Oficiálně: Pokud nebudou ligy dohrány, federace rozhodnou o tom, které kluby si zahrají v Lize mistrů

Výkonná komise UEFA zveřejnila ve čtvrtek dva scénáře týkající se návratu do normálního režimu, rozhodla o dřívějším vyplacení klubům za pouštění reprezentantů a vydala řadu pokynů týkajících se postupu do evropských pohárů pro další ročník.

Embed from Getty Images

Za prvního scénáře by se zbývající ligové zápasy hrály zároveň s evropskými poháry a v tom druhém by se poháry vrátily nejdříve v srpnu poté, co by se dohrály ligové soutěže. UEFA ve svém komuniké urgovala federace a ligy, aby využily všechny možnosti k dohrání, nicméně dodala, že zdraví fotbalistů, diváků a všech lidí je přednější.

Narážela tím na situaci v Belgii a Skotsku, jejichž problémy vzal výkonný výbor v potaz a vydal pokyny pro účast klubů v evropských pohárech v sezoně 2020/21, která bude založena na sportovních úspěších. Pokud nebude možné dohrát ligové soutěže v současné podobě, preferuje se jejich návrat v jiné formě.

Důvoem je, aby kluby mohly postoupit do pohárů právě dle výsledků dosažených na hřišti. Pokud orgány v zemi zakáží dohrání zbývajících kol v určitém časovém horizontu, který by narušil začátek nového ročníku (případně se do hry přidaly finanční potíže a riziko dlouhodobé ekonomické stability ligy/klubů), může dojít k předčasnému ukončení.

UEFA určila, že pokud bude ligová soutěž zrušena před řádným dohráním, do Ligy mistrů a Evropské ligy postoupí týmy na základě sportovních úspěchů a jejich výběr by měl být objektivní, trasnparentní a neutlačující. Rozhodnou národní federace a vezmou v potaz i specifické okolnosti všech soutěží. Schválení pak provedou kompetentní orgány v zemi.

Zároveň si pak evropský fotbalový orgán vyhradil právě odmítnout přijetí klubu nebo posoudit jeho nominování, pokud ligové soutěže neskončí výše uvedenými důvody, případně ze zdravotních důvodů, či bude existovat veřejné domnění, že byl klub zvolen nespravedlivě. Další zasedání výkonné rady UEFA proběhne 27. května 2020.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Tampa Bay si došla pro Stanley Cup! Spolu s ní i dva hokejisté z České republiky

Je rozhodnuto, Stanley Cup má nového majitele! Stala se jím Tampa Bay Lightning, v jejímž týmu se na jeho zisku podíleli i dva hokejisté z České republiky.

Sparťanské béčko válcuje ČFL! Kdo jsou největší hvězdy týmu směřujícího za postupem?

Loňské znovuobnovení B-týmů se nese velké oblibě, talentovaní mladíci mají totiž možnost poměřit své schopnosti v dospělém fotbale.

Soupeř Slavie se naladil na Play-off Ligy mistrů výhrou

Dánští šampioni, kteří stojí v cestě pražské Slavii za vysněnou účástí v Lize mistrů, v sobotu zvítězili na domácí půdě v rámci 3. kola dánské Superligy 1:0 nad Randers.