Spojte se s námi

Fortuna liga

Nejvíce pro mě znamenalo derby se Slavií, říká masér a terapeut Tomáš Stránský

Zveřejněno

dne

Masérská ikona Tomáš Stránský, který byl pro fanoušky, ale i hráče, kteří oblékli během posledních dvaceti let rudý dres, neodmyslitelnou součástí sparťanské rodiny, se rozpovídal o svojí budoucnosti, ale i o Spartě. Na Spartě měl možnost poznat spousty hráčů, zažil ty největší úspěchy a následné oslavy o kterých se s námi v rozhovoru pro Ruik Football podělil velký oblíbenec spousty fotbalistů, ale také hokejistů a dalších sportovců.

zdroj: www.spartapraha.cz

Jste bývalý aktivní sportovec. Od dětství jste se věnoval silniční cyklistice na úrovni národního týmu. Jak jste se dostal do fotbalového prostředí?

Prvotně je potřeba říct, že jsem začal jako kluk s házenou, ale stále mě to lákalo k cyklistice, tak jsem se jí začal postupně věnovat.

K fotbalu jsem se dostal tak, že jsem již od mala fandil Spartě a chodil jsem se svým dědou na Letnou, takže celkově mě od dětství fotbal bavil.

Po ukončení kariéry v silniční cyklistice jsem se začal věnovat masírování a fyzioterapii, kde jsem měl na starosti právě cyklisty, ale vždy jsem uvažoval, že bych se rád přesunul do fotbalového prostředí.

Jak vznikla možnost jít masírovat do pražské Sparty? Což v té době musel být sen každého maséra.

Po devíti letech u cyklistiky jsem cítil, že potřebuji změnu. Takže jsem začal sondovat možnosti právě ve fotbalovém prostředí. Měl jsem možnost jít do Dukly Praha, do České Lípy, tehdy se jednalo o druholigové kluby. Právě tam byla možnost začít, ale než se tyhle nabídky domluvily, tak jsem odjel na Mallorku s cyklistickým týmem na soustředění.

V průběhu soustředění jsem měl telefonát, že se na Spartě uvolnilo místo a jestli Spartu teda beru. Položil jsem telefon a řekl jsem klukům z cyklistického týmu: “Pánové loučím se s vámi. Nezlobte se, ale Sparta Praha, je Sparta Praha.

Sbalil jsem věci a odletěl jsem do Prahy.

Jaké byly prvotní pocity po nástupu do Sparty?

Byl to neskutečný zážitek.

Pamatuji si na první cestu na Spartu. V té době tam trénoval Pepa Chovanec. Na Letné běhali borci jako je Horst Siegl, Martin Frýdek, Máňa Mistr a další.

20 let u fotbalistů AC Sparta Praha. To vypovídá o všem. Na co vzpomínáte nejraději a nejvíce?

Je toho samozřejmě hodně. Ale nejvíce pro mě znamenalo derby se Slavií.

Jednalo se o nezapomenutelný zážitek. Žil jsem derby vždycky několik dní dopředu.

Jeden z dalších zážitků byl plný stadion a fanoušci v klubových barvách. To pro mě mělo neskutečný náboj.

Kolik titulů jste zažil na Spartě?

Nemám to spočítané přesně, ale dvanáct jich bylo určitě. Nesmím zapomenout ani na vítězství v českých pohárech.

Tak to jste prožil spousty zajímavých mistrovských oslav?

Zažil jsem nespočetně oslav.

Já už se pak snažil těchto oslav neúčastnit a bránil jsem se jim, protože to byl vždycky průšvih doma, protože rodina bydlí mimo Prahu a já vždy manželce a rodině nahlásil, že přijedu druhý den po oslavě domů, jenže to byla první oslava poté hned druhá a já přijel třeba až po pěti dnech domů. Což se velmi těžko manželce a rodině vysvětlovalo.

Já si šel třeba třikrát za sebou po oslavách na Spartu pro auto, ale ani jednou jsem neodjel, protože mě vždy někdo z kluků zastavil a oslavy pokračovaly.

Nebyla to pro Vás nudná rutina chodit každý den do sparťanského prostředí bez dvacetileté změny?

Samozřejmě rutina to byla. Ale já tím žil i přestože to byl ve většině činností stereotyp. Ale já ten klub miloval a žil jsem tím. Sparta pro mě byla víc než rodina.

Jaké pro Vás bylo, když jste se dozvěděl, že končíte. Přece jenom jednou to přijít muselo. Vzal jste to sportovně?

Musím přiznat, když jsem skončil, tak se mi ze začátku na nějakou dobu zhroutil celý můj svět. Byla to moje náplň a můj život.

I přestože jste na Spartě působil jako masér, a ne jako hráč, tak jste se stal jednou z ikon historie Sparty. Jaká to pro Vás byla pocta?

Pro mě to byla neskutečná pocta. Když jsem stál před plným stadionem, kde bylo 18 000 lidí, všichni ztichli, čekali co budu dělat a poté to po mě začal celý stadion opakovat, říkal jsem klukům, že tohle je něco neskutečného.

Byl jste organizátorem děkovaček, oslav titulů, vymýšlel jste všelijaké legrácky, fanoušci Sparty Vás milovali. Jaké to bylo?

Všechno tohle vzniklo díky Pepovi Chovancovi, který mi sdělil rozkazem, že budu chodit na děkovačky s celým týmem po každém zápase.

Ze začátku to pro mě bylo něco nového a nevěděl jsem co od toho čekat a jak se chovat, ale postupem času jsem si na tuhle záležitost zvykl, začal jsem vymýšlet děkovačky, všelijaký možný překvapení a vylepšení, až se to stalo tradicí a nedílnou součástí každého pozápasového rituálu.

Později jsem se dozvěděl, že už na to fanoušci po každém zápase čekali.

Pro spousty hráčů jste byl motivátorem, psychickou podporou, vrbou, ale také jste uměl ve správnou dobu tým či jedince vyhecovat. To je celkem rozsáhlá role v podobě maséra. Patří to k tomu, nebo to bylo něco navíc?

Vždy jsem se snažil našim klukům pomoct, podpořit nebo naopak přibrzdit, aby to v tu chvíli bylo pro něj to nejlepší. Samozřejmě prvotní vždy byl názor a pohled trenéra, ale já byl s kluky více času, takže jsem se jim snažil vyhovět ve všech směrech jako velký sparťan, fanoušek a samozřejmě jejich masér.

Chodíte se koukat na stadion na zápasy Sparty?

Byl jsem pouze jednou na zápase proti Plzni, kdy Sparta prohrála 1:0 a branku dával Dan Kolář, ale jinak jezdím na víkendy domů za rodinou, takže nechodím na fotbal.

                                         zdroj: kafesbernardem.cz

Nyní působíte ve Sportcentru Koráb, kde vás navštěvuje spousty známých sportovců. Kdo vše k Vám dochází?

Z fotbalistů například Bořek Dočkal, Jan Rezek, bratři Frýdkové, Jirka Jarošík, Jirka Novotný, David Lafata, Honza Berger a spousty mladých fotbalistů.

Z nefotbalového prostředí například tenista Lukáš Rosol, rybář Jakub Wágner a spousty dalších sportovců, atletů a hokejistů.

Jak jste se do Sportcentra Koráb dostal?

Přes bývalého hráče Sparty Petra Gabriela, který se zná s majitelem tohoto centra. Mimochodem majitel sportovního centra je bývalý vrcholový basketbalista pražské Sparty František Babka.

Reklama
1 komentář

1 komentář

  1. mycwa

    10.9.2019 na 16:24

    No, na začátku to bylo fajn zpestření ale postupně už to bylo trochu trapný a až moc exhibiční.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Slavia se před derby potýká s problémy. Hned pět hráčů odjelo do nemocnice, nejhůře se Trpišovskému skládá záloha

Zveřejněno

dne

Sotva Slavia uhrála nečekanou remízu v Miláně, už se musí znovu soustředit na domácí ligu. Již v neděli se totiž slávisté představí na Letné, kde změří síly v derby se Spartou. Favoritem by byl celek z Vršovic, jenže ten se nyní potýká s marodkou, a tak je derby bez vyloženého favorita. O čem mluvil trenér sešívaných na tiskové konferenci, se můžete dočíst v následujících odstavcích.

