Reklama

Mládí vpřed? Plzeň z kádru vyčlenila dva talentované záložníky. Udělala dobře?

Nový kouč Viktorie Adrián Gula chtěl mít k dispozici dvacet hráčů do pole a tři brankáře k tomu, takže již před startem zimní přípravy bylo jasné, že někdo bude muset odejít. Rozhodnutí nakonec padlo na dva mladé talentované střední záložníky – Dominika Janoška a Pavla Šulce. Udělalo vedení Západočechů správně, nebo si mělo alespoň jednoho z uvedených talentů nechat v kádru?

Pavel Šulc. Zdroj: fcviktoria.cz

U devatenáctiletého Šulce byla situace poměrně jasná. Již dopředu věděl, že šance na jeho setrvání v kádru vicemistra byla velmi malá. Nahrála mu sice změna trenéra, protože Adrián Gula je určitě nakloněnější práci s mladými než pragmatičtější Pavel Vrba, u kterého to mají mladíci a celkově příchozí hráči vždy složitější, ale na jaře by toho stejně příliš mnoho neodehrál.

Proto jeho odchod dává smysl ze všech stran. Mládežnický reprezentant má za sebou pouhý půlrok mezi prvoligovou elitou, když naskočil do patnácti utkání za Opavu, a tak se potřebuje ještě více otrkat. Proto se rozhodl pro půlroční hostování. „Trenér Guľa mi řekl, že je se mnou spokojený. Ale v týmu je velká konkurence a prostoru bych ještě tolik neměl. Proto jsme se domluvili, že půjdu na půl roku hostovat. A v létě se uvidí,“ uvedl v rozhovoru pro idnes.cz.

České Budějovice = pro Šulce ideální volba?

Jako novou destinaci si zvolil České Budějovice a vybral si naprosto skvěle. Budějovice mají moderní zázemí, podmínky pro své hráče neustále zlepšují, na podzim překvapily osmým místem a Šulcovi by mohl sedět styl kouče Davida Horejše. Dvaačtyřicetiletý stratég spoléhá na formaci 4-2-3-1, kombinační styl fotbalu s vysokým presinkem a rychlejším přechodem do útoku. Šulc by měl nastupovat na podhrotu, což je jeho ideální pozice.

Odtud si umí sběhnout níže a zapojit se do rozehrávky. Mezi jeho silné stránky patří také technika a vyvezení míče. Všechny tyto aspekty by v Budějovicích měl využít. Chybí mu však větší produktivita, jelikož se v lize zatím ani jednou netrefil. Ovšem i přes tento zásadní nedostatek bych bez přehánění řekl, že se dosud jedná o nejpovedenější zimní transfer v rámci Fortuna ligy. Ideální pro všechny strany.

Jako správný krok se dá považovat také jarní hostování bez opce Dominika Janoška, který se bude prát v dresu Mladé Boleslavi. Do Plzně přestoupil již v červenci 2018 ze Slovácka, ale celou minulou sezonu strávil na hostování právě v Uherském Hradišti. V létě se vrátil zpět a očekávalo se, že dostane docela velký prostor od kouče Vrby. To se z několika důvodů nestalo.

Dominik Janošek. Zdroj: fcviktoria.cz

V lize odehrál pouze deset utkání s průměrem 25 minut na zápas. V Plzni však zůstal, protože přišel nový trenér Gula, a proto dostal novou šanci. Ovšem i přes svůj nesporný talent v přípravě příliš nevyčníval. Patřil spíše mezi průměr, v některých duelech až mezi podprůměr. V hierarchii záložníků se před něj dostal Kalvach, Hořava, Bucha, Herc i Čermák. Situaci mohlo změnit zranění posledně jmenovaného ofenzivního středopolaře či odchod Procházky, ale i tak je hostování zřejmě lepší volbou než setrvání v kádru. Navíc když na západ Čech na hostování přišel další středopolař – žilinský Iván Diáz.

Také Janošek si vybral dobře

Janošek potřebuje hrát a stejně jako u Šulce platí, že si vybral dobře. Mladá Boleslav koučovaná Jozefem Weberem hraje velmi ofenzivní fotbal, což je pro Janoška ideální. Jednadvacetiletý mládežnický reprezentant je výborný v driblinku, vyniká technikou a fotbalovým myšlením. Naopak směrem dozadu má stále velké nedostatky, hlavně pozičně. Boleslav by mu tedy mohla sedět.

„Dominik je bezesporu talentovaný hráč, s nímž máme dlouhodobé plány, a také proto jsme s ním během soustředění prodloužili smlouvu do roku 2023. Po dohodě s trenérem i hráčem jsme vyhodnotili, že bude pro jeho vývoj nejlepší, když bude během jara pravidelně nastupovat a sbírat další ligové zkušenosti,“ uvedl k jeho odchodu na hostování bez opce generální manažer Adolf Šádek, který připomněl také jeho prodloužení smlouvy během letošní přípravy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené