Reklama

Měl být nástupcem Robbena, nyní prokazuje potenciál být nejlepším levým obráncem na světě! Bayern v Kanadě našel klenot

Alphonso Davies přicházel do Bayernu jako zázračné dítě z Kanady. V MLS překonával jeden rekord za druhým coby křídelník Vancouveru Whitecaps a stejně tak i v reprezentaci Kanady. Proto se počítalo s tím, že by v Mnichově měl nahradit končící legendu Arjena Robbena. Nicméně kvůli konkurenci na křídlech nedostával tolik prostoru, tudíž se propadl na post levého obránce a zdá se, že právě tam je jeho budoucnost. Jeho výkony nasvědčují tomu, že máme možnost sledovat budoucího nejlepšího levého beka na světě!

http://gty.im/1205339043

Arjen Robben, Serge Gnabry, Kingsley Coman či Franck Ribéry. Přesně tato jména stála v cestě do sestavy Alphonsu Daviesovi po jeho příchodu do Mnichova. Tehdy čerstvě osmnáctiletý mladík tak dostával občasně příležitost na levém beku a třebaže byl zvyklý jen útočit, nový post mu svědčil. Nadstavba v útoku byla samozřejmostí kvůli tomu, že byl primárně křídelním hráčem. Ale dobré obranné schopnosti akorát potvrdily, že by právě na kraji obrany mohla být jeho budoucnost.

V premiérové sezoně si do míče za Bayern však moc nekopl. To ale bylo způsobeno velkou konkurencí, odmítáním risku v boji o titul, o nějž se bojovalo až do posledního kola a navíc se jednalo o velký skok. Přeci jen, Bundesliga není Major League Soccer. Rodák z Ghany tak měl více prostoru na aklimatizaci v novém prostředí, v nové zemi i v novém klubu. To využil k tomu, aby se jeho druhá sezona v Německu stala klíčovou. Což se podařilo.

Z počátku tohoto ročníku sice příliš příležitostí nedostával. Když, tak spíše ze střídačky. Ale od října se na pozici levého beka usadil a nezdá se, že by se přes jeho osobu měl někdo do sestavy na tento post dostat. Davies je totiž naprosto suverénní a ve svých 19 letech působí, jakoby na kraji obrany hrál celý život, jakkoliv tomu tak zdaleka není. Před příchodem do Mnichova tam totiž nikdy nehrál.

Jak skvěle si levonohý fotbalista vede, dokazují i statistiky webu WhoScored. Podle něj je Davies druhým nejlépe hodnoceným fotbalistou Bayernu v této sezoně! Průměrné hodnocení na zápas má talentovaný Kanaďan na číslovce 7.53, lépe si vede jen kanonýr Lewandowski (8.11). Každopádně, prostor na levém beku dostal kanadský reprezentant především díky skutečnosti, že se Bayernu zranil Süle s Hernandezem, tudíž se do středu obrany přesunul David Alaba.

http://gty.im/1171342853

Až se tedy všichni obránci Bayernu uzdraví, bude zajímavé sledovat boj o jednotlivé posty. A mezi ty nejzajímavější bude zřejmě patřit právě souboj Alaby s Daviesem. Rakouský levý bek byl dlouhodobě považován mezi nejlepší hráče na svém postu, nicméně Davies si vede minimálně stejně dobře, ne-li ještě lépe. Zajímavé pak je porovnání těchto dvou hráčů v různých statistikách.

Devatenáctiletý mladík si vede lépe v osobních soubojích (58% úspěšnost oproti 55,7 %) či finálních přihrávkách (0.87 na zápas oproti 0.75). V průměru na zápas je také více u míče (94.7 doteků oproti 84.8), více toho naběhá (11.2 km oproti 10.6) a rovněž absolvuje více sprintů (36.3 proti 28.8). Také svou rychlostí Davies dokáže Alabu překonat (35.4 km/h proti 34.4). Zkrátka skvělý počin Kanaďana!

Alaba si vede lépe vlastně jen ve dvou statistikách – klíčové centry a úspěšnost přihrávek. V rámci Bundesligy se pak Daviesovi mohou mimo Alabu rovnat už jen Marcel Halstenberg z Lipska a duo z Dortmundu v podobě Raphaela Guerreira a Achrafa Hakimiho. Nicméně i v porovnání s nimi je na tom Davies ve většině statistických údajů lépe. To už zkrátka o něčem svědčí.

Nicméně, Halstenberg má více střel na bránu než Davies a také má na kontě více vyhraných osobních soubojů. Guerreiro se dostane vícekrát k míči a více naběhá. A Hakimi, který je považován za největší talent na postu krajního obránce, předčí klenot Bayernu pouze v počtu driblinků a to ještě jen těsně – 54 oproti 52. Navíc se počet driblinků bere za celou sezonu a Hakimi odehrál více minut než Davies, tudíž nelze toto srovnání brát zcela relevantně.

http://gty.im/1181304151

A co je na tom všem naprosto úchvatné? Alaba, Halstenberg, Hakimi i Guerreiro… Ti všichni na postu krajních obránců začínali a hrají tak celý život. Davies teprve nedávno začal. O to více fantastické jsou výkony, které kanadský diamant narozený v Ghaně předvádí. Ale má to samozřejmě své důvody. Jedním z nich jest, že se jedná o chytrého hráče. Kdyby tomu tak nebylo, nemůže se nikdy takto rychle adaptovat na post, na němž v životě nehrál.

Mimo to, Davies je velice rychlý. Prakticky je těžké jej předběhnout. Když už jej překonáte v souboji 1vs1, stejně mu neutečete. Takto navíc dokáže hasit i krizové situace v případě chyb spoluhráčů. Navíc má robustní postavu, je atletický a silný. Jeho tělo je zkrátka jeho největší zbraní. Mimo to je ale také skvěle technicky vybavený. I v nejvyšší rychlosti dokáže míč skvěle kontrolovat.

Vezmeme-li v potaz, že má Alphonso Davies teprve 19 let a už nyní hraje takto fantasticky, pak má potenciál se stát nejen nejlepším levým obráncem, ale dost možná i jedním z nejlepších hráčů své generace vůbec! Bayern zkrátka za 10 milionů získal absolutní klenot. Nyní je hodnota tohoto levého beka na částce 40 milionů eur, alespoň dle webu Transfermarkt, a rozhodně ještě mnohonásobně poroste.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené