Nejstarší fotbalový stadion na světě leží v Anglii. Patří prvnímu vítězi FA Cupu a hraje se zde desátá liga

Jste-li fanoušky fotbalu, pak by Vám neměl být úplně cizí název Sandygate Road, případně jen Sandygate. Proč? Jelikož se jedná o fotbalový stadion v Sheffieldu, na němž se psala historie. Dnes se sice může zdát, že je bezvýznamný. Jenomže tomu tak zdaleka není. Naopak. V roce 1860 se zde odehrál vůbec první fotbalový zápas a jedná se o nejstarší fotbalový stadion na světě.

Občas se stává, že za nejstarší fotbalový stadion na světě bývá považován svatostánek Sheffieldu United v podobě Bramall Lane. Jenomže tomu tak není. I přesto se ale nachází nejstarší fotbalový chrám ve městě Sheffield, kde fotbal má kořeny. Právě z tohoto města pochází dva nejstarší fotbalové kluby na světě – Sheffield F.C. a Hallam F.C..

A právě druhému ze jmenovaných klubů, tedy i druhému nejstaršímu na světě, patří nejstarší stadion světa, Sandygate Road. Stadion byl otevřen již v roce 1804, jenže coby kriketový. Později ale došlo k úpravě, aby se zde mohl hrát také fotbal a v roce 1860 se tak i stalo. Právě v tomto roce se také na tomto historickém místě odehrál vůbec první fotbalový zápas v historii. To vše je zapsáno i v Guinessově knize rekordů.

Zdroj: jusweb.co.uk

Utkaly se spolu právě výše zmíněné dva nejstarší kluby. Stalo se tak 26. prosince 1860. Mimo to, že se jednalo o vůbec první zápas, jednalo se také o první lokální derby a tedy dnes je i nejstarším. Ale zpět k utkání. Zápas vyhrál hostující Sheffield výsledkem 2:0 a navštívilo jej okolo 4000 diváků

Aby se na tento památný okamžik vzpomínalo, hraje se každoročně mezi oběma kluby přátelské utkání. Je však poněkud smutné, že Hallam coby majitel nejstaršího stadionu na světě hraje až desátou nejvyšší soutěž a Sandygate Road coby nejstarší svatostánek má kapacitu pouhých 700 diváků.

Zdroj: footballstopten.com/

Celek Hallam F.C. navíc byl vůbec prvním fotbalovým klubem, který vyhrál nějakou fotbalovou trofej. V roce 1867 totiž získal pohár pro vítěze Youdan Cupu, což byl předchůdce dnes již proslulého FA Cupu. O to větší škoda je, že takový historický celek nemá na dnešní fotbalové mapě nějaké výsostnější postavení.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nedělní pád dvou gigantů – Bayern i Manchester City schytaly ostudné debakly!

Nebyl to zrovna úspěšný den pro dva z evropských fotbalových gigantů. Německý Bayern i anglický Manchester City v nedělních ligových utkáních jasně prohráli a postarali se o pořádné překvapení!

Juliska je Dukle drahá! Nájem se za poslední roky zdvojnásobil

Fotbalová Dukla Praha a pražský stadion na Julisce spolu navzájem náramně souzní. Na něm Dukla nasbírala jedenáct titulů československého šampiona, hostila velké zápasy na mezinárodní scéně včetně semifinále Poháru mistrů v roce 1967 proti Celtiku Glasgow.

Leverkusen doma zaskočil Lipsko! K bodu přispěl skvělým výkonem i Patrik Schick

Do 2. bundesligového utkání sezóny vkročil kvůli nepodařenému úvodnímu utkání v roli outsidera. Lipsko však zaskočil skvělým a atraktivním projevem, který stačil na dvoubrankovou remízu 1:1.