Spojte se s námi


Golf

Má golfový svět nového kouzelníka? Scottie Scheffler je přirovnáván k Woodsovi

Golfoví fanoušci i odborníci zbystřili. Vypadá to, že od slavných dob Tigera Woodse by se mohl na scéně objevit po letech zase někdo dominantní. Pětadvacetiletý americký golfista Scottie Scheffler je pár měsíců světovou jedničkou, teď se o svou slávu vítězstvím na Masters přihlásil ještě víc.

Publikováno

dne

Golfoví fanoušci i odborníci zbystřili. Vypadá to, že od slavných dob Tigera Woodse by se mohl na scéně objevit po letech zase někdo dominantní. Pětadvacetiletý americký golfista Scottie Scheffler je pár měsíců světovou jedničkou, teď se o svou slávu vítězstvím na Masters přihlásil ještě víc.

Kdeco nám napovídá, že Scheffler nejspíš nebude jen pouhý řadový hráč na okruhu americké PGA Tour. Ostatně o svých předpokladech už dokázal golfový svět dostatečně zaujmout.

Jsou to teprve dva měsíce, co 13. února 2022 vyhrál první turnaj PGA Tour WM Phoenix Open. Jednorázové štěstí? Kdepak. Ani ne za měsíc ovládl slavný turnaj Arnolda Palmera, za další tři týdny už slavil potřetí v texaském Austinu.

Trvalo pouhých 42 dní, než se po svém prvním triumfu stal jedničkou světového žebříčku. Jen pro srovnání, Tiger Woods na stejnou metu v roce 1996 potřeboval 252 dní. Už to je samo o sobě unikát, který se bude v následujících letech těžko překonávat.

Největší pozornost bude na nadějného světového fenoména upřena teď, poté co vyhrál nejslavnější turnaj na světě Masters. Ne, že by se oblibě amerických fanoušků před turnajem netěšil, ale výhra na tomto turnaji je prakticky doživotní vstupenka mezi golfovou smetánku.

SLÁVA A MEDIÁLNÍ ZÁJEM

Samozřejmě ne každý velký mediální a fanouškovský tlak musí zákonitě zvládnout. Když má Amerika svého hrdinu, nedá mu příliš prostoru se nadechnout. Vyjít na ulici na vrcholu slávy je pro slavného sportovce docela oříšek.

Mladý golfista si zvedá v posledních týdnech taky částku bankovek na kontě. V tuto chvíli překonal Scheffler v aktuální sezoně výdělek 10 milionů amerických dolarů za 13 startů, jen za vítězství na Masters inkasoval pohádkových 2,7 milionů.

Jen pro srovnání, za celou minulou sezonu si nejlepší hráč Jon Rahm vydělal 7,7 milionů. Navíc má Scheffler letos před sebou ještě řadu lukrativních turnajů, které dokonce převyšují výdělek na Masters za vítězství. S jeho současným tempem se nedá očekávat, že by se měl najednou zaseknout.

Navíc se jeví americký golfista na hřišti velmi klidně. Po triumfu na Masters měl podle jeho slov před finálovým kolem velké problémy, útěchu hledal na hotelu u své manželky Meredith. Přestože večer před velkým vítězstvím na nejslavnějším turnaji brečel, na hřišti byste to druhý den nepoznali. Šlapal jako dobře namazaný stroj.

Celkově působí Scheffler velmi pokorně. Když dostal od médií před Masters otázku, jaký je člověk, odpověděl: „Zeptejte se mojí ženy. Jsem jenom dobrý golfista.” I podle něj samotného daleko lepší, než by si kdy předtím dokázal představit. 

Údajně jenom doteď hrál golf, protože ho bavil, aniž by si dával někdy nějaké větší ambice. Teď je světová jednička a čestný vítěz Masters. Předpoklady má teď Scottie Scheffler velké. Pokud ustojí tíhu rostoucí slávy, můžeme tady mít poprvé od éry neporazitelného Tigera Woodse hráče, který si podmaní golfový svět.

Zdroj: PGA Tour

Reklama

Golf

Zlom ve světovém golfu! PGA a LIV našli společnou řeč! Soudní spory končí

Kdepak, tohle není apríl. Ač se to zdálo ještě nedávno naprosto nemožné, PGA Tour, DP World Tour a LIV Golf našli společnou řeč. O dohodě informoval veřejnost oficiální web PGA Tour. Znamená to, že soudní spory budou zastaveny a fanoušci uvidí na turnajích zase nejlepší světové hráče pospolu.

Publikováno

dne

Kdepak, tohle není apríl. Ač se to zdálo ještě nedávno naprosto nemožné, PGA Tour, DP World Tour a LIV Golf našli společnou řeč. O dohodě informoval veřejnost oficiální web PGA Tour. Znamená to, že soudní spory budou zastaveny a fanoušci uvidí na turnajích zase nejlepší světové hráče pospolu.

Úterý 6. června 2023 je pro vrcholový profesionální golf velkým zlomem. PGA TOUR, DP World Tour a Public Investment Fund (PIF) oznámily přelomovou dohodu o celosvětovém sjednocení golfové hry. Všechny strany podepsaly dohodu, která má vrátit do světa golfu konkurenci mezi nejlepšími hráči.

Po tomto oznámení bude následovat vzájemně dohoda o ukončení všech probíhajících soudních sporů mezi zúčastněnými stranami,” napsal v oficiální zprávě server PGA Tour.

Dále bylo oznámeno, že všechny tři organizace (PGA TOUR, DP World Tour a PIF) budou spolupracovat a pracovat na vytvoření spravedlivého a objektivního procesu pro všechny hráče, kteří si budou přát znovu požádat o členství v PGA TOUR nebo DP World Tour po skončení sezóny 2023.

Nečekaný obrat

Nutno podotknout, že takový vývoj událostí čekal opravdu jen málokdo. PGA Tour i DP World Tour se dlouho od nedávno vzniklé organizace LIV Golf oprošťovala. Hlavním problémem bylo, že LIV Golf je financovaný saúdskoarabským veřejným investičním zdrojem a tyto peníze braly tradiční golfové organizace za špinavé.

Po dvou letech přerušení a rozptýlení je to historický den pro hru, kterou všichni známe a milujeme,” uvedl v oficiální tiskové zprávě komisař PGA Tour Jay Monahan, který okamžitě rozeslal zprávu také hráčům PGA Tour. 

Toto partnerství by mělo vytvořit organizaci, která bude přínosem pro hráče, partnery i fanoušky golfu.

Do budoucna si fanoušci mohou být jisti, že společně splníme slib, který jsme vždy dávali – podporovat soutěž těch nejlepších v profesionálním golfu a že jsme odhodláni zajistit a řídit budoucnost hry,” dodal Monahan. Šéf PGA však mnohokrát v minulosti odmítl jakékoliv dialogy o vzájemné spolupráci s LIV.

Zdroj financí ze Saúdské Arábie

Abyste lépe dokázali pochopit vznik LIV Golfu, doporučujeme si přečíst článek Mraky peněz, stáje jako ve Formuli 1 či obdoba fantasy ligy. Původ a budoucnost velkolepého saúdského projektu LIV Golf, byť se jedná o starší příspěvek. V celém příběhu hraje jednu z hlavních rolí Yasir bin Al-Rumayyan, jenž je guvernér zmíněného investičního PIF.

Saúdská Arábie se chtěla propojit do světového golfového ekosystému už dříve, avšak narážela na odpor ze strany PGA Tour i DP World Tour. Právě proto nakonec LIV Golf vzniknul.

Není pochyb o tom, že model LIV pozitivně změnil golf. Jsme přesvědčeni, že existují možnosti, jak hru rozvíjet a zároveň zachovat její bohatou historii a tradici. Toto partnerství představuje nejlepší příležitost, jak rozšířit a zvýšit vliv golfu pro všechny,” uvedl ve zmíněné zprávě Al-Rumayyan.

Součástí LIV Golfu je také týmová hra, která by měla do světového golfu promluvit daleko víc. Do vzniku LIV Golfu byla v této oblasti nejprestižnější záležitostí akce s názvem Ryder Cup, kde proti sobě soupeřily týmy USA a Evropy. Také z Ryder Cupu byli hráči, kteří přestoupili k LIV, vyloučeni. 

Nyní nově vzniklou dohodu kvituje také Jay Monahan. „Jsme rádi, že se můžeme posunout kupředu v souladu se zkušenostmi LIV a PIF s investováním na světové úrovni, a tleskám guvernérovi PIF Yasiru Al-Rumayyanovi za jeho vizi a společný a prozíravý přístup, který není jen řešením rozkolu v naší hře, ale také závazkem dovést ji k novým výšinám,” prohlásil s tím, že věří v nastolení nové éry světového golfu k lepšímu.

Guvernér PIF Yasir Al-Rumayyan se připojí k politické radě PGA TOUR. DP World Tour a LIV Golf si zase zachovají dohled nad událostmi na svých turnajích. 

Mnoho detailů zahaleno v mlze

Aktuálně je jasné, že PGA Tour, DP World Tour i LIV Golf dokončí aktuální formát sezony 2023. Jak bude vypadat golf na světové scéně nadále, zatím není jasné.

Stejně tak není jasné, jestli se v nějaké pozici objeví šéf LIV Greg Norman. Ten byl doteď ústavní postavou saúdskoarabského golfového podniku. PGA Tour totiž několikrát v minulosti řekla, že pokud má mít ochotu v budoucnu vyjednávat, tak Norman musí odstoupit. V žádné fázi této dohody není jeho jméno nikde zmíněno. 

V představenstvu nového komerčního subjektu budou Al-Rumayyan figurovat jako předseda a Monahan jako výkonný ředitel. Všechny strany budou v následujících měsících pracovat na finalizaci podmínek dohody, jejíž podrobnosti budou včas oznámeny.

Zdroj: PGA Tour

Pokračovat ve čtení

Golf

The Masters 2023: Preview a tipy na sázení

Už se to blíží! Golfoví fanoušci zažívají opět po roce tu pravou golfovou horečku. Opět se totiž blíží turnaj turnajů v tomto sportu. Opět je tu po roce slavné Masters neboli turnaj mistrů. Na co se letos můžeme těšit? A koho bookmakeři odhadují, že by mohl tuto golfovou událost roku ovládnout?

Publikováno

dne

Už se to blíží! Golfoví fanoušci zažívají opět po roce tu pravou golfovou horečku. Opět se totiž blíží turnaj turnajů v tomto sportu. Opět je tu po roce slavné Masters neboli turnaj mistrů. Na co se letos můžeme těšit? A koho bookmakeři odhadují, že by mohl tuto golfovou událost roku ovládnout?

Napříč celým světem nenaleznete významnější golfovou událost, než je právě Masters. Slavný turnaj těch nejlepší hráčů světa pravidelně hostí Augusta National Golf Club v Augustě ve státě Georgia. Hrát se bude od 6. do 9. dubna. 86. ročník Masters bude zároveň prvním major turnajem v sezóně.

Obhajovat zelené sako bude šestadvacetiletý Američan Scottie Scheffler, který bude i letos patřit mezi největší favority na vítězství. Turnaje se zúčastní padesát nejlepších hráčů světa, spolu s bývalými vítězi Masters a čerstvými šampiony. Tuhle sestavu doplní také nejlepší hráči na profesionálních a amatérských turnajích.

Hřiště a předpověď počasí

Augusta National je považováno za jedno z nejkrásnějších, ale zároveň nejtěžších golfových hřišť na světě. Pokud máte na účtu solidní balík peněz a chtěli byste si tam zahrát, máte smůlu. Na hřiště speciálně udržované na Masters se dostanete jen jako jeho šampión, případně na jeho pozvánku.

