Spojte se s námi


Šipky

MS v šipkách ovládli Velšané, Češi i přes dobrý výkon skončili v prvním kole

Šipkařský výběr Walesu ve složení Gerwyn Price a Jonny Clayton slaví vítězství v turnaji World Cup of Darts. Český výběr i přes sympatický výkon skončil hned v prvním kole.

Publikováno

dne

Šipkařský výběr Walesu ve složení Gerwyn Price a Jonny Clayton slaví vítězství v turnaji World Cup of Darts. Český výběr i přes sympatický výkon skončil hned v prvním kole.

Zdroj: KSL NewsRadio

Reprezentace Walesu ve složení Gerwyn Price a Jonny Clayton ovládli šipkařský turnaj World Cup of Darts (neoficiální mistrovství světa) a získali historický první triumf z tohoto turnaje pro svou zemi.

Wales v semifinále narazil na překvapení turnaje z Německa, jenž dokázal vyřadit i Nizozemce v čele s Michaelem van Gerwenem. Další nečekaný výsledek se ale nekonal, Price s Claytonem oba své soupeře porazili a postoupili hladce do finále.

I to nakonec nemělo dramatický průběh. Ve finále s Anglií, hrané na tři vítězné zápasy, dokázali Velšané zvítězit hned ve třech prvních duelech a slavili tak historické vítězství.

Český výběr ve složení Adam Gawlas a Karel Sedláček naopak historický postup nezískali. Los byl k Čechům sice krutý, když jim do prvního kola přisoudil favorizovanou Belgii (Kim Huybrechts a Dimitri van den Bergh), nicméně Češi se se svým soupeřem statečně prali.

Po první polovině zápasu to vypadalo nadějně, český tým se dostal do vedení 3:1, ale to záhy ztratil a za stavu 4:4 tak musel rozhodovat poslední rozhodující leg. Do něj začínali Belgičané a svou výhodu využili. Češi se tak i přes skvělý výkon rozloučili s turnajem hned po prvním kole.

Zdroj: tn.cz

Reklama

Šipky

Čeští šipkaři na Challenge Tour nezklamali ani nepřekvapili, nejlépe si vedl Sedláček

V anglickém Milton Keynes se znovu rozjel kolotoč turnajů Profesionální šipkové asociace PDC. V rámci prvních pěti turnajů tzv. Challenge Tour, hraném od 21. do 23. ledna, nechyběli ani Češi.

Publikováno

dne

V anglickém Milton Keynes se znovu rozjel kolotoč turnajů Profesionální šipkové asociace PDC. V rámci prvních pěti turnajů tzv. Challenge Tour, hraném od 21. do 23. ledna, nechyběli ani Češi. Ti si chtěli spravit chuť po nepovedené Q-school na začátku ledna, na které žádný z nich nezískal dvouletou profesionální kartu. Tu tak nyní vlastní pouze Adam Gawlas, který si ještě minimálně rok může užívat mezi šipkařskou smetánkou.

Čtveřice šipkařů ve složení Karel Sedláček, Roman Benecký, Tomáš Houdek a Alexander Mašek na PDC Challenge Tour. Ta je určena pro hráče nevlastnící profesionální kartu, a tedy nepatřící mezi 128 vyvolených šipkařů. První dva hráči z žebříčku složeného z prize money pak na konci sezony získávají automaticky profesionální kartu na dva roky.

Papírově nejsilnějším z kvarteta Čechů byl rozhodně Sedláček, který právě poslední dvě sezony hrál mezi profesionály. Své kvality měli však i ostatní členové výpravy, například Benecký letos bojoval jako kvalifikant na mistrovství světa. Houdek je nadějným mladým reprezentantem a Mašek patří již dlouhá léta mezi českou špičku.

Nyní již k samotným turnajům. První den to byla velká jízda Karla Sedláčka. V odpoledním turnaji došel do osmifinále (při účasti více jak 256 hráčů), ve večerním klání se prokousal až do semifinále a připsal si do žebříčku 700 liber.

