Spojte se s námi


Fotbal

MS 2010 v Jižní Africe: Slavné vuvuzely, problémový Jabulani, Španělsko králem fotbalového světa

Bylo to asi jedno z nejpamátnějších mistrovství světa ve fotbale v celé jeho historii. MS 2010 v Jihoafrické republice nabídlo spoustu krásných, ale i dramatických momentů. Španělé potvrdili, že se tehdy právem nacházeli na fotbalovém trůnu, rozjetí Němci brali bronz. Co všechno tento světový šampionát nabídl?

Publikováno

dne

Bylo to asi jedno z nejpamátnějších mistrovství světa ve fotbale v celé jeho historii. MS 2010 v Jihoafrické republice nabídlo spoustu krásných, ale i dramatických momentů. Španělé potvrdili, že se tehdy právem nacházeli na fotbalovém trůnu, rozjetí Němci brali bronz. Co všechno tento světový šampionát nabídl?

Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice bylo celkově devatenáctým v historii, přičemž o pořádání se podělilo hned devět měst – Polokwane, Durban, Pretoria, Rustenburg, Mbombela, Johannesburg, Kapské město, Porth Elizabeth a Bloemfontein.

Na tento světový šampionát se bude už navždy vzpomínat. Většinou snad v dobrém světle, ovšem je pravdou, že ani MS 2010 v Jižní Africe se nevyhnuly různé kontroverze.

Vuvuzely, míč Jabulani

Když před fotbalovým fanouškem zmíníte slovo vuvuzela, každý si jistě vzpomene právě na mistrovství světa v roce 2010. Právě tyto, původně domorodé nástroje, používali fanoušci na stadionech v průběhu zápasů. Nutno podotknout, velkou většinu fanoušků vuvuzely jednoduše štvaly, někteří hráči navíc proti tomuto způsobu fandění protestovali.

A nejen oni, podle tehdejších zpráv se tento nástroj nelíbil ani fanouškům u televizních obrazovek. V TV vysílání se časem naštěstí podařilo zvuk vuvuzel alespoň trochu ztlumit, leč na stadionech leckdy všichni zúčastnění zažívali peklo. Hluk z těchto nástrojů může totiž dosáhnout až na 127 decibelů.

Jihoafričtí vědci poté přišli s tvrzením, že vuvuzely mohou skutečně zapříčinit trvalé poškození sluchu. Pro představu také uvedli, že například motorová pila dokáže vyvinout hluk v podobě 100 decibelů.

Hluk z takového počtu vuvuzel je dokonce hlasitější, než průměrný rockový koncert (115 decibelů). A co je třeba dodat, o pouhé tři decibely hlučnější je zvuk tryskového motoru. Pokud tedy fanoušci ze stadionu odcházeli pouze s bolestí hlavy, byl to úspěch.

Na druhou stranu, vuvuzely se staly pro MS 2010 v Jihoafrické republice ikonickými nástroji. Je to také jedna z hlavních věcí, co si fanoušci při vzpomínání na tento turnaj vybaví. Co se týče jiných kontroverzí či zajímavostí, další z nich je samotný míč Jabulani.

Ten se stal bezesporu, podobně jako výše zmíněné nástroje, naprosto ikonickým, leč podléhal velké kritice. Stěžovali si na něj někteří brankáři, hráči v poli i trenéři.

Důvodem bylo to, že Jabulani byl ve vzduchu nevyzpytatelný, byl příliš rychlý a měl vskutku veliký odskok. Dokonce i samotná FIFA posléze přiznala, že s oficiálním míčem MS 2010 v Jihoafrické republice nebylo něco v pořádku.

Kvalifikanti

Co se však už samotného turnaje týče, z kvalifikace, do které se přihlásilo 204 týmů, se na něj probojovalo celkem 32 celků. Z toho 13 evropských, 8 amerických, 6 afrických, 3 asijské a Austrálie a Nový Zéland, jakožto zástupci Oceánie. Co se konkrétních zemí týče, za Asii se na turnaji objevili Jižní Korea, Severní Korea a Japonsko.

V rámci Afriky se na MS 2010 v Jihoafrické republice probojovali Pobřeží Slonoviny, Kamerun, Ghana, Alžírsko, Nigérie, jistotu účasti měla coby pořadatel právě JAR.

Amerika měla své hlavní favority v Brazílii a Argentině. Tohoto šampionátu se každopádně zúčastnili také Uruguay, Paraguay, Mexiko, Chile, USA a Honduras. No a co se týče evropských zástupců? Tady je onen seznam jasně nejdelší.

Francie, Řecko, Anglie, Slovinsko, Německo, Srbsko, Nizozemsko, Dánsko, Itálie, Slovensko, Portugalsko, Španělsko a Švýcarsko. Tento turnaj se bohužel musel obejít bez účasti české reprezentace, která se nedostala přes kvalifikaci.

Skupinová fáze

Skupiny na MS 2010 v Jihoafrické republice přinesly hned dva šokující výsledky. Ze základní skupiny totiž nepostoupila Francie, která za tři zápasy ve skupině A nasbírala pouhý jeden bod. A to ještě za bezgólovou remízu s Uruguayí.

Francouzský národní tým jinak v dalších zápasech této skupiny podlehl Mexiku 0:2, v posledním klání nestačil na domácí JAR (1:2). Se sedmi body a z první příčky tak postoupila Uruguay, druhé místo si se ziskem čtyř bodů zajistilo Mexiko. Třetí skončila se shodným počtem bodů reprezentace domácích.

O druhý velký šok se postarali Italové. Ti se ve skupině F utkali se Slováky, Novým Zélandem a Paraguayí, načež podobně jako Francouzi skončili poslední. Ve třech utkáních vybojovali pouze dva body, když remizovali 1:1 s Paraguayí a Novým Zélandem. Se Slovenskem Itálie prohrála 2:3.

Z prvního místa postoupila ze skupiny F Paraguay (5 bodů), do další fáze se probojovali také Slováci (4 body). Nepostupová třetí příčka patřila Novému Zélandu se třemi body, Itálii se dvěma body tak odsoudili na poslední příčku.

Kromě výše uvedených celků se do osmifinále tohoto šampionátu podívali také Argentina, Jižní Korea, USA, Anglie, Německo, Ghana, Nizozemsko, Japonsko, Brazílie, Portugalsko, Španělsko a Chile.

Vyřazovací boje

Osmifinále a čtvrtfinále MS 2010 v Jihoafrické republice přineslo několik skvělých zápasů a dramatických momentů. Velmi zajímavým byl například duel mezi USA a Ghanou, který se dostal až do prodloužení. A úspěšnější v něm byli fotbalisté druhého jmenovaného celku.

Uruguay si nicméně poradila s Jižní Koreou 2:1, Argentina s Mexikem 3:1, Nizozemci ukončili působení Slovenska na tomto turnaji, když zvítězili 2:1. V nastaveném čase druhého poločasu pouze korigoval skóre zápasu Robert Vittek.

Rozjetí Němci v osmifinále přejeli výběr Anglie 4:1, favorizovaná Brazílie zdolala Chile 3:0. Dramatický průběh přinesl zápas mezi Španělskem a Portugalskem. Nakonec však o postupu Španělů rozhodl v 63. minutě David Villa.

Naopak v bojovném duchu se neslo klání mezi Paraguayí a Japonskem. Jak po základní hrací době, tak i po prodloužení byl stav utkání vyrovnaný a především bezgólový. Utkání se tak dostalo do penaltového rozstřelu, ve kterém byli úspěšnější Paraguayci.

Čtvrtfinálové boje rovněž přineslo pokutové kopy, a to v zápase Uruguaye s Ghanou. Nutno podotknout, jihoamerickou zemi na tomto turnaji táhli Diego Forlán s Luisem Suárezem a Edinsonem Cavanim. Po herní stránce však nejvíce zářil právě Forlán.

Po prodloužení byl stav zápasu 1:1, 4:2 na penalty však vyhráli právě Uruguayci. Skvělé Nizozemsko dokázalo ve čtvrtfinále vyřadit Brazílii poměrem 2:1. Dvakrát se trefil přesně Wesley Sneijder, Brazilce poslal v 10. minutě do vedení Robinho.

Němci jednoznačně rozstříleli Argentinu 4:0, Španělům vybojoval postup do semifinále opět Villa gólem z 83. minuty. Domů poslal Paraguay.

Španělsko zlaté, smutná Uruguay

Na MS 2010 v Jihoafrické republice se představilo vskutku několik silných a po herní stránce skvělých mančaftů. Vyhrát mohl ale jen jeden. Semifinále proti sobě postavilo Uruguay a Nizozemsko, druhým semifinálovým kláním byl souboj mezi Německem a Španělskem.

Dlužno dodat, oba zápasy stály co do atraktivity opravdu za to. Nizozemce poslal do vedení v 18. minutě Giovanni van Bronckhorst, ve 41. však vyrovnal Forlán. V druhém poločase ale strhli vedení na stranu Nizozemska Sneijder a Arjen Robben. V nastaveném čase za Uruguay sice udeřil Maxi Pereira, na vyrovnávající branku už však nezbyl čas.

Druhým postupujícím do finále bylo Španělsko, které zvládlo sveřepý boj s Německem 1:0. V 73. minutě rozhodl srdcař a jeden z tehdejších nejlepších stoperů na světě Carles Puyol.

O bronz tedy svedli bitvu Německo s Uruguayí, přičemž ze zisku bronzových medailí se radovali Němci. Vítězství zajistili Thomas Müller, Marcell Jansen a Sami Khedira, góly Cavaniho a Forlána bohužel pro Uruguay na výhru nestačily.

Úžasný boj pak přineslo také finále. Zápas došel až do prodloužení, jelikož po základní hrací době byl stav utkání 0:0. Ve 116. minutě se každopádně prosadil Andrés Iniesta a vystřelil Španělům zlato.

Ti tak pokračovali ve velkolepé fotbalové jízdě a potvrdili titul nejen krále Evropy, ale rovnou celého světa. Pakliže vás zajímají detaily nejen o průběhu tohoto turnaje, určitě neváhejte navštívit náš výše přiložený speciál.

Řečí čísel…

Celkově bylo na tomto světovém šampionátu odehráno 64 zápasů, ve kterých bylo vstřeleno 145 branek. V průměru to činí 2,27 gólu na zápas. Co se návštěvnosti týče, do Jihoafrické republiky se přišlo podívat 3 178 856 diváků (téměř 50 tisíc na jedno utkání).

MS 2010 v Jihoafrické republice se díky všem výše uvedeným aspektům zařadí mezi ty památné. Sportovně se pak jednalo o skvělé mistrovství.

Opět nicméně musím připomenout, že pokud chcete znát nejen podrobnější průběh turnaje, ale také exkluzivní postřehy pana Hraběte, určitě neváhejte navštívit náš výše přiložený speciál.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.