Největším kouzlem disponuje hřiště v jarních měsících, kdy rozkvétají květiny, podle kterých jsou pojmenovány jednotlivé jamky. Největší změnou prošla jamka číslo 13. V posledních letech se stala v moderní době golfu jednou z nejlehčích na Masters, proto bylo odpaliště posunuto o 35 metrů dozadu.

Hřiště nabízí na první pohled celkem široké greeny, ovšem hezkým pohledem tady veškerá zábava končí. Díky rychlosti milimetrového trávníčku a zákeřným zvlněním je mnohdy zázrak, když dokáží nejlepší hráči světa doklepnout do jamky míček na dva putty.

Sehrát na tak náročném hřišti čtyři vyrovnaná kola, to je oříšek i pro ty největší světové hráče. Velmi často se stává, že kdo se po dobu turnaje vyhne větším ztrátám v nějakém úseku hry, má velkou šanci na výhru. Ať už se karty během turnaje rozdají jakkoliv, opět může klidně platit staré známé pravidlo, že Masters se rozhoduje až na poslední devítce finálového kola.

PGA vs. LIV

Letošní Masters však bude ještě pikantnější, něž kdy dřív. V Augustě bude totiž hrát také osmnáct golfistů, kteří se rozhodli během posledního roku opustit vlajkovou loď PGA Tour a přešli k nově vzniklé golfové lize LIV Golf League.

Jejich odchod velmi pobouřil mnoho fanoušků, ale také samotné hráče PGA. Komisař amerického okruhu Jay Monahan se následně rozhodl, že tito hráči nemohou na PGA nadále působit. Masters však nespadá do kategorie turnajů PGA Tour. Organizátoři mají svá pravidla. A proto hráči LIV, kteří v minulosti slavný turnaj vyhráli nebo se do něj jakkoliv kvalifikovali, nejsou v účasti na Masters nijak blokováni.

Nicméně poslední měsíce ukázaly, že napětí mezi profesionály z PGA Tour a LIV je na vysokém bodě. Zatímco mezi těmito podniky zuří soudní spory, v Augustě se všichni opět po roce potkají ve stejné místnosti a na stejném hřišti.

Hráči LIV jsou často v médiích označováni, že nehrají plnohodnotný golf s nejlepšími a že jejich nízká konkurence jim musí zákonitě uškodit. S tím ale hráči LIV nesouhlasí. Masters berou zároveň jako velkou výzvu, aby těmto lidem ukázali, že jejich soutěž je stejně kvalitní a že mohou napěchované startovní pole nechat za sebou.

Mezi tyto hráče patři bývalí šampioni Masters, jako jsou například Dustin Johnson, Patrick Reed, Sergio Garcia, trojnásobný vítěz Phil Mickelson nebo dvojnásobný vítěz Bubba Watson. Žhavým želízkem LIV bude také čerstvý vítěz turnaje LIV Golf Orlando a čtyřnásobný vítěz major turnajů Brooks Koepka.

Návrat krále Tigera Woodse

Na nejslavnější golfovou scénu se také vrací sedmačtyřicetiletá legenda Tiger Woods. Loni Nastoupil na Masters k profesionálnímu turnaji poprvé od těžké autonehody v únoru 2021. Šance na vítězství sice neměl příliš velké, ale dokázal projít alespoň cutem a pobláznit diváky i během víkendových kol.

Dnes je Tiger Woods už v o poznání lepší kondici. Turnajů se sice účastní jen zřídka, avšak Masters je pro něj vždy jasnou volbou. V Augustě tak bude patřit jednoznačně k těm nejzkušenějším, neboť se mu v minulosti podařilo slavné zelené sako pro šampiony navléct už pětkrát, naposledy v roce 2019.

Zlomí McIlroy prokletí?

