Spojte se s námi


Ostatní

Neurotrénink vede ke zlatu, na olympijských hrách vyhrál, v Česku tento moderní obor začíná zajímat

Publikováno

dne

Neuroathletiktraining (NAT)

Neuroathletik trénink je inovativní metoda, díky které se dá efektivněji trénovat, předcházet zraněním, mírnit bolesti, nebo se po zranění rychleji dostat do kondice. Tato metoda staví do popředí neuronální řízení pohybu, v podstatě a zkráceně – náš mozek (centrální nervový systém – CNS).

Vznik

Metoda je založena na teoretických základech humanbiologa, chiropraktika a trenéra Dr. Erica Cobba (vzdělávací systém pro trenéry a terapeuty „Z-Health Performance Education System“ zhealtheducation.com), a jejím základem jsou nejnovějších poznatky neurologie a neurověd.

V Evropě a německy hovořících zemích se pro tento způsob tréninku ujal pojem Neuroathletiktraining – NAT (anglicky Neuro Athletic Training). Jde o vytvoření nového slovního spojení, které prosadil jeden z prvních žáků Dr. Cobba z Německa, Lars Lienhard MA. (lienhard-neuroathletik.com)

V Německu prorazil „NAT“ na veřejnost díky Larsovým úspěchům ve vrcholovém sportu.

Mimo jiné působil na mistrovství světa ve fotbale 2014 jako první externí Neuro-Athletic-expert v historii DFB, v roce 2016 jako poradce olympijského týmu lehké atletiky, a v roce 2021 v Tokiu vedla jeho spolupráce s Alexandrem Zverevem k olympijskému zlatu.

Lars prosazuje od roku 2010 konsequentní „neuro-transfer“ v tréninku a je proto v médiích označován jako jeho průkopník.

Základy, o co jde, a proč by měli sportovci a veřejnost o této metodě vědět

Mozek (CNS) řídí v našem těle úplně vše. Je tudíž i řídicí centrálou našeho pohybu. Hlavní komponenty řízení pohybu jsou vizuální (oči), vestibulární (rovnováha), proprioceptivní systém (informace z periferie, našich svalů, vazů atd.) a oblasti a systémy v mozku, které tyto informace analyzují, interpretují a integrují.

Důležité je vĕdĕt, jak a proč tyto systémy pracují:

Hlavním úkolem našeho mozku je udržet nás při životě. Proto tyto systémy neustále pozorují a hlídají naše okolí i naše tělo. Informace z našeho okolí i těla probíhají v mozku tzv. filtrem, jehož úkolem je překontrolovat, zda je naše současná, nebo zamýšlená činnost bezpečná.

Hlásí-li jen jeden z uvedených systémů reálné (zranění) nebo možné nebezpečí:

1. náhlé přetížení → prudká hlavička při nezpevněné, nebo nestabilní krční páteři atd.

2. omezení pohybu → příliš pevná obuv, nevhodné ortézy, tejpy, atd.

3. „stará“ předchozí zranění → např. omezení senzorické informace po operaci (jizva), atd.

Na všechna tato „nebezpečí“ reaguje náš mozek (CNS) okamžitě tzv. „obranným mechanizmem“. Mozek (CNS) vlastně „chrání“ struktury (klouby, vazy atd.), které jsou dle vyhodnocených informací v nebezpečí před možným poškozením tím, že je autonomně (aniž bychom si toho byli vědomi!) šetří.

K jeho obranným mechanismům patří mj. snížení síly v postižené oblasti, omezení rozsahu pohybu, ale i bolest, která zde působí jako varovný signál, který nás donutí ke změně zatížení – bolí mě koleno, ergo snížím zátěž.

Tyto „šetřené“ oblasti (klouby, svaly, ale i za ně zodpovědné systémy v mozku) pak nepracují naplno, okolní klouby a svalstvo (ale i oblasti v CNS) přebírají více práce a vznikají tzv. kompenzační pohybové vzory a struktury. Projevem a důsledkem je pak snížení výkonu, přepětí ve svalech, “ztuhlé svaly“, záněty a symptomatika může vést až k chronickým bolestem a opotřebení (např. ke kloubní artróze).

