Mám strach a nevěřím policii. Protesty jsou šílené, ale nutné, vyjádřil se k dění v USA bývalý hráč Manchesteru City hrající v MLS

Rasismus v USA je horké téma. Obzvláště v posledních dnech, kdy v několika městech probíhají masivní protesty proti policejní brutalitě a právě rasismu. K tomuto tématu se pro BBC vyjádřil někdejší hráč Manchesteru City či QPR Nedum Onuoha, který od roku 2018 působí v MLS, konkrétně v Realu Salt Lake.

Zdroj: mlssoccer.com

Policejní vražda George Floyda rozpoutala ve Spojených státech amerických peklo. Nemalá část společnosti přestala jen tiše mlčet a s nesouhlasem sledovat to, co se děje, a rovnou vyrazila do ulic tvrdě protestovat. Ruku v ruce s tím dochází k rabování či vypalování obchodů. Ovšem to primárně nemusí být zásluha protestantů. Někdo zkrátka jen využívá situace, která mu to umožňuje.

Nicméně již mnoho osobností prohlásilo, že rasismus je v USA velkým problémem. Podobně to vidí i Nedum Onuoha, který působí v tamní Major League Soccer necelé dva roky. Třiatřicetiletý rodák z Nigérie pro BBC přiznal, že se v zámoří necítí úplně nejbezpečněji. „Nerad to říkám, ale mám strach a nedůvěru vůči místní policii,“ prohlásil.

Proto se vždy snaží chovat opatrně a dává pozor. Zejména pak v přítomnosti lidí, kteří mají jakoukoliv moc. Pochopitelně tedy schvaluje protesty, které napříč celými Spojenými státy probíhají. „Sílu mi dodává i fakt, že protestují nejen lidé černé pleti,“ vyjádřil, v čem vidí naději protestů.

Také prohlásil, že mnoho černochů se bojí vůči policii chovat podobně, jako to dělají běloši, čímž jen posvětil fakt, že rasismus je zkrátka běžnou součástí života v Americe a objevuje se i v situacích, kde by to tak být nemělo. „Probíhající protesty jsou šílené, ale je to nutné. Nechci jim říkat, že by neměli nic dělat. Tak dlouho je nikdo neposlouchal… Tak ať je konečně slyší,“ pokračoval ve vyjádření.

Znepokojení vyjádřil také nad mocí, jakou americká policie má. Prý kdyby jej špatně policisté přečetli či by jej špatně pochopili, mohli by jej připravit o život. Kvůli tomu se každý den cítí v nebezpečí, stejně jako další černoši v USA. Zároveň ale odmítl, že by byli všichni policisté špatní. Naopak. Mnoho jich označil za dobré.

V neklidu je také z amerických zákonů o zbraních. V Británii se cítil mnohem bezpečněji a pohodlněji, protože když se tam něco stane, většinou to nekončí smrtí. „Tady mají ale taková práva, že často hádky končí smrtí. Neustále jsem si toho vědom. Pokud se pak bojíte člověka vedle vás, jak se můžete nebát policisty se zbraní, který má moc? Jinak ale miluji život v USA,“ zakončil svůj rozhovor pro BBC Nedum Onuoha.

Zdroj: BBC

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Osmnáctiletý gólman Vítězslav Jaroš podepsal v Liverpoolu nový dlouhodobý kontrakt

Skvělá zpráva z Anglie! Vítězslav Jaroš, jenž v roce 2017 přišel z pražské Slavie do Liverpoolu, podepsal s anglickým mistrem nový kontrakt....

Jablonec hlásí posily! Na sever Čech se stěhují Pilař s Hrubým

Trenér Petr Rada přivítá ve svém týmu po Ivanu Schranzovi, který přišel z Českých Budějovic, také Václava Pilaře ze Sigmy Olomouc a...

Derby pražských „S” skončilo bezbrankovou remízou

Fotbalisté Slavie remizovali v derby se Spartou a celou sezónou tak prošli bez prohry v domácím prostředí. Po zápase si mohli užít...