Zatímco Tiger Woods nebude ani letos patřit mezi TOP favority, jeho kamarád a světová dvojka Rory McIlroy už ano. Už loni byl odborníky i počítačovými modely považován za největšího favorita, nakonec však skončil druhý, když zůstal tři rány za fenomenálním Scottiem Schefflerem.

Už několikrát měl McIlroy na vítězství na Masters našlápnuto, ale vždy narazil na jednu pasáž hry, která mu v celkovém součtu vzala šance na vítězství. Touha po triumfu v Augustě je obrovská, irský profesionál by případným vítězstvím získal poslední dílek skládačky a završil tak poslední chybějící titul ze čtyř major turnajů.

Mezi horké favority však patří mnoho dalších. Velké naděje vkládají bookmakeři do Jona Rahma, jenž má v poslední době konstantní formu. Dalšími žhavými esy budou například Jordan Spieth, Patrick Cantlay Justin Thomas nebo Cameron Smith z Austrálie.

Tip na sázení

Prakticky jakýkoliv z výše zmíněných golfistů má reálné předpoklady turnaj vyhrát, případně se alespoň umístit v nejlepší pětce leaderboardu. Rozhodovat budou zkušenosti, aktuální forma, ale také psychická odolnost. V tomhle ohledu se jeví jako ideální kandidát Scottie Scheffler, jenž stále na hřišti budí na první pohled dojem, že si přišel jen zahrát golf.

Zdroj: The Masters, Tipsport

Pokračovat ve čtení

Golf

Má LIV Golf šanci na úspěch? Americký ekonom si to nemyslí. Norman jeho obavy vyvrací

Publikováno

dne

Tohle je otázka skutečně za mnoho, mnoho milionů dolarů. Má LIV Golf takový potenciál, aby se ve světovém golfovém ekosystému uchytil? Aby prosperoval, byl u fanoušků oblíbený, vydělával a třeba splatil jednoho dne obrovské investice ze saúdskoarabských zdrojů? Kdepak, na tohle samozřejmě žádná jasná odpověď neexistuje. Ale bylo to zajímavé téma v jednom z amerických podcastů o světovém golfu.

Povídání v podcastu People I Admire přijal generální ředitel LIV Golfu Greg Norman, aby se pokusil americkému ekonomovi Stevu Levittovi vysvětlit, proč je budoucnost jejich inovativního golfového produktu založena na pozitivní vlně. Steve Levitt, který je zároveň profesor a autor mnoha bestsellerů říká, že LIV Golf nepřežije „více než pár let“.

Norman nejdříve nastínil plány LIV, do kterých spadá především vybudování franšíz, což mají být jednotlivé týmy. Tyto týmy chce LIV Golf prodat sponzorům, kteří budou skupinu svých hráčů financovat. Dvanáct hlavních hráčů (kapitáni jednotlivých týmů) vlastní momentálně 25 procent zmíněné franšízy. Liga (LIV Golf League) vlastní 75 procent.

V budoucnu však má každou franšízu vlastnit nějaká korporátní firma, která bude za svůj tým zodpovídat. Bude jí financovat, stejně jako tomu je v případě týmů např. v NFL. Jinak se tyto franšízy dají také přirovnat k Formuli 1, kde podobně fungují jednotlivé stáje.

Norman dostal otázku, proč si myslí, že týmový formát LIV bude fungovat z hlediska zájmu, a poznamenal, že minulé pokusy proměnit individuální sporty na týmové nebyly úspěšné. Levitt uvedl například World Team Tennis League, která sice existuje od roku 1970, ale nemyslí si, že byla příliš sledovaná. Uvedl také univerzitní golf, který jako týmový sport nezískává podle něj téměř žádnou pozornost.

Investiční dolary, které tam leží, byly přiděleny investicím LIV Golf. To znamená investice, které děláme v golfu na globální bázi,“ řekl Norman. „Zajímavý fakt, Stevene,” pokračoval. „Stárnoucí demografie lidí, kteří sledují PGA Tour, je velmi vysoká. Je jim okolo 66 až 67 let,“ vysvětloval.

