Spojte se s námi

Bundesliga

Nejlepší jedenáctka všech dob? Tuhle sestavu složila umělá inteligence a vešly se všechny top hvězdy

Kdo je nejlepší fotbalista všech dob? A jak by vypadala nejlepší jedenáctka historie? To je častá otázka, o kterou se fanoušci přou. Pro odpověď jsme si tak zašli k umělé inteligenci, která složila poměrně brilantní jedenáctku.

Publikováno

dne

Kdo je nejlepší fotbalista všech dob? A jak by vypadala nejlepší jedenáctka historie? To je častá otázka, o kterou se fanoušci přou. Pro odpověď jsme si tak zašli k umělé inteligenci, která složila poměrně brilantní jedenáctku.

Je samozřejmě velice těžké vybrat jen 11 hráčů, kteří mají právo být nazýváni nejlepší v historii. Fenomenálních fotbalistů byly stovky, ale všichni se bohužel nevejdou.

Brankář – Lev Jašin

Asi neoddiskutovalený výběr. Lev Jašin se považuje za nejlepšího brankáře historie, přezdívalo se mu černý pavouk nebo černý panter. SSSR vychytal zlatou medaili na olympiádě v roce 1956, za což si vysloužil Řád rudého praporu práce SSSR a o pár let později jako jediný brankář v historii vyhrál Zlatý míč.

Pravý obránce – Cafu

Legenda nejen brazilského, ale světového fotbalu. Brazílie sice plodí spíše útočné hvězdy, ale když se řeklo Cafu, budilo to respekt. Je jediným hráčem v historii, který nastoupil ve třech finále mistrovství světa, jednou vedl Kanárky i jako kapitán. Získal dvě zlata, další dvě trofeje vyhrál v Copa América.

Stoper – Franz Beckenbauer

Císař Franz, neboli „der Kaiser“. Díky svému skvělému hernímu stylu, svým vůdcovským schopnostem a dominanci na hřišti se na něj vzpomíná jako na nejlepšího stopera všech dob. Je dvojnásobným držitelem Zlatého míče, Německo dovedl ke zlatu, stříbru i bronzu na MS, a zlatu i stříbru na ME.

Stoper – Paolo Maldini

Asi ani tady se nedá nic namítat. Paolo Maldini strávil celou kariéru v AC Milán, kde s Tassotim, Baresim a Costacurtou vytvořili jednu z nejlepších obranných linií v historii fotbalu. Třikrát vyhrál Ligu mistrů a sedmkrát vyhrál Serii A.

Levý obránce – Roberto Carlos

I na druhém kraji obrany zabrušujeme do Brazílie. Jen 168 centimetrů vysoký chlapík měl neuvěřitelnou ránu v noze a především také úžasnou faleš. Jeho góly z přímých kopů jsou legendární. Na kontě má tři trofeje Ligy mistrů.

Záložník – Zinedine Zidane

Fotbal v podání Zinedina Zidana nebyl sport, to bylo umění. Asi byste nenašli v historii hráče, který by s míčem u nohy vypadal ladněji a jednodušeji než francouzský středopolař. Je po něm pojmenována i klička „zidanovka“ kterou dělal s takovou lehkostí, že obránci nestačili ani mrknout. Na kontě má Zlatý míč z roku 1998.

Záložník – Johan Cruyff

Další fotbalista, který po sobě zanechal velkou stopu. Ikona Ajaxu a Barcelony, Cruyff byl známý především pro své úžasné herní myšlení, kdy dokázal spoluhráčům servírovat milimetrové a nečekané pasy. Trojnásobný držitel Zlatého míče.

Záložník – Diego Maradona

Jeden z nejtalentovanějších hráčů všech dob. K tomu, aby byl i nejlepší, mu chybělo trochu té životosprávy. I tak je ale zařazován do čtyřky nejlepších hráčů historie. Argentinský bůh dovedl Albiceleste k titulu mistra světa v roce 1986, čímž se stal nesmrtelným. Jeho driblinku a práci s míčem se asi nikdo nevyrovná.

Levé křídlo – Cristiano Ronaldo

Má cenu něco dodávat? Nejlepší střelec historie, pětinásobný držitel Zlatého míče a držitel všech možných rekordů v nejprestižnější soutěži – Lize mistrů. Stal se obrovskou inspirací pro miliony dětí po celém světě a jde zřejmě o globálně nejznámějšího sportovce světa.

Útočník – Pelé

Často je označován jako nejlepší fotbalista všech dob, i když éra Ronalda s Messim mu s titulem krále fotbalu trochu zahýbala. Stal se prvním hráčem, který získal tři tituly mistra světa. V roce 1970 byl vyhlášen nejlepším sportovcem planety. Počet jeho gólů je předmětem spekulací, jelikož Pelé uvádí 1283 branek, jenže mezi 50. až 70. léty se blbě zaznamenávaly statistiky a oficiálně má tak Pelé uznaných 757 nastřílených gólů.

Pravé křídlo – Lionel Messi

Ani tady není třeba nic dodávat. Společně s Cristianem Ronaldem jde o jediné dva stále hrající fotbalisty v této jedenáctce. A také dost možná o ty dva úplně nejlepší v celé historii. Debata, kdo je z nich ten lepší, bude věčná, Messi má ale nejvíc Zlatých míčů v historii – 7. Naprostý genius s talentem od pána boha. Na podobného fotbalistu si asi budeme muset několik desetiletí počkat.

Nejlepší sestava podle umělé inteligence

Jašin
Cafu – Beckenbauer – Maldini – Carlos
Zidane
Maradona – Cruyff
Messi – Pelé – Ronaldo

Zdroj: Transfermarkt, ChatGPT

Reklama

Oblíbené