Nahradit Součka vypadá nemožně, ale Slavia prodej svého diamantu načasovala ideálně

Tomáš Souček po šestnácti letech opouští Slavii a za velké peníze odchází do West Hamu. Slavia za svou oporu dostane obrovskou sumu, v Česku naprosto nevídanou, ovšem nečekaně musí řešit, jak se s jeho odchodem vypořádá. A to nebude lehký úkol. Proč si “sešívaní” nemohli vybrat lepší čas k prodeji a proč by mohli mít potíže s jeho nahrazením?

Zdroj: slavia.cz

Je nezpochybnitelné, že Tomáš Souček byl nejvíce nepostradatelným hráčem Pražanů. Když Slavia držela balon, tak diktoval tempo hry, což “sešívaným” pomáhalo dominovat nad slabšími celky. Navíc oplýval skvělým výběrem místa při nábězích do šestnáctky, díky čemuž si v letošní sezoně Fortuna Ligy připsal famózních osm gólů a tři asistence. Nikdo z kádru kouče Trpišovského nezaznamenal více kanadských bodů.

Jeho význam byl však hlavně směrem do defenzivy. Vyhrál 69 procent obranných soubojů. Žádný jiný záložník v lize nebyl v tomto směru úspěšnější. Souček dominoval zejména ve vzduchu, kdy díky své výšce a odhadu téměř neprohrával hlavičky. Průměrně podstoupil 10,5 hlavičky na utkání a ovládl jich téměř 70 procent. Hra ve vzduchu je pravděpodobně jeho nejsilnější stránkou, jelikož žádný jiný záložník v evropských top pěti ligách nemá lepší úspěšnost vzhledem k počtu vzdušných soubojů.

Ovšem pro Slavii byla nejdůležitější jeho poziční hra. Bez jeho dovednosti vykrývat prostory a být vždy na správném místě by Trpišovského taktika nefungovala. Ze začátku angažmá pod bývalým trenérem Liberce se soupeři zaměřovali na jeho odtažení z prostoru před stopery, kvůli čemuž pak byli “sešívaní” velmi zranitelní. Tento taktický záměr nejlépe využilo Bordeaux, které červeno-bílé ve středu pole naprosto rozebralo.

Ale Slavia se na pokusy o odtažení Součka do špatných prostorů postupně připravila a v posledních měsících s tím neměla žádný problém. Ale čtyřiadvacetiletá opora je pryč a Trpišovský musí řešit, jak taktický plán přeskládat, aby fungoval tak dobře jako dosud.

Slavii se nabízí tři varianty

Jednoduchou personální náhradou to jistě nepůjde. Souček byl diamant, pan nenahraditelný, bez kterého si “sešívané” dokázal představit jen málokdo. Trpišovský má momentálně k dispozici několik variant. Na pozici defenzivního štítu může naskočit Traoré, Takács či Oscar Dorley. Prvně jmenovaný je mix všeho. Je stabilní dopředu i dozadu, na míči i bez něj, ale je jasné, že kvalitám Součka se ani nepřiblíží.

Druhou variantou je Takács. Bývalý hráč Mladé Boleslavi se na konci podzimu v sestavě mistra zabydlel, podával dobré výkony, ovšem oproti Součkovi mu chybí lepší hra na míči. Defenzivně problémy neměl. Je vynikající ve vzduchu a dokáže rychle dostupovat. Naopak s míčem často působí neohrabaně a pod tlakem nevolí správná řešení. To by mohl být problém při zakládání útoků, jelikož Slavia rozehrává na velké riziko. Proto Souček ztratil přes jedenáct balonů na zápas a z toho 35 procent na vlastní polovině. Takács by měl ještě větší problémy.

Trpišovský může využít také Oscara. Jednadvacetiletý Liberijec s Pražany podepsal již v srpnu, ovšem podzim ještě strávil na hostování v Liberci. Ve Slovanu nastupoval převážně na pozici “osmičky”, tedy o pozici výš než Souček a naopak o pozici níž než například Stanciu. Disponuje vynikající rozehrávkou, udrží náročné balony a oběhá velký prostor, ale často opouští prostory a chybí mu výška a síla. To by mohl být velký problém směrem dozadu.

Zdroj: slavia.cz

Jak vidno, nahradit Součka z dostupných zdrojů bude pro Trpišovského velmi obtížné. Tipuji, že jako defenzivní štít zkusí nejprve Oscara kvůli jeho práci s míčem. V tomto ohledu Součka zastoupí a možná bude ještě lepší, pokud dostane herní prostor sednout si s novými spoluhráči a naučit se rotovat ve středu pole. Jenže je tu velké ale – Slavia by tím pádem měla problémy s bráněním prostoru před stopery.

Se slabšími celky by to nemusel být problém, protože když by “sešívaní” dominovali, tak by se nedostávali do obranného bloku. Ale proti silným soupeřům se spíše nabízí buď Takács, nebo Traoré, kteří přinesou lepší defenzivu. Prvně jmenovaný je dozadu fantastický, měl by ovšem plno ztracených míčů a pod tlakem by často musel volit nákopy. Traoré oplývá solidní prací s míčem i soubojovostí, ale není tak stabilní pozičně.

Prodej přišel v ideální čas

Trpišovský se bude muset rozhodnout pro jednu z těchto tří variant. Pro Slavii je velmi pozitivní, že má více než půl roku, aby si na hru bez Součka zvykla. V lize panuje a druhá Plzeň ztrácí šestnáct bodů, takže titul má téměř v kapse a může se soustředit na příští sezonu, kdy ji bude na začátku čekat nevyzpytatelná kvalifikace o Ligu mistrů. Odchod Součka tedy nemohl přijít v ideálnější chvíli.

Nahradit ho však vypadá jako nemožný úkol. Ale Slavii nic jiného nezbývá. Když odešli afričtí stopeři Ngadeu s Delim, tak si plno fanoušků myslelo, že “sešívaní” nejsou schopní najít plnohodnotnou náhradu. Přesto to zvládli. V tuto chvíli je před Trpišovským ještě těžší úkol, ale musí se s ním vypořádat.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Super kšeft pro Sks ! Souček na jaře chybět nebude a pokud dostane Sks 500 mil.kč tak pan Nezmar na rozdíl od idiotu v Acs již dumá a hledá vhodnou náhradu ! To v Acs pul roku vidí že Spartě chybí špičkový stoper a golový utočnik ale serou na to a 18 dní před začatkem jarní ligy ty 2 nýmandi Rosičtí nepřivedli ani 1 posilu na dané posty !! 100× škoda že fotbalově mega blbej majitel Acs Křetinský nevzal pány Trpišovského a Nezmara a místo nich si vzal klauna Rosického a trenerského pruměráka Jílka ! ☹

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia si poradila v poháru s Duklou, kdo z náhradníků si řekl o místo v základu?

V prvním jarním kole si Slavia poradila se Sigmou poměrem 3:1, ve středečním Mol Cupu přidala jeden gól navíc a porazila Duklu 4:1. Trenér Trpišovský dal v pohárovém utkání tradičně šanci náhradníkům.

Jako veterán se necítím, do Slavie se určitě vrátím, říká Milan Škoda

Trefou proti Yeni Malatyaspor oslavil Milan Škoda, bývalý kapitán a kanonýr Slavie Praha, 35. narozeniny, ve sportovní terminologii věk veterána. Příliš radosti vzhledem k výsledku 1:4 trefa nepřinesla.

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt - Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.