Megan Rapinoe prosí Messiho a Ronalda o pomoc: Byli odříznuti od skutečného světa, ale musí být našimi spojenci

Megan Rapinoe, kapitánka americké ženské reprezentace a vítězka Zlatého míče pro nejlepší fotbalistku za rok 2019, vyzvala mužské fotbalové hvězdy, aby se více zapojovali do aktivismu. Naléhá tak především na osobnosti, jakými jsou Messi, Ronaldo či Ibrahimovič, aby se snažili více pomáhat v řešení problémů v podobě rasismu či sexismu v moderním fotbale. Co vše pověděla v rozhovoru pro France Football?

Embed from Getty Images

Čtyřiatřicetiletá fotbalistka se již zřejmě zapsala do paměti mnoha lidem, kteří ani nesledují ženský fotbal, neboť je docela kontroverzní postavou. To především kvůli tomu, že se snaží čelit společenským problémům a bojovat s nimi. Nejinak je to s problémy ve fotbalovém a celkově sportovním prostředí. Někomu tak vadí, že až příliš mnoho “kecá”, ale na druhou stranu, často se dokáže skvěle trefit do tématu a je opravdu důležité, aby někdo vyvolával diskuse o problémech.

A třebaže ženský fotbal není zase tolik světově sledovaný, i přesto Megan Rapinoe dokáže vyvolat velký poprask. Nicméně stále je to nic v porovnání s tím, kdyby se podobně do aktivismu zapojovali hvězdy mužského fotbalu. A právě po tom letošní vítězka Zlatého míče volá. „Chci křičet: “Cristiano, Lioneli, Zlatane, pomozte mi!” Tyto velké hvězdy se nezabývají vůbec ničím, i když je v mužském fotbale tolik problémů,“ nechala se slyšet teprve druhá vítězka ocenění Ballon d’Or.

Na stůl pak položila velice dobrou otázku, na kterou se snažila najít odpověď. „Bojí se snad, že vše ztratí? Možná tomu věří, ale není to tak. Kdo vymaže Messiho nebo Ronalda z fotbalové historie kvůli tomu, že by se postavili proti rasismu a sexismu?“ filozofovala Rapinoe a dodala: „Kvůli svým výjimečným talentům vyrostli ve své bublině. Byli odříznuti od skutečného světa, od dvaceti let měli vše.“

Embed from Getty Images

„Jsem smutná a naštvaná. Popsala bych jim diskriminaci. Řekla bych jim, že potřebujeme podporu mužů, i když nejsou ti hlavní, kdo je poškozen. Muži zkrátka musí být naši spojenci, chceme-li něco změnit. Představte si, jaký dopad by mělo to, kdyby Ronaldo řekl, že se musí více investovat do ženského fotbalu. Nebo kdyby Messi opustil hřiště kvůli rasistickým pokřikům a urážkám. Rozhodčí by si nedovolil jej vyloučit. Bylo by to obrovské,“ prohlásila Megan Rapinoe.

Americká fotbalistka letos byla zařazena do nejlepší ženské světové jedenátcky v podobě FIFPro World XI, přičemž dokázala získat mimo Zlatý míč i ocenění FIFA’s The Best women’s player prize. Kapitánka ženské reprezentace USA pak věří, že mimo fotbalové kvality získala tato ocenění právě i díky svému aktivismu: „Ballon d’Or odměňuje za obojí.“

„Na jednu stranu jsem dobrou fotbalistkou, ale na druhou stranu mi právě můj aktivismus mimo hřiště přináší obrovskou podporu. Lidé totiž chápou, že jednám, abych našla řešení problémů ve společnosti. Mým cílem je vyhecovat ostatní, aby se rovněž nebáli hlasitě mluvit o problémech,“ dodala.

Embed from Getty Images

Hráčka Seattlu pak připouští, že si uvědomuje své dobré postavení, které třeba spousta jiných lidí nemá a také proto cítí, že by měla být v popředí při řešení různých společenských otázek a to i za tu cenu, že si to místy vybírá svou daň. „Mám štěstí, že mám alespoň trochu talentu na vedení těchto diskusí a sporů. Nemám strach, takže říkám to, co říkám. Cestování po všech konferencích a schůzkách mě sice ohromně vyčerpává, ale musíme stát v první linii, chceme-li něco v tomto světě změnit,“ zakončila Megan Rapinoe svou zpověď.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. tady tuto paní ještě někdo poslouchá? svoje si už přece řekla, byly předneseny racionální argumenty a ona si evidentně stále jede to své, jak zaseknutá deska … asi se v té Americe nudí natolik, že tohle můžou řešit

    nebo to snad měl Messi snadné, když jej ve třinácti odebrali od rodiny, aby mu pomohli s tím syndromem, popřípadě Ronaldo, který se z rodné domoviny dostal rovnou na nejtěžší scénu, která může být? nemyslím si

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ocelářský drak na úvod finále sežehnul Bílé Tygry s grácií. 1:0 pro Třinec

Čekali jste na úvod finále opatrný hokej? Takový ten typický první zápas, kdy se na začátku oba celky oťukávají, přičemž nikdo nechce udělat žádnou chybu? Tak na tohle mohli diváci v omezeném počtu ve Werk Aréně zapomenout.

Impuls nového trenéra opadl. Sparta musí výrazně zabrat, pokud chce druhé místo

Pražská Sparta po dvou porážkách zaznamenala důležité vítězství. Se Slováckem v prvním poločase hrála vyrovnané utkání, po střídání ale vzala otěže hry a zaslouženě vyhrála. Na utkání se podíváme ve Sparťanském blogu.

Kúdela je zpět! Proti Liberci podal výborný výkon a gólem rozhodl o výhře Slavie

Slavia zvládla zápas v Liberci a do Prahy si odváží všechny tři body. Jediný gól vstřelil z pokutového kopu Ondřej Kúdela, jinak byl zápas hodně soubojový a mnoho šancí k vidění nebylo.