Zdroj: slavia.cz

„Mužstvo je dost rozbité, dopoledne odjelo pět hráčů do nemocnice na vyšetření. Teď se momentálně dáváme dohromady dost těžko. Je samozřejmě obrovská výhoda, že hrajeme v neděli. Momentálně to ideální není, ale je čtvrtek a hraje se až v neděli. To se dáme dohromady,“ řekl Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

„Kdybychom nastupovali ve čtvrtek k zápasu Evropské ligy a v neděli nás čekala Sparta, problém by nejspíš nastal. Jenže my hráli v Miláně už v úterý, takže do derby se dáme bohatě dohromady,“ míní optimisticky Trpišovský.

Zápas v Miláně nedohrál záložník Ibrahim Traore, jenž musel v 60. minutě střídat. „Ibra podstoupil vyšetření a teď má doporučených pět šest dní klid. Je to lehce podvrtnutý kotník, teď je to bolestivé, že na to nemůže došlápnout. Ale mělo by se to podle prvních zpráv dobře vyvíjet,“ těší kouče, ale dodává: „Bohužel na derby pravděpodobně nebude, ale od příštího týdne by se měl připravovat. Není to tak vážné. Báli jsme se poškození vazů v kotníku, což zatím podle rezonance není.“

Před soubojem v Lize mistrů na internetu kolovaly zvěsti, že brankář Ondřej Kolář nebude schopen do utkání zasáhnout. „Ondra měl nějaké střevní problémy, které přetrvávaly, naštěstí na ten zápas se dal dohromady,“ sdělil 43letý Trpišovský.

„Kluci si ale z reprezentace přivezli nějaký kašel, který se nám postupně trochu rozšířil v mužstvu. Už v Miláně jsme měli nějakou virózu a přivezli jsme si ji. Teď se tomu snažíme zamezit, spousta kluků jela domů a děláme vyšetření na CRP,“ řekl novinářům Trpišovský.

Největší problémy bude mít proti Spartě se složením středu zálohy. Laco Takács je jeden z hráčů, kteří mají virózu, Petr Ševčík měl problémy se zády, zmíněný Traore taktéž nebude k dispozici a Hušbauer odehrál v Miláně celých 90 minut, tudíž se na něm již projeví únava. „Tam, kde jsme měli největší přetlak, nám teď těch hráčů moc nezbylo. Tlačí nás bota stejně, jako tomu bylo na dohrání zápasu na Interu,“ zhodnotil situaci Trpišovský.

Speciální zápas to bude i pro rumunského legionáře Stanciua, na kterém bude stát úspěch Slavie podobně, jako tomu bylo ještě loni ve Spartě. Sparťanští fanoušci mu ale rozhodně nic nedarují. Ve velkém s předstihem skupují plyšové krysy, hady, prasata, které před výkopem naháží na hrací plochu a dají mu tak na vědomí, co si o něm myslí. „Slyšel jsem, že je chtějí házet na hřiště. Jen doufám, že na trávník nevyběhnou i živá prasata,“ pravil ironicky a dvojsmyslně Trpišovský.

„Bavili jsme se spolu na toto téma už minulý týden a on prohlásil, že hrát chce. Má toho hodně za sebou a jak ho znám, bouřlivé prostředí ho bude naopak motivovat k lepšímu výkonu,“ nepřipouští Trpišovský, že by snad letní posilu Slavie rozhodilo nepřátelské prostředí.

„Nico má na hřišti svůj svět, do kterého se ponoří. Čím bouřlivější prostředí, tím lépe pro něho,“ řekl Trpišovský, který nemá v úmyslu hráče ponechat na lavičce a ušetřit ho nepřátelského prostředí.

„Je mi naopak jasné, že i minisouboj Kanga – Stanciu bude jedním z faktorů, který bude o výsledku derby rozhodovat. Standardní situace ale rovněž,“ dodal slávistický trenér.

Derby se uskuteční již tuto neděli 22. 9. od 18 hodin na Letné.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Pavel Zíka a jeho synové v exkluzivním rozhovoru o letních přestupech nejenom do Sparty a Slavie

Zveřejněno

dne

Patrik Hrošovský, Nico Stanciu, Michal Trávník, Oscar, Jakub Hora a takto můžeme pokračovat ve výčtu fotbalový jmen, která v létě pod taktovou rodiny Zíkových změnila svá fotbalové působiště a vydala se na novou cestu. Celkově se v letním období podařilo úspěšně dokončit přes 30 přestupů a my jsme se na úspěšné přestupové období Pavla Zíky a jeho synů zeptali na průběh a pikantnosti včetně detailů z uzavřených přestupů.

Zdroj: GLOBAL SPORTS

Pánové prožíváte nejspíše jedno z nejúspěšnějších přestupových oken. Jak vnímáte již ukončené přestupové okno? Máte za sebou spousty viditelné práce v letním přestupovém období.

Vnímáme to jako jedno ze svých nejúspěšnějších přestupových oken. Možná se jedná o historicky nejúspěšnější okno za celé fungování agentury GLOBAL SPORTS.

Jak dlouho působíte na fotbalovém trhu?

Na trhu jsme čtvrtým rokem a je pravda, že pohledem do minulosti se předchozí přestupová okna povětšinou vydařila ke spokojenosti naší i našich hráčů, ale vždycky je tam pár případů, u kterých dojde k nenaplnění toho cíle a přestup se tím pádem odkládá na další přestupové okno.

Můžete nám konkretizovat, co znamená nenaplnění cílů?

Jedná se o předem stanovené cíle (přání) zastupovaných hráčů.

Jako příklad můžeme uvést, že se například v minulosti na přestupu nedomluvily kluby, nebo se hráč v průběhu přípravy zranil a došlo ke komplikaci či neuzavření přestupu, ale letos se nám povedlo většinu vytyčených cílů splnit, v některých případech až přeplnit. Což jsou příklady hráčů, kteří se dostali dále, než jsme my i hráč třeba původně očekávali.

Můžete nám prozradit, jaké cíle jste chtěli v letním přestupovém období splnit?

Například Michal Trávník, kde jsme rádi za přestup do Sparty a věříme, že postupem času se ve Spartě naplno prosadí.

Dlouhodobě pak Patrik Hrošovský, hráč, který si zasloužil posun ve svojí fotbalové kariéře a vnímali jsme, že je to ten správný moment se ve 27 letech dále posunout.

Celkově nás, ale těší každý jednotlivý případ, kdy hráči splníte přání přestoupit do dobrého klubu.

                                                zdroj: GLOBAL SPORTS

Uvedli jste, že se Vám dokázalo i cíle přeplnit. Jedná se tedy o nějaký neočekávaný přestup?

Ano přesně tak.

Máme na mysli například velmi zajímavý, ale pikantní návrat Nika Stancia do Prahy, ale do slávistického dresu. Dle nás se jedná o přestup léta, nejen svoji pikantností, ale především Nicovou fotbalovou kvalitou a také celým tím příběhem, který se někomu může líbit, někomu ne, nicméně se jistě shodneme, že to dodalo velký náboj celé naší lize.

S tímto musím souhlasit. A ještě nějaký přestup byl pro Vás neočekávaný?

Určitě jsem neočekávali přestup mladého Oscara z Liberce rovněž do pražské Slavie, kde jsme měli zato, že určitě přestup šikovného středopolaře do některého z velkých tuzemských klubů přijde, ale ne takto brzy.

Spekulace některých médií o zájmu anglických klubů byly mimochodem naprosto zcestné, pro Oscara je ideální postup přes špičkový český klub, kterým Slavia bez debat je.

A máte ještě nějaký zajímavý přestup z řad českých hráčů?

Zajímavá témata jsou určitě David Vaněček do Maďarska (Puskás), mladý brankářský talent Lukáš Horníček do portugalské Bragy a přestup na poslední chvíli u Jakuba Hory do Slavie.

