv na slíbené dotování amatérských výběrů a dodává, že nebude sahat po rozpočtech, jelikož toto je moment, v němž je pořád zapotřebí hodně investovat do sportu. Co se sportovního hlediska týče, zde svaz nechce zklamat miliony fanoušků.

Chce se proto jasně rozhodnout, jak jednat v určitých situacích a to co nejdříve to půjde. Jednou z priorit je dosažení všech rozhodnutí na hřišti v rovnocenných a férových podmínkách pro všechny. Pokud to bude možné a bezpečné, rádi by chtěli dokončit sezonu do 30. června. A řeč přišla i na duely bez diváků.

Vůči nim se RFEF vyjádřil negativně, nicméně jedná se o rozhodnutí, které primárně leží na klubech. Stejně tak na svaze nechtějí vyhlásit současnou podobu tabulky za konečnou nebo zrušit celý ročník. V jeho očích by se v obou případech nejednalo o fér postup. Federace každopádně chce za každou cenu dohrát rok.

V případě potřeby využije data, které měly sloužit už pro nový ročník a v tom případě by se právě ten s označením 2020/21 odehrál s novými pravidly, s nimiž by od samého počátku byly seznámeny všechny celky. Stalo by se tak po nezbytné době odpočinku pro hráče a pokud nebudou vycházet termíny, může dojít i na zkrácení o polovinu.

Rubiales: Ročník se musí dohrát a kluby dohrají všechna kola

Každý s každým by tak hrál pouze jednou. Případně by se mohla vytvořit skupinová fáze, playoff nebo by došlo ke kombinaci všech těchto možností. Uvidíme, jak to nakonec celé dopadne. Prezident svazu Luis Rubiales, vystoupil před novináři v úterý po mítinku UEFA, na kterém došlo i k odložení letošního Mistrovství Evropy.

Embed from Getty Images

Soutěže musí skončit do 30. června nebo později. Každý tým musí odehrát všechny zápasy, aby se o všem rozhodlo na hřišti. Pokud byly stanoveny podmínky soutěží, tak musí být stejné podmínky i dodrženy. Nelze uprostřed sezony měnit pravidla. Hlavní scénář je takový, že sezona skončí 30. června. Nelze ale zaručit, že se tak stane.

Bylo by nefér, kdyby konečné pořadí určila současná tabulka. Velice nefér a tak aktuální podoba tabulka nebude tou na konci sezony. Někteří volali po zrušení probíhající sezony, na což jsme řekli ne. Jak bychom to udělali? Jak bychom předali trofeje týmům, které je mají získat napříč celým rokem. Chceme sezonu dokončit,“ dodával.

A pokračoval: „Mluvilo se rovněž o zvážení tabulky po první polovině, nicméně ani k tomuto nepřistoupíme. Ocenili bychom někoho, kdo svou pozici zastával dříve, ale nyní už tomu tak není. Vše, co musíme udělat, je dohrát sezonu a pokud se tak stane do 30. června, bude to perfektní. Pokud ne, tak sezona skončí později.

Bude-li zapotřebí zahájit novou s odkladem či pod jiným formátem, učiníme tak, ale v rámci domluvy. Je důležité, aby mě nyní vyslyšely všechny kluby – každé euro, které bylo slíbeno, je garantováno. Nepřejeme si nejistotu, RFEF zaplatí každý cent, který slíbil. Finále poháru nemá datum. Dohodli jsme se na 31. květnu a předali to dál.

Návrh jsme poslali do královského paláce, ale ten jej neschválil při pohledu na to, co se děje. Finálový zápas se uskuteční o některém z víkendů a chceme jej odehrát s diváky. S oběma finalisty budeme v kontaktu. A co se týče zamezení sestupů a postupů, tak opět říkám ne. To by bylo nezodpovědné. Je třeba vyslechnout si vedení LaLigy.

Musíme uznat, když někdo vyhraje či prohraje na hřišti. Je to brutální, ale férové. Kontrakty do 30. června jsou něco, na co je třeba myslet. Bylo by férové, aby týmy dohrály tuto sezonu s aktuálními soupiskami a pokusíme se to navrhnout. Zde však přicházíme do konfliktu s kontrakty a právními systémy dalších zemí.

Snad v tomto dosáhneme svého, nicméně prvním krokem je pokusit se dohrát sezonu do 30. června. Tebas (prezident ligové asociace, pozn. přek.) mi nevolal, ani já jemu. Pozval jsem však někoho z LaLigy a bylo by vhodné, aby někdo přišel. Jde se o skvělou šanci spolupracovat. Rozdíly jsou značné, ale ve hře je teď španělský fotbal a fanoušci.

Embed from Getty Images

UEFA má podobný pohled, posouvají se všechny evropské soutěže

Dodejme, že úterní schůzka, které se zúčastnilo vedení UEFA, ECA (Evropské klubové asociace), zástupce EPFL (Kontinentální domácí soutěže), evropská větev FIFPro (Hráčská unie) a později i členové 55 národních asociací, odsunula vedle všech zápasů Ligy mistrů či Evropské ligy také Mistrovství Evropy. Důvodem je šířící se koronavirus.

Odsun se nevyhnul ani ženské Lize mistryň, Mládežnické lize UEFA či futsalové obdobě Champions League. Zároveň však evropský fotbalový orgán tvrdil, že pokud to zdravotní situace umožní, bude za, aby se všechny zápasy dohrály do data 30.6.2020. Některé ligové zápasy by tak mohly proběhnout uprostřed týdne.

O víkendech by pak došlo na vysílání některých pohárových duelů. Finále Ligy mistrů se posune na 27. června, Evropské ligy pak o 3 dny dříve. Stejně jako Evropu donutila pandemie federaci CONMEBOL pro Jižní Ameriku přeložit letošní Copu Américu o rok, stejně jako EURO – tudíž v roce 2021. Veškeré posuny pak jsou až do odvolání.

Za Barcelonu se jí zúčastnil prezident Josep Maria Bartomeu, jenž je od listopadu roku 2016 viceprezidentem Klubové soutěžní komise UEFA a od roku 2014členem výkonné rady ECA. K situaci se katalánský činovník vyjádřil prostřednictvím otevřeného dopisu, v němž obdobně jako Lionel Messi či Quique Setién volal po zodpovědnosti.

Hráči si domácí karanténu zkracují především individuálním cvičení, které jim bylo nařízeno přímo trenéry. Deník Sport sídlící v Katalánsku, už přišel s prvními návrhy, kdy se odehraje zbývajících 11 kol LaLigy Santander. Nejvíce optimistický hovoří o návratu po další reprezentační pauze, 23. dubna, pesimistický pak až dne 14. května.

Dohromady by to tedy dělalo dvouměsíční pauzu od fotbalu. Javier Tebas vyjádřil svou spokojenost s opatřeními UEFA a tvrdí, že do konce sezony je podle něj hodně času na to, aby se vše dohrálo. Nový kalendář by pak byl ustanoven ve spolupráci s evropskými poháry a reprezentačními povinnostmi. „Poslali jsme 5 různých kalendářů.

Ve všech jsou různá data návratu. Je vhodné připomenout, že v Itálii zbývá v rámci ligy i poháru odehrát 15 kol. Všechno je možné. Našim cílem je maximálně do deseti dnů ustanovit nový rozpis,“ řekl šéf LaLigy, v níž už koronavirus napadl hlavně skrze výběr Valencie. Mezi postiženými jsou Ezequiel Garay či zaměstnanci Espanyolu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Cristiano, to nestačí! FAČR neuznává Ronaldův rekord, přišla s novým číslem Bicanových gólů

Tato zpráva včera obletěla celý svět. Cristiano Ronaldo vstřelil svůj 760. gól a stal se nejlepším střelcem v historii fotbalu. Překonal tak rekord legendárního Josefa Bicana, který měl nastřílet 759 branek. S tímto údajem však nesouhlasí FAČR, ten se proti Ronaldově překonání rekordu brání.

Co může za krizi Realu Madrid? Hráči bez motivace, absence systému, bezgólový útok a “tlouštíci” z formy

Tahle sezona může patřit k těm nejčernějším v historii Bílého baletu. Pár sezón bez žádné trofeje už Real zažil, ovšem takhle bezradné výkony nepodával nikdy. Všemu nasadilo třešničku ostudné vyřazení od třetiligového Alcoyana.

Slavia si poradila v poháru s Duklou, kdo z náhradníků si řekl o místo v základu?

V prvním jarním kole si Slavia poradila se Sigmou poměrem 3:1, ve středečním Mol Cupu přidala jeden gól navíc a porazila Duklu 4:1. Trenér Trpišovský dal v pohárovém utkání tradičně šanci náhradníkům.