Po prvním dni tak byl v žebříčku sedmý a nevypadalo to s ním vůbec špatně. Spolu se Sedláčkem už peníze do žebříčku přidal jen Mašek, konkrétně 50 liber za prohru mezi posledními 64.

Druhý den se v prvním měření sil nedařilo prakticky žádnému Čechovi, když nejdál došel Tomáš Houdek při prohře mezi nejlepšími 64. Mladý šipkař tak také neodjel z Milton Keynes s prázdnou. „Hrálo se mi dobře, bohužel to nedopadlo podle představ, ale jsou to dobré zkušenosti,“ uvedl pro Ruik Houdek.

Jediný, komu ještě jakékoliv prize money chyběly, byl Roman Benecký. Ten se však ve čtvrtém turnaji vzepřel a došel až do osmičky nejlepších. V zápase s Nizozemcem Ryan de Vreedem dokonce sahal po výhře, ovšem díky skvělému závěrečnému legu Nizozemce z toho byla prohra 4:5. Po dvou dnech a čtyřech turnajích byl nejvýše v žebříčku stále Karel Sedláček. „Zlej Kája“ držel 14. příčku.

Poslední den nabídl pouze jeden podnik, který se Čechům hodně nevyvedl. Nejdál došel tentokrát Alexander Mašek, který za prohru v posledních 64 připsal posledních českých 50 liber prvního víkendu.

Další série pěti turnajů se odehraje od 1. do 3. dubna v německém Hildesheimu a Češi na ni pojedou s ambicemi zlepšit své výsledky. V jakém složení se do Německa vydají ještě není jasné, ale minimálně trojice Sedláček, Benecký a Houdek by neměla chybět.

Zdroj: PDC

Pokračovat ve čtení

Šipky

Preview MS v šipkách: letos s Čechem Beneckým, titul obhajuje světová jednička

Šipkařský svět již tradičně okolo Vánoc ožívá a s ním i londýnský Alexandra Palace. 96 šipkařů, včetně Čecha Romana Beneckého, začne ve středu 15. prosince souboj o trofej Sida Waddela, kterou obhajuje Velšan Gerwyn Price.

Publikováno

dne

Šipkařský svět již tradičně okolo Vánoc ožívá a s ním i londýnský Alexandra Palace. 96 šipkařů, včetně Čecha Romana Beneckého, začne ve středu 15. prosince souboj o trofej Sida Waddela, kterou obhajuje Velšan Gerwyn Price. 29. Mistrovství světa PDC (Proffesional darts corporation – pozn. red.) zná svůj los.

Favoritem na titul je opět Price, pro kterého by výhra znamenala velké zvýšení náskoku na postu hráče číslo jedna na světě. Dvojkou turnaje je Peter Wright, za kterým následuje Michael van Gerwen. Pro „Zelenou mašinu“ Gerwena to letos byl slabý ročník, když poprvé od roku 2012 nevyhrál ani jeden turnaj kategorie Major.

Zatímco první tři jmenovaní a dalších 29 nasazených jde až do druhého kola, jediný český zástupce musí bojovat hned od začátku. 21letý Roman Benecký bude teprve třetím Čechem v historii, který se na londýnském pódiu představí. Jeho soupeřem bude Angličan Ryan Joyce, který loni v prvním kole vyřadil Karla Sedláčka.

„Ryan je určitě kvalitní soupeř, jeden z nejlepších, jakého jsem mohl dostat,“ řekl pro Ruik Benecký. Člen týmu Bombarďáci Kuks se po případné výhře potká s dalším Angličem, Merwynem Kingem, který je pro turnaj nasazený jako číslo 21. Souboj o postup mezi Beneckým a Joycem do druhého kola se odehraje 17. prosince od 13:30 českého času.

Mistrovství i letos nabídne účast dvou šipkařek. Angličanky Lisa Ashton a Fallon Sherrock budou opět středem pozornosti šipkařského světa.

Hlavně Sherrock je pak považována za jednu z hlavních hvězd turnaje, jelikož „Queen of the Palace“ je první ženou, která kdy na mistrovství světa PDC vyhrála zápas. Letos ji v prvním kole čeká legenda šipkařského sportu, Steve Beaton. Ten v kariéře ještě nikdy na MS PDC nechyběl.

Opět nás čekají šipkařské Vánoce. A hraje se nejen o trofej, ale také o účast v Premier League, do které přímo postupuje čtveřice nejlepších hráčů žebříčku PDC přímo. Dalších šest hráčů je pak vybíráno pomocí divokých karet, které často souvisí s dobrým výkonem na MS.

29. Mistrovství světa v šipkách začne 15. prosince a šampiona poznáme 3. ledna 2022.

Zdroj: PDC

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Dokáže ho letos někdo zastavit? Clayton je aktuálně nejlepším šipkařem planety

Velšan Jonny Clayton si dlouho držel v šipkařské špičce stabilní pozici. Ta však byla kolem 16. příčky na žebříčku Order of Merit. Letos 47letý hráč definitivně prorazil a o víkendu vyhrál už svůj čtvrtý Major turnaj sezony. A rázem se z něho stává jeden z hlavních kandidátů na zisk titulu mistra světa.

Publikováno

dne

Velšan Jonny Clayton si dlouho držel v šipkařské špičce stabilní pozici. Ta však byla kolem 16. příčky na žebříčku Order of Merit. Letos 47letý hráč definitivně prorazil a o víkendu vyhrál už svůj čtvrtý Major turnaj sezony. A rázem se z něho stává jeden z hlavních kandidátů na zisk titulu mistra světa.

Zlepšení bylo na muži s přezdívkou „The Ferret“ (Fretka) vidět již loni, když na World Cup of Darts vyhrál trofej spolu s Gerwynem Pricem (aktuální světová jednička – pozn. red.). Právě MS národních dvojic ukázalo, že Clayton má atributy na vyhrávání turnajů i samostatně.

A letos se „Fretka“ rozjela. Hned na úvod roku 2021 si dokázal poradit se soupeři na turnaji Masters. V turnaji, kde se představuje nejlepších 24 hráčů planety, si Velšan postupně poradil s Josém de Sousou, Michaelem van Gerwenem, Jamesem Wadem, Peterem Wrightem a Mervynem Kingem a získal tak první televizní trofej.

Už jen fakt, že během víkendu dokázal porazit světovou dvojku van Gerwena a trojku Wrighta, poukázal na to, že by to letos pro Claytona mohlo fungovat. Vítězství na Masters mu navíc zaručilo postup do Premier League.

V této dlouhodobé soutěži Velšan hrál poprvé jako stálý člen a rovnou vyhrál. V průběhu třetího večera navíc zavřel na devět šipek a jako první vyhrál ligu poté, co ze základní části postoupil až ze čtvrtého místa.

Aktuálně osmý šipkař planety nakonec letos získal i první rankingový titul, když na World Grand Prix nedal žádnou šanci konkurenci. Díky výhře 110 tisíc liber se mu podařilo dostat do TOP 10 právě na zmiňovanou osmou příčku. V listopadu ještě šipkaře čekají další dva Majory, oba hodnocené jako rankingové.

Těmi jsou Grand Slam of Darts a Players Championship Finals, na kterých už bude Clayton patřit do úzkého okruhu favoritů. A jinak tomu nebude ani v prosinci v Alexandra Palace na mistrovství světa. V Londýně může 47letý hráč dokonce zaútočit i na pozici v TOP 4, která mu zaručuje účast v Premier League.

Ať už dopadne sezona jakkoliv, pro Jonnyho Claytona to již snový rok je. Pokud by byl zakončen zvednutím trofeje Sida Waddela pro mistra světa, bylo by to nejlepší možné zakončení jedné velšské šipkařské pohádky.

Zdroj: PDC

Pokračovat ve čtení

Oblíbené