Reklama

Oficiálně: Pokud nebudou ligy dohrány, federace rozhodnou o tom, které kluby si zahrají v Lize mistrů

Výkonná komise UEFA zveřejnila ve čtvrtek dva scénáře týkající se návratu do normálního režimu, rozhodla o dřívějším vyplacení klubům za pouštění reprezentantů a vydala řadu pokynů týkajících se postupu do evropských pohárů pro další ročník.

Embed from Getty Images

Za prvního scénáře by se zbývající ligové zápasy hrály zároveň s evropskými poháry a v tom druhém by se poháry vrátily nejdříve v srpnu poté, co by se dohrály ligové soutěže. UEFA ve svém komuniké urgovala federace a ligy, aby využily všechny možnosti k dohrání, nicméně dodala, že zdraví fotbalistů, diváků a všech lidí je přednější.

Narážela tím na situaci v Belgii a Skotsku, jejichž problémy vzal výkonný výbor v potaz a vydal pokyny pro účast klubů v evropských pohárech v sezoně 2020/21, která bude založena na sportovních úspěších. Pokud nebude možné dohrát ligové soutěže v současné podobě, preferuje se jejich návrat v jiné formě.

Důvoem je, aby kluby mohly postoupit do pohárů právě dle výsledků dosažených na hřišti. Pokud orgány v zemi zakáží dohrání zbývajících kol v určitém časovém horizontu, který by narušil začátek nového ročníku (případně se do hry přidaly finanční potíže a riziko dlouhodobé ekonomické stability ligy/klubů), může dojít k předčasnému ukončení.

UEFA určila, že pokud bude ligová soutěž zrušena před řádným dohráním, do Ligy mistrů a Evropské ligy postoupí týmy na základě sportovních úspěchů a jejich výběr by měl být objektivní, trasnparentní a neutlačující. Rozhodnou národní federace a vezmou v potaz i specifické okolnosti všech soutěží. Schválení pak provedou kompetentní orgány v zemi.

Zároveň si pak evropský fotbalový orgán vyhradil právě odmítnout přijetí klubu nebo posoudit jeho nominování, pokud ligové soutěže neskončí výše uvedenými důvody, případně ze zdravotních důvodů, či bude existovat veřejné domnění, že byl klub zvolen nespravedlivě. Další zasedání výkonné rady UEFA proběhne 27. května 2020.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Kolaps Eriksena vyvolal další otázku. Nejsou fotbalisté příliš přetěžovaní? A jak to zastavit?

Když se Christian Eriksen v duelu proti Finsku bezvládně skácel k zemi, s nejedním fanouškem to zatřáslo. Všichni samozřejmě přejí dánskému fotbalistovi co nejdřívější uzdravení, zároveň to ale vyvolalo otázku, jak podobným situacím předejít.

Chrisi, miluji tě! Lukaku po vstřelené brance vzkázal slova podpory Eriksenovi

Christian Eriksen zkolaboval v utkání Dánska s Finskem a na hřišti musel být dlouhé minuty resuscitován. Nyní by však měl být ve stabilizovaném stavu a Romalu Lukaku, jeho spoluhráč z Interu, mu po vstřelené brance vzkázal slova své podpory.

Anglie vs. Chorvatsko: Preview a tipy na sázení

Skupina D, ve které se představí i Češi, nabízí hned od začátku zajímavou podívanou. Repríza semifinále mistrovství světa z roku 2018 mezi Anglií a Chorvatskem otevře tuto skupinu, ze které by chtěli postoupit všichni.
Reklama