Spojte se s námi


Bojové sporty

Milníky UFC 271 – výkon, zklamání a trapas galavečera UFC

V neděli v ranních hodinách se odehrál další číslovaný galavečer s názvem UFC 271. Jako hlavní zápas večera obstarali v boji o titul současný šampion střední váhy Israel Adesanya a vyzyvatel Robert Whittaker. Jaké byly milníky tohoto tur

Publikováno

dne

V neděli v ranních hodinách se odehrál další číslovaný galavečer s názvem UFC 271. Jako hlavní zápas večera obstarali v boji o titul současný šampion střední váhy Israel Adesanya a vyzyvatel Robert Whittaker. Jaké byly milníky tohoto turnaje?

UFC 271: Výkon večera

Výkon a možná překvapení celého turnaje jsme zažili na hlavní kartě v předzápase titulového souboje mezi dvěma těžkými vahami. Trojka těžké váhy Derrick Lewis vzal na své bedra odvážný úkol postavit se proti rozjetému Australanovi, jedenáctému v žebříčku těžké váhy Tai Tuivasovi.

Že se jednalo o nepovedený risk, by před turnajem málokdo čekal. Americký bojovník, který je známý svými bombami, kterými často uspává své soupeře, tentokrát ochutnal vlastní medicínu.

V prvním kole Lewis nad svým soupeřem jednoznačně dominoval, dostal svého soupeře na zem, kde ho těsně před koncem prvního kola zasypal svými největšími údery.

Brada Australana ale té noci byla jako z kamene a ten se z nich o přestávce stihl celkem v pohodě oklepat. Naopak v druhém kole zasypal výše postaveného soupeře děsivými údery a po tvrdém loktu se potácelo bezvládné tělo Lewise na zem.

Lewis tak po K.O. od nedávného titulového vyzyvatele Ganeho prohrál druhý zápas v řadě a musí jej to mrzet o to více, že prohrál před domácím publikem Houstonu, který je jeho domovem.

Tai Tuivasa se naopak veze na vlně pěti výher v řadě a výrazně se tak přiblíží vrcholu divize. 28 letý Australan se tak stává novou vycházející hvězdou UFC. Miláček publika mohl také opět zažít s fanoušky svou typickou oslavu v pití piva z bot.

UFC 271: Zklamání večera

I když se nepředpokládalo, že bude zápas o titul nějakou extra otevřenou podívanou, asi jsme čekali od bitvy o pás poněkud více. V odvetě bitvy o titul šampiona střední váhy z října 2019 se tentokrát proti sobě opět postavili Israel Adesanya a Robert Whittaker.

Přestože je třeba říct, že daleko agilnější by měl být v každém zápase o titul především vyzyvatel, těch zápasů, kdy šampion Adesanya nepředvede zrovna atraktivní bitvu, přibývá.

Samozřejmě jde o hodně a taktika v těchto zápasech většinou bývá v popředí, ale od bojovníka, který měl nedávno podepsat lukrativní smlouvu s organizací UFC, kde by si měl vydělávat po hvězdném Connoru McGregorovi zdaleka nejvíce, bychom čekali zábavu a nadšení.

Nicméně pětikolová bitva, jestli se to tak dá vůbec nazvat, se nesla v případě šampiona v udržování si vzdálenosti, sbírání bodů za oťukávání soupeře a snaze o ubránění občasných takedownů Whittakera. Samotný Whittaker také nepředvedl téměř nic z jeho pověstné K.O. síly a proti dlouhým končetinám šampiona nenašel recept, jak Adesanyu vůbec ohrozit.

Po nudných pětadvaceti minutách tak rozhodčí přisoudili výhru současnému šampionu a ten tak zůstává stále neporaženým ve své kategorii střední váhy. Po zápase se ale snesla vlna kritiky na výkon současného šampiona.

„Věřte mi, mám Izzyho rád, ale dostali jsme se do bodu, kdy šampion jen stojí v oktagonu, dá pár úderů za kolo a pokud ho někdo neukončí, zvítězí,“ reagoval na titulový duel nedávný titulový vyzyvatel lehké váhy Michael Chandler. „Jdi do opravdového boje a ne sparringu,“ dodal.

Postrach velterové váhy a největší vycházející hvězda UFC Khamzat Chimaev věří, že by dokázal šampiona porazit v prvním kole. „Pro mě snadno vydělané peníze, nulový wrestling, zabil bych ho v prvním kole,“ napsal na svém Twitteru sebevědomý Chimaev.

UFC 271: Trapas večera

Možná jste si všimli kauzy oblíbeného komentátora Joe Rogana, na kterého byl vyvíjen poslední dobou velký tlak médií. Nejprve byl popotahován kvůli tomu, že na svém podcastu šíří proti-covidové dezinformace. Aby se, když pak tyto časy ustál, vynořilo video, které vyvolalo zejména v černošské komunitě velkou nevoli.

Ve zmíněné nahrávce totiž byla sestříhána videa, kde komentátor používá slovo “nigger“. Což pro bělocha znamená téměř zapovězené slovo a je velice urážlivé pro černošskou společnost.

Na tiskové konferenci UFC 271 se na zmíněnou situaci přítomní novináři ptali přímo šéfa UFC Dany Whitea. Slovo si ale překvapivě vzala největší hvězda zmíněného galavečera Israel Adesanya.

„Jelikož jsem černoch, odpovím na tuhle otázku já,“ předběhl svého zaměstnavatele šampion Adesanya. „V tomhle byznysu jsem od roku 2008 a poznal jsem, že je tu spousta hadů, kteří se snaží někoho pošpinit.

Po těch dlouhých letech můžu říct, že Joe Rogan je jeden z nejmilejších lidí ve svém oboru a je mi ctí, že mohu s takovým skvělým člověkem pracovat,“ zastal se charismatického komentátora.

Nicméně bohužel i přes zastání znovujmenovaného šampiona, který za svůj názor sklidil bouřlivé ovace od přítomných lidí na tiskové konferenci, se organizace UFC rozhodla stáhnout komentátora z galavečera a jeho nepřítomnost tak zastoupil bývalý šampion Michael Bisping. Doufejme jen, že tato uměle vytvořená kauza neovlivní práci tohoto skvělého člověka.

Zdroj: UFC, Twitter, Youtube, MMA Fighting

Reklama

Bojové sporty

Promotér RFA Marhanský: Nechápu, proč takové lži potřebuje Novotný říkat a šířit. My s ním nepotřebujeme bojovat

Když organizace RFA vstupovala na tuzemský trh, jasně deklarovala, že se chce stát jedničkou. Od té doby už uplynul více než rok a zatím vše naznačuje tomu, že očekávání byly poměrně nadsazené. Promotéři RFA a Oktagonu se navíc mnohdy pošťuchují různými vyjádřeními.

Publikováno

dne

Když organizace RFA vstupovala na tuzemský trh, jasně deklarovala, že se chce stát jedničkou. Od té doby už uplynul více než rok a zatím vše naznačuje tomu, že očekávání byly poměrně nadsazené. Promotéři RFA a Oktagonu se navíc mnohdy pošťuchují různými vyjádřeními. Tentokrát ovšem Ondřej Novotný svým fanouškům nesdělil úplnou pravdu.

V České republice a na Slovensku je největší MMA organizací bezpochyby Oktagon. Na konci roku 2021 přišla vířit vody nová organizace, a to RFA.

Od té doby začali mnozí zápasníci tuzemské jedničky odcházet do druhé, přičemž se to promotérům Oktagonu samozřejmě nelíbilo.

Nyní má za sebou RFA několik turnajů a je jasno, že cíle byly příliš vysoké. Organizace nemá příliš dobrá čísla sledovanosti a haly také nepraskají ve švech, ačkoliv nejsou ani příliš velké.

I proto se další přesuny nekonají a naopak třeba takový Miroslav Brož se vrátil zpátky do Oktagonu. Ačkoliv promotér Ondřej Novotný mluví o tom, že ho RFA nezajímá, čas od času k ní nicméně něco řekne.

Tentokrát ale jeho informace správné nebyly.“Byl tam matchmaker, který byl dříve náš kamarád, pak si nás všude bral do huby a teď už tam taky zase není. Nevím, co si kluci udělali.

Možná to bylo první dobré rozhodnutí, protože když někdo sedí vedle někoho na tiskovce, kdo si říká o nemístné částky, a tvůj matchmaker mu v tom pomáhá a říká: ´Jo jasně, pojďme ten zápas udělat. Kluci si za to zaslouží nesmysl. Jde o to, aby Boris rozbil prasátko,´ tak to asi nejste úplně na jedné lodi.

Nicméně už tam není ani Erik Brezovský. Dostávají se ke mně další a další zprávy,” řekl ve svém pořadu MMA Letem světem. Tato slova se měla týkat Martina Wodeckého, ten ale rychle zareagoval.

“Nevím o tom, že bych končil. Já mám s Borisem kontrakt. Nemohu říct, na jak dlouho, ale máme kontrakt, který je platný… Jestli někdo ví víc než Boris, který je hlava, a nebo jestli nás ještě řídí někdo z jiné organizace a ví to dřív, tak super a gratuluji,”řekl na streamu organizace RFA.

Vyjádřil se ale také promotér RFA Boris Marhanský, který působí v různých vyjádřeních umírněněji než Novotný, občas to ale může působit až na sílu.

„Nechápu, proč takové lži potřebuje Novotný říkat a šířit. Nevím, jestli ho to baví. Asi je to geneticky nějak dané a potřebuje to. My s ním nepotřebujeme bojovat. Soustředíme se na vlastní turnaje,” dodal Marhanský.

Zdroj: RFA, MMA Shorties

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Hathaway hlavní favorit Tipsport Gamechangeru, Kertész černý kůň. Jaké šance má Kozma?

Tipsport Gamechanger je téměř tady. Už na začátku března velkolepý projekt Oktagonu odstartuje, nyní již známe všechny hlavní dvojice, které se porvou o postup do druhého kola. Kdo má jaké šance? Kdo může být černým koněm?

Publikováno

dne

Tipsport Gamechanger je téměř tady. Už na začátku března velkolepý projekt Oktagonu odstartuje, nyní již známe všechny hlavní dvojice, které se porvou o postup do druhého kola. Kdo má jaké šance? Kdo může být černým koněm?

Evropská liga mistrů v MMA už brzy odstartuje. Celé první kolo uvidíme již na začátku března v Ostravě, kde celý Tipsport Gamechanger vypukne a spolu s ním i boj o miliony. Vítěz se dočká odměny ve výši 300 tisíc eur, na zajímavé peníze si ale přijde každý účastník pyramidy.

Favorité

Pro fanoušky i tipéry je velmi složité odhadnout, kdo vlastně může celý projekt vyhrát. Podle sázkových kanceláří je největším favoritem John Hathaway a dává to smysl, jenže to má háček. Kdykoliv může pyramidu opustit kvůli povolání UFC.

A to není vše. Po osmileté pauze zatím absolvoval jediný zápas. Teď bude muset za jeden rok absolvovat souboje hned čtyři. Navíc jej hned v prvním kole prověří nepříjemný Máté Kertész, který má bezesporu schopnosti na to, aby jej nepustil ke své hře a tedy kontrole na zemi.

Problémem při hádání je i fakt, že neexistuje pavouk a nemůžeme si tedy hrát s jasným plánem, kdo na koho v jaké fázi může narazit. A vzhledem k tomu, že každý bojovník má specifický styl a co platí na jednoho, to nemusí platit na druhého, je tipování o něco složitější.

Mezi další velké favority ovšem patří David Kozma, Louis Glismann, Leandro Silva a Bojan Veličkovič. Ti všichni se u hlavního partnera projektu vešli s kurzem pod 10.00.

Kdo bude černým koněm?

Favoritů na vítězství bylo jmenováno vícero, nicméně černý kůň je pouze jeden. Počítáme-li s tím, že je kurz na jeho vítězství v turnaji vyšší než 20.00. Nikdo z bojovníků, na které je vypsán nižší kurz, rozhodně není bez šance.

Překvapivě vysoký kurz je ovšem vypsán na Mátého Kertésze. Dá se to chápat s ohledem na to, že jej hned v prvním kole čeká obří favorit, nicméně pro sázkaře je sázka na jeho vítězství perfektní příležitost. I při minimálním vkladu lze v případě úspěchu vyhrát slušné peníze.

Přeci jen kurz 35.00 není vůbec nízký. A jestli je v pyramidě bojovník, jehož styl může platit na všechny, je to Kertész. Má skvělý wrestling, hodně snese, skvělé kardio, umí rozdávat rány, má silnou vůli, nic jej nerozhodí.

Je komplexní, umí zápasy kontrolovat i tak, aby se mu nic nestalo. Rozhodně nesmí být odepsán. Dokáže se popasovat s každým. Pokud porazí Hathawaye, dojde v turnaji daleko.

Jaké šance má Kozma?

Růžový panter patří mezi největší favority, což není překvapení. Jsou ale jeho šance skutečně tak veliké? Jistěže jsou, nicméně je třeba i pochybovat. Kozma už nemá komu co dokazovat, ukázal, že umí porazit kohokoliv. Ale…

Nebude se bojovat na pět kol, což může být pro bývalého šampiona welterové váhy velkou nevýhodou. V pyramidě navíc budou po technické stránce lepší a talentovanější borci, což v kombinaci s pouhými třemi koly nemusí být pro Kozmu zrovna ideální.

Vzpomeneme-li pak navíc na zápasy s Veličkovičem, Apollem či Britem, tedy se světovou třídou, tak nelze zapomenout, jak jej dokázali všichni dostávat do problémů a jak jej trápili.

Kozma toho snese hodně, ale tady to rozhodně nebude mít lehké. První kolo má na rozjezd a ani to nesmí podcenit.

S tím, jak si bývalý král welteru počínal v posledních zápasech, jsou nasnadě obavy, aby zdravotně celou pyramidu zvládl a aby mohl všechny zápasy, v případě, že bude vyhrávat, absolvovat bez větších omezení.

Doufejme však, že se jediný domácí zástupce probojuje co nejdále. Ideálně ke 300 tisícům eur.

Program 1. kola

Jak už bylo zmíněno, všechny dvojice pro 1. kolo již byly vybrány. Známe tedy program pro turnaj v Ostravě a můžeme tedy spekulovat, kdo dojde dál.

Zápasy

David Kozma vs. Lukasz Siwiec
Samuel Krištofič vs. Alex Lohoré
Máté Kertész vs. John Hathaway
Christian Eckerlin vs. Melvin Van Suijdam
Bojan Veličkovič vs. Ion Surdu
Christian Jungwirth vs. Tato Primera
Leandro Silva vs. Andreas Michailidis
Louis Glismann vs. Amiran Gogoladze

Predikce

Kozma vs. Siwiec

Všechny zápasy mají svého favorita. Nicméně že by něco mělo být přímo jednoznačné, to se říci nedá. Ani například v případě Davida Kozmy, kterého vyzve Lukasz Siwiec. Samozřejmě je Kozma zkušenější a měl by vyhrát, jenže Polák s bilancí 8-1 není soupeř k podcenění.

Kozma by měl první kolo zvládnout. Nicméně musí být obezřetný. Siwiec není žádná dávačka. Naopak. Spíše se jedná o Damoklův meč. Polský bojovník je navíc velmi nebezpečný na zemi a ani jednou jeho zápas netrval celá tři kola.

Krištofič vs. Lohoré

Souboj dvou rebelů, dvou mužů, které je těžké ukončit před limitem. Hodně bude záležet na hlavě. Lohoré je velice náladový, čehož může Pirát perfektně využít. Proslul svými fauly, umí se dostat soupeři pod kůži.

Lohoré je favorit. V jeho prospěch může hrát síla, dost možná i váha. Chtělo by se říct, že navíc bude o něco komplexnější. Každopádně fyzičku mají skvělou oba a není vyloučeno, že se bude jednat o nepříliš atraktivní zápas. Záleží, jak k němu oba borci přistoupí.

Vzhledem k tomu, jak se umí Krištofič dostat do hlavy vesměs komukoliv, by mohl překvapit a vyjít z duelu jako vítěz.

Kertész vs. Hathaway

Souboj, o němž již byla dříve zmínka. Vítěz by mohl dojít v celé pyramidě velmi daleko, ne-li až na samotný vrchol. Hathaway má obrovské kvality, patřil ke světové špičce, ale dlouhá pauza na něj mohla mít velký vliv. Kertész je pro něj po návratu první ostrou prověrkou.

A jestli z celé pyramidy má někdo na to, aby vzdoroval zemařským dovednostem Hathawaye, je to Kertész. Ten za sebou má i kempy v AKA Gymu, vedl jej i Khabib Nurmagomedov. Má skvělý wrestling, nebojí se přestřelek v postoji, má tvrdý úder, tvrdou bradu, téměř nevyčerpatelné kardio.

Hathawayovi může celý zápas pořádně znechutit. Uvidíme tedy, jak zápas dopadne. Lze však očekávat, že vítěze určí až bodoví rozhodčí. O tomto duelu můžeme mluvit jako o souboji černého koně s největším favoritem.

Eckerlin vs. Van Suijdam

Eckerlin je suverénně největší německou hvězdou, co se týká popularity, nicméně o jeho kvalitách panují zejména v našich končinách pochybnosti. Pochybnosti však panují také o kvalitách jeho soupeře.

Van Suijdam je už od oznámení jeho účasti vnímán jako jasný outsider. Pro Eckerlina je podle některých vyloženě dávačkou, nicméně tak snadné to německý bojovník mít nebude. Nizozemec je zkušený, bude se chtít předvést. Eckerlin ovšem bude chtít potvrdit roli favorita.

Bojan Veličkovič vs. Ion Surdu

Atraktivní zápas dvou mužů, kteří své zápasy v drtivé většině vyhrávají před limitem. Zatímco Veličkoviče můžeme vnímat jako veterána UFC a komplexního bojovníka, mladší Surdu má ještě kariéru téměř celou před sebou a jedná se o ryzího „knokautéra“.

I kvůli svým zkušenostem je velkým favoritem Veličkovič. Přeci jen za sebou má mnohem větší a těžší bitvy. Není ale neukončitelný, třebaže toho snese hodně. Srb by měl vyhrát, nicméně překvapení rozhodně není vyloučeno.

Jungwirth vs. Primera

Atraktivní souboj. Srdcař vs. technik. Jungwirth si dávno získal srdce českých fanoušků, bere jakoukoliv výzvu a předvádí atraktivní zápasy. Ať už bojuje s kýmkoliv. Nicméně větší skalpy má na kontě Primera. Stejně tak i větší výzvy.

Hodně bude záležet na tom, jak se Primera do zápasu nastaví v hlavě. Podle kurzů je favoritem Jungwirth, co se ale týká kvality, určitě by neměl být Primera příliš pozadu. Prohrál tři z posledních čtyř zápasů. Určitě si bude chtít zlepšit chuť i skóre. Lze čekat, že zápas neskončí na body.

Silva vs. Michailidis

Dva veteráni UFC, přičemž Michailidis ve svém předposledním souboji nestačil na Alexe Pereiru, aktuálně šampiona střední váhy UFC. Apollo je vnímán jako mírný favorit a je jasné proč.

Je technicky naprosto perfektní, umí i na zemi, má neuvěřitelný přehled, skvělé oko. Co se týká kvalit, měl by mít navrch. Je to showman, ale chybí mu tah na bránu. Nicméně nikdy nebyl ukončen před limitem, zatímco Michailidis nemá úplně nejtvrdší bradu.

Apollo by si měl zápas pohlídat, nebude to ale mít vůbec snadné.

Glismann vs. Gogoladze

Pro většinu fanoušků neznámá jména, nicméně rozhodně se nejedná o nekvalitní bojovníky. Právě naopak. Souboj dvou odlišných stylů. Vítěz má určitě velkou šanci dojít v pyramidě daleko.

Zatímco Glismann je vynikající na zemi, když je mimo jiné držitelem černého pásku v BJJ, tak Gogoladze je vynikající v ukončování v postoji. Je však Gruzínec, tudíž nepočítejme s tím, že by na zemi nic neuměl.

Za zmínku stojí, že Gogoladze ukončil 10 ze svých 12 výher v 1. kole, z toho hned osmkrát nepotřeboval ani 100 vteřin. Glismann byl ve třetím kole jen dvakrát a v tomto zápase je favoritem. Nejjistější však sázka na to, že zápas určitě neskončí na body.

Zdroj: Oktagon MMA, Tipsport

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Pro zápasníka RFA musela přijet sanitka! Podezření na infarkt se ale naštěstí nepotvrdilo

Organizace RFA ve čtvrtek večer zveřejnila na svých sociálních sítích video, kdy na její hotel přijela sanitka. Na další informace jsme si museli chvíli počkat a nyní je jasno, co se stalo. Jeden ze zápasníků měl totiž podezření na malý infarkt.

Publikováno

dne

Organizace RFA ve čtvrtek večer zveřejnila na svých sociálních sítích video, kdy na její hotel přijela sanitka. Na další informace jsme si museli chvíli počkat a nyní je jasno, co se stalo. Jeden ze zápasníků měl totiž podezření na malý infarkt.

Již dnes má organizace RFA naplánovaný turnaj v Budapešti. Dva dny před turnajem ovšem bylo na hotelu drama, když byla přivolána sanitka.

Organizace zveřejnila tuto informaci ve čtvrtek večer s tím, že zbytek sdělí později. Nakonec nicméně vše dopadlo dobře, a tak víme další podrobnosti.

Jednalo se totiž o zápasníka Lu Kaie, u kterého bylo podezření na lehký infarkt. „Včera jsme tu měli trochu dramatickou situaci. Jeden z našich bojovníků musel být hospitalizovaný, Lu Kaie odvezla sanitka do nemocnice.

Bylo tam podezření na lehčí infarkt nebo cévní příhodu. Naštěstí je to ale vyloučené, už je to fajn. Všechno dobře dopadlo. Lu Kai teď musí hydratovat, mít odpočinkový režim a dá se do kupy.

Před chvílí jsem s ním mluvil a věřím, že ho uvidíme na nějakém nejbližším zápase,“ informoval veřejnost promotér Boris Marhanský.

Zápasu se tak samozřejmě čínský zápasník žijící v Praze nezúčastní. Skrze svou přítelkyni se pro server Kaocko.cz fanouškům omluvil a poděkoval za podporu.

„Lu Kai musel ze zdravotních důvodů na doporučení lékaře odstoupit ze zápasu. V noci ho převezli do místní nemocnice, všechna vyšetření dopadla dobře.

Na zápas se těšil a moc ho mrzí, že tentokrát nebude moci nastoupit. Chtěl by se omluvit všem fanouškům, organizaci RFA i trenérovi a poděkovat za jejich podporu a pomoc,“ řekla Kaiova přítelkyně.

Zdroj: Kaocko.cz, RFA

Pokračovat ve čtení

Oblíbené