Spojte se s námi


Bundesliga

Německý fotbalový klub se dostal na listinu teroristických hrozeb ve Velké Británii! Po jeho boku jsou například džihádistické skupiny

Publikováno

dne

St. Pauli, jak jest známo, je více než jen fotbalovým klubem. Celek hrající druhou německou ligu má vlastní ústavu, je politicky levicově založený a nebojí se sociálních aktivit. Podporuje uprchlíky, bojuje za přírodu a její udržení v nejlepším možném stavu a jasně se vyhrazuje proti nacismu, fašismu, rasismu, sexismu a diskriminaci jakýchkoliv menšin. Díky svým hodnotám má klub mnoho podporovatelů po celém světě, včetně Britských ostrovů. A právě tam se klub dostal na listinu možných teroristických hrozeb.

Lebka a překřížené hnáty? Již tradiční symbol německého celku St. Pauli. Lze jej vidět na vlajkách, tričkách i šálách víceméně na každém utkání hamburského celku. Spolu s tím však i duhové vlajky podporující LGBT komunitu, antifašistické a protinacistické znaky, protirasistická hesla a také všelijaké transparenty podporující rovnost pohlaví a odmítající jakoukoliv diskriminaci.

Druholigový celek z Německa je populární především díky lidským hodnotám, na nichž je založen. I proto má mnoho fanoušků nejen ve své domovině, ale napříč celým světem. Navíc je propagován mnoha punkovými a rockovými kapelami, které sdílí stejné hodnoty a postoje. Jenomže to má háček. Stává se, že se příznivci tohoto celku dostávají do konfliktů s podporovateli totalitních systémů či s lidmi z diskriminačními postoji. A to je trochu problém.

Děje se tak i na Britských ostrovech, kde má klub hned několik fanklubů. Hamburský celek tedy byl během uplynulého týdne klub zařazen na listinu potenciálních teroristických hrozeb. Na seznamu se sice neobjevilo přímo klubové logo, ale právě lebka se zkříženými hnáty a nápisem „St. Pauli“ ano.

Dokument se poměrně rychle šířil nejen na sociálních sítích a mnoho lidí bylo překvapeno. Že by aktivismus fotbalového klubu, respektive jeho fanoušků, byl natolik nebezpečný, aby o něm museli být informováni lékaři, zdravotní sestry či učitelé? Navíc po boku džihádistických či jinak extremistických skupin?

Fanouškovská skupina Manchester St. Pauli však má jasno a bere to pozitivně: „Skutečnost, že druholigový klub z Německa má takový dopad, s nímž počítají i britské bezpečnostní služby, by nás měla činit hrdými.“ Na druhou stranu, na listinu se dostala také organizace Greenpeace, což je také poměrně překvapivé.

Klub se však nechal slyšet, že kontaktoval britskou policii a pokouší se zjistit, proč byl na listinu hrozeb uveden. Zatím se odpovědi nedočkal. Nicméně z britské strany přišlo alespoň jedno obecné vyjádření: „Přítomnost legitimních protestních skupin na seznamu by měla pomoci policii a blízkým partnerům identifikovat a porozumět znakům a symbolům, s nimiž se mohou každým dnem setkávat. Je důležité, aby znali rozdíly mezi jednotlivými znaky.“

Klubu se však zastal jeho velšský obránce James Lawrence i britští fanoušci. Právě fanklub z Manchesteru odůvodnil svou podporu St. Pauli více než skvěle: „V Británii neexistuje žádný takový klub, který by stál takto otevřeně za lidskými hodnotami. Víme, že když budeme na stadionu, tak každý vedle nás má stejný postoj a podobné názory. A navíc klub hájí naše právo své názory vyjadřovat.“

Skutečně si zaslouží St. Pauli za svou solidaritu, sociální aktivismus a obdivuhodné postoje v oblasti lidských práv býti na takovém seznamu?

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.