Spojte se s námi


Extraliga

Nepotřebujeme tě, slyšel Kacetl v Brně. Pak zlomil rekord a vychytal Třinci titul

O tom, že samotné play-off píše řadu zajímavých příběhů, není pochyb. Někdy však ty běžné minipříběhy překonají ty velké, které by si člověk dokázal představit i na filmovém plátně. Několik jich bylo k vidění i letos.

Publikováno

dne

O tom, že samotné play-off píše řadu zajímavých příběhů, není pochyb. Někdy však ty běžné minipříběhy překonají ty velké, které by si člověk dokázal představit i na filmovém plátně. Několik jich bylo k vidění i letos. Po sportovní stránce napsal krásný příběh o nechtěném brankáři Ondřej Kacetl.

Zdroj: Lukáš Filipec, HC Oceláři Třinec

Koukáte na ledovou plochu krátce po utkání na radující se chlapíky v červených úborech, kteří právě vyhráli jednu dlouhodobou soutěž. Akorát to už nejsou malé děti, i když úsměvy na tváři k tomu dost směřují.

Mezi nimi se nachází na první pohled obyčejný člověk, jen na rozdíl od ostatních hráčů je oplácaný mohutnější výstrojí a na nohou má připevněné betony. Navíc ještě s tím rozdílem, že je to vlastně stavební kámen celého týmu a klíčový faktor velkého úspěchu.

O brankářích se říká, že jsou to trochu jiní lidé. Některé legendy hovoří o tom, že vlastně ani nejsou normální.

Však posuďte sami. Dobrovolně skáčou proti střelám, jejichž rychlost dosahuje klidně až 170 km/h. Jako kvalitní munice slouží placatá gumová pryž, která dokáže lámat i kosti.

Kacetl je brankář, který mimo své kvality taky ukázal, že je opravdu svým způsobem zvláštní. U gólmanů hraje největší roli hlavně psychika a důvěra. Nejdůležitější je samozřejmě důvěra od spoluhráčů a vedení, ale když vám věří i okolí, je to takový příjemný bonus navíc.

Kacetlovi před letošním play-off příliš lidí nevěřilo. Vlastně ani vedení. Na poslední chvíli přestupové uzávěrky zkoušel Třinec ulovit brankáře pro play-off, což se nakonec nepovedlo. I přesto měl Kacetl plnit spíš roli dvojky za Jakubem Štěpánkem.

Osud je však prevít, který si nevybírá. Je nemilosrdný ke všem lidem na celé planetě. Jak k bohatým a chudým, tak i k lepším a horších brankářům.

Onen osud zasáhl Štěpánka před vrcholem sezóny slavným covidem a do branky tak musel brankář, který od juniorky prakticky žádný úspěch nevychytal.

Ano, možná se teď jeví, že byl až příliš podceňovaný, jenže místo pocitů za něj vlastně mluvila i čísla v základní části. Jednoznačně patřil do spodní poloviny v tabulce extraligových brankářů, přestože měl před sebou jeden z nejlepších týmů ligy.

Už tehdy se od něj vlastně zase tolik nečekalo. Třinec si jej v prosinci vytáhl z prvoligového Přerova poté, co Josef Kořenář pláchnul zpátky za moře.

Ještě předtím poslala Kacetla jako nepotřebné zboží do první ligy Kometa, která si na svém velkém omylu následně ve čtvrtfinále lámala zuby. Nepotřebný brankář přiváděl k zoufalství i taková střelecká esa, jako je Peter Mueller.

A to jsme nezmínili fakt, že byl třinecký brankář v létě úplně bez angažmá: „Sezona byla na jednu stranu šílená, v létě jsem byl dva měsíce bez práce, neměl jsem nic,” říkal po vychytaném titulu do mikrofonu.

Od odchodu velké opory Šimona Hrubce a od psychicky zhrouceného angažmá Patrika Bartošáka bychom v třineckém nabitém kádru hledali větší slabinu jen marně. 

Proto onemocnění Jakuba Štěpánka nevěstilo pro Oceláře zprvu nic dobrého. Spíš byl ve hře plán vydržet týden, dva, a pak už může plánovaná jednička do klece.

Jenomže výkony Kacetla se náhle lusknutím prstu přepnuly do nějakého čarodějného módu. Jako byste hráli videohry a před play-off zvýšili u svého brankáře atributy na maximum. Jakub Štěpánek se už do branky nedostal.

Kacetlova forma gradovala společně s vrcholem vyřazovacích bojů až po zlatou medaili na krku. Jako bonus si Kacetl z play-off odnesl šest vychytaných nul, čímž zlomil rekord někdejšího fantoma Romana Málka z roku 2003. Ten svého nástupce na trůn sledoval ve Werk Aréně z televizního studia.   

Snažil jsem se věřit sám sobě,” říká pokorně nečekaná hvězda Ocelářů. Následně dodal: „Věřil jsem, že se to otočí. Příležitost v play off mi spadla skoro pomalu z nebe, snažil jsem se ji chytit za pačesy.”

Kromě čistých kont vytvořil ještě jeden rekord. Pohár zvedal nad hlavu ve chvíli, kdy za záda nepustil kotouč už 172 minut a 41 vteřin. Vzhledem k tomu, že končil poslední vteřiny utkání s nulou, může si tento rekord v budoucnu ještě vylepšit.

Přesto zůstává skromný: „Vděčím za to klukům. Mají nejvíc zblokovaných střel, strašně moc pomáhali dozadu, nechali na mě jednoduché střely.”

Ať už mu spoluhráči pomohli jakkoliv, jedno mu už nikdy nikdo nevezme. Fenomenálním výkonem vychytal Ocelářům třetí titul v jejich klubové historii. A to se počítá ze všeho nejvíc.

Zdroj: Tipsport Extraliga, HC Oceláři Třinec, iSport

Reklama

Extraliga

Extraliga po třech odehraných kolech: Plzeň bez bodu, zato s druhým trenérem. Olomouc se vznáší v oblacích, bodování vede Gulaš a Zohorna stihl dvakrát hattrick!

Po třech odehraných kolech je na čele Extraligy nečekaně Olomouc. Ta je zatím stoprocentní se skóre 8:2. Stejně tak nečekaně je na opačném konci tabulky bez bodu Plzeň. Na kontě mají Indiáni alespoň nejrychlejší odvolání trenéra v historii ligy.

Publikováno

dne

Po třech odehraných kolech je na čele Extraligy nečekaně Olomouc. Ta je zatím stoprocentní se skóre 8:2. Stejně tak nečekaně je na opačném konci tabulky bez bodu Plzeň. Na kontě mají Indiáni alespoň nejrychlejší odvolání trenéra v historii ligy. V pozici nejhoršího týmu Plzni zdárně sekunduje Růžičkův Litvínov s jediným bodem a patnácti obdrženými brankami. Jediný bod má však na kontě také Třinec.

Na prvním místě tabulky je po třech odehraných Olomouc! Tohle čekal asi opravdu málokdo. Nejprve přišlo vítězství 2:1 proti Plzni, stejným poměrem pak proti Mladé Boleslavi a poslední domácí zápas přinesl další 3 body do sbírky na úkor Sparty, která podlehla 0:4.

Celkové skóre Hanáků je 8:2 a na tom má hlavní zásluhu Bronislav Konrád, který zatím drží famózní úspěšnost zákroků a sice 97.75 %.

Na druhé příčce se nachází České Budějovice. Ty mají předehraný duel s litvínovskou Vervou a mají tak o zápas více. Ze 4 odehraných utkání sebral Motor 9 bodů a nastřílel ze všech týmů nejvíce (15). Produktivitu táhne veterán Milan Gulaš. Ten se stihl už 5x prosadit a navíc přidal 3 asistence a v dosavadním dění je tak nejproduktivnějším hráčem Extraligy.

Za Motorem se sedmi body číhá pardubické Dynamo, které zatím nepoznalo porážku. První dvě kola zvládly Pardubice proti Kladnu a Třinci uhrát v prodloužení. Za 3 body to bylo naposledy v Plzni.

Navrátilcem do sestavy Dynama je Tomáš Zohorna, který nejlepší léta kariéry strávil v KHL a loni působil ve švédském Oskarshamnu. Nyní se Tomáš vrátil a podmaňuje si domácí soutěž. Za 3 úvodní duely stihl nastřílet už 2x hattrick!

Zatímco doteď to byly spíše radosti, teď to budou starosti. Přesně ty totiž řeší týmy na opačném konci tabulky. Na samém dně se nachází Plzeň. Skóre 4:10, 0 bodů a vyměněný trenérský štáb. To je dosavadní velmi nelichotivá bilance Indiánů ze čtvrtého největšího města České republiky.

Předposlední Litvínov má odehrané zápasy dokonce 4 a získaný jediný bod. V posledním duelu se o něj povedlo obrat svěřencům trenéra Růžičky Liberec. Cíle litvínovské Vervy jsou rozhodně vyšší, než bojovat o záchranu.

To samé, ještě ve větší míře, lze říci také o mužstvu z Třince. Oceláři jsou před Litvínovem pouze o skóre. Od roku 2018 Extraliga nezná jiného vítěze, než právě Třinec. Jenže tuto skvěle plující dračí loď opustil její kapitán a mnoho fanoušků si kladlo otázku, jestli i bez Varadi budou pořád Oceláři těmi Oceláři, kteří sbírají tituly jeden za druhým. Samozřejmě je brzy vynášet nějaké závěry, ale začátek ligy tomu rozhodně nenapovídá.

Prozatímní průběh nejvyšší domácí hokejové soutěže je rozhodně velice zajímavý a kdo si ho nechal utéct, musí litovat. Na dně jsou týmy, které by tam opravdu málokdo čekal a to samé platí naopak o špičce tabulky.

Dva hattricky ze 3 zápasů Tomáše Zohorny, 97.75% úspěšnost zásahů Branislava Konráda, Milan Gulaš zatím hraje s průměrem dvou bodů na zápas. Začátek jako hrom, těšme se, co přijde dál.

Zdroj: Tipsport extraliga, Hokej.cz

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Zákaz ruských hráčů na NHL v Praze? Buď pojedeme všichni nebo nepojede nikdo, říká generální manažer Sharks

Show s názvem NHL Global Series 2022 se blíží! Organizátoři se už dostávají do finálních příprav, aby 7. a 8. října přivítali San Jose Sharks a Nashville Predators v plné parádě před vyprodanou O2 arenou. Cesta zámořských týmů do Prahy však ještě může mít komplikace.

Publikováno

dne

Show s názvem NHL Global Series 2022 se blíží! Organizátoři se už dostávají do finálních příprav, aby 7. a 8. října přivítali San Jose Sharks a Nashville Predators v plné parádě před vyprodanou O2 arenou. Cesta zámořských týmů do Prahy však ještě může mít komplikace, neboť stále není jasné, jestli budou moct do Česka dorazit i ruští hokejisté.

Ministerstvo zahraničních věcí zaslalo vedení NHL dopis, v němž se vyjádřilo proti účasti ruských hráčů v Praze během akce s názvem NHL Global Series mezi San Jose a Nashvillem. Velkým iniciátorem této akce je bývalá brankářská legenda Dominik Hašek.

Účast ruských hráčů na ledě má mnohomilionovou reklamní hodnotu na podporu Ruska a jeho války na Ukrajině. Zvyšuje to ruské sebevědomí a odhodlání, které je zaměřeno na agresi. To zvětšuje nebezpečí pro nás a naše spojence a vede k vyšším ztrátám na jejich životech,” napsal už poněkolikáté Hašek na svém Twitteru.

Sám se nechal nejednou slyšet, že bude proti ruským hráčům v Praze tvrdě bojovat. Ve spolupráci s Ministerstvo zahraničních věcí tak vznikl dopis, který se už dostal do rukou účastníků NHL Global Series v Praze.

Můžeme potvrdit, že české ministerstvo zahraničí zaslalo NHL dopis, ve kterém upozorňuje, že v tuto chvíli by Česká republika ani žádný jiný stát v schengenském prostoru neměl vydávat ruským hráčům víza pro vstup na naše území,“ uvedl v prohlášení náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

V dopise mimo jiné stojí, že by Česko hostujícím ruským hráčům odmítlo vydávat víza. Generální manažer Shark Mike Grier na tuto zprávu zareagoval velmi přesvědčivě: „Buď pojedeme všichni nebo nepojede nikdo,” dal jasně najevo na webu sanjosehockeynow. Podobný scénář se dal ovšem očekávat. 

V týmu Žraloků by se jednalo především o útočníky Alexandra Barabanova a Jevgenije Svečnikova. Zástupce komisaře NHL Bill Daly už dříve řekl, že nemá žádné obavy z toho, že by ruští hráči do České republiky za dva týdny nemohli přicestovat. Problém v tom nevidí ani GM San Jose.

Jsem docela pevně přesvědčen, že jsme tady jako tým. Jsme skupina. Není to chyba hráčů. Neudělali nic špatného, takže si nemyslím, že by za to měli být potrestáni,” je Grier skálopevně přesvědčen.

Jestli může současná situace zápasy NHL za dva týdny v Praze ohrozit, zatím není jasné, vývoj situace se však podle očekávání dramatizuje. Další týmy se zatím k dopisu nevyjádřily.

Zdroj: NHL, sanjosehockeynow

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Démon Gulaš už zase řádí! Veterán extraligy na začátek ročníku dominuje

Extraliga pozvolna krájí ročník za ročníkem, ale na čele kanadského bodování se zase tolik nemění. Pravidelně tam najdete v horních patrech mazáka s číslem 77 na zádech. Milan Gulaš jako by nestárnul.

Publikováno

dne

Extraliga pozvolna krájí ročník za ročníkem, ale na čele kanadského bodování se zase tolik nemění. Pravidelně tam najdete v horních patrech mazáka s číslem 77 na zádech. Milan Gulaš jako by nestárnul. Ať už hrával v Plzni nebo teď v Českých Budějovicích, stále patří pro soupeře mezi nejnebezpečnější hráče. I letos přidává góly a asistence v raketovém tempu.

V prvním utkání v Třinci zaznamenal pouze jednu asistenci, pak ale nastartoval jihočeský motor na plné obrátky. V domácím utkání s Kometou nasázel hattrick, v dalším utkání proti Litvínovu přidal další dvě branky a jedu nahrávku.

V součtu tak nastřádal během tří utkání sedm bodů za pět gólů a dvě nahrávky. Na šestatřicetiletého matadora úctyhodná bilance. Jestli někdo před sezónou o jeho drajvu pochyboval, teď jen opět sedí a kouká.

Od sezóny 2015/2016 je statisticky nejproduktivnějším hráčem extraligy, když nasbíral 333 kanadských bodů. Za ním je Petr Holík – 327 bodů, Lukáš Pech – 323 bodů a Martin Růžička – 296 bodů. Gulašovu dominanci podtrhuje fakt, že první dvě sezony z tohoto období strávil ve Švédsku.

Přitom před začátkem sezony hlásil, že by už rád předal roli lídra někomu mladšímu: „Nechci být pořád pod tlakem a ve stresu. Je náročné hrát přes deset let první útok. Nejsme s Lukášem Pechem takoví, že bychom museli mít všechno. Oba věříme, že nás mladší hráči nahradí,” řekl před začátkem nového ročníku v rozhovoru pro iDnes.

Milan Gulaš už teď vyniká v drtivé většině základních nejdůležitějších statistik. Je pravda, že má za sebou teprve tři zápasy, což je díky úterní předehrávce 4. kola ještě o jeden víc, než u většiny ostatních. Přesto nelze jeho čísla zpochybnit.

GULAŠOVO NEJ TELH 2022/2023

Zápasy: 3
Nejvíc gólů: 5
Nejvíc bodů: 7
Nejvíc střel: 15
Nejvíc gólů v přesilovce: 3
Nejvíc bodů v přesilovce: 4
Nejvíc vítězných gólů: 2

Na ledě stále hraje s maximálním nasazením. Chodí do soubojů, bruslí, hledá si ideální pozici na střelu – ryzí zakončovatel. Dokáže zkombinovat své dobré fyzické vlastnosti, včetně letitých zkušeností. Někdy bývá na oko až příliš emotivní, ale to jen proto, že má stále nezkrotnou touhu vyhrávat.

Třeba už vnitřně pro něj není prioritou být nejlepší, ale na ledě mezi nejlepší rozhodně patří. Zkuste se na něj zaměřit na stadionu, když vyjede na led. Jen tak, během jednoho střídání. Rozhodně byste mu nálepku veterána nedali.

Stále baví stadiony a je ozdobou ligy. Do kapsy schová i mladé ročníky, což je smutné a fascinující zároveň. Nezbývá, než zaklepat, ať mu vydrží zdraví. Pak si klidně může na konci extraligového ročníku převzít na podiu čtvrtou cenu pro Hokejistu sezony.

Zdroj: Tipsport Extraliga 

Pokračovat ve čtení

Oblíbené