Mickaël Tavares: 13 let od mého přestupu do Slavie? Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Slavia bude navždy v mém srdci

Mickaël Tavares patřil ke klíčovým hráčům Slavie a měl velký podíl na historickém postupu klubu do Ligy mistrů. Po svém odchodu ze Slavie si vyzkoušel působení například v Německu, Anglii nebo Austrálii. Bývalý reprezentant Senegalu zavzpomínal pro Ruik na působení ve Slavii nebo nám prozradil, proč dal přednost Senegalu před Kapverdami.

Embed from Getty Images

Už to bude 13 let od tvého přestupu do Slavie Praha. Jak vzpomínáš na působení ve Slavii?

13 let? Sakra! Pamatuji si to, jako by to bylo teprve včera. Slavia bude navždy v mém srdci, protože ten rok a půl tam strávený byl mým nejlepším a nejpovedenějším obdobím v kariéře. Byly to nádherné dvě sezóny, ve kterých se nám podařilo získat dvakrát mistrovský titul a kvalifikovat se poprvé do Ligy mistrů. Jsem strašně hrdý na to, že jsem mohl být součástí tak skvělého týmu.

Do Slavie si tě přivedl trenér Karel Jarolím, který je známý tím, že umí být velmi náročný na své hráče. Jak se ti s ním spolupracovalo?

I o trenéru Jarolímovi musí říct něco podobného jako o mém působení ve Slavii. Byl to pro mě nejlepší trenér v mojí kariéře, který mi dal strašně moc a hodně jsem se od něj naučil. Ano, zakládá si na velké disciplíně a někdy to může být náročné pro hráče, ale když se mu snažíte porozumět, tak vám to pomůže a má to pozitivní vliv pro kariéru. Umí ještě skvěle francouzsky, takže i v tu chvíli mi hodně pomohl a usnadnil některé věci.

Embed from Getty Images

Slavia je známa tím, že má skvělé fanoušky. Jaké máš na ně vzpomínky?

Jednoznačně nejlepší fanoušci v zemi. Stále si pamatuji, jak jsme na Emirates Stadium prohrávali 7:0 a oni nás stále podporovali a stáli při nás. Klubu pomůžou za každé situace, jsou naprosto úžasní.

Slavia se opět po letech kvalifikovala do základní skupiny Ligy mistrů. Sledoval jsi některé její zápasy? A jaké vzpomínky na Ligu mistrů v dresu Slavie utkvěly v tvé paměti?

Ano, sledoval jsem Slavii v letošní Lize mistrů, to jsem si nemohl nechat uniknout. Byl jsem moc hrdý, protože převedli skvělé výkony a udělali dobré jméno klubu.

Když jsem nastupoval za Slavii v Lize mistrů, tak na to nikdy nezapomenu. Pamatuji si, jak jsme ještě hráli na starém stadionu na Strahově nebo na skvělé fanoušky, kteří nás podporovali. Úplně nejvíc byl domácí zápas s Ajaxem, přes který jsme postoupili do Ligy mistrů a potom ty oslavy. To jsou momenty, na které nejde zapomenout.

Rozhodl ses opustit Slavii a zamířil jsi do německého klubu Hamburk SV. Proč, si myslíš, že ses tam nedokázal výrazněji prosadit?

Ano, rozhodl jsem se odejít do Německa, i když jsem byl ve Slavii spokojený, ale chtěl jsem se posunout ve své kariéře. Projevil o mě zájem trenér Martin Jol, který v tu dobu trénoval Hamburk, takže jsem to šel zkusit a byl to pro mě velký krok v kariéře. Bohužel v klubu se v té době často měnili trenéři, takže i moje pozice se velmi rychle změnila po odchodu trenéra Jola. Ale nelituji svého odchodu do Německa, protože jsem mohl poznat fotbal v Německu a nastupoval jsem i se skvělými hráči.

Embed from Getty Images

Vyzkoušel sis působení v Anglii, kde jsi nastupoval za Fulham a Middlesbrough. Jaká byla tvá zkušenost s anglickým fotbalem?

