Martin Hašek má nabídky od začátku. Kluby však vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet ohledně žaloby, říká Markéta Haindlová

Markéta Vochoska Haindlová je předsedkyně České asociace fotbalových hráčů. Zastupuje také Martina Haška v právním sporu se Spartou. Co si myslí například o situaci okolo Romana Berbra a rozběhne se v tomto roce ještě Fortuna liga?

Zdroj: Markéta Haindlová

Vy jste předsedkyně ČAFH. Co je náplní Vaší práce? 

Zastupuji hráčskou asociaci ve vztahu k mezinárodním organizacím, zejména FIFPro, ale i FIFA a UEFA. Řeším právní kauzy, mám na starosti spolu s mými kolegy další projekty, jako je shoes4life či Čistá hlava.

ČAFH je jedinou aktivní hráčskou organizací v ČR, jsme členy FIFPro, což samo o sobě je velikým závazkem a odpovědností.

Vy také zastupujete Martina Haška v právním sporu se Spartou. Odvolá se hráč proti prvnímu rozsudku? 

Ano, již připravujeme odvolání.

Je podle Vás možné, že Martin Hašek st. znal verdikt dva měsíce předem?

O tom, co je možné v českém fotbale, bych nerada spekulovala.

Sbor rozhodců chystá na Martina Haška st. předžalobní výzvu. Jak se podle Vás bude situace vyvíjet?

Těžko lze přejímat, nicméně sbor rozhodců nemá jako orgán právní subjektivitu. Já osobně si postoj Martina Haška staršího interpretuji jako obecnou kritiku poměrů v českém fotbale. Ale je to můj osobní názor.

Má Martin Hašek ml. v současné době nějaké nabídky? 

Nabídky Martin má od počátku, kluby však povětšinou vyčkávají, jak se bude situace vyvíjet ohledně žaloby. Kvůli pandemické situaci jsou kluby obecně vystaveny značné nejistotě a došlo k naplnění množství rizikových scénářů.

Také z tohoto důvodu jsou kluby velmi obezřetné v uzavírání nových kontraktů a tato situace se bohužel netýká jen Martina Haška mladšího.

Co říkáte na situaci okolo Romana Berbra? 

To je velmi obsáhlé téma, které by samo o sobě vystačilo na knihu…a pokud se prokáže obvinění, možná to bude i na další divadelní hru.

Na Romana Berbra je s ohledem na presumpci neviny nutné pohlížet jako na nevinného až do pravomocného rozsudku, pro český fotbal a jeho pověst je to však velmi složitá situace. Je to další velmi zásadní reputační trhlina v již značně poškozené pověsti českého fotbalu. 

Jak dlouho bude trvat, než se fotbal v České republice očistí a je to vůbec ještě možné? 

Všechno je možné a nejsme jediná země, která si něčím podobným prošla. Ale bude to běh na dlouhou trať. Bude složité získat si znovu důvěru fanoušků, médií, sponzorů, ale zejména těch, kteří ten fotbalový produkt vytváří, to znamená klubů, hráčů a trenérů.

Obnovení důvěry musí být organickým výsledkem systémových a personálních změn na všech úrovních českého fotbalu (zejména OFS, KFS).

Kdo by se měl stát nástupcem Jozefa Chovance? 

Měl by to být někdo, kdo v ideálním případě bude kombinovat určitou shodu odborných a lidských vlastností se zkušenostmi z rozhodcovského prostředí jak u nás, tak na úrovni mezinárodní. Někdo, jehož morální kompas však zůstal působením v prostředí rozhodčích nepoškozen.

Osobně bych preferovala někoho jako je Radek Příhoda.

Myslíte si, že se dočkáme zápasů Fortuna ligy ještě v tomto roce? 

V tomto ohledu budu asi spíš pesimista, vnímám snahu klubů, LFA či sportovní agentury v tomto ohledu inkubovat profesionální soutěže do bubliny, ve které by se mohla alespoň část zápasů odehrát, situace ale nevypadá úplně slibně. Snad se mýlím.

Pro hráče a kluby není tato situace příznivá. Je nutné si uvědomit, že profesionální fotbal není nějakou zájmovou činností o pár lidech. Vytváří obrovskou spoustu pracovních příležitostí, které živí množství rodin v ČR.

Proto by na nejvyšší úrovni vládních orgánů měla probíhat jednání nejen se zástupci LFA či FAČR, ale také hráčských odborů či zástupců profesí, které jsou na fotbalu závislé. Hráčů samotných se tato situace velmi dotýká, těch “lidských příběhů” řešíme v ČAFH veliké množství.

V létě organizovala ČAFH kemp pro hráče bez smlouvy. Byl o něj větší zájem než v minulých letech?  

Objektivně musím říci, že menší. Bylo to způsobené pandemickou situací a posunem termínu herní sezony.

Letošní okno pro přípravu bylo specifické, navíc došlo i k posunu/prolongaci některých smluv hráčů, kteří by za normálních okolnosti již “byli bez angažmá”. I když byl kemp komornější, byl intenzivní a Martin Hašek st. jako trenér byl garancí profesionality.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. A kolik těch nabídek asi platí po roce co nehrál a po rozhovoru co si mohli zájemci nedávno přečíst? Podle čeho si Hašek ty lidi kolem sebe vybírá? Nejdřív agenti z Balkánu, potom Heindlová jako právní zástupce. To musí oslovovat oni jeho, potom co si zjistí jaký je to génius. 😂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov.

Koronavirus kosí český fotbal! Kvůli nákaze byl odložen další ligový zápas

Česká fotbalová liga se sice po pauze způsobené koronavirovou krizí znovu rozběhla, testování v klubech ale přesto brání bezproblémovému odehrání všech duelů.

Spurs jsou dle procent aktuálně nejlepším týmem napříč evropskými soutěžemi

Manažer José Mourinho ordinuje již rok svůj styl hráčům Tottenhamu a po komplikované první sezoně se mu podařilo Spurs vybičovat ke skvělému startu v Premier League.