Příklad z praxe: díky omezení senzorické informace po operaci (jizva) nebo po útoku protihráče (kop) v oblasti kotníku (tato oblast méně vnímá vibrace, pevný dotek atp.), dochází automaticky k omezení síly dolní končetiny, což vede mimo jiné k omezení odrazu – slabší a pomalejší odraz např. do výskoku.

Zlepšíme-li kvalitu informací ze smyslových orgánů v oblasti postiženého kotníku (receptorů v kůži, vazech, atp.) a z rovnovážného systému zodpovědného za vertikální zrychlení (kontrola výskoku a dopadu), stane se naše okolí opět „předvídatelným“ a ochranný reflex tím “zrušíme“.

Nedojde-li ke zlepšení vnímání informací, zůstává obranný mechanismus aktivní a sportovec není schopen návratu k maximální výkonnosti dolní končetiny. To znamená, že např. posilování nebo plyometrický trénink nepřinesou optimální, ani maximální tréninkové výsledky, neboť ani jedna z uvedených činností nezmění „software“ pohybu, neodstraní obranný mechanizmus. Pouze pracuje se zdroji a možnostmi, které mu CNS „dovolí“.

A zde se dostáváme ke klíčovému momentu.

Nejde o to, zda je sportovec slabý nebo nepohyblivý, ale o to, proč tomu tak je.

NAT hledá vaše „slabiny“ (obranné mechanismy) a zlepšuje kvalitu informací ze smyslových orgánů (oči, rovnováha, propriocepce), pohybu řídicích systémů a oblastí v mozku, a v podstatě “přepisuje“ software pohybu. Sportovec opět může naplno využívat svůj celý přirozený potenciál.

Vzhledem k tomu, že je centrální nervový systém nejrychleji reagující systém v těle, dochází k optimalizaci pohybu, redukci bolestí i vzestupu výkonu sportovce velmi rychle. Výsledky jsou ihned měřitelné, viditelné a vnímatelné. Vyžadují ale setrvalé opakování malých cviků i mimo trénink.

Opravdu dobrý a zkušený NAT-trenér začíná při spolupráci se sportovcem vždy detailní anamnézou (nejen zranění) a intenzivním otestováním pohybového a nervového systému. NAT je proto velmi individuální (jak říká Lars „jako otisk prstů našich sportovců“).

Různé sportovní disciplíny mají i různé požadavky na neuronální systém sportovce, proto je třeba otestovat, zda je neuronální systém sportovce vůbec schopen tyto požadavky splnit.

NAT je spojen s intenzivní prací, ale výsledky za to stojí!

Kdo by se rád dozvěděl více o práci Neuro-Athletic trenérů, případně o implementaci NAT do sportovní tréninkové přípravy, může se obrátit na  sportovní agenturu 121 ELITE Sport ([email protected]) se kterou autorka článku v Čechách spolupracuje.
Nebo přímo na autorku článku  Romanu Kučerovou (www.neuro-athletic.cz), Lars Lienhard je její coach a mentor.

Reklama

Ostatní

Český atletický svaz zveřejnil nominaci na MS, v Eugene se představí 24 reprezentantů

Po loňských olympijských hrách v Tokiu čekají letos během léta sportovní fanoušky hned dva atletické vrcholy. V srpnu se v Mnichově uskuteční evropský šampionát, ještě o měsíc dříve je však na programu ten světový. Na akci v Eugene vedení Českého atletického svazu oznámilo nominaci o počtu 24 sportovců.

Publikováno

dne

Po loňských olympijských hrách v Tokiu čekají letos během léta sportovní fanoušky hned dva atletické vrcholy. V srpnu se v Mnichově uskuteční evropský šampionát, ještě o měsíc dříve je však na programu ten světový. Na akci v Eugene vedení Českého atletického svazu oznámilo nominaci o počtu 24 sportovců.

