Reklama

NHL zahájila kampaň na podporu boje s rakovinou “Hockey Fights Cancer”. Víte, kteří hokejisté nádorové onemocnění mají nebo ho prodělali?

V NHL odstartovala kampaň na pomoc v boji proti rakovině. Kampaň běží již po dvaadvacáté a jde o to, že nejlepší hokejová liga světa vybírá příspěvky na podporu institutů zabývajících se léčbou a výzkumem rakoviny, kterou onemocní průměrně osmnáct milionů lidí každý rok, z toho jich na karcinom ročně skoná okolo 9,6 milionů.

Zdroj: www.NHL.com

Podle statistik WHO onemocní karcinomem jeden z šesti lidí. Rakovinou trpí i sportovci nevyjímaje hokejistů. Najde se několik nynějších hráčů v NHL, kteří nemoc překonali a vrátili se zpět na hokejové kluziště.

Bylo to z ničeho nic, když byl minulou sezónu křídelník z Philadelphie Oskar Lindblom diagnostikován jednou z nejvzácnějších forem nemoci, rakovinou kostí. Den před smutnou zprávou hrál ještě zápas proti Ottawě. Nález nádoru u třiadvacetiletého Oskara vyrazil dech nejen celé organizaci Flyers, ale také celé přední zámořské lize.

Na podporu rodáka z Gävle vzniklo heslo “Oskar strong”, které si fanoušci psali na transparenty. Po šestiměsíčním boji konečně Švéd s chorobou skoncoval. Své nejdůležitější vítězství v životě okomentoval Lindblom slovy: „Je to, jak kdybych slavil Vánoce, narozeniny a všechny možné svátky najednou.“

V roce 2006 byl Phill Kessel vybrán z 5. pozice Bostonem Bruins, již v prosinci zjistil devatenáctiletý Phill, že mu byl nalezen nádor na varlatech. Držitel dvou Stanley Cupů s Pittsburgem obdržel diagnózu v prosinci, ale hned v lednu se dokázal vrátit.

Kessel se vyrovnával s nemocí i v hlavě a to tím, že navštívil oddělení dětské onkologie, kde debatoval s dětmi o nemoci a snažil se rozdávat radost, třeba jednomu mladému chlapci svým podepsaným bostonským dresem.

Shea Theodore hrál v roce 2019 s kanadským týmem na mistrovství světa v Bratislavě a Košicích. Před začátkem turnaje podstoupil dopingový test, který měl zvláštní výsledek. Po prohře s Finskem ve finále turnaje obdrželi kanadští hokejisté stříbrné medaile a Theodor se chystal na odjezd zpátky do Las Vegas.

Po finálovém klání si ho vzali komisaři turnaje do speciální místnosti, kde mu sdělili, že neprošel testem na zakázané látky. Nakonec vyplynulo, že Theodor měl zvýšenou hladinu ženského hormonu, které mají ženy při těhotenství, ale v případě mužů znamená vysoká hladina hormonu hCG rakovinu varlat. Obránce Golden Knights se v průběhu loňské sezóny z nemoci vyléčil.

Americký obr Bryan Boyle byl zrovna v září 2017 na předsezóním kempu týmu New Jersey Devils, když mu odhalili myeloidní leukémii. Další rok v listopadu se na úzké kluziště vrátil a týden po návratu v zápase s Pittsburghem Penguins zaznamenal první hattrick kariéry.

Na pozápasovém rozhovoru popsal svůj psychický boj s leukémií: „Někdy jsem se cítil hodně sám. Na boj s rakovinou si občas vzpomenu a necítím se úplně dobře. To nejhorší je, když vás lidé litují. Neví, co mají říkat. Vy si ale přejete, aby se vedle vás cítili příjemně.”

V roce 2014 dvacetiletému obránci hrajícímu za tučňáky z Pittsburghu Ollimu Määttovi byl nalezen karcinom s podezřením na rakovinu štítné žlázy. Na zimních olympijských hrách v roce 2014 konaných v Soči získal rodák z Jyväskyli bronzovou medaili a hned v říjnu téhož roku mu lékaři objevili nádor v oblasti krku.

Doktoři mladé naději defenzivních řad tučňáků odstranili nádor z krku. Hokej byl pro něj v tu chvíli vším, na led se ovšem vrátil až za měsíc. Määttä popisoval svou chuť hrát slovy: „Cítím se zdravý, až na to, že mám možná rakovinu.”

V případě mladého Fina se na nádor přišlo brzo, takže jeho boj dopadl úspěšně a mohl se rychle vrátit na modrou čáru.

Zdroje: sport.cz, sport.aktualne.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Je to sportovní tragédie! Co na zranění Lukáše Provoda řekli Jindřich Trpišovský a Simon Deli?

Před utkáním s Karvinou se o vážném zranění Lukáše Provoda rozpovídali Jindřich Trpišovský a Simon Deli. Jak ztrátu klíčového hráče vnímají a jak ji berou?

10 nejstarších fotbalových klubů v Evropě

Rozeznat nejstarší fotbalové kluby v Evropě není určitě jednoduchá záležitost. Jednotlivé zdroje se liší ve svých žebříčcích, a ne vždy jsou dochovány jasné důkazy o založení konkrétních klubů.

Zůstane v Olomouci? Belgický Leuven na Jemelku neuplatnil opci, ten tak dost možná začne přípravu v Sigmě

Václav Jemelka odešel v létě na hostování s opcí do belgického Leuvenu, ve kterém se chytl a pravidelně hrával v základní sestavě. Klub však nemá dostatek financí, a tak se rozhodl jeho opci neuplatit.