Mám obavy, že mnohem více lidí zemře na důsledky koronaviru, např. z důvodu nezaměstnanosti, říká rektor Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka rozpovídal o aktuální pandemii koronaviru a svých obavách, co tento celosvětový problém způsobí. Pan Zima se rozpovídal také o možných následcích, které nás čekají po vyřešení rychle šířícího se viru.

U nás zatím zvládáme pandemii dobře, což sám Tomáš Zima potvrdil a poodkryl, proč tomu tak je.

“Je velký rozdíl mezi naším, španělským, italským a třeba německým zdravotnictvím. A teď se na to podívejme, jak se to krásně vyvíjí v čase. Před mnoha lety jsme slyšeli, že Česká republika má velký počet nemocničních lůžek na jednoho obyvatele, že je to špatně a musí se to zefektivnit. Je to přibližně 6,2 lůžek na tuším 100 tisíc obyvatel. A to nám bylo vyčítáno.”

“Španělsko a Itálie mají ten koeficient něco okolo 4, to znamená, že mají o třetinu méně lůžek. A najednou ti stejní experti, ze stejné organizace, říkají, že náš zdravotnický systém je na tyto situace skvěle připraven. Tak vidíte, jak se jeden úhel pohledu jedné organizace rychle dokáže změnit.”

Je tedy více než jasné, že Česká republika by měla pandemii koronaviru zvládnout mnohem lépe, než jiné evropské státy. Otázkou však je to, co nastane po vyřešení této situace. V tom už pan Zima tak pozitivní není a před blízkou budoucností varuje!

“Mám mnohem větší obavy z toho, že mnohem více lidí zemře na důsledky pandemie koronaviru v České republice. A to z důvodu nezaměstnanosti, sociální odloučenosti, či obrovského stresu, který je s tím spojen. A to především u seniorů.”

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Tampa Bay si došla pro Stanley Cup! Spolu s ní i dva hokejisté z České republiky

Je rozhodnuto, Stanley Cup má nového majitele! Stala se jím Tampa Bay Lightning, v jejímž týmu se na jeho zisku podíleli i dva hokejisté z České republiky.

Sparťanské béčko válcuje ČFL! Kdo jsou největší hvězdy týmu směřujícího za postupem?

Loňské znovuobnovení B-týmů se nese velké oblibě, talentovaní mladíci mají totiž možnost poměřit své schopnosti v dospělém fotbale.

Soupeř Slavie se naladil na Play-off Ligy mistrů výhrou

Dánští šampioni, kteří stojí v cestě pražské Slavii za vysněnou účástí v Lize mistrů, v sobotu zvítězili na domácí půdě v rámci 3. kola dánské Superligy 1:0 nad Randers.