Spojte se s námi


Hokej

Naváže David Pastrňák na jedinečného Jaromíra Jágra?

Publikováno

dne

Dočkal se český fanoušek po letech půstu konečně nástupce, který se dokáže přiblížit výjimečným ofenzivním statistikám legendární „šedesátosmičky“? Jaromír Jágr svého času patřil mezi nejlepší hokejisty světa. Zcela ovládl závěr devadesátých let a do roku 2001 čtyřikrát v řadě získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče soutěže.

http://gty.im/53129249

O jak výjimečný počin se jednalo svědčí fakt, že obhájit tuto trofej od té doby dokázal ve dvou sezónách po sobě jediný hráč – Connor McDavid, vůbec nejzářivější hvězda současnosti. Jaromír Jágr byl jediný hokejista, který dokázal přerušit nadvládu geniálních rivalů, Wayna Gretzkyho a Maria Lemiuxe, kteří Art Ross Trophy nikomu nepůjčili od sezóny 80/81.

Než přišla průlomová sezóna 94/95, kdy Jaromír Jágr při absenci spoluhráče Maria Lemieuxe, který bojoval s dozvuky léčby rakoviny, dokázal v nervy drásajícím boji s kanadským hromotlukem Ericem Lindrosem poprvé vybojovat ceněnou trofej jen díky většímu počtu nastřílených gólů.

Byť Jaromír Jágr dokázal ve své kariéře získat jen jedinkrát Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče sezóny dle hlasování žurnalistů (ponechme stranou, zda oprávně či nikoliv), řada lidí jej označuje za jednoho z pěti nejlepších ofenzivních hráčů celé hokejové historie.

Za tzv. „Big 4“, kterou tvoří čtveřice Gordie Howe, Wayne Gretzky, Bobby Orr a Mario Lemieux, a jež bude ještě dlouho osamocena čnít nade všemi (přinejmenším do doby, než pověsí brusle na hřebík Connor McDavid, který svou kariéru rozjel skutečně velkolepě), dle názorů mnoha historiků následuje právě Jaromír Jágr.

Ano, v mnoha diskuzích se na pátém místě objevují i další jména, jako například Maurice Richard, Bobby Hull, Jean Beliveau či novodobí Sidney Crosby a Alexander Ovečkin, ale pro většinu je těžké z debaty o top 5 ofenzivních hvězd vynechat právě jméno českého hráče s číslem 68 na dresu.

K úžasným útočným výkonům stárnoucí legendy se dlouho žádný český hokejista nedokázal přiblížit, byť přinejmenším Patrika Eliáše, Davida Krejčího nebo Milana Hejduka jsme mohli na vrcholu jejich kariér řadit ke špičce NHL, Jaromír Jágr byl přeci jen ještě o stupeň výše.

V posledních letech se ovšem vyklubalo nové eso, kvůli kterému mnohý český fanoušek ponocuje u TV nebo si při ranní kávě prohlíží highlighty z NHL. Jmenuje se David Pastrňák a s Jaromírem Jágrem má mnoho společného.

http://gty.im/1191340222

Kromě stejné pozice na pravém křídle kupříkladu to, že se každým rokem o něco zlepšuje a přibližuje se těm nejlepším z nejlepších. Jágr získal první trofej pro nejproduktivnějšího hráče ve třiadvaceti letech. Pastrňákovi je 23 nyní a není vyloučeno, že o Art Tross Trophy zabojuje ještě letos.

Momentálně je v bodování NHL čtvrtý a na prvního McDavida ztrácí pouhé 4 body, přičemž má jeden zápas k dobru. Ještě větší šanci má ovšem na trofej pro nejlepšího střelce základní části. Trofej, na kterou Jaromír Jágr ve své kariéře nikdy nedosáhl. Možná i proto, že v době jeho nejlepších hokejových let Maurice Richard Trophy neexistovala.

Jágr se tak soustředil na celkovou produkci bodů, a byť střílel hromady gólů, byl stále považován především za tvůrce hry. A po jejím vzniku v roce 1999 už svůj styl nezměnil. K ní se v roce 2003 podařilo prostřílet jedinému českému hráči, Milanu Hejdukovi.

A je docela dobře možné, že na něj po 17 letech naváže právě David Pastrňák. Ten má nyní nastříleno 30 gólů. O tři víc než nejbližší pronásledovatel Austin Matthews z Toronta. Po skvělém startu do sezóny, kdy nasázel v úvodních 27 utkáních neskutečných 25 gólů, což před tím dokázali jen čtyři hráči v celé dlouhé historii Bostonu Bruins, výrazně zpomalil.

Od té doby vstřelil v následujících 15 zápasech jen 5 gólů. Bilance, za kterou by byl každý jiný český hokejista rád. Ne tak David Pastrňák. Jeho mety jsou jinde. Chce být nejlepší střelec a poslední zápasy naznačily, že se jeho střelecký apetit opět zvedá. Dokáže to?

Reklama

Hokej

Finové touží na olympiádě po zlatu, Švédové zase po nápravě reputace

Při pohledu na největší favority olympijského hokejového turnaje, můžeme jen těžko opomenout tyhle dva sousedící severské giganty, kteří patří v dlouhé historii mezinárodních turnajů vždy k absolutní špičce.

Publikováno

dne

Při pohledu na největší favority olympijského hokejového turnaje, můžeme jen těžko opomenout tyhle dva sousedící severské giganty, kteří patří v dlouhé historii mezinárodních turnajů vždy k absolutní špičce. Že by tentokrát měli v hlavách jiné, než medailové ambice, o tom si můžeme nechat jen zdát. Přesto letí seveřané do Pekingu s trochu odlišným očekáváním.

Země tisíců jezer a tří korunek dokázaly vyprodukovat ve své historii mraky excelentních hokejistů. Při snaze je vyjmenovat bychom určitě opomenuli řadu z nich, jakkoliv bychom se snažili. Spousta z nich prorazila za mořem ve slavné NHL, kde zanechala nepřehlédnutelnou stopu.

Stejně však jako ostatní týmy, i oni se budou muset v Pekingu obejít bez těch nejlepších. Jak finská, tak švédská liga patří bezesporu mezi ty nejlepší. Proto se taky domácí soutěže staly pro nadcházející turnaj velkou zásobárnou reprezentantů, a to nejen pro severské výběry.

TOUHA PO PRVNÍM ZLATU

Jakkoliv bychom mohli oceňovat a vyzdvihovat finskou kvalitu, je až neuvěřitelné, že Finové ve své historii ještě nikdy nevyhráli zlaté olympijské medaile. Ve sbírce cenných kovů z turnajů pod pěti kruhy počítají jen dvě stříbra z let 1988 a 2006.

I když Finsko dokázalo například v roce 2019 vyhrát zlato na světovém šampionátu víceméně s hráči, kteří působí v domácí soutěži, zhruba polovina hokejistů bude tentokrát tvořit legie, která působí v KHL. Ovšem nutno poznamenat, že hned pět z nich působí v týmu Jokerit Helsinki.

Stejně jako trenéři v Česku, ani Finové tentokrát nesází zrovna na hokejisty z domácí ligy. V olympijském výběru jsou pouze dva, zbytek týmu už doplňují borci hrající ve Švýcarsku. Jejich věkový průměr je na čísle 30,5, což je ještě víc, než má český nároďák, který je občas veřejností za vysoký věk kritizován.

Modrobílí hoši ze severu však věří, že právě zkušenosti je dovedou za kýženým úspěchem. Finové pod vedením legendárním koučem Jukkou Jalonenem hráli vždycky o nejvyšší příčky. Stejně tak to pravděpodobně bude i tentokrát.

ŠVÉDSKO CHCE NAPRAVIT REPUTACI

Výjimečně málokdo si v království tří korun z plných plic dnes zakřičí: „Chceme zlato nebo nic!” Ne že by si místní chlapíci švédského hokeje před turnajem řekli, že stanovená meta je jen čtvrtfinále. Ovšem po posledním výbuchu na mistrovství světa v Rize jsou logicky se svými hrdými prohlášeními opatrnější.

Tím, že do Pekingu neletí hráči z NHL, o moc lepší tým než v Lotyšsku Švédové dohromady zkrátka dát ani nemohli. Lídrem kabiny bude jednatřicetiletý Marcus Krüger, jenž má z NHL a reprezentace jednoznačně nejvíce zkušeností.

Pak mají ale žluťásci v týmu dost hráčů, které čeká vůbec úplně první větší mezinárodní zkušenost. Výměna generace se na seveřanech podepisuje v těchto letech dost markantně.

Ačkoliv brankářská trojice je postavena ryze z KHL, v kádru se objevuje deset borců z domácí SHL. Jinak kromě ruského kontinentu má velké zastoupení stejně jako v případě Finů poměrně početná skupina hráčů ze švýcarské soutěže. Celkově však nechybí v týmu mix zkušeností a mládí.

Před Švédy stojí velmi těžký úkol – odvrátit blamáž z Lotyšska, kde si poprvé v historii nezahráli ani čtvrtfinále a fanoušci je přivítali doma s velkou kritikou. Tomu se bude chtít tým Tree Kronor za každou cenu vyhnout. Místo ambiciózní touhy po zlatu, je tu spíš snaha o zlepšení nálady.

Zdroj: IIHF

Pokračovat ve čtení

Hokej

Kanada chce další olympijské zlato! Pomoct má veterán i mladé pušky

Olympijské hry v Pekingu jsou už doslova za dveřmi! Při této skvostné příležitosti se naskýtá čas, abychom nakoukli na některé favority, mezi které bude nepochybně patřit opět i Kanada. Pravda, s neúčastí hráčů NHL nebudí soupiska takový respekt, jako kdyby měla při úvodním vhazování na ledě Connora McDavida.

Publikováno

dne

Olympijské hry v Pekingu jsou už doslova za dveřmi! Při této skvostné příležitosti se naskýtá čas, abychom nakoukli na některé favority, mezi které bude nepochybně patřit opět i Kanada. Pravda, s neúčastí hráčů NHL nebudí soupiska takový respekt, jako kdyby měla při úvodním vhazování na ledě Connora McDavida. Vzpomeňte si však na poslední bezejmenné mužstvo Kanady na MS v Lotyšsku.

Odepsat Kanadu pouhým pohledem na soupisku se nevyplácí. O tom nás javorové listy přesvědčily na posledním jarním světovém šampionátu, když před turnajem hlásili: „Tohle je ideální chvíle na to, najít své nové superhrdiny.”

Ať už to vypadalo jakkoliv a Kanada malém nepostoupila ani do čtvrtfinále, nakonec odjížděla do rodné kolébky hokeje opět se zlatými medailemi na krku.

Kanadská hokejová natura je skutečně ojedinělá. Hráči i trenéři věří svému systému, makají na 110 % a zajíce počítají až po honu. A je úplně jedno, jestli je to nejlepší tým poskládaný z mega hvězd NHL nebo je to tým, který lze označit jako B, C či dokonce D, jak mnoho médií před turnajem v Lotyšsku psalo.

ZKUŠENÝ LÍDR

Nemusí to být hokejista v nejlepších letech, nemusí to být nejlepší střelec, ale musí to být srdcař a lídr kabiny. Přesně takového kapitána si představuje olympijský výběr Kanady, přesně takového si taky zvolili.

Eric Staal letos začátek sezony z profesionálního a zápasového hlediska víceméně vypustil. V NHL figuroval pouze na listině volných hráčů. Do farmářského celku AHL Iowa Wild se zapojil až nedávno, když mu generální manažer kanadské reprezentace Shane Doan nasadil olympijského brouka do hlavy.

Tahle příležitost byla až příliš dobrá, abych si jí nechal ujít. Těším se na tuto šanci reprezentovat naši zemi a bojovat o zlatou medaili,” řekl natěšený útočník, jenž má na kontě 1293 startů v NHL, ve kterých zaznamenal 1034 kanadských bodů.

MLADÉ PUŠKY

Soupiska javorových listů se ale pochopitelně nedá opřít jen o sedmatřicetiletého veterána, který je rovněž členem Tripple Gold Clubu (hráč, který získal Stanley Cup, zlato na MS i OH). Shane Doan a spol. se rovněž nebojí vsadit ani na mladou dravou krev.

Už dříve bylo jasné, že se v Pekingu objeví jedna z nejnadějnějších hvězd současnosti Owen Power. Obránce a jednička draftu NHL pro rok 2021, kterou si vybral tým Buffalo Sabres, už mohl své umění ukázat na nedávnem juniorském šampionátu, který se nakonec nedohrál.

I tak ale svůj potenciál stihl nepochybně ukázat. Nejen že to bude pro devatenáctiletého mladíka v týmu, složeného především z hráčů z Evropy, velká zkušenost, pravděpodobně dostane i dostatečně velkou důvěru a prostor na ledě.

Na soupisce pak figuruje ještě jedno nadějné jméno, které nedá kanadským reportérům spát. Dvacetiletý brankář Devon Levi, který nastoupil pro změnu na loňském juniorském mistrovství světa. Ještě než Levi dosáhl věku desíti let, Eric Staal už měl na kontě vítězství ve Stanley Cupu (2006), titul mistra světa (2007) a olympijské zlato z Vancouveru (2010).

Kanada zkrátka tyhle příběhy miluje. Nejenže dokáže z těchto situací udělat z turnaje marketingovou bombu, ale také dokáže těmto plánům důvěřovat: „Jakkoliv jsou tito dva hráči odlišní, sdílejí touhu využít nečekané příležitosti v únoru v Pekingu,” zaznělo na tiskové konferenci v Davosu, kde se kanadský tým připravoval na kempu.

AMBICE VŽDY NEJVĚTŠÍ

Rozhodně jdeme za zlatem! Cítím se nesmírně šťastný, že jsem v pozici, ve které jsem, a doufám, že toho využiji,“ řekl hlavní trenér Claude Julien. Pravda je, že Kanada skutečně na mezinárodní turnaje s jinými ambicemi nejezdí.

Přestože tentokrát asi opět nebude olympijský turnaj kanadskými fanoušky hltán v nejvyšším možném rozsahu, ani tak si nikdo nedovolí mluvit o něčem jiném, než o zlatu. Na to vemte jed!

Svoji pouť na desáté olympijské zlato zahájí Kanada v úterý 10. února proti Německu, o dva dny později ji v základní skupině čeká výběr USA. V neděli 13. února se pak střetne s domácí Čínou.

Na poslední olympiádě v Pchjongčchangu získali Kanaďané bronzové medaile. Poslední zlato se datuje na rok 2014 v Sochi. Od té doby mají hokejisté NHL dveře na turnaj pod pěti kruhy zavřené.

Zdroj: IIHF

Pokračovat ve čtení

Extraliga

Bakoš se vzdává svého čísla, Zlín chystá oslavu. Extraligu pravděpodobně převezmou kluby

Už nám opravdu chyběl kompletní páteční program Tipsport Extraligy, ale dočkali jsme se! Ještě aby se vrátili diváci na tribuny, a svět bude zase v pořádku. Teď ale k realitě – nejvyšší česká soutěž by měla mít od další sezony nový řídicí orgán. Podle očekávání to budou samotné kluby.

Publikováno

dne

Už nám opravdu chyběl kompletní páteční program Tipsport Extraligy, ale dočkali jsme se! Ještě aby se vrátili diváci na tribuny, a svět bude zase v pořádku. Teď ale k realitě – nejvyšší česká soutěž by měla mít od další sezony nový řídicí orgán. Podle očekávání to budou samotné kluby. Co to přesně bude znamenat, to ještě nevíme. Víme ale, že Zlín bude v únoru zřejmě slavit i truchlit zároveň.

Hezký den všem fanouškům Tipsport Extraligy! Vítáme vás u pravidelné rubriky toho nejzajímavějšího, co se na extraligové mapě za posledních pár hodin událo. Každý všední den kolem oběda, po celou základní část, vám servírujeme ty nejostřejší Extraligové příklepy! 

Bakoš uctil Adamského

Nová posila třineckých Ocelářů si hned na začátku angažmá šplhla u svých fanoušků v novém působišti. Na počest někdejší legendy klubu Martina Adamského se vzdal čísla 83. Místo toho vyjede na led s číslovkou 63.

V Třinci ho nosíval Martin Adamský. A já se rozhodl, že si vyberu jiné číslo. Myslím, že Oceláři už svojí 83 mají a zaslouženě jenom jednu,” řekl Bakoš pro klubový web. Číslo 63 pak symbolizuje ročník narození jeho otce, který ho k hokeji přivedl.

Výroční utkání Beranů

Ve čtvrtek 17. února se 53. kolo ponese ve Zlíně ve slavnostním duchu. Město Zlín slaví velkolepé výročí 700 let. K této příležitosti bylo naplánováno jedno extraligové utkaní, které na tuhle oslavu odkáže.

Domácí nastoupí ve speciálních výročních dresech. Díky tomu, že akci podpořili partneři Tipsport Extraligy, neobjeví se na nich žádné reklamy. Diváci, kteří se na hokej nedostanou, budu moci sledovat utkání zdarma na Hokejka TV. Zápas bude rovněž vysílat zápas v přímém přenosu O2 TV Sport.

Bohužel je pravda, že vzhledem k postavení Beranů v tabulce se spíš budou chystat ve Zlíně už pravděpodobně pomalu na hokejový funus. Načasování tak významného jubilea letos do jásotu stadionu Luďka Čajky příliš nezapadá. 

Extraligu převezmou kluby

Asociace profesionálních klubů (APK) by měla od příští sezony po deseti letech převzít řízení extraligy. Kluby si tento krok odhlasovaly na čtvrteční valné hromadě.

Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH,“ uvedla asociace v tiskové zprávě.

Předání extraligy do rukou klubů byla jedna z posledních věcí, které chtěl ještě dotáhnout současný prezident Českého hokeje Tomáš Král. Ten v červnu svůj post opustí.

Změna času

Dohrávka 44. kola mezi Oceláři a Dynamem doznala kosmetických změn. V neděli 13. února odstartuje utkání místo původních 15:00 až v 18:05. Z Werk Arény odvysílá přenos Česká televize. Z důvodu olympijského programu však nikoliv na ČT Sport, ale na ČT 3.

Program 46. kola extraligy

Tipsport Extraliga se po delší době vrací do svých kolejí, kdy se kompletní kolo skládá ze čtvrteční předehrávky a pátečních šesti zápasů.

Dynamo včera otočilo utkání na ledě Plzně, kde prohrávalo už 2:0. Vítězstvím v prodloužení berou dva body, odkazují na samostatnou druhou pozici v tabulce a v roce 2022 tak ještě stále nepoznalo chuť porážky.

Jedno dnešní utkání se vlezlo i do vysílacího programu O2 TV Sport. Do brněnské Winning Group Arény zavítá až z dalekého západu karlovarská Energie, která má ještě v živé paměti středeční přestřelku na ledě Vítkovic. Utkání začíná v 18:00.

3:4pŠkoda Plzeň  –  Dynamo Pardubice
17:30Motor ČB – Oceláři Třinec
17:30Verva Litvínov  –  Berani Zlín
17:30Mladá Boleslav  –  HC Olomouc
17:30Vítkovice Ridera  –  Rytíři Kladno
18:00Kometa Brno  –  Energie KV
18:00Mountfield HK  –  Bílí Tygři Liberec

Zdroj: Tipsport Extraliga

Pokračovat ve čtení

Oblíbené