Miliónový přešlap West Hamu United. Talentovaný křídelník fingoval i vlastní únos

Dvojice českých legionářů Tomáš Souček a Vladimír Coufal patří bezpochyby mezi nejpodařenější přestupy anglického West Hamu United v posledních dvou dekádách. Kladiváři však mají za sebou i řadu transferových přešlapů – tím nejvýraznějším je jednoznačně přesun dvacetiletého křídelníka Savia Nsereky na jehož vystoupení i mimofotbalové záležitosti vzpomínají fanoušci dodnes.

Zdroj: Claudio Cascone, Devil90

9 miliónů liber (261 miliónů korun). Právě tolik zaplatil v lednu 2009 londýnský West Ham za dvacetiletého Savia Nsereku, působícího v druholigové Brescii.

O rodáka z Ugandy, který v mládežnickém věku reprezentoval Německo, se ucházely jak Neapol, tak AS Řím, nakonec však zvítězili právě Kladiváři s italským koučem Gianfrancem Zolou na lavičce.

Nsereko měl patřit mezi nejvýraznější talenty. V dresu národního týmu získal evropský titul hráčů do devatenácti let a slušné výsledky podával i v Brescii, v jejímž dresu ve 23 utkáních zaznamenal 4 branky a 3 asistence.

Jeho působení v Upton Parku však skončilo dříve, než začalo. Jak později popsal britský deník The Guardian, možná Zola v drobném mladíkovi viděl kousek sebe samotného.

Během několika utkání, do kterých Uganďan zasáhl, však bylo jasné, že úrovně Premier League zdaleka nedosahuje a devítimiliónová částka byla velkým přešlapem.

Jeho fyzická křehkost se stávala stále větší překážkou a takřka po každém souboji končil na trávníku. Po deseti krátkých vystoupeních však došla trpělivost i Zolovi a West Ham přemýšlel, co s předraženou letní posilou.

Rychlý prodej záchranou Kladivářů

Řada klubů by Nserekovi dávala další šanci, některé by ho přeřadili do rezervního mužstva, Kladiváři se však rozhodli pro jinou možnost. Aby co nejrychleji snížili ztráty, po pouhém půlroce prodali německého mládežnického reprezentanta do italské Fiorentiny výměnou za 2,7 miliónů eur a nezkušeného obránce Manuela Costu, který ve fialovém dresu nastoupil pouze jednou.

Fanoušci West Hamu sice klubu vysokou ztrátu vyčítali, ale jak se později ukázalo, anglický velkoklub na celé věci ještě vydělal. Nenápadný Manuel Costa odehrál v Premier League více než tři desítky zápasů, po sestupu ho pak klub za 1,5 miliónů eur prodal do Lokomotivu Moskva.

A Nsereko? Ten za Fiorentinu nikdy nenastoupil, neprosadil se ani na hostováních v německé třetí lize nebo v Rumunsku.

Přesto ještě jednou zvládnul zaplnit titulky britských deníků. V říjnu 2012 byl totiž zatčen v thajském resortu Pattaya kvůli falešnému únosu. Nsereko nafilmoval své unesení a snažil se vymámit od svých příbuzných výkupné ve výši zhruba 25 tisíc eur (654 tisíc korun).

Po návratu do Německa, kde s fotbalem začínal, hrál chvíli čtvrtou ligu, později si vyzkoušel i angažmá v Kazachstánu, Bulharsku nebo Litvě.

Dnes jednatřicetiletý záložník působí v desáté německé lize a zároveň koučuje B-tým, hrající nejnižší tamní soutěž. Na svůj miliónový přestup do Premier League tak může jen s úsměvem vzpomínat.

Zdroj: West Ham, Premier League

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

    • Dobrý den,
      celou situaci nelze brát jen z pohledu jednoduchých čísel, u sportu jde hlavně o výkonnost, která je naplněním hodnoty. Vzhledem k pozdější Nserekově kariéře ve Fiorentině lze brát 2,7 miliónů jako téměř jackpot. Navíc Manuel Costa patřil k podstatným článkům West Hamu po následující dvě sezóny a hned v té první se výrazně podepsal i na záchraně klubu v Premier League. Později byl ještě zpeněžněn. Hezký den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

První kapka v moři? Končíme s českým fotbalem, poškozuje naše jméno, oznámil významný sponzor

V souvislosti s korupčním prostředím v českém fotbale se často říká, že dokud do toho budou sponzoři cpát peníze, nic se nezmění. A konečně se objevila odvážná společnost, co se k tomu postavila čelem. Konkrétně se jedná o WEDOS.

Sparta jde do karantény! Testy prokázaly v kádru Letenských covid-19

Sparťanská kabina na nějakou dobu ochoří prázdnotou. Testy totiž prokázaly přítomnost koronaviru mezi členy A-týmu.

Jan Kliment: Werner? Viděl jsem zajímavější hráče. Stuttgartu jsem vděčný za férovou péči

Útočník Jan Kliment se dal zdravotně do pořádku a patří mezi klíčové ofenzivní hráče Slovácka. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na působení ve Stuttgartu nebo prozradil své cíle do budoucna.