Spojte se s námi


Bundesliga

Lewandowského odchod byl trpký, říká majitel fanouškovské stránky Bayernu. Reakce na neúspěch jsou různé

Sezona Bundesligy odstartovala a velmi spokojení jsou se začátkem fanoušci Bayernu Mnichov. Obhájci titulu přejeli Frankfurt 6:1, čemuž přihlížela i fanouškovská stránka Mia San Bayern.

Publikováno

dne

Sezona Bundesligy odstartovala a velmi spokojení jsou se začátkem fanoušci Bayernu Mnichov. Obhájci titulu přejeli Frankfurt 6:1, čemuž přihlížela i fanouškovská stránka Mia San Bayern. Její majitel, Slovák Matej Pančík, se v exkluzivním rozhovoru pro Ruik rozpovídal o znovuzaložení stránky, novinkách, ale také o posilách klubu nebo o Julianu Nagelsmannovi.

Kdy byla fanouškovská stránka nejúspěšnějšího německého klubu založena?

Nebyl jsem při založení této stránky, jsem jejím majitelem a administrátorem od 4. 3. 2018.

Jak tehdy založení probíhalo? Byl jste na založení sám nebo se na vytvoření podílela parta kamarádů?

Stránku jsem rozběhl spolu s kolegou, se kterým jsme předtím měli krátkou dobu i vlastní projekt – tam vznikla značka „Mia San Bayern“ – to bude tak pět let. Ještě předtím jsme působili na jiné stránce, kde jsme nabrali první zkušenosti. Na jaře 2018 tato, teď už naše, stránka upadala, a dokonce si pamatuju, že i při našem ohlášení o opětovném nastartování byli někteří lidé skeptičtí.    

Kolik lidí pracuje na stránce aktuálně?

Ještě nedávno bych řekl, že včetně mě aktivně tři. Před pár dny jsme ale rozšířili tým a můžu říct, že na pozicích redaktorů je teď přibližně třikrát víc lidí. Jádro tvoří mí dva kolegové, kteří jsou na stránce přibližně 2,5 roku. Myslím, že máme stejnou nebo velmi podobnou vizi, jak a kam tu stránku směřovat se zárukou kvality.

Věřím, že díky novým posilám se budeme moci věnovat i různým tématům. Už jsme například spustili seriál „Bavorské srdce“ o našich legendách a já osobně se chci též více zaměřit na rozšíření působení a budování značky, na což nebylo nikdy tolik prostoru.

V dnešní době se stránka těší slušné sledovanosti. Jak ale fanoušci vaší stránky reagují na neúspěch týmu? Přece jen Bayern neprohrál v lize už 10 let, a i letos by chtěl být prakticky bezchybný…

Bayern má vždy ty nejvyšší ambice a je správné, že fanoušci chtějí, aby se staly realitou. I přesto ale samozřejmě někdy přijdou porážky a neúspěch. Myslím, že co se týče reakce fanoušků, velmi záleží na tom, v čem ten neúspěch nebo ta prohra pramení.

Když je to například očividné dlouhodobé selhávání trenéra nebo některého z hráčů, je ta reakce jiná, než když někdo v jednom zápase zakopne, a ještě jiná je, když chybuje rozhodčí, s čímž máme bohužel zkušenosti.

Jako správci stránky se snažíme dlouhodobě psát příspěvky věcně a s láskou k Bayernu, i v těžších chvílích se snažíme klub podržet a jsem přesvědčený, že naši fanoušci nepřestanou fandit po jednom zklamání.

Jak často je potřeba přidávat na stránky informace?

Nemáme určené nějaké konkrétní číslo, liší se to, záleží na různých faktorech. Rozhodně zveřejníme desítky příspěvků týdně a díky mým kolegům jsme nikdy neměli několikadenní „hluché období“. Myslím, že právě aktivita je velmi důležitá pro dobrou stránku. I když to nemůže být jakákoliv aktivita.

A jaké to je s věrohodností informací? Vědí diváci, kterému citovanému serveru věřit? Nebo vybíráte pouze ze seriózních médií?

Člověk si po určitém čase samozřejmě vytipuje, které zdroje jsou důvěryhodnější a které ne. Je pro nás mimořádně důležité, abychom sdíleli pravdivé informace. Vyhýbáme se bulváru, neověřeným věcem a laciné senzaci.

Taky si zakládáme na tom, že u příspěvků, u kterých je to potřebné, musí být vždy zdroj. V tomto směru možná zavedeme jednu novinku, která už funguje na některých jiných stránkách, a to, že ohodnotíme důvěryhodnost jednotlivých zdrojů a tento rating u nich budeme psát.

Vaše stránka se letos zúčastnila fotbalového turnaje fanklubů, na kterém se letos představilo jedenáct týmů. Zástupci Bayernu skončili těsně za stupni vítězů. Byl jste na turnaji přítomen?

Nemohl jsem se ho zúčastnit a velmi mě to mrzí. Slyšel jsem o turnaji samá pěkná slova, myslím, že to je super akce. Kolega se účastnil letos i před rokem, kdy tým fanoušků Bayernu dokonce vyhrál. Ale je to samozřejmě hlavně o potkání se s lidmi a o dobré zábavě. Věřím, že dalšího ročníku už se budu moct zúčastnit.  

Tým vloni převzal Julian Nagelsmann. Ani jemu se ale nepodařilo získat vytoužený ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů. Navíc přišel výprask v domácím poháru. Dala se sezona přesto hodnotit jako dobrá?

Minulou sezonu by bylo dobré rozdělit na dvě poloviny. V té první hrál tým statisticky, výsledkově, ale hlavně i pro oko fanouška výborný fotbal. Ve druhé půlce přišlo zásadní zhoršení v Bundeslize a trpké vypadnutí v Lize mistrů.

S přihlédnutím k tomu, že bylo několik klíčových hráčů (Kimmich, Davies, Goretzka) dlouhodobě zraněných a že to byla první sezona Juliana Nagelsmanna, byla sezona v pořádku. V následující sezoně bude ale vedení i fanoušci očekávat od Bayernu více.

Před letošním rokem se hlavními posilami stali Mathijs de Ligt a Sadio Mané. Hlavně bývalý útočník Liverpoolu už ukázal své kvality. Jak jste kvitoval nové hráče v týmu?

Těžko hodnotit nové posily po dvou soutěžních zápasech. Vzpomeňme si například na Luku Modriče, který když přišel do Realu Madrid, tak byl v první sezoně jedním z nejhorších hráčů týmu a velkým zklamáním a všichni víme, kde je dnes.

Ale dá se říci, že Bayern nakupoval rozumně a posilnil tým tam, kde to bylo nejpotřebnější. Mathijs, Sadio i další noví hráči přišli, protože vysloveně chtěli Bayern. Mimo to jsou to hráči, kteří už v předešlých týmech potvrdili svou kvalitu. Myslím, že jsou to skvělé posily, které rychle zapadly a zapadnou do týmu.

A jaká byla reakce fanoušků stránky?

Reakce byla výborná. Bayern není klub v pozadí s ropným miliardářem. Hospodaření je skutečně zodpovědné a přestupová politika Bayernu tomu odpovídá, což já osobně schvaluji. Ale někdy jsou fanoušci přestupovým oknem zklamaní. To se určitě nedá říct o tomto. Opravdu se povedlo a vidí to snad všichni. Naše vedení odvedlo skvělou práci.

Bayern naopak musel dát sbohem Robertu Lewandowskimu. Jaké pocity jste měl při jeho představení na Camp Nou?

Jeho odchod byl trpký. Po tom, co všechno tu dokázal, by se ho slušelo vyprovodit v jiném stylu. Mrzí mě to. Je a navždy to bude naše legenda a jeden z nejlepších střelců své generace. Během období, kdy byl v Bayernu, nikdo nevstřelil víc gólů než on. Bayern naštěstí nikdy nestál na jednom hráči, jdeme dál. A kdybych ještě chtěl hledat pozitiva, tak upřímně, 50 milionů (eur) za hráče v jeho věku je velmi slušná suma.

Nagelsmannův výběr vstoupil do sezony skvěle. Dva zápasy, jedenáct gólů, jedna trofej. Může to letos být rok Bayernu nejen na domácí scéně?

Vstup do sezony je zatím výborný, ale stále je mnoho ke zlepšení. Bayern bude chtít být samozřejmě úspěšný na všech frontách, i když všichni víme, že hlavně v Lize mistrů je potřeba i trochu štěstíčka. Pro mě a myslím, že i pro většinu fanoušků Bayernu bude nejdůležitější, aby se hrál pěkný, útočný fotbal „se srdíčkem“ a budeme věřit, že úspěch se i s novým systémem dostaví.

Na závěr zpět ke stránce Mia San Bayern. Chystají se v blízké době nějaké novinky?

Určitě ano. Nerad bych prozradil něco, co se nám nepodaří potom splnit, můžu ale potvrdit, že poslední týdny jsme o různých novinkách diskutovali. Osobně chci ještě nechat čas na stabilizaci nového týmu, potom se budu věnovat víc novým věcem.

Určitě bych rád zlepšil náš Instagram, kde přetrvávají jisté technické problémy, chtěl bych vybudovat silný server na Discordu, který už máme založený a je možné, že nás fanoušci časem najdou i na jiných platformách. Přijdou zřejmě i menší změny, už vzpomínaný rating zdrojů a podobně.

A jaké cíle má stránka do následujících měsíců?

Pokračovat v poctivém, pravdivém informování o dění okolo Bayernu, udržet aktuální trend a dál růst. Také přinést více vlastního obsahu podobného sérii „Bavorské srdce“, možná více věcí zpracovávat jednoduchou a přehlednou grafikou. Na závěr bych rád poděkoval všem lidem, kteří nás sledují. Zdá se, že se jim naše práce líbí, a to je to, o co nám jde.

Reklama

Bundesliga

Téměř hotovo! Chelsea dokončuje přestup nové posily pro příští rok, kterou se má stát hvězdný francouzský útočník z RB Lipska

Jméno útočníka Christophera Nkunkua přitahuje pozornost. Francouzský šikula byl v hledáčku hned několika předních evropských celků. Podle deníku BILD má ovšem jeden na vrch, Chelsea již totiž zajistila pro hráče z RB Lipska zdravotní prohlídku.

Publikováno

dne

Jméno útočníka Christophera Nkunkua přitahuje pozornost. Francouzský šikula byl v hledáčku hned několika předních evropských celků. Podle deníku BILD má ovšem jeden na vrch, Chelsea již totiž zajistila pro hráče z RB Lipska zdravotní prohlídku.

Útočník či záložník, Nkunku je univerzální ofenzivní hráč, který v posledních sezonách válí v Lipsku. Svoji kariéru sice začínal v PSG, ale výrazně prorazit se mu podařilo až v celku z Bundesligy.

Klíčový pro něj byl minulý ročník, v němž během 34 zápasů vstřelil 20 branek a dalších 13 připravil svým spoluhráčům. Navíc ukázal, že mu nedělají problém ani evropské soutěže. V Lize mistrů vsítil v šesti zápasech sedm branek.

Není divu, že okolo čtyřiadvacetiletého hráče začaly kroužit přední evropské kluby. Deník BILD hovoří o zájmu Manchesteru United, Realu Madrid a Bayernu Mnichov. Jeden z týmů by