Spojte se s námi


Fortuna liga

Mají již české ligové kluby schopné manažery anebo málo vzdělané konzumenty obrovských platů?

Mají již české ligové kluby na pozicích svých trenérů schopné manažery a tvůrce byznysu anebo málo vzdělané neproduktivní a spíše jen konzumenty obrovských platů, kteří fungují za stovky tisíc a mnozí i za miliony korun ročně bez přidané hodnoty?

Publikováno

dne

Mají již české ligové kluby na pozicích svých trenérů schopné manažery a tvůrce byznysu anebo málo vzdělané neproduktivní a spíše jen konzumenty obrovských platů, kteří fungují za stovky tisíc a mnozí i za miliony korun ročně bez přidané hodnoty? Není čas něco v zavedených pořádcích českého fotbalu změnit a nečekat stále jen na to, co s českým fotbalem udělá FAČR nebo nějaký jiný spasitel?

Sir Alexander Chapman Ferguson CBE, narozený 31. prosince 1941, je bývalý skotský fotbalový manažer a hráč, známý z řízení Manchesteru United v letech 1986 až 2013. Je považován za největšího fotbalového manažera všech dob, který získal více trofejí než kterýkoli jiný manažer v historii fotbalu.

Světový trend rozvoje sportu a fotbalu už zná životaschopnou cestu. Na jedné straně je, díky stále více omezenějším veřejným zdrojům a neustále rostoucím nákladům na přípravu jednotlivce, sport tlumen, ale na straně druhé je doslova donucen hledat nové cesty pro vlastní systém financování a pro tvorbu přidané hodnoty pro zajištění vlastní udržitelnosti a dokonce i velmi vysoké prosperity.

Proč je neustále takový rozdíl mezi přístupem ke sportu, který známe v naší zemi a tím úspěšným, který se již zdaleka nenachází jen v západní Evropě?

Postupný vznik špičkových projektů v podobě prestižních fotbalových Akademií napříč všemi kontinenty a s návazností na vynikající manažerskou práci trenérů v ligových klubech je v Česku stále jen krásný sen, o kterém se donekonečna mluví jako o neuskutečnitelném, protože tady na něj „nejsou dostatečné finanční prostředky“.

Možná a spíše jistě jsou a nemalé, ale nejsou řízeny podnikatelsky, ve prospěch cílené tvorby produktu – úspěšného hráče, atraktivního pro světový trh.

Nebo je tady ještě nějaký jiný, další zádrhel, který v Česku blokuje úspěšnou výchovu mladého talentu? Položme si například otázku, který z aktuálně působících trenérů v českých ligových klubech je tím skutečným manažerem – trenérem a tvůrcem úspěšných hráčů, vhodných k nabídce na World Class trh?

Který z našich ligových trenérů spolupracuje s nějakým schopným produktivním týmem a je prokazatelně zdrojem příjmů pro svůj klub, jenž tohoto trenéra zaměstnává a tak draze platí? Je zde alespoň jeden takový trenér, který si uvědomuje své možnosti a povinnost vytvářet byznys?

Nejlepší a nejúspěšnější společnosti na světě, mezi které se řadí i plno českých firem, investují spíše než jen do atraktivní mzdy svých nadaných manažerů, současně i do jejich kultivovaného rozvoje a tím do vytváření učenlivých lídrů, kteří jsou schopni se vzdělávat a uvažovat v kontextu potřebného vytváření přidané hodnoty a zisku, včetně potřebných investic do budoucích projektů a tím do svého profinancování a své udržitelnosti na trhu.

Právě ta schopnost sebevzdělávání dost jednoznačně oddělí zrno od plev. Nic podobného se ale neděje v českém sportu a fotbale především. Systém mládežnických akademií každý jeden rok, za stovky milionů korun ze státní kasy, vygeneruje, resp. vychová stovky mladých nedokončených nadějí, které téměř všechny v jejich věku dospělosti poztrácí.

České ligové kluby tyto hráče nedokáží bezpečně dále uchopit, rozvíjet a prosazovat jejich kvalitu v soutěžích až po ty nejprestižnější v mezinárodním měřítku. Až na zcela, vskutku zcela ojedinělé výjimky.

Trenéry ligových klubů nic a nikdo nevede a nemotivuje, aby se touto důležitou a jako jedinou pro budoucnost smysluplnou činností vůbec zabývali a hledali cesty k přínosu pro svůj klub.

Řešení je nasnadě. ZMĚNA. Kůň musí byt stavěn jedině před vůz, nikoliv za vůz, jak tomu v českém pojetí fotbalu a českých trenérů velice často je. Motivační faktor už nestačí. Musí se změnit způsob uvažování a nastavení přístupu k zodpovědnému tvoření hodnot v klubech a pro kluby.

Trenér musí plnit roli komplexního Manažera, jehož jedním z hlavních KPI je dosažení produktivity nejen v české ligové statistice, ale současně v pokladně klubu. A to v mnoha formách realizace.

Je potřeba nejen vychovávat mladé hráče na hřišti, ale je důležité mít systém prevence před zraněními, pro jejich mimosportovní zdravý rozvoj a životní styl, pro jejich motivaci a zájem na sobě tvrdě pracovat a rozvíjet se atd. atd. A to není možno lusknutím palce od současných trenérů požadovat, alespoň ne od všech.

Ale, dosáhneme-li zvládnutí této změny, mnoho věcí se rázem změní automaticky, agenti přestanou hrát toxickou roli, zejména ti bez přidané hodnoty ve schopnosti zhodnotit pro klub hráče, přestane se rozkrádat rozpočet mládeže a ten zůstane tam, kam patří aby byl, v ligových klubech se zajistí zdroje tak, jak se to děje v civilizovaném fotbalovém světě.

Pak a brzy, začne být atraktivní se pro pracovitého talentovaného hráče přestěhovat třeba z jednoho konce republiky na druhý, protože tam v té akademii a v ligovém týmu dostane vše nejlepší, co ke svému rozvoji potřebuje, překoná a zvládne přechod do dospělého fotbalu a má šanci, že se posune ještě výš, do některého ze špičkových světových klubů.

Stačí začít v jediném českém sportovním klubu a chce to především nemít tam v roli trenéra ligového týmu neproduktivní žábu na prameni, ale manažera – trenéra, schopného si vydělat alespoň na sebe, tím bych jako majitel klubu začal, toto nalezení není nereálné.

Zdroj: 121 Elite Sports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.