Měl se Kamso Mara zachovat férově a penaltu sportovně nedat?

Zápas mezi Spartou a Libercem výrazně ovlivnila situace z konce první půle. Hosté dostali po ruce Michala Sáčka k dispozici pokutový kop, který se snažil pomoci svému zraněnému gólmanovi tím, že mu během hry vyndal míč z náručí. Kamso Mara penaltu proměnil, což na sociálních sítích spustilo lavinu diskuzí. Měl penaltu sportovně nedat?

Zdroj: sparta.cz

Vše začalo docela nenápadně, dlouhý nákop Filipa Nguyena hlavou prodloužil Yusúf Hilál, čímž vyslal do šance Jakuba Peška. Ten poslal míč z voleje prudce směrem na bránu a nešťastně trefil do obličeje Floriana Nitu.

Ten míč vyrazil, poté ho sebral a svalil se na zem. Úder míčem jím samozřejmě otřásl.

Hráči čekali, že hlavní rozhodčí přeruší hru, to se však nestalo. K Nitovi se vydal Michal Sáček a rukama mu vyndal míč z náručí, aby mu ulevil.

Rozhodčí Emanuel Marek si ničeho nevšiml a vydal se za ležícím Nitou. Kolem něj se však vedle Sparťanů starajících se o rumunského gólmana sešla i trojice hráčů Liberce, která sudího upozornila na Sáčkovu ruku.

Po konzultaci s videem Marek skutečně ukázal na bílý puntík a dal Liberci k dispozici penaltu. Tu Kamso Mara s přehledem proměnil.

Bylo to ale fér, udeřit z penalty po tom, co se stalo na hřišti? Řada hráčů v minulosti po podobných situacích pokutový kop úmyslně neproměnila, to však záložníka Slovanu ani nenapadlo.

Mara byl navíc jedním z již zmíněné trojice, která sudího upozorňovala, že Sáček zahrál rukou.

Na obranu Mary je ale nutné připomenout, že pár minut před tímto momentem kopala penaltu Sparta. A i její penalta byla více než sporná, tudíž mohl mít Mara pocit frustrace a chuť se letenským pomstít.

Zdroj: Fortuna liga

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Rozhodci mnel drive přerusit hru . Když zůstal brankař na zemi po uderu do hlavy . Rozhodči ovlivnil zapas .

   • Jsem nevěděl že takové pravidlo existuje. Co čeká asi Francii za ruku jejich boha Henryho v baráži se Skotskem. A můžeme i dál do historie, odveta je odveta, že ano pane “inženýre “.)))

    • Taky jsem nikdy neslyšel o pravidlu, že když Spartě neuznají gól, tak to sudí Spartě má vykompenzovat vymyšlenou penaltou! A přesto to po dnes již legendárním trojitém odpíchnutém Lafáťákovi, Sparťani obhajovali!!!

     • Teď jsi ze sebe udělal pěkného blbce. Na můj komentář neumíš reagovat, tak napíšeš blbost.

  • Dobrý den a všiml jste si, že brankář udělal po ráně do hlavy standardní zákrok, potom s míčem ulehl na trávník a pak se pomalu i s míčem otočil a přitiskl si jej na hruď? Asi zase tak moc otřesný nebyl. Jinak by na zem padl hned po ráně.

   • Instinktivně ještě lapil balon, protože pokud není mrtvý, chytá. Petr Čech taky s dírou v hlavě jen neležel. Jako bývalý brankář vím své. Rozhodčí měl dávno přerušit hru. Kdo pak dá z takové penalty gól, je naprostý debil, a spoluhráči a trenéři, co se z ní radují, jsou hlavy vypatlané. (Spartě rozhodně nefandím, ale toto NE!)

    • jenže to po tom je na travníku samý debil že hlavně ty co umyslně šlapnou na protivníka dále ti co hrajou loktem s umyslem zasáhnout atd , taky jsem chytal jako golman a při několikrát shlednutí tohoto videa mohl brankář míč zahodit do autu a po te si lehnout , ano rozhodčí mohl pískat ale nakonec si správně myslel že golmán se jen válí jako miliony dalších hráčů , je težké penaltu nedat když na druhé straně se pískala penalta a za mě velmi sporná ,rozhodně bych nikoho nenazíval debilem

 2. ROZHODČÍ HRU NEPŘERUŠIL,TUDÍŽ HRÁČ VZAL MÍČ DO RUKY,TAK JE TO HRANÍ RUKOU VE VÁPNĚ,NÁSLEDUJE POKUTOVÝ KOP.!!!JSEM ZVĚDAVÝ JAK, SE VYJÁDŘÍ EXPERT NA PRAVIDLA KOPANÉ.!!!!!

  • Tak když se tu oháníš pravidly, na něco jsi zapomněl. Brankář nerozehrál do 6ti vteřin. To bylo první porušení pravidel až pak ruka. Co mi odpovíš ” znalče ” .

   • “Znalec” by si měl prvně koupit novou klávesnici, když mu u té stávající nefunguje CapsLock :-))))

    • Proč bych se měl přejmenovat? Nemám v tomto pravdu? Zkus odpovědět. Na to ale nemáš. Zkus nebýt za troubu.

     • V pravidlech je napsáno- Brankář při každém chycení míče musí míč buď položit na zem nebo rozehrát. Brankář Nita ležel na pravém boku a míč měl na zemi pod rukou, takže na zemi.

     • Kup si caps lock a Sparta ať zase nějak zařídí ať jí dou na ruku rozhodčí jako v 90.letech , jinak se z toho nevyhrabe

 3. Oba výše uvedené názory jsou správné. Rozhodčí by by měl skončit s pískáním i když odpískal penaltu správně! Byla to totiž jeho fatální chyba, že hned nepřerušil hru. Kdyby měl Nita např. zapadlý jazyk a dusil se a hráč by mu dával první pomoc , také by se kopala penalta? Rozhodčí je tady od toho aby chránil zdraví hráčů za každou cenu. Proto by měl skončit.

  • To, že se hbitě otočil po ráně do obličeje a přidržel míč svědčí spíš o jeho naivitě a blbosti. navíc 2 minuty po té ” tvrdé ráně ” již stál v bráně proti penaltě. Každý normální gólman se už od žáků, že musí přerušit hru. Druhá věc je ta, že rozhodčí měl pískat držení míče déle než 6 sekund a nařídit nepřímý volný kop s místa přestupku

   • Přesně, po ráně do obličeje se ještě otočil a normálně chytil míč takže to tak horký nebylo…

  • Nita se převracel z břicha na záda a stále držel míč, zjevně nebyl v bezvědomí. V úvahu by přicházelo možné zranění v obličeji, ale Sáček zareagoval velmi nešťastně. Snad je Nitovo zdraví přednější než dva body, na titul to při hráčském složení pražských S zase nebude.

  • Na kdyby se nehraje. Zkrátka a dobře Sáček vzal míč Nitovi z rukou a tím pádem hrál v nepřerušené hře v pokutovém území rukou. Konec, tečka- rozhodnutí rozhodčího bylo podle pravidel. Asi by jsi Japane mluvil jinak, kdyby se tato příhoda stala Liberci. Ale stalo se to co se stalo a rozhodčí podle pravidel odpískal penaltu.

 4. 1. Hlavní vina sudího, že hned nepřerušil hru. 2. Chování hráčů Liberce upozorňivších na ruku bch přirovnal k Hingisové, když reklamovala u rozhodčí dlouhé ošetřování Hlaváčkové, poté co ji zranila záměrným napálenám míčkem do obličeje…

  • 1. rozhodčí nemá za povinnost ihned přerušit hru, 2. velice dobře si dokážu představit tu samou situaci na straně Sparty, to by byl sudí okamžitě obklopen vřeštícím chumlem jako když se hladovým opicím rozdávají banány…

   • Nejdříve bylo porušeno pravidlo 6ti vteřin až poté následovala ruka. Když se tu oháníš pravidly, jelito.

    • Nikdo se žádnými pravidly neohání. Snad jen těmi slušného chování. Tedy tím, co ti zcela zřetelně chybí, hulvátku. Ty asi nebudeš ze zbytku republiky viď?

     • Mám pravdu a to tě štve. Ty jsi je přirovnal k tlupě opic, já tebe k jelitu. Ty hulvát nejsi? Ty neznáš ani pravidla.

    • To pravidlo 6 vteřin se porušuje neustále a nikdo respektive sudí to neřeší. Takže nic co by se v ostatních zápasech nekonalo.

     • Ale pořád je toto pravidlo platné. Nebo jsi ho snad zrušil? Když se někdo ohání pravidly, měl by je znát a dodržovat. Když byl tak aktivní a viděl ruku, nejdřív měl vidět nerozehrání v časovém limitu.

 5. Co je to za pitomou otázku? Co měl kdo spotovně “nedat”? Neměl spíš Pytlíček nesportovně sahat na merunu?

 6. V opačném gardu měl se Bořek Dočkal zachovat správně a penaltu zahodit?Odpověď všichni známe. Bořek Dočkal se zachoval velmi správně penaltu na rozdíl od Libereckých zahodil,čili nelze než smeknout.Jsem zato rád,že se v českém fotbale najdou,takové osobnosti ba rytíři fotbalu díky pane Dočkal.Názorný příklad pro začínající malé fotbalisty doufám,že tohoto momentu využijí trenéři ve fotbalových akademiích.

 7. Autore EDIE, tento text jsi napsal sám v úvodu článku: “Ten míč vyrazil, POTÉ HO SEBRAL a svalil se na zem. Úder míčem jím samozřejmě otřásl. Hráči čekali, že hlavní rozhodčí přeruší hru, to se však nestalo. K Nitovi se vydal Michal Sáček a rukama mu VYNDAL MÍČ Z NÁRUČÍ, aby mu ulevil.” Víš cos to vlastně napsal? Popřemýšlej.
  Už mnohokrát jsem viděl, jak si gólman stáhl merunu a teprve poté se začal válet. Někdy proto, že si prostě chtěl dát pauzu a natahovat čas, jindy proto, aby se rozhlédl kam v klidu rozehrát. Dělají to všichni od té doby, odkdy mají na držení meruny jen tři vteřiny. Je to praktické, protože sudí ví “houby” co se děje a nemůže tudíž hned “zdržovatele” kárat žlutou kartou. A je-li brankář zraněný, nestahuje míč k sobě. V kulturnějších ligách, než je ta česká, je zvykem, že golman chycený míč zahodí do autu a tím dá jasně najevo, že nemůže pokračovat ve hře (případně použije jiné jasné gesto). Ale s merunou se prostě na zemi neválí… To si potom lze vysvětlovat všelijak.

 8. Je pravda že po uderu Nici do hlavy popoběhl chytl míč otočil se a zalehl.Orientaci měl výbornou na to že byl na umření.
  Nevypadalo to že mu něco je a také mu nic vážného nebylo.

 9. Kamso Mara penaltu proměnil a jistě se mu nedá nic vytknout. Spíš bych se pozastavil nad rozhodčím, ale na kdyby se nehraje a pan rozhodčí se s tím musí vyrovnat sám.
  Michal Sáček se zachoval jako člověk a rozhodně mu nelze nic vyčítat.
  Snad jen že zdraví spoluhráče je mu přednější než body a peníze.
  Ta poslední věta byla myšlena ironicky (pro ty méně chápavé – a že jich zde je dost).

 10. jo kdyby to bylo obracene tak by to nebyla hloupost ale prasarna ze pane Hoftychu.Nejsem fanousek ani jednoho celku ale takove kecy nesnasim. Co je pro nas dobre je ok.

 11. Mára dal gola jako by ho dal každej kdo umí penaltu kopnout. Tady to totálně zmrdal sudí kerej měl přerušit ihned hru!!!

 12. Pár vět,jsem sparťan.
  1.chyba-Dočkal neproměněná penalta—už druhý zápas stejný kiks
  2.–není pískáno bohužel pro Sáčka ,penalta
  3.-už delší dobu hrajem velký kulový.Po poločase má svítit 3:0 a v pohodě dohrát zápas
  4.-nemáme útočníka do vápna.Juliš nic moc,Plavčič naběhá,ale efektivita žádná,časté ztráty míče
  5.-velmi pomalý přechod z obrany do útoku,není čim překvapit,pomalá hra.
  6.–přeji všem fanouškům pevné zdraví a hodně povedených zápasů -okresním přeborem počínaje,ligou konče a snad se ta sparta rozběhá v 2021

 13. Nevím proč všichni sparťani brečí ať si vzpomenou jak na devadesátá léta jaké byli penalty pro Velkoklub jménem Sparta a pak zápas s Sparta -Teplice kdy Lafata nahrál penaltu také ji zakopl mimo bránu že né tak trošku soudnosti .

  • Takže teď jí to můžou vrátit, když jí předtím pomohli. Dobrá logika? Maradona dal gól rukou zhruba před 35lety a proto jim na dalším MS nebudeme pískat penalty, vždyť je to podle vás spravedlivé, proč by měli brečet? Tak trošku soudnosti.

 14. Pánové hádáte se o. blbostech,pravda je že Sáček neměl na míč co sahat a za 2 velice často se dívám na německou ligu a anglickou a tam rozhodčí pokud hráč dostane míčem do hlavy přerušuje okamžitě hru je pravda že pokud budou pískat ligu rozhodčí kteří úmyslně ovlivňuje hru tím pádem i výsledek zápasu potažmo neudělí červenou kartu viz frajer Limberský v zápase se Slováckem tak nemá cenu vůbec na ligu chodit PS: Jsem o mala Sparťan

 15. Sám Mara nemohl penaltu úmyslně kopnout vedle, na něj bych to nesváděl. Takovou věc by mohl udělat na pokyn trenéra nebo týmu. Doufám že na něj nebudou pokřikovat až zase přijede, v tomhle je on nevinně.

 16. Před 15 lety jsem se na českou fotbalovou ligu přestal v TV sledovat, protože mě “kultura” českého fotbalového prostředí totálně znechutila. A znovu a znovu se objevují ve zprávách situace, kdy jen kroutím hlavou a kdy si za své tehdejší rozhodnutí gratuluju. A tahle písknutá penalta je jen další střípek do mozaiky, ať už hráč, který z takové pentle kopne gól, přes velkou část libereckého týmu, která se z takového gólu raduje až po fanoušky, co to obhajují. Když vás baví na něco takového koukat a morálně vám to přijde ok, tak v pořádku, jsem za vás rád, že si to dokážete užívat, já si ale raději vyberu Premier League 🙂

 17. Proč by ji měl sportovně zahazovat? Oni sned Sparťani sportovně zahodili vymyšlenou penaltu, po dnes už legendárním trojitém Lafaťáku?! Nebo snad Sparťani sportovně zahodili penaltu, po Lafatově komedii s Duklou? Nebo snad sparťani sportovně zahodili jakoukoli vymyšlenou penaltu? A že jich bylo!!!!!!

 18. Co to mění na tom že Spartu vedou nýmandi od majitele po skauty a že v ní minimalně 6 hraču nemá co dělet a dalšich 6 je dobrých maximalně jako náhradníci ?!! Chyba neni v rozhodčich ale v majiteli Sparty a těmi nýmandy které do Sparty do ruzných funkcí natahal byť na to evidentně odborně nemají ANI JEDEN !!!

 19. Názor tydýta kterej neni schopnej napsat vlastní článek, jenom je vykrádá znostatních webů je mi uplně volnej, se divim, že se tady dokážete tak rozkočkovat.

 20. Já nějak nechápu, co se tu řeší. Nebylo pískáno, nikdo nebyl v nebezpečí života, tak Sáček nemá co hrabat rukama po míči.
  Někdo by mu měl dát aspoň facku. Já nevím, jak to řešit jinak, protože domlouvat mu nemá cenu. On to stejně nepochopí.

   • jenže to po tom je na travníku samý debil že hlavně ty co umyslně šlapnou na protivníka dále ti co hrajou loktem s umyslem zasáhnout atd , taky jsem chytal jako golman a při několikrát shlednutí tohoto videa mohl brankář míč zahodit do autu a po te si lehnout , ano rozhodčí mohl pískat ale nakonec si správně myslel že golmán se jen válí jako miliony dalších hráčů , je težké penaltu nedat když na druhé straně se pískala penalta a za mě velmi sporná ,rozhodně bych nikoho nenazíval debilem

 21. problém je v tom že se nedodržují pravidla ani hráči a ani rozhodčí …
  nejdříve měl rozhodčí hned přerušit hru a jít se na rumuna podívat to neudělal další chyba je že neodpískal rozehrání do 6 vteřin a tím pádem i když se podíval na video tak penaltu neměl vůbec odpískat ale nechat rozehrát nepřímej kop
  penalta pro spartu byla naprosto správná když se podíváte tak liberečák šlápl na nohu spartanovi tady neni co řešit že jí nedal je věc jiná(kdybych já trénoval hráče tak bych jim za každou penaltu která nejde nahoru a do strany dal pokutu a bylo by mi jedno jestli dal nebo ne)
  jsem spartan a ted i vy ostatní i když spartě nefandíte musíte uznat že v tomhle případě BYLA sparta poškozená …………..

