Spojte se s námi


Gaming

Neustálé, leč aktuální diskuse: Vyplatí se nyní pořídit Playstation 5? A co si na něm můžete zahrát?

Vyplatí se momentálně pořídit si Playstation s pořadovým číslem 5? To je otázka, kterou si klade stále řada hráčů a neví, jak se vlastně rozhodnout. Co tedy nejnovější herní konzole ze světa Sony nabízí a co si na ní můžete zahrát?

Publikováno

dne

Vyplatí se momentálně pořídit si Playstation s pořadovým číslem 5? To je otázka, kterou si klade stále řada hráčů a neví, jak se vlastně rozhodnout. Co tedy nejnovější herní konzole ze světa Sony nabízí a co si na ní můžete zahrát?

Playstation 5 dle oficiálních informací od Sony spatřil světlo světa 12. listopadu 2020, jenže dostupný pro pořízení byl pro řadu hráčů až nyní – v posledních týdnech či měsících. Důvodem samozřejmě nebylo nic jiného, než nedostatečný počet kusů, a tak museli hráči čekat.

Někdy až pekelně dlouho, na sociálních sítích se na účtu samotného Playstationu objevovalo hned několik komentářů, které pojednávaly o třeba až devítiměsíčním čekání na novou konzoli.

Vydání PS5 tedy doprovázel poněkud nemalý nešvar, a to právě v podobě množství vyrobených kusů. Nutno podotknout, poptávka po tomto novém kousku byla skutečně enormní – od spuštění prodejů se prodalo více než 17 milionů kusů!

Mezi hlavními důvody, proč hráči na své objednané konzole čekali až příliš dlouho, ovšem také figuruje nedostatek komponent nebo pandemie koronaviru, která rovněž leccos znemožnila.

Podívejme se ale už na důvody, proč si Playstation 5 pořídit či nikoliv. Nutno poznamenat, jeho předchůdce byl vskutku vynikající v mnoha ohledech, zejména jeho „Pro“ verze, která byla na trh uvedena v listopadu 2016.

PS4 Pro nabízel kromě nádherné grafiky také 1TB úložiště, kdežto ona nejnovější konzole od Sony v sobě obsahuje pouze 825 GB paměť. Aby pak systém PS5 fungoval správně, je v úložišti samozřejmě zapotřebí nechat alespoň 150 až 200 GB volného prostoru.

Reálně tak máte k dispozici zhruba 625 až 675 GB, což může některým hráčům vadit už z principu. V případě stažení více her pak musíte jednotlivé tituly promazávat a znovu stahovat.

Na druhou stranu PS5 disponuje extrémně rychlým výkonem, přičemž načítání samotných her trvá opravdu pouze několik vteřin. To je výrazný posun kupředu. Konzole se navíc u většiny titulů snaží dosáhnout rozlišení 4K a 60 fps, což ale známe i u novějších herních titulů, které jsme si mohli zahrát na PS4 Pro. A vlastně stále můžeme.

Z hlediska výkonu a grafiky je nicméně skutečně znát, že se jedná o next-gen herní konzoli, navíc PS5 není ani po několika hodinách poctivého hraní zdaleka tak hlasitý, jak se původně předpokládalo.

Zpětná kompatibilita

Před vydáním nové konzole se hodně spekulovalo o tom, že PS5 nabídne plnohodnotnou zpětnou kompatibilitu, ostatně přesně tak, jak to má Microsoft s novým Xbox Series X. Na nové herní konzoli od Sony by tak šly přehrávat tituly i z předchozích generací, tedy PS4, PS3 nebo PS2.

Výrobce ovšem poté oznámil, že zpětná kompatiblita bude omezena pouze na Playstation 4, což některé hráče rozhořčilo. Proč to tedy Microsoft zvládl a Sony nikoliv?

Podle všeho se chtějí všichni účinkující zaměřit spíše na remaky a úpravy jednotlivých starších titulů. Jestli tomu tak ale v budoucnu skutečně bude, to je momentálně velkou otázkou.

DualSense

DualSense je další generací ovladačů, které Sony vyrábí pro své konzole. Tou největší změnou je tzv. haptická odezva, díky níž ovladač reaguje na vše zcela jinak, než jak tomu bylo u jeho předchůdce.

Díky haptické technologii můžete skutečně reálně cítit změny terénu (hrbolatý, bahnitý, písečný). Tyto prvky pak hráče o to víc vtáhnou do děje hry. Velkým vylepšením pak prošla tlačítka L2 a R2, které se přizpůsobují dané situaci.

Tato tlačítka vám mají klást odpor, nejideálnějším příkladem je jiná citlivost na spoušti zbraně nebo střelba z luku.

Uživatelské rozhraní

To je zase o něco rozdílnější. Otázkou zůstává, zda tyto úpravy hráče potěší či nikoliv. Podoba uživatelského prostředí zkrátka a dobře nemusí vyhovovat všem, hráči si na nové rozhraní musí opět zvyknout.

Co je ale zapotřebí poznamenat, to je úprava (nebo spíše oprava) Playstation Store. I na PS4 Pro načítání tohoto online obchodu leckdy trvalo velmi dlouhou dobu, ba dokonce v některých případech na pár okamžiků „zamrazilo“ celý systém.

V tom horším případě se rovněž mohlo stát, že se vlivem neustálého zasekávání PS Store sám od sebe Playstation restartoval.

To se ale s příchodem Playstationu 5 mění. PS Store totiž není pouze online částí, nýbrž přímou součástí systému, což zajistí jeho plynulý chod a načítání bez jakýchkoliv potíží.

Sony také oznámilo, že stále více a více her pak bude disponovat českou lokalizací. Dále podotklo, že i rozhraní má být kompletně počeštěné, byť tuto možnost jsme po updatu měli i na PS4.

Pořídit Playstation 5 nebo zůstat u Playstationu 4?

Jak již výše píšeme, to je otázka, která momentálně „trápí“ řadu hráčů. Ano, tato nová next-gen konzole nabízí mnohé – ovladač, který svou funkčností nelze srovnat s ovladačem PS4.

Hry na Playstation 5 si zahrajeme v krásné grafice, v rozlišení 4K při 60 fps (byť vývojáři spíše stále dávají v nastavení svých her na výběr, zda preferujete spíše rozlišení nebo výkon), vše je díky téměř nulovému načítání svižnější a plynulejší a navíc si na PS5 zahrajete i drtivou většinu her z předešlé generace, a to díky zpětné kompatibilitě.

Jenže z hráčského pohledu stále existují důvody, proč řada hráčů stále u Playstationu 4 (Pro) zůstává.

Úložiště na nové konzoli je menší než na té starší, byť ano, díky novému komprimačnímu systému se většina her vleze do 50 GB. Stále však existují tituly, které svou velikostí tento standard dalece překonávají.

Zmínit také musíme fakt, že drtivá většina her, které jsou aktuálně vydávány na nejnovější konzoli, jsou k dispozici na Playstation 4, přičemž exkluzivních titulů je zatím pramálo (Ratchet and Clank: Rift Apart).

Ať už se jedná o nový Resident Evil Village vydaný v minulém roce, Dying Light 2: Stay Human, Horizon Forbidden West nebo nejnovější Gran Turismo 7 – to vše v nedávném čase vyšlo jak na Playstation 5, tak i na Playstation 4.

Sony ovšem prohlásilo, že je aktuálně ve vývoji 25 exkluzivních titulů, kde údajně polovinu z nich tvoří zcela nové značky.

Při této obtížné volbě, zda jít do nové konzole či nikoliv, vskutku hodně záleží na preferencích každého hráče. Playstation 4 Pro je ale alespoň co do grafické podoby tak povedenou záležitostí, že právě grafika zřejmě nebude tím hlavním důvodem, proč si Playstation 5 hráči vlastnící PS4 Pro pořídí.

Dalším a finálním bodem pak je stále velmi nízká dostupnost. Z onoho hráčského pohledu je také nutné poznamenat, že se momentálně jedná o jakousi základní verzi.

Když totiž vzpomene na historii vydávání herních konzolí od Sony, v průběhu dalších let jsme se poté dočkali vylepšených verzí, které v mnohých případech napravovaly „chyby“ těch základních (ať už se jedná o již výše zmíněné PS4 Pro nebo navýšená paměť u novějších verzí tehdejší PS3).

Závěrem – při koupi PS5 se také můžete rozhodnout pro verzi s mechanikou nebo bez. Ta první jmenovaná (s Blu-Ray mechanikou) je dostupná za 13 490 Kč. Playstation 5 bez mechaniky, což znamená, že do konzole nevložíte disk a hry si tak budete muset stahovat pouze z online obchodu, vyjde na 10 790 Kč.

Zdroje: Sony, Playstation, Konzoliště

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.