Spojte se s námi


Fotbal

MS 1966 v Anglii: Bez účasti Československa, další dávka bizáru, Anglie si došla pro zlato

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1966 nakonec po strhujícím finále ovládla domácí země, a tedy Anglie. Tento světový šampionát se však obešel bez československé účasti, šestnáct afrických zemí se MS 1966 v Anglii rozhodlo bojkotovat. Na turnaji se pak také ukázalo hned několik hvězd v čele s Eusébiem nebo Beckenbauerem. Co vše tedy nabídlo šesté MS v historii?

Fotbalový světový šampionát v roce 1966 nabídl opravdu mnohé. Bohužel se však na tento turnaj neprobojovalo Československo a co se kvalifikantů týče, MS 1966 v Anglii se zúčastnilo deset celků z Evropy, pět týmů z amerického kontinentu a jednoho zástupce měla také Asie, a to v podobě reprezentace KLDR.

Za Evropu to byly týmy Španělsko, Portugalsko, Itálie, Švýcarsko, Bulharsko, Francie, Anglie, NSR, Maďarsko a SSSR. Co se zástupců amerického kontinentu týče – Mexiko, Brazílie, Uruguay, Argentina a Chile.

Nutno podotknout, MS 1966 v Anglii bylo šestým světovým šampionátem v historii, který byl pořádán v sedmi městech, respektive na osmi stadionech. Tento turnaj hostil hned dvěma stadiony Londýn, byť na White City Stadium se odehrál pouze jeden zápas, ke kterému se ostatně váže jedna bizarní zajímavost.

Blíže se nejen o tomto tématu dozvíte právě v přiloženém speciálu výše. Všechna další londýnská klání se samozřejmě uskutečnila na slavném Wembley, MS 1966 v Anglii se pak konalo ještě v Manchesteru, Liverpoolu, Sheffieldu, Birminghamu, Middlesbrough a Sunderlandu.

Zlatá Anglie, velkolepé finále

Pro zlaté medaile si na tomto mistrovství světa došla anglická reprezentace a zapsala jeden z nejvýraznějších úspěchů své fotbalové historie, kór na domácím turnaji. Anglie se napříč historií světových šampionátu zúčastnila hned šestnácti z nich, ze všech příležitostí však vybojovali pouze jednu medaili.

A to právě tento zlatý úspěch z roku 1966. Nejblíže dalším medailím byla Anglie v letech 1990 a 2018, kdy v zápase o bronz podlehla Itálii, respektive Belgii.

Základní skupinou prošla Anglie vcelku bez větších problémů. Anglický národní výběr sice nejprve remizoval s Uruguayí 0:0, poté ale porazil Mexiko a Francii. V obou případech 2:0, Anglie tak postoupila do další fáze turnaje z prvního místa a bez inkasované branky.

Ve čtvrtfinále pak Angličané narazili na Argentinu, kterou porazili 1:0, když rozhodující trefu v 78. minutě obstaral Geoffrey Charles Hurst. Poprvé Anglie inkasovala až v semifinále v duelu proti Portugalsku. Dvě trefy v tomto utkání zapsal Bobby Charlton, v 82. minutě už pouze snižoval legendární Eusébio.

Finále MS 1966 v Anglii pak nabídlo jeden z historicky nejlepších zápasů nejen mistrovství světa, ale fotbalu vůbec. Jak už výše píšeme, více se o tomto tématu dozvíte v našem speciálu o mistrovství světa.

Angličané nicméně toto finálové klání vyhráli poměrem 4:2, když největší podíl na tomto vítězství má právě Hurst. Ten vstřelil hattrick, další gól přidal Martin Stanford Peters. Za Německo skórovali Helmut Haller a Wolfgang Weber.

Eusébio a další fotbalové legendy

Nejlepším střelcem turnaje se stal jednoznačně Portugalec Eusébio, jenž vsítil hned devět branek a dovedl svůj tým k bronzovým medailím. Nejvíce tento střelec zazářil ve čtvrtfinále proti KLDR, které Portugalci navzdory dohánění třígólového manka ovládli 5:3.

Eusébio v tomto zápase obstaral čtyři branky a dá se říci, že poslal Portugalsko do semifinále. A jak už jsme výše napsali, skóroval jak zde, tak i v zápase o bronz proti Sovětskému svazu (2:1).

Na tomto turnaji se ale objevilo několik dalších fotbalových legend, včetně Franze Beckenbauera, Bobbyho Charltona, Garrinchy či Pelého.

Velké zklamání a šokující konec nejen pro Brazilce

Francie, Itálie, Brazílie a Španělsko – všechny tyto celky se nedokázaly dostat ze základních skupin. Francouzi skončili ve skupině A dokonce na posledním místě, když podlehli Uruguayi, Anglii a jediný bod zapsali za remízu 1:1 s Mexikem.

MS 1966 v Anglii bylo zklamáním také pro Španělsko, byť oproti svým skupinovým soupeřům (zejména SRN a Argentině) neměli takovou kvalitu. Ve skupině B skončili třetí se dvěma body před posledním Švýcarskem.

Brazílie hrála na tomto turnaji už poměrně se starým stylem fotbalu a nejednalo se o takový „válec“ jako v předchozích letech. Brazilci ve skupině nestačili Portugalsko, jež tuto skupinu jasně ovládlo (3 výhry, plný počet bodů – pozn. red.) a dokonce také Maďarsko, které na úkor Brazílie postoupilo do čtvrtfinále.

Ostudu si na MS 1966 v Anglii připsala také Itálie, která ve skupině D skončila třetí za jasným vítězem skupiny Sovětským svazem a Severní Koreou.

Povedené mistrovství s další dávkou bizáru

Po sportovní stránce se opět jednalo o povedený šampionát, který nabídl opravdu mnohé, včetně několika bizarních zajímavostí. Pokud tedy máte zájem, znovu opakujeme, že ve výše přiloženém speciálu najdete zhruba půlhodinový rozbor tohoto MS 1966 v Anglii.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

7. díl: MS 1962 v Chile

9. díl: MS 1970 v Mexiku

10. díl: MS 1974 v Německu

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.