Spojte se s námi

Fotbal

Neapol a historická jízda za titulem! Proč jsou Partenopei k nezastavení a jaké jsou hlavní faktory famózní formy?

Je rozhodnuto? Oficiálně sice ne, ale snad už jen málokdo nevěří tomu, že mistrem italské ligy se v této sezoně stane Neapol. Celek zpod Vesuvu útočí na první titul po dlouhých 33 letech. Co za úspěchem sympatického mužstva stojí?

Publikováno

dne

Je rozhodnuto? Oficiálně sice ne, ale snad už jen málokdo nevěří tomu, že mistrem italské ligy se v této sezoně stane Neapol. Celek zpod Vesuvu útočí na první titul po dlouhých 33 letech. Co za úspěchem sympatického mužstva stojí?

V létě odešlo hned několik klíčových hráčů, dokonce i legend. Kalidou Koulibaly, Lorenzo Insigne, Dries Mertens, Fabián Ruiz. Naopak dorazilo několik nových jmen za pár eur, od kterých se třeba zase tolik nečekalo.

Proto Neapol před sezonou nebyla skloňována mezi favority na vítězství v italské Serii A. Naopak se mluvilo o bitvě milánských gigantů, případně znovuzapojení se do boje o titul ze strany Juventusu. Partenopei zkrátka v diskusi nezaznívali.

Jenže teď je za námi 24 ligových kol, do konce soutěže zbývá 14 zápasů a Neapol vede o neuvěřitelných 18 bodů. To znamená, že bude muset bezmála polovinu nadcházejících duelů a že si Inter a AC Milán budou připisovat pouze výhry, pokud chtějí lídra dohnat.

Neapol v této ligové sezoně prohrála pouze jednou, dvakrát uhrála remízu a jinak zatím pouze vyhrává. Má suverénně nejlepší útok, stejně tak má suverénně nejlepší obranu.

Co je klíčem k úspěšné sezoně Partenopei?

Hvězdné duo Osimhen, Kvaratskhelia

Neapol dala v této sezoně pouze v lize 58 gólů. To je v průměru 2,42 gólu na zápas. Hlavní podíl na tom má hvězdné ofenzivní duo Victor Osimhen a Khvicha Kvaratskhelia. První jmenovaný je suverénně nejlepším střelcem ligy (19 branek), druhý vládne nahrávačům (9 asistencí). Nicméně Kvaratskhelia přidal také 10 ligových tref.

Je tedy více než jasné, na kom stojí ofenzivní fáze hry. Osimhen prokazoval potenciál už delší dobu, nicméně 22letý Gruzínec je největším objevem této sezony. Do klubu přišel v létě za 10 milionů eur a nyní je jeho hodnota přinejmenším šestkrát vyšší.

Osimhen je perfektním hráčem na hrot. Není líný na krok, chodí do soubojů, hodně míčů udrží, je silný, kvalitní na míči a je skutečně pravým koncovým hráčem. Dokáže skórovat snad z každé pozice. Je nekompromisní. Mnoho lepších devítek na světě nenajdeme.

Kvaratskhelia hraje zase z levého křídla. Svým stylem hry lehce připomíná legendárního Diega Maradonu a fanoušci mu tak dali přezdívku „Kvaradona“. Má skvělou kopací techniku, centrem najde Osimhena téměř i naslepo. Nebojí se jít sám do zakončení, souboje 1vs1 mu nedělají problém.

Navíc se oba hráči perfektně doplňují povahově. Kvaratskhelia totiž může být v pozici, kdy by mohl sám zakončovat, ale přesto rád nahraje Osimhenovi, aby míč uklidil do prázdné brány. Oba mají skvělý charakter.

Osimhen navíc není žádný egoista. Když jej vystřídá Giovanni Simeone, nezlobí se. Neodchází ze hřiště naštvaně. A ani na lavičce posléze nepůsobí nijak negativně. Naopak. Žije s týmem. Prožívá každý moment. Ani na střídačce nevydrží sedět, musí stát a dává své emoce jasně najevo.

Oba hráči navíc nemají problém zamakat dozadu a zapojit se do defenzivy. Zkrátka ideální nastavení.

Nenápadný pracant Lobotka

Když přicházel do Neapole, byli fanoušci nadšení. Doufalo se, že by mohl jít ve stopách svého krajana Marka Hamšíka, který patří mezi největší legendy klubové historie. Jenže dlouho to žádná sláva nebyla. Stanislav Lobotka měl různé problémy. Býval terčem kritiky kvůli nadváze, kondici, formě, stylu hry.

Jenže v téhle sezoně je rodák z Trenčína nepostradatelnou součástí sestavy. Možná je mírně nenápadný. Není totiž tím, kdo by vytvářel šanci za šancí. Nerozdává oku lahodící pasy jeden za druhým.

Lobotka vyčnívá zejména tím, jaký je pracant. Hraje chytře pozičně, drží střed zálohy. Je mužem, který pomáhá diktovat tempo hry. Rozdává zejména krátké přihrávky, kterými pomáhá kontrolovat držení míče. Uklidní hru v nelehkých situacích. Řídí své spoluhráče, zvládne míč i vyvést ze své poloviny.

Jeho přihrávky patří k těm nejpřesnějším, navíc ve středu pole vybojuje nemalý počet míčů. Odvádí zkrátka černou práci, která je tolik potřebná, třebaže nejde tolik vidět. Věhlasu svého krajana Hamšíka zřejmě nedosáhne, zato ale může dosáhnout něčeho, co jeho slavnější krajan nezvládl – může získat titul a být klíčovou postavou toho všeho.

Stmelený kolektiv, fanatičtí fanoušci

Extrémně důležitá položka, která již ale byla naznačena v případě Victora Osimhena. Ten by se mohl cítit jako největší hvězda italské ligy. Měl by na to plné právo. Mohl by být naštvaný, že nedohrává celé zápasy. To ovšem nedělá.

Naopak. Je rád, když se prosadí i jeho konkurent Giovanni Simeone. Přitom sám Simeone určitě doufal, že bude mít více času na hřišti. Přeci jen v dresu Hellasu Verony patřil mezi největší útočné hrozby v italské lize a pod Vesuvem je skrz počet odehraných minut spíše do počtu, byť mu trenér Luciano Spalletti vždy zkouší najít alespoň nějakou minutáž.

Celý tým zkrátka šlape jako hodinky. Podařilo se dát dohromady vynikající partu hráčů, kde není jediná vada. Samozřejmě to může být i tím, že Neapol v této sezoně neprožila vesměs žádnou krizi, což dobrému nastavení v kabině pouze pomáhá.

Nicméně příznivci Neapole musí být nadšení. Ostatně i oni jsou součástí onoho stmeleného kolektivu. Sounáležitost mezi nimi a hráči jde znát v každém zápase. Celé město žije fotbalem a sní o jediném – být mistry celé Itálie a zavzpomínat na časy, kdy zde byl hrdinou Diego Maradona.

Teď ovšem nebude mít titul pouze jednoho hrdinu. Kdepak. Teď bude hrdinou celý tým, který drží pohromadě a který funguje jako perfektně namazaný stroj.

Taktický mág Spalletti

Serie A je extrémně taktická soutěž. Jenže se příliš neposouvá vpřed. Není v ní mnoho týmů, které by hrály moderní, atraktivní, progresivní a reálně účinný fotbal. Nicméně kdekoliv trénoval Luciano Spalletti, tam byl líbivý fotbal víceméně zaručen.

A jinak tomu není v Neapoli, kde se to přitom v posledních letech zrovna dvakrát nedařilo. Ostatně stačí zavzpomínat, jak se Spallettimu dařilo v AS Řím, s nímž měl jedinou smůlu v tom, že Juventus měl zkrátka mnohem více peněz a kvalitnější kádr. Jinak mu i přesto šlapal na paty.

Sám Spalletti už nějaké ty trofeje z trenérské kariéry má, nicméně ta pro mistra Itálie mu chybí. Nyní by na ni konečně mohl ve svých 63 letech dosáhnout a bude to naprosto zasloužené.

Jak již bylo zmíněno, spolu s vedením týmu dokázal perfektně zalepit všechny díry, které vznikly po odchodu legend. Umí tým takticky vhodně připravit. Udržet v kabině psychologickou pohodu a dobrou atmosféru také není snadné.

Za zmínku ale stojí také fakt, že Spalletti dokáže velice citlivě reagovat na průběh utkání a má správný čich na žolíky. Navíc se snaží využít všechny hráče kádru, aby se nikdo necítil vyloženě opomíjen.

Neapol navíc pod vedením Spallettiho zvládá zatápět i evropským celkům a potvrdilo se to v Lize mistrů, když porazila ve skupině Liverpool a v prvním kole play-off přejela herně Eintracht Frankfurt.

Zdroj: SSC Neapol, Serie A, Transfermarkt, WhoScored, FBref

Reklama

Oblíbené