Spojte se s námi


Ostatní

Mám obavy, že mnohem více lidí zemře na důsledky koronaviru, např. z důvodu nezaměstnanosti, říká rektor Tomáš Zima

Publikováno

dne

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka rozpovídal o aktuální pandemii koronaviru a svých obavách, co tento celosvětový problém způsobí. Pan Zima se rozpovídal také o možných následcích, které nás čekají po vyřešení rychle šířícího se viru.

U nás zatím zvládáme pandemii dobře, což sám Tomáš Zima potvrdil a poodkryl, proč tomu tak je.

„Je velký rozdíl mezi naším, španělským, italským a třeba německým zdravotnictvím. A teď se na to podívejme, jak se to krásně vyvíjí v čase. Před mnoha lety jsme slyšeli, že Česká republika má velký počet nemocničních lůžek na jednoho obyvatele, že je to špatně a musí se to zefektivnit. Je to přibližně 6,2 lůžek na tuším 100 tisíc obyvatel. A to nám bylo vyčítáno.“

„Španělsko a Itálie mají ten koeficient něco okolo 4, to znamená, že mají o třetinu méně lůžek. A najednou ti stejní experti, ze stejné organizace, říkají, že náš zdravotnický systém je na tyto situace skvěle připraven. Tak vidíte, jak se jeden úhel pohledu jedné organizace rychle dokáže změnit.“

Je tedy více než jasné, že Česká republika by měla pandemii koronaviru zvládnout mnohem lépe, než jiné evropské státy. Otázkou však je to, co nastane po vyřešení této situace. V tom už pan Zima tak pozitivní není a před blízkou budoucností varuje!

„Mám mnohem větší obavy z toho, že mnohem více lidí zemře na důsledky pandemie koronaviru v České republice. A to z důvodu nezaměstnanosti, sociální odloučenosti, či obrovského stresu, který je s tím spojen. A to především u seniorů.“

Reklama

Motorsport

Hamilton a další titul? Musí být agresivnější, říká Villeneuve. Co dalšího na jeho adresu prohlásil?

Mistrovský titul, byť po velmi kontroverzním konci, získal v sezóně 2021 Max Verstappen a přerušil tak nadvládu Lewise Hamiltona. Jacques Villeneuve v nedávném rozhovoru prohlásil, že pokud chce pilot Mercedesu navázat na své dřívější úspěchy, musí být agresivněší. Co dalšího nicméně v onom rozhovoru prozradil?

Publikováno

dne

Mistrovský titul, byť po velmi kontroverzním konci, získal v sezóně 2021 Max Verstappen a přerušil tak nadvládu Lewise Hamiltona. Jacques Villeneuve v nedávném rozhovoru prohlásil, že pokud chce pilot Mercedesu navázat na své dřívější úspěchy, musí být agresivněší. Co dalšího nicméně v onom rozhovoru prozradil?

„Pro sport je dobře, že titul vyhrál právě Verstappen. Hamilton se teď totiž musí vrátit a pokusit se získat svůj osmý titul mistra světa. To ale musí být agresivnější, aby měl šanci na osmý triumf dosáhnout,“ řekl Villeneuve v rozhovoru pro Motorsport.

Jacques Villeneuve je mistrem světa z roku 1997, tehdy ještě hájil barvy stáje Williams. V té době sváděl vskutku sveřepé souboje s Michaleme Schumacherem a nedávný souboj o titul hodnotí také proto, jelikož i jejich dávný boj skončil po nemalých kontroverzích.

V tehdejším velkém finále v Jerezu totiž Schumacherovo Ferrari narazilo do Villeneuva a tím byl souboj o titul rozhodnut. Sedminásobný mistr světa pak, jak dnes všichni dobře víme, v závodě navzdory velkému poškození na jeho monopostu pokračovat nemohl.

Villeneuve nakonec ve Velké ceně Evropy dojel na třetím místě, čímž si zajistil svůj první a zároveň poslední mistrovský titul. Po následném vyšetřování onoho incidentu byl Schumacher z ročníku 1997 dokonce zpětně diskvalifikován.

Dnes již padesátiletý Kanaďan připomíná, že pokud takto tvrdý souboj o prvenství dojde do posledního závodu, téměř vždy v tom hrají roli nejrůznější kontroverze. Villeneuve ale také reaguje na poslední spekulace spojené s možným koncem Hamiltona ve formuli 1.

„Například nikdo nečekal, že se Nico (Rosberg) po zisku mistrovského titulu do formule 1 nevrátí a ukončí kariéru. Jednoho rána se prostě probudil a všem řekl, že už svým způsobem není nadšený pro závodění. Zdá se, že tohle sice nebude případ Lewise, ale kdo ví?“ vysvětluje bývalý pilot Renaultu či Williamsu.

„Je opravdu oříšek vědět, co se lidem odehrává v hlavě. Sezóna je velmi dlouhá a vy věříte, že to dopadne tak, jak očekáváte. V tom opačném případě máte pocit, jako by vám byl úspěch prostě sebrán,“ uzavřel.

Musíme ovšem poznamenat, že je již velmi nepravděpodobné, že by Hamilton svou aktivní kariéru skutečně ukončil, a to s ohledem na kvapem blížící se testy. Britský pilot by tak Mercedesu výrazně zkomplikoval život.

Formule 1 navíc vstupuje do nové éry a je tak velmi těžké očekávat, co nadcházející ročník přinese.

Zdroje: Motorsport, F1

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Nadějná posila pro Baník? Do Ostravy míří reprezentant české jednadvacítky

Po Šimonu Faltovi, Davidu Lischkovi, Arťomu Koncevojovi a Martinu Chlumeckém získal ostravský Baník další posilu. Jedná se o člena širší nominace české jednadvacítky a odchovance jihlavského fotbalu Karla Pojezného. Na jak dlouho podepsal?

Publikováno

dne

Po Šimonu Faltovi, Davidu Lischkovi, Arťomu Koncevojovi a Martinu Chlumeckém získal ostravský Baník další posilu. Jedná se o člena širší nominace české jednadvacítky a odchovance jihlavského fotbalu Karla Pojezného. Na jak dlouho podepsal?

Jak již výše píšeme, odchovanec Vysočiny Jihlavy je další akvizicí Baníku Ostrava v tomto lednovém přestupovém okně. Talentovaný stoper podepsal v Ostravě smlouvu na čtyři a půl roku.

Po podpisu však téměř ihned zamířil do druholigových Pardubic, kde Pojezný v rámci hostování stráví minimálně jarní část letošní sezóny.

„Měli jsme ho dlouhodobě v hledáčku, je to mladý a perspektivní hráč už se zkušenostmi z reprezentačních výběrů. Těší nás, že se rozhodl pro Baník, protože o něj mělo zájem více klubů,“ řekl v rozhovoru pro klubový web Alois Grussmann, sportovní ředitel ostravského Baníku.

„Hostování v Pardubicích je pro něj dalším postupným krokem ve sportovním vývoji. Dostává se o patro výše do ligového týmu, bude si už půl roku zvykat na ligové tempo, bude více na očích a věříme, že ho tohle angažmá opět o něco posune,“ doplnil.

Za Vysočinu zatím v ročníku 2021/22 odehrál patnáct ligových zápasů, připsal si i tři starty v Mol Cupu. Na svém kontě zatím má jeden vstřelený gól, teprve dvacetiletý stoper se ovšem stal nedílnou součástí obrany jihlavského celku.

Nutno podotknout, na postu stopera Ostravané aktuálně mají velkou konkurenci. I proto je stále ve hře, že klub ještě letos v lednu opustí Jakub Pokorný, jenž ve slezském celku plní roli náhradníka.

Zájem o něj má polský klub BB Termalica Nieciecza, jehož hlavním trenérem je bývalý hráč Baníku Radoslav Látal. Pakliže tedy skutečně dojde k přestupu, vyzkouší si Pokorný poprvé nějaké zahraniční angažmá.

Práce by však měl v novém působišti víc než dost, Termalica se totiž momentálně s 12 body nachází na poslední příčce ligové tabulky a mužstvo tak čeká tvrdý boj o záchranu v nejvyšší soutěži.

Zdroje: FC Baník Ostrava, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Motorsport

Krása! M-Sport Ford a Toyota odhalili podobu svých aut na novou sezónu. Líbí se vám?

V sobotu 15. září proběhlo oficiální zahájení nové sezóny WRC. Jednotlivé týmy při té příležitosti představili podobu nových vozů, se kterými zároveň vstupují do nové hybridní éry. Na to, jak tato auta vypadají se ostatně můžete sami podívat.

Publikováno

dne

V sobotu 15. září proběhlo oficiální zahájení nové sezóny WRC. Jednotlivé týmy při té příležitosti představili podobu nových vozů, se kterými zároveň vstupují do nové hybridní éry. Na to, jak tato auta vypadají se ostatně můžete sami podívat.

Nejodvážnější a zjevně nekřiklavější barvy na svém voze má bezesporu tým M-Sport Ford Puma. Ti pro svou cestu do nové hybridní éry zvolili kombinaci velmi nápadné fialové barvy, kterou lemuje tradiční modré schéma.

M-Sport byl zároveň první ze tří výrobců, který předvedl svůj prototyp Rally1 určený pro nadcházející sezónu. Stalo se tak na loňském festivalu Goodwoodu, od té doby prošel nový vůz řadou náročných testů, aby byl připraven na novou sezónu WRC.

Finální verze pak byla představena na oficiálním zahájení sezóny, které bylo na programu právě onoho 15. ledna za účasti nového prezidenta Mohammeda Ben Sulayema.

V příspěvku níže pak také můžete vidět nové zbarvení týmu Toyota Gazoo Racing (napravo). Prvním týmem, který však přišel s novým zbarvením je Hyundai Shell Mobis WRT, jehož zástupci odhalili novou podobu zhruba sedm dní nazpět.

Sezóna 2022 slibuje fanouškům tohoto sportu vskutku nepřevídatelnou podívanou. O titul totiž může bojovat hned několik jezdců, přičemž díky novým předpisům se do popředí může dostat kterýkoli z těchto tří týmů.

Nové předpisy totiž vedly k tomu, že Hyundai, Toyota a M-Sport Ford od základů navrhovali a konstruovali zcela nová auta.

Největší změnou pak je zavedení 100kW hybridní pohonné jednotky s 1,6litrovým přeplňovaným spalovacím motorem, jedinou klíčovou součástí převzatou z předchozí generace vozů. Jezdci tak budou muset používat hybridní pohon během každé etapy.

Kvůli větší bezpečnosti mají auta také nově ocelový podvozek, čímž stoupne váha jednotlivých aut přibližně o 70 kg.

Nový ročník odstartuje tradičně Rallye Monte-Carlo, a to konkrétně ve čtvrtek 20. února.

Zdroje: WRC, Twitter, Motorsport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené