Mikel Arteta našel recept na zpevnění špatné defenzívy Arsenalu

Třicet inkasovaných branek, pouze čtyři čistá konta. Taková je bilance Arsenalu po 21 ligových kolech. Zejména pod Unaniem Emerym pořádala obrana každý zápas den otevřených dveří. Za přechodného období pod Freddiem Ljungbergem nastal mírný progres, stmelit defenzívu pořádně dokázal až Mikel Arteta. Španělský trenér ale ví, že svými výkony a personálním složením se obrana nemůže dlouhodobě rovnat špičce Premier League.

Embed from Getty Images

Obrana nikdy nepatřila mezi hlavní úderné zbraně Arsenalu. Arsene Wenger ovšem dokázal svým elegantním, ofenzivně laděným stylem zadní linie upozadit a zdánlivě nechal zapomenou na problémy, které defenzíva Gunners měla.

Fotbalu znalý fanoušek ovšem poznal, že problémy v obranné fázi mají hluboké kořeny. Prakticky už od roku 2006. Více se ale začaly projevovat až v posledních třech letech vlády francouzského manažera.

Kámen úrazu poté nastal s odchodem Wengera a nástupem Unie Emeryho, jenž začal praktikovat daleko více ofenzivní styl. Pro už tak nestabilní obranu katastrofa. Chyby v defenzívě totiž dokáže potrestat i nováček nejvyšší anglické ligy. Bylo prakticky jisté, že některý z obránců vyrobí fatální hrubku.

V obraně Arsenalu nenajdeme ani jednoho obránce světové úrovně, o kterého by se praly největší kluby světa. Mladé hráče trápí zranění a poklesy formy, zkušení borci naopak nezvládají roli lídrů a kupí zbytečné chyby. Zdá se ale, že Mikel Arteta dokázal na nemocnou obranu lék.

Bývalý asistent Pepa Guardioly vedl Arsenal ve čtyřech zápasech. Pod jeho taktovkou inkasoval tým “pouze” třikrát. Podobnou porci přitom pod Emerym “zvládli” Gunners ve dvou utkáních. Může vám přijít, že i tři obdržené góly jsou mnoho, ale z pohledu příznivce klubu z Emirates Stadium se jedná o výrazné zlepšení.

Když se podíváme na jednotlivé hráče, vidíme zásadní rozdíl v jejich obranném projevu. Hráči v předních liniích se zapojují do bránění, obránci naopak podporují ofenzívu. Doslova znovuzrození zažívají dva veteráni – David Luiz (32) a Sokratis (31).

Pod palbou kritiky se v této sezoně ocitl téměř každý hráč. Obránci ovšem byli nejvíce na mušce. V zápasech, ve kterých udílel z lavičky pokyny Arteta, jsme viděli, že Brazilec Luiz nezapomněl bránit, a že Sokratis i v 31 letech dokáže většinu zápasu odehrát na pozici wingbecka. U řeckého obránce se samozřejmě naráží na pohárové utkání s Leedsem.

Celý tým funguje jako jeden celek, hráči se navzájem podporují a povzbuzují. Po ztrátě míče dochází k okamžitému presingu a přečíslení. Zde je zásadní rozdíl oproti Emerymu. Arteta ví, že jen precizní obrana může zaručit fungování ofenzívy.

Defenzivní hra pod Artetou spočívá v kompaktnosti, rychlém přesunu k středobodu hry, doplňování a k rychlému přečíslení, které nedá soupeři šanci k dlouhodobému ovládání utkání. Na současné hře Gunners jsou sice vidět nedostatky, ovšem ty s každým zápasem ubývají.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vynikající zpráva z UFC! Jiří Procházka se posunul v žebříčku do první pětky

Jiří "Denisa" Procházka za sebou má teprve jeden zápas mezi světovou MMA špičkou, přesto se nyní může radovat z postavení, jakého se po jediném duelu jen tak někdo nedočkal.

Draftován byl čtvrtý od konce, teď Ondřej Palát patřil mezi hlavní tahouny v cestě za Stanley Cupem

Hned dva hokejisté z České republiky se mohou radovat ze zisku Stanley Cupu. Nicméně především Ondřej Palát byl tím, bez koho by to Tampě nemuselo vyjít. Byl totiž klíčovým hráčem v cestě za úspěchem.

Tampa Bay Lightning aneb Šampioni pod drobnohledem. Jaká budoucnost Blesky čeká?

Blesky na vrcholu! Roky 2004 a 2020 se do historie klubu navždy zapíší nesmazatelným písmem. Hráči Tampy Bay po dlouhých 16 letech získávají Stanley Cup. Lightning za sebou už nyní mají bohatou minulost, klubu se však navíc blýská na velmi úspěšnou budoucnost...