Tím chtěl někdejší hráč PGA Tour říct, že kouzlo v LIV Golfu cílí především na mladší publikum, které PGA Tour zase tolik nezajímá: „A víš, co LIV udělal? Díky formátu, díky nadšení fanoušků, bylo 60 procent lidí, kteří nás sledovali v roce 2022, mladších 45 let,” poznamenal Norman. Zároveň však ale neřekl, kde tyto informace získal.

Osmašedesátiletý generální ředitel LIV dodal, že tady vidí příležitost a možný potenciál, na který se ho Levitt ptal. PGA Tour podle něj zanedbala svůj monopol tím, že se nesnažila na mladší publikum zacílit. Zkrátka že neměla předvídavost.

Zároveň LIV Golf nechce být na rozdíl od PGA Tour jen americký produkt, ale chce cílit na fanoušky po celém světě. To se však dá vypozorovat nejen podle složení hráčů v jednotlivých týmech, ale také podle destinací, kde se chce LIV Golf ve svém programu vydat. Po Mexiku se mimo USA v příštích měsících objeví na všech dalších kontinentech, včetně Evropy či Austrálie. 

Steve Levitt se ale zároveň domnívá, že tady mohl LIV Golf vymyslet něco atraktivnějšího, co by týmový model posunulo ještě dál.

Každý příklad, na který si vzpomenu, kdy individuální sporty vyvolaly týmové vzrušení, byly vázány na národní týmy. Máme olympiádu, Ryder Cup v golfu, Davis Cup a Billie Jean King Cup v tenise. Očekával bych, že byste své franšízy LIV zorganizovali kolem geografie, ale vy jste to neudělali,” oponoval Normanovi v obchodní strategii LIV Golfu.

Norman odpověděl, že LIV Golf svým způsobem má mezinárodní týmy. Podle Levitta tomu tak ale úplně není, když vidí ve většině týmů hráče různých národností. Ačkoliv sám vidí v LIV Golfu jistý potenciál, nevěří, že má šanci se natrvalo uchytit.

Pokud jde o to, aby LIV Golf udělal svět lepším místem, můj osobní názor je, že ano, konkurence je dobrá. Nakonec ale předpokládám, že to bude přínosem pro golfové fanoušky,” myslí si známý americký ekonom.

LIV Golf podle něj sice zkouší nové věci, ale PGA Tour to dělá taky. Konkrétně zmínil chystaný projekt Tigera Woodse a Roryho McIlroye, kteří chytají pondělní večerní týmové zápasy v uzavřených halách, které mají odstartovat v roce 2024.

Pokud jde o ekonomickou životaschopnost LIV Golf, jsem trochu skeptičtější. Prostě nevidím, že by franšízový model fungoval, alespoň v jeho současné podobě. V takovém případě si nemyslím, že LIV přežije více než pár let,” odhaduje.

Zároveň ale Steve Levitt přiznává, že se v minulosti už jako ekonom také mýlil. Přiznal, že kdysi řekl, že Amazon nikdy nedosáhne zisku a že elektrická vozidla nikdy nebudou životaschopná. Zpochybnil dříve také růst Bitcoinu.

Dokonce i po velkém pádu v roce 2022 je dnes cena Bitcoinu 2 000 krát vyšší, než když jsem ho s jistotou prohlásil za bublinu. Takže můj názor asi nestojí za nic,” s nadsázkou poznamenal ke svému hodnocení rozhovoru s Gregem Normanem.

LIV Golf má aktuálně za sebou ve své druhé sezoně úvodní turnaj v Mexiku. Ani přes nedávno uzavřené televizní smlouvy nebyla sledovanost příliš vysoká. Zároveň je však LIV prakticky stále v plenkách. Do plnohodnotného provozu se plánuje dostat až někdy v roce 2025.

Zdroj: LIV Golf, People I Admire

Pokračovat ve čtení

Oblíbené