 22. … to je tak, kdyz se sejdou ctyri diletanti.
  Rozhodci, ktery nema cit pro hru
  Sacek, ktery nezna pravidla
  Nita, co neprerusi hru.
  Mara, ktery se ani nezastydi timhle stylem skorovat.

 23. Nechte Maru Marou.Hlavním viníkem je sudí.Viděl zásah míče do obličeje Nity a místo přerušení hry se otočil směrem do středu hřiště.Takže jednoznačně chyba rozhodčího a od toho se rozvíjecí chyby další.Nevytahujte tady staré hříchy,protože žádný klub v tomto případě není čistý.Ani jeden!Nebyl jenom Lafata ale řada dalších v každém týmu.

  • Ano, přesně tak.
   Jen bych ještě podotkl, že ze Sparťanského týmu si na nařízenou desítku nikdo nestěžoval
   a Sak se za tu chybu omluvil.
   A na rozdíl od ufňukaných slátanců si na sudí nikdo ze Sparty nestěžoval ani po popravách v Evropské lize. :-))
   To jen k napadání od slátanin 😉

 24. Tuto situaci jsem si dlouho porovnával.
  Be výsledku si myslím , že profesionální hráč a brankàř udělali fatální chybu . Brankář ,jehož zranění nebylo až tak vážné, měl míč odhodit do zázemí. Hráč Sáček se hloupě dotknul míče.
  Rozhodčí reagoval v duchu pravidel správně.
  V okresním přeboru by se tato situace samozřejmě posuzovala jinak.

 25. Je zbytečné se urážet, Marek je naprosto neschopný rozhodčí, Sáček udělal blbost a chtít po Liberci aby se chovali v rámci fair play je totální scifi. Trenér Hofftych je dobrý trenér, ale nestrannost je mu cizí. Stačí se podívat na rozhodování sudích v domácích zápasech Liberce, na netrestání záludných a mnohdy likvidačních zákroků.

 26. Sparťani, melete tu pořád dokola kraviny. Podívejte se nejprve na záznam a pak to komentujte. Po zásahu Nity míčem brankář se otočil, udělal několik kroků a skočil standartně na míč, který přikryl svým tělem. To se dělá několikrát za zápas. Hráči Sparty se otáčejí a rozbíhají se ke středu i s rozhodčím a nikdo ani Sparťani nečekají že by se Nita nezvedal. Potom se brankář otáčí na záda a Sáček se k němu sklání, míč drží pod bradou v jedné ruce a druhou se drží za čelo. Sáček z něho míč sundal, když stačilo odkrýt ruku z čela. Rozhodčí který také jako Sparťani běžel od brány, byl upozorněn hráči Liberce na ruku Sáčka. Rozhodčí za blbost Sáčka nemůže a reagoval standartně po zákroku, který brankář udělal a jak si míč zalehl. Jasná blbost Sáčka, červená karta a penalta. Proč nadávat na hráče který kopal penaltu a nebo na Hofftycha, když brankář po chvilce vstal a mohl chytat. Prostě blbost Sparťanů. Přestaňte už plakat, není to od vás důstojné, všichni se vám jenom smějí a berou to za satisfakci za roky, které jste byli protěžováni a že toho bylo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vážné obvinění v UFC! Dana White spí se svými zápasnicemi, říká veterán organizace

Veterán UFC Diego Sanchez pořádně rozvířil vody organizace UFC. Dle něj má šéf Dana White či víceprezident Shean Shelby spát se svými zápasnicemi. Jeho trenér následně dodal, že se v UFC dějí věci, které nemůže zveřejnit.

Komu musí fandit Slavia, aby měla volnější cestu do Ligy mistrů?

Slavia byla loni kousek od postupu do Ligy mistrů. Po opakované penaltě v Midtjyllandu se ale sesypala a musela vzít zavděk Evropskou ligu.

Schick měl volat Spartě, ať Plavšičovi nevěří. Jak celá tato šaráda skončí?

Na startu tohoto týdne začala hýbat českým fotbalem zpráva, že Srdjan Plavšič po sezóně opustí Spartu a zadarmo přejde do Slavie. Sám hráč i tiskový mluvčí klubu to nejprve dementovali, novináři přinášející tyto informace si ale stojí za svým.