Rádi bychom zmínili i zajímavý přestup, který nás bavil, a to do poněkud netypické fotbalové destinace v případě přestupu brankáře Martina Berkovce do Žalgirisu Vilnius z Litvy, kde chytá jako jednička, klub je v boji o titul a Martin měl možnosti si zahrát i předkolo Evropské ligy.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Komise rozhodčích FAČR dál porušuje předpisy UEFA, marně hledá doplnění

Zveřejněno

dne

Fotbalová asociace nadále marně hledá adepta na člena Komise rozhodčích, aby doplnila počet na pět, její složení přestalo odporovat předpisům UEFA a vyhnula se tak možným sankcím. Po Radku Příhodovi, který angažmá v komisi odmítl, se přetřásají jména dalších dvou kandidátů – Oldřicha Racka, bývalého rozhodčího a delegáta, a Jaroslava Kubíčka, který nedávno skončil v komisi rozhodčích na Moravě.

facr fotbal.cz logo

V únoru odstoupil z Komise rozhodčích a delegátů FAČR zástupce LFA (Ligová fotbalová asociace) Petr Mlsna, který tak od té doby pracuje v rozporu s předpisy UEFA tzv. Konvencí rozhodčích. Ta povoluje jen 20 procent ´nespecialistů´, tedy členů, kteří nikdy nebyli na požadované úrovni rozhodčími či delegáty.

V současném čtyřčlenném složení české komise rozhodčích tomuto ustanovení jak známo nevyhovuje dokonce její předseda Jozef Chovanec, bývalý československý reprezentant (mj. účastník MS 1990 v Itálii) a později úspěšný trenér. Neodbornost tedy představuje 25 procent.

Nikomu se do komise, která nepožívá vzhledem k místopředsedovi za Čechy Romanu Berbrovi pověst nezávislého orgánu, nijak nechce. Nabídku LFA stát se jejím zástupcem v komisi rozhodčích odmítl Radek Příhoda, bývalý elitní sudí, jenž pro své pevné charakterové postoje raději dobrovolně odešel z prvoligové scény. Žádný vhodný kandidát nevzešel ani z losovacího aktivu LFA, který proběhl v červnu.

Asociace tedy dál hledá náhradu, což není v situaci nedůvěry v českém fotbalovém prostředí nijak jednoduché. Na doplnění počtu byli dle informací z fotbalového zákulisí připraveni Oldřich Racek, bývalý prvoligový rozhodčí, a Jaroslav Kubíček, současný delegát

Jméno Oldřicha Racka, který byl již v roce 2008 z profesionálních soutěží vyřazen pro ztrátu důvěry, jak odůvodnil tehdejší předseda komise Luděk Macela, však již ve hře není. Ještě v minulé sezóně sice vykonával funkci delegáta, ale na novou listinu pro probíhající ročník už zařazen nebyl. A teď by měl bývalým výkonnostně zdatnějším kolegům šéfovat?

Na programu je tak druhé jméno, severomoravský Jaroslav Kubíček. Nejde o špičkového odborníka s mnohaletými zkušenostmi z nejvyšší soutěže v pozici hlavního sudího, ale takový ostatně není v současné komisi ani jeden.

Zarážející ovšem je, že Kubíček po několikaletém působení neprošel v létě ani mezi členy moravské komise. Ta byla po skončení minulého soutěžního ročníku rozpuštěna, Kubíček už ale do nové zařazen nebyl. Jako delegát navíc figuroval v barážovém utkání Karviná-Jihlava, kdy opomněl (stejně jako hlavní rozhodčí) uvést do zápisu žlutou kartu pro záložníka domácích Smrže, za což byl následně potrestán Etickou komisí FAČR udělením pokuty.

FAČR hledá, kde může, ale nikdo se do komise nehrne. A sankce od UEFA nadále hrozí, mohla by přijít o část nebo dokonce o celou roční dotaci ve výši 250 000 eur (v přepočtu zhruba šest a půl milionu korun), kterou dostává na rozvoj a organizaci rozhodčích.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené