Mládí vpřed! Koronavirová pauza pomohla talentům českého fotbalu

Všechno zlé je k něčemu dobré a i na vynucené koronavirové pauze se dají najít pozitiva. Jedním z nich je častější nasazování mladíků. Díky větší porci zápasů a pěti povoleným střídáním se trenéři českých klubů rozhodli pro daleko větší využívání svých talentů. Zatímco před koronavirovou pauzou ve 24. kole naskočili pouze čtyři náctiletí hráči, v posledním odehraném kole rovnou šestnáct!

Zdroj: sparta.cz

Je pondělí 9. února a právě skončil vynikající duel mezi Baníkem Ostrava a Mladou Boleslaví. Do zápasu nenaskočil žádný náctiletý hráč. Překvapení? Vůbec. Do 24. kola, které bylo kvůli koronaviru na dlouhou dobu poslední, nastoupili pouze čtyři náctiletí kluci.

Plný počet minut odehráli sedmnáctiletý Adam Hložek ze Sparty a devatenáctiletý Jan Knapík z Teplic. Po 60 a 62 minutách si připsali osmnáctiletý Martin Cedidla ze Zlína a devatenáctiletý Michal Kohút ze Slovácka.

Střih. Je pondělí 1. června a v právě skončeném kole naskočilo dokonce šestnáct náctiletých talentů! To je čtyřikrát více než před koronavirovou pauzou. Jestli někomu pauza a rychlý sled utkání opravdu pomohl, byli to mladíci v českých klubech, kteří za normálních okolností nedostávají moc šancí.

Neobvyklá situace si však žádá neobvyklá rozhodnutí, a proto i konzervativní trenéři dali několikrát šanci mladším členům kádru.

Ve 26. kole nastoupilo 10 devatenáctiletých, jeden osmnáctiletý, tři sedmnáctiletí a dokonce dva šestnáctiletí hráči!

A ten nejmladší – Adam Karabec ze Sparty – skóroval! Kouč Václav Kotal ho poslal na plac v nastavení druhé půle a odchovanec vyhlášené letenské akademie vyslal hned po pár desítkách sekund parádní dělovku do šibenice, na kterou neměl brankář Bolek nárok. Stal se tak třetím nejmladším střelcem v historii české ligy!

Také jeho jen o pár měsíců starší kolega Adam Hložek zapsal další zápisy do svých statistik – vstřelil jeden krásný gól z vápna a asistoval u Dočkalovy trefy.

Z náctiletých hráčů byli produktivní ještě Pavel Šulc, který ukázkově vybídl ke skórování českobudějovického Táborského, a Michal Beran, jenž v nastavení zápasu Liberce se Slováckem upravil skóre na 3:1 ve prospěch Slovanu.

Své ligové debuty si odbyli čtyři hráči. Ladislav Krobot a Vojtěch Stránský přihlíželi plzeňskému kolotoči, šestnáctiletý Michal Čermák vzdoroval slávistickému hurikánu a Maksym Talovierov pomohl Budějovicím zkorigovat duel s Bohemians.

Celkem si náctiletí hráči připsali 795 minut, což je více než 99 na jeden zápas. Vůbec špatně nezní fakt, že průměrně v každém týmu odehrál náctiletý hráč více než poločas! Dá se dokonce předpokládat, že číslo mladíků postupně vzroste a v české lize uvidíme více a více talentů, protože program je opravdu nahuštěný a pět střídání nabízí větší možnosti.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Sparťanská vyhlášená líheň?To je spíš vysoce dotovaná manufaktura vyrábějící pro oddíly ,jako Vlašim.Většinou kupují hotové hráče viz.Hložek,Sáček,Krejčí atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.

Golden Boy 2020: Proč jsem volil Ansu Fatiho? Vynikající technik, prostě úžasný

Bylo to hodně složité rozhodování. Nabídka vynikajících fotbalistů evropských klubů do 21 let – bohužel opět bez českých zástupců – byla pestrá.