Reprezentační tým bude postrádat některé dlouholeté opory, například Barboru Špotákovou, která dá přednost mistrovství Evropy v Německu. Na stadionu Hayward Field se nepředstaví ani Tomáš Staněk, jenž se chce po zranění dostat do lepší formy.

I tak ale česká atletika, procházející generační obměnou, nabízí několik zajímavých jmen. Tradičně velká očekávání budí oštěpaři Jakub Vadlejch, Vítězslav Veselý a Nikola Ogrodníková. O úspěch budou usilovat vedle jiných dálkař Radek Juška či běžkyně na 1500 Kristiina Mäki.

Mezi nejzkušenější české reprezentanty patří Petr Svoboda. Sedmatřicetiletý běžec na trati 110 metrů s překážkami se na MS dostal po sedmi letech. Naopak premiéru na seniorském světovém šampionátu zažijí desetibojaři Ondřej Kopecký s Jiřím Sýkorou či chodkyně Tereza Ďurdiaková s Eliškou Martínkovou.

Na posledním MS v Dauhá Češi nevybojovali žádnou medaili, což se v samostatné české historii stalo poprvé. Kdežto třikrát na stupně vítězů vystoupali atleti z České republiky na pěti akcích, a to v Seville 1999, Helsinkách 2005, Ósace 2007, Moskvě 2013 a Londýně 2017.

Odložené atletické klání v Eugene se odehraje od 15. do 24. července. Město v Oregonu mělo na zrekonstruovaném stadionu událost pořádat loni, ale nakonec ustoupilo o rok posunuté olympiádě v Japonsku.

Nominace české reprezentace na MS v atletice 2022

Muži

Marek Bárta (disk)
Michal Desenský (4×400 m)
Vít Hlaváč (chůze 35 km)
Jan Jirka (200 m)
Radek Juška (dálka)
Ondřej Kopecký (desetiboj)
Matěj Krsek (4×400 m)
Pavel Maslák (4×400 m)
Vít Müller (400 m př., 4×400 m)
Filip Sasínek (1500 m)
Petr Svoboda (110 m př.)
Jiří Sýkora (desetiboj)
Patrik Šorm (400 m, 4×400 m)
Jakub Vadlejch (oštěp)
Vítězslav Veselý (oštěp)

Ženy

Tereza Ďurdiaková (chůze 35 km)
Tereza Hrochová (maraton)
Helena Jiranová (100 m př.)
Eliška Martínková (chůze 20 km)
Kristiina Mäki (1500 m)
Diana Mezuliáníková (1500 m)
Nikola Ogrodníková (oštěp)
Amálie Švábíková (tyč)
Lada Vondrová (400 m)

Zdroje: Český atletický svaz, ČT sport

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Česko prožilo bowlingové Nagano. Hráči do 21 let ve finále MS porazili soupeře z kolébky bowlingu

Senzace, o které před turnajem snilo jen pár bowlingových fanoušků v České republice, se stala skutečností. Česká čtveřice ve složení Lukáš Jelínek, Tomáš Liebich, Daniel Seidl a Matěj Vojkovský získala ve švédském Helsinborgu historicky první zlaté medaile v českém bowlingu na evropské či světové akci. Ve finále navíc Češi porazili hráče z USA, kteří jsou dlouhodobě nejlepší zemí ve sportovním bowlingu.

Publikováno

dne

Senzace, o které před turnajem snilo jen pár bowlingových fanoušků v České republice, se stala skutečností. Česká čtveřice ve složení Lukáš Jelínek, Tomáš Liebich, Daniel Seidl a Matěj Vojkovský získala ve švédském Helsinborgu historicky první zlaté medaile v českém bowlingu na evropské či světové akci. Ve finále navíc Češi porazili hráče z USA, kteří jsou dlouhodobě nejlepší zemí ve sportovním bowlingu.

Na MS do 21 let jeli Češi s cílem ukázat vzrůstající kvalitu českého bowlingu. Nejlepším hráčem týmu byl bezpochyby aktuální mistr ČR Lukáš Jelínek. Právě hráč extraligového celku Rigor Mortis se v soutěži jednotlivců probojoval do TOP 16, kde soutěž pokračovala dvěma osmičlennými skupinami jako play-off.

Zpět k soutěži týmů. Tým vedený trenérem Janem Spáčilem postoupil do šestnáctky nejlepších z desátého místa. Z první pozice šli mírně překvapivě Angličané, následovaní Nizozemci a Američany.

V osmičlenné skupině se Češi potkali s USA, Singapurem, Malajsií, Nizozemskem, Norskem, Finskem a Novým Zélandem. Po sedmi zápasech formátem každý s každým se v „české“ skupině shodně na druhém místě umístil Singapur a Česká republika.

Rozhodnout tak musel jeden extra vzájemný zápas stylem vítěz bere vše. Ten zvládli Češi na jedničku a mohli se tak těšit na semifinále s bowlery ze Saúdské Arábie. Už medaile ze světové akce byla jedním z dalších velkých úspěchů českého bowlingu v posledních letech.

Boj o finále se hrál na dvě vítězná utkání. V zápase s týmem z Blízkého východu hráli Češi fenomenálně. Výhra 2:0 se skvělými náhozy 231 a 258 bodů znamenala, že se proti USA bude hrát o historický moment v české bowlingové historii.

Ve finále byli Češi outsiderem. Proti zkušeným Američanům ale předvedli něco, na co se bude vzpomínat ještě dlouho. Naši hráči šli do vedení 1:0, následně tým USA srovnal. V poslední hře Češi vykouzlili fantastických 268 a když Lukáš Jelínek odhodil poslední hod, už bylo jasno.

Česká republika je nově na seznamu zemí, které se mohou pyšnit titulem mistrů světa. Jména Lukáš Jelínek, Tomáš Liebich, Daniel Seidl a Matěj Vojkovský budou zlatým písmem zapsána v českých kronikách.

Zdroj: IBF

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Ansu Fati nosí na krku zlatý kříž. Navzdory tomu, že je muslim

Maká na tom, aby se vrátil do nové sezóny stoprocentně fit. Ansu Fati se dostává ze složitého zranění. Je jasné, že nacházející sezóna v Barceloně může být pro španělského útočníka definitivně zlomová.

Publikováno

dne

Maká na tom, aby se vrátil do nové sezóny stoprocentně fit. Ansu Fati se dostává ze složitého zranění. Je jasné, že nacházející sezóna v Barceloně může být pro španělského útočníka definitivně zlomová.

Na nejnovějších fotografiích, které si můžeme prohlédnout na sociálních sítích, Ansu Fati ukázal speciální kříž, který nosí. Zdá se však, že to nemá významný vliv, pokud jde o náboženskou souvislost.

Kříž, jenž nosí na krku je Anch, neboli egyptský klíč. Známý je jako symbol věčného života. Během šíření křesťanství například převzali tento symbol i křesťané ve vzdáleném Egyptě.

Můžeme mluvit o tom, že někdy byl skutečně používán jako variace křesťanského kříže, ale v dnešní době má spíše neutrální význam. Jedná se o nejrozšířenější symbol afrického původu v západním světě.

19letý Fati je původem z Guiney-Bissau. Pouhé čtyři roky před jeho narozením vypukla v této africké zemi občanská válka a následně vojenský převrat. Když bylo Fatimu šest let, přestěhoval se s rodiči do španělské Sevilly.

Báli se totiž o bezpečí svých dětí, proto se vydali hledat nový život do Evropy. Pokud jde o vyznání – Ansu je muslim. Prozradil to v jednom z posledních rozhovorů, které dal na jaře médiím.

Zdroj: Wikipedie, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené