Spojte se s námi


Fotbal

Loupež za bílého dne. Příběh o tom, jak Carlos Tevez odjížděl z Číny s miliardou korun na kontě

Frázi o tom, že peníze leží na zemi a stačí je jen sebrat, slyšel každý z nás. Jedním z těch, kteří se touto radou řídí, je i argentinský útočník Carlos Tevez, jehož působení v čínském klubu Shanghai Shenhua dodnes popisují britská média jako loupež za bílého dne.

Publikováno

dne

Frázi o tom, že peníze leží na zemi a stačí je jen sebrat, slyšel každý z nás. Jedním z těch, kteří se touto radou řídí, je i argentinský útočník Carlos Tevez, jehož působení v čínském klubu Shanghai Shenhua dodnes popisují britská média jako loupež za bílého dne. Přesto z celé situace vyšel jako vítěz právě tehdy třiatřicetiletý střelec, který se po dvanácti měsících vrátil zpět do Bocy Juniors se 40 milióny dolarů (více než miliardou korun) na kontě.

zdroj: Tsutomu Takasu, CC 2.0

Nastupoval za Manchester City, Manchester United i Juventus. Pozvedl nad hlavu celkem pět mistrovských titulů i pohár pro vítěze Ligy mistrů. Ve třiceti letech pak Carlos Tevez ukončil reprezentační kariéru a přesunul zpět do klubu, kde s velkým fotbalem začínal.

Přeci jen vítězit v dresu Bocy Juniors bylo jeho velkým snem a zdálo se, že právě v argentinském klubu jeho fotbalová cesta i skončí.

Opak se stal pravdou a jen několik dní po Vánocích dostal Tevez opožděný dárek, na který v životě nezapomene. Čínský klub Shanghai Shenhua se snažil stejně jako další z bohatých týmů, přilákat do tamní ligy zvučná jména – a řada přišla právě na Argentince.

Dvaatřicetiletému útočníkovi nabídl klub roční smlouvu ve výši 40 miliónů eur (více než miliardu korun) a ten se rázem stal jedním z nejlépe placených světových fotbalistů.

Pro čínský klub však bylo jeho angažmá takřka pohromou. Tevez nastoupil za celý ročník napříč soutěžemi jen ke dvěma desítkám zápasů, ve kterých nasbíral čtyři branky.

Podle kouče Wu Jingui měl navíc nadváhu a vinou fyzické kondice nebyl schopen do některých zápasů zasáhnout. Před svým odchodem přitom nastupoval v dresu Bocy pravidelně a týden co týden zvládal devadesátiminutovou zátěž.

Vítězství v čínském FA Cupu, ve kterém Tevez nastoupil jen třikrát, bylo pro vedení klubu jen malou náplastí. Když zohledníme jeho astronomický plat, každé jeho vystoupení přišlo Shenhuu na 2 milióny dolarů (42 miliónů korun), každá jeho branka pak na 8 miliónů dolarů (171 miliónů korun).

V lednu 2018 se pak za potlesku fanoušků Bocy vrátil zpět do klubu, který jej vychoval. Se čtyřiceti milióny dolarů na kontě.

„Bylo to fajn, byl jsem sedm měsíců na dovolené,“ zavtipkoval po příletu pro argentinskou televizi. Poklonu mu složil i legendární útočník Diego Maradona. „Letěl do Číny, nacpal si Santův pytel dolarama a vrátil se zpět do Bocy. Perfektní,“ uvedl.

Tevez nenaplnil ani reklamní potenciál, který od něj čínská liga očekávala. Jen několik dní po přestupu totiž zkritizoval jak soutěž samotnou, tak i čínské hráče. „Nejsou tak přirozeně šikovní jako jihoameričtí nebo evropští hráči. Jako hráči, kteří se učili fotbal jako děti. Zdaleka nejsou dobří a i za 50 let nám nebudou moci konkurovat,“ dodal.

Stačilo několik týdnů a Tevezovi se vrátila nejen forma, ale i střelecká potence. Za tři a půl sezóny od svého návratu odehrál téměř stovku utkání, v nichž nasbíral 25 branek a 10 asistencí.

Právě jeho případ byl jedním z důvodů, proč se čínská fotbalová federace rozhodla v nadcházejících pro platový strop. Působením dnes šestatřicetiletého Argentince v Číně je tak důkazem, že jen peníze stačit nemusí.

Zdroj: goal.com, blancherreport.com, scmp.com, teamtalk.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.