Podmínky pro fotbal v Anglii jsou naprosto neuvěřitelné, ale fotbalový styl mi tam nesedl a je dost odlišný od toho mého. Jsem rád za tu možnost, že jsem mohl v Anglii působit, ale kdybych mohl vrátit čas, tak bych šel do Španělska.

Embed from Getty Images

Na krátkou dobu ses vrátil do České republiky a vyzkoušel sis působení v Mladé Boleslavi. Jak ses tam ocitl?

Abych byl upřímný, tak tohle byla skvělá příležitost od trenéra Jarolíma, kterému jsem nesmírně vděčný a dodnes jsem mu za to ani nepoděkoval. Já jsem se mu ozval, že jsem bez angažmá a on mi hned řekl, ať dorazím, že potrénuji a uvidíme. V Boleslavi jsem se opět dostal do kondice, rozehrál se a pak mi přišla nabídka z Austrálie, kterou jsem nemohl odmítnout. Projevil o mě zájem klub Sydney FC, který měl ke všemu ještě hrát asijskou Ligu mistrů, takže to byla výzva. A měl jsem i možnost se tam potkat se svým bývalým spoluhráčem z Hamburku Romeem Castelenem.

Jaký dojem na tebe udělal fotbal v Austrálii v porovnání s Evropou?

Mají tam nádherné, velké stadiony a skvělé podmínky pro trénování. Ale profesionální soutěž tam je asi nějakých 12 let, takže bych to přirovnal k americké MLS. Jsem za tuto zkušenost rád, ale fotbal v Evropě je úplně jinde.

Mohl jsi reprezentovat Kapverdy, ale nakonec ses rozhodl pro Senegal. Proč?

Ano, měl jsem možnost reprezentovat Kapverdy, ale rozhodl jsem se pro Senegal z toho důvodu, že to tam to bylo na profesionálnější úrovni. Byla to i skvělá příležitost pro mě, protože jsem mohl pracovat a učit se od hráčů jako jsou Mamadou Niang, Demba Ba a spoustu dalších.

Embed from Getty Images

Jak se ti líbí senegalský reprezentant a hráč Liverpoolu Sadio Mané?

V tuto chvíli je to bez debat nejlepší africký hráč. Je to velmi skromný kluk, který je jak fantastický hráč, tak i člověk. Já se musím přiznat, že se mi líbí jeho styl hry a mám takové hráče rád.

Mohl bys čtenářům říct, kde teď působíš? A jaké máš plány do budoucna?

Teď nikde nehraju, protože jsem si musel dát pauzu od fotbalu kvůli zraněnému kotníku. Ale fotbal mi strašně chybí, takže doufám, že v příští sezóně se vrátím zpět na hřiště.

Snažím se trávit čas se svou dcerou a rodinou, chtěl bych jim vrátit trochu toho času, který jsem s nimi nemohl trávit kvůli fotbalu. A samozřejmě trávím čas i s kamarády, které mám rád. V plánu mám i v brzké době navštívit osobně zápas Slavie, až to bude možné.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Když končí velikán aneb Bohatá kariéra Wayna Rooneyho

Kapitán, šampion, srdcař a velký bojovník. Wayne Rooney včerejším dnem ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru. Do srdcí fanoušků se zapsal hned několika způsoby.

Özilovy dny v Arsenalu jsou sečteny! Jak se jeho kariéra na severu Londýna vyvíjela?

Německý ex-reprezentant přicházel do Arsenalu v nejlepších fotbalových letech. V létě roku 2013 totiž skončila jeho spolupráce s Cristianem Ronaldem, kterému v dresu Bílého baletu přihrál na 27 branek.

Jaké jsou cíle Baníku? Nejen o nich, ale i o přestupech promluvil sportovní ředitel Grussmann

Baník Ostrava chce útočit na nejvyšší příčky zajišťující pohárová utkání. Alespoň to tak vyplývá ze zpovědi sportovního ředitele klubu na oficiálním webu FCB.