Spojte se s námi


Fotbal

Messi si přehnanou kritiku nezaslouží. Proč má v PSG horší čísla než v Barceloně?

PSG je pod palbou kritiky. Týká se to trenéra Mauricia Pochettina i celého týmu. Výjimkou není Lionel Messi, který mimo nepříliš skvostná čísla naštval fanoušky ziskem Zlatého míče. Zaslouží si ale Argentinec skutečně takovou vlnu nelibosti?

Publikováno

dne

PSG je pod palbou kritiky. Týká se to trenéra Mauricia Pochettina i celého týmu. Výjimkou není Lionel Messi, který mimo nepříliš skvostná čísla naštval fanoušky ziskem Zlatého míče. Zaslouží si ale Argentinec skutečně takovou vlnu nelibosti?

Pařížané sice opět kralují tabulce francouzské Ligue 1, vybojovali si i předčasný postup ze skupiny Ligy mistrů. Jenže výkony PSG jsou vskutku nepřesvědčivé. Projevuje se to v mnoha ohledech.

Po 16 kolech Ligue 1 má PSG na kontě pouze 35 vstřelených gólů. Ano, stále má nejlepší útok soutěže, ale v průměru to činí 2,18 gólu na zápas. Nezdá se, že by mělo dojít k další sezoně, kdy Pařížané překonají hranici 100 branek.

Co se týká gólových statistik, trápí se celé hvězdné útočné trio, které je papírově nejlepším na světě, napříč všemi soutěžemi. Střelecky oproti minulým ročníkům tápe Mbappé, Neymar se doposud nedostal do formy, nyní je navíc zraněný. A pak je tu kritizovaný Lionel Messi.

Hvězdný Argentinec měl být chybějící součástkou, která pomůže PSG vyhrát Ligu mistrů. Zatím ale nevypadá, že by se to mělo podařit. Sám se od svého příchodu postaral pouze o 7 gólů svého týmu, když vstřelil 4 góly a přidal 3 asistence.

Mohl na tom ale být mnohonásobně lépe. Jen v lize své spoluhráče poslal do 19 vyložených šancí, až na tři ale všechny ostatní jeho spoluhráči v čele s Mbappém spálili. Jen za poslední dva zápasy vytvořil 10 tutovek.

I když nastoupil v Ligue 1 pouze do 8 zápasů a stále se aklimatizuje, má na kontě čtvrtý nejvyšší počet vytvořených šancí v průměru na zápas (2,4). Dá se očekávat, že se ještě mnohonásobně zlepší, jakmile si zvykne.

Každopádně je nutné zmínit, že s průměrem 2,4 vytvořených šancí na zápas Argentinec překonává svůj kariérní průměr, který se pohybuje na čísle 2,3.

Za zmínku stojí, že Mbappé letos jen v lize spálil 14 gólových šancí, což je bezkonkurenčně nejvíce z celé soutěže. Dá se tedy z části říci, že Mbappého neefektivita je jedním z faktorů, proč Messi nemá lepší čísla.

I gólů však mohl mít Messi více. Sám 6 velkých šancí v lize spálil, kromě toho měl v několika zápasech smůlu, když již vícekrát nastřelil některou z brankových konstrukcí.

Faktem pak jest, že jestli je Argentinec v něčem oproti zbytku své kariéry horší, je to počet vyslaných střel. Celou kariéru byl zvyklý průměrně vysílat na bránu soupeře 5 střel, nyní má v lize pouze 3,8 střel na zápas, v Lize mistrů je to ještě méně (2,5)

Výrazně z jeho strany ubylo úspěšných driblinků. Francouzská liga je fyzicky náročnější než španělská, což se na této statistice výrazně podepisuje. Je však nutno vzít v potaz, že Messi má 34 let, někdy tedy tento úbytek přijít musel. Že ale bude tak výrazný, to mohl čekat málokdo.

Průměrně v kariéře Messi zvládal 4,5 driblinků na zápas, ve francouzské lize jich však zvládá pouze 1,4. Lépe je na tom v Lize mistrů, kde se jeho průměr pohybuje na čísle 3.

Samozřejmě na tom všem má ale velký podíl kromě Messiho aklimatizace skutečnost, že PSG zkrátka hraje naprosto odlišným stylem než Barcelona, kde strávil celou kariéru. Často jde znát, že Argentince trápí, že si nemá s kým dát narážečku.

Třebaže má pařížský mančaft ve svém týmu vynikající hráče, žádný z nich není schopen kloudně kombinovat s Messim. PSG chce hrát přímočaře, rychle a bez nějakých zbytečných kombinací navíc. A přesně to je něco, co nikdy držitel sedmi zlatých míčů nezažil.

Messi se neustále snaží si s někým narazit, téměř nikdy se mu ale míč nevrátí. Ba co víc, často to končí ztrátou míče kvůli tomu, že některý z jeho spoluhráčů narážečku pokazí, a následuje nebezpečný brejk. Argentinec musí mít v hlavě po takových momentech absolutní zoufalost. Tohle je pro něho nové. Přitom právě po narážečce často rozjížděl své proslulé driblinky.

Tak či onak se s tím pere vskutku statečně. Mít o něco více štěstí a produktivnější spoluhráče, nikdo by jej kritizoval nemohl. Měl by velmi slušná čísla. Takto je kritizován pouze na základě gólů a asistencí, tedy čísel, která mohou být velice zkreslující.

Ostatně od serveru WhoScored má Messi v Ligue 1 průměrnou známku 7,25, v Lize mistrů dokonce 7,48. Poslední zápasy navíc naznačují, že si argentinská hvězda začíná na nové angažmá pomalu zvykat, leč to nemá snadné.

Zdroj: WhoScored, Twitter, Ligue 1

Reklama

Fotbal

Mbappé oficiálně prodloužil smlouvu s PSG! La Liga slibuje protiakci, prý je v ohrožení stabilita evropského fotbalu

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

Publikováno

dne

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

V posledních dnech až otravně řešené téma je nyní vyřešeno. Alespoň částečně. Již s jistotou můžeme oznámit, že Kylian Mbappé podepsal s PSG novou smlouvu, která by jej v Paříži měla udržet do roku 2025.

Klub to oznámil v sobotu večer na svém webu i sociálních sítích. Šéf klubu Al-Khelaifi pochopitelně má z této dohody maximální radost.

„Je to výjimečný okamžik v historii našeho klubu. Můžeme tak pokračovat v našem fantastickém dobrodružství, chystáme se psát ty nejkrásnější stránky naší klubové historie,“ vyjádřil se Al-Khelaifi pro klubový web.

Spokojenost neskrýval ani Mbappé, který je přesvědčen, že v klubu může růst společně s pařížským celkem. „Jsem také šťastný, že se mohu nadále rozvíjet ve Francii, tedy zemi, kde jsem se narodil a vyrostl. Děkuji klubu za pochopení, důvěru a trpělivost,“ nechal se slyšet.

La Liga má proti smlouvě námitky

Tím, že Mbappé setrvá v Paříži, se musí španělská nejvyšší soutěž smířit s faktem, že očekávané zvýšení zájmu o španělský fotbal a spolu s tím finanční růst zůstávají pouze snem.

La Liga to však nenechává jen tak. Pobouření je velké a podle lídrů španělské soutěže PSG ohrožuje ekonomickou stabilitu evropského fotbalu a je stejně nebezpečné jako plánovaná Superliga.

Kromě toho prý prodloužení Mbappého kontraktu ohrožuje stovky tisíc pracovních míst a integritu fotbalu nejen v evropských, ale také v národních či státních soutěžích.

La Liga již jednou zařídila, aby na PSG byly uvaleny finanční sankce kvůli porušení finančního fair play. A protiakci slibuje i nyní.

„Státem vlastněné kluby nerespektují a nechtějí respektovat pravidla fotbalu. Pravidla, která jsou klíčová pro ochranu a udržení stovek tisíc pracovních míst. Chování, jakým se prezentuje Al-Khelaifi, prezident PSG a člen výkonného výboru UEFA a prezident ECA, ohrožuje evropský fotbal jako Superliga,“ cituje prohlášení La Ligy server Goal.

Zdroj: PSG, Goal

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Může Salah zapomenout na Zlatý míč? Nestal se ani nejlepším hráčem Premier League, cenu získal rival z Manchesteru City

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

Publikováno

dne

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

O vítězi Premier League stále není rozhodnuto, nicméně nejlepší hráč této sezony už byl zvolen. Leckdo očekával, že se jím stane Mohamed Salah, ale kdepak. Cenu získal rival z Manchesteru City.

Salah přitom nedávno sebevědomě prohlásil, že je nejlepší hráč planety. Hodně se mluvilo o tom, že by mohl za tuto sezonu získat Zlatý míč. Ostatně je nejproduktivnějším hráčem anglické ligy, má nejvíce gólů i asistencí, Liverpool dotáhl ve všech soutěžích tak daleko, jak to jen šlo.

Ani to mu ovšem nestačilo na to, aby se stal alespoň nejlepším hráčem anglické ligy. Tím se stal podruhé ve své kariéře Kevin De Bruyne, který zažívá další maximálně vydařenou sezonu.

Jen v lize nasázel Belgičan 15 gólů, k nimž přidal 7 asistencí. Je jedním z hlavních důvodů, proč Manchester City vede ligu před Liverpoolem. Rozhoduje důležité zápasy, dokáže být lídrem. Zkrátka si vede náramně a nikdo nemůže o správnosti vítěze pochybovat.

„Získat tohle ocenění podruhé v kariéře je úspěch. Jsem na to opravdu hrdý. V Premier League je mnoho kvalitních hráčů. Bylo mi potěšením se o cenu utkat s několika dalšími skvělými hráči, kteří měli neuvěřitelnou sezonu,“ nechal se slyšet De Bruyne pro klubový web.

Hvězda Citizens získala ocenění poprvé v sezoně 2019/20. Je teprve čtvrtým hráčem, který dokázal tuto cenu vyhrát dvakrát. Mimo něj to zvládli Thierry Henry, Cristiano Ronaldo a Nemanja Vidič.

Zdroj: Premier League, Manchester City

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Aarons měl táhnout Newcastle, jako velká hvězda přicházel i na hostování do Liberce. Kde je mu konec?

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Publikováno

dne

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Newcastle United a výchova mladých hráčů? Bohužel se nejedná o nejlepší rovnici. Několik zajímavých hráčů však ze severoanglického mužstva vzešlo a jedním z nich mohl a měl být Rolando Aarons, rychlý a technicky nadaný křídelník.

Měl několik záblesků geniality, fanoušci Magpies se k jeho talentu upínali a věřili, že se stane jejich miláčkem na několik dalších let. Jenže bohužel. Všehovšudy odehrál za A-tým 27 utkání s bilancí 4 gólů a 3 asistencí.

Podle různých informací měl ještě před dosažením 20 let problémy s přístupem. I proto na něj anglický celek tolik nespoléhal a posílal jej na jedno hostování za druhým. K překvapení všech jej v roce 2018 získal na krátkou zápůjčku Slovan Liberec.

Pro celou ligu to byla velká senzace. Přivést, byť na hostování, talent z tradičního klubu hrajícího v Premier League? Nevídané.

„Chceme využít jeho kvality a zkušenosti z Premier League. Věřím, že se rychle adaptuje a bude co nejdříve k dispozici. Doufám, že pomůže naší ofenzivě a prosadí se i střelecky,“ těšil se tehdejší trenér Zsolt Hornyák z nové posily v rozhovoru pro klubový web.

Na angažmá se těšil i sám rodák z Jamajky, díru do světa ovšem bohužel v libereckém dresu neudělal, byť byl zajímavým oživením severočeského celku. Ve 13 soutěžních duelech si nepřipsal gól ani asistenci. V přátelském duelu se však trefil proti Varnsdorfu.

A jak se mu vedlo po opuštění České republiky? Absolvoval nepříliš úspěšná hostování v Sheffieldu Wednesday, Wycombe či skotském Motherwellu. Od ledna 2021 je hráčem druholigového Huddersfieldu.

Ani v Huddersfieldu se však nyní již 26letý fotbalista neprosadil. V této sezoně odehrál jen 8 minut, několik zápasů proseděl na střídačce, většinou však vůbec nefiguroval v nominaci na zápas.

V klubu má smlouvu do roku 2023. Aktuálně jeho hodnota činí 300 tisíc euro. Že by měl ještě někdy svůj potenciál naplnit? Očekávat se to nedá, byť zázraky se dějí.

Zdroj: FC Slovan Liberec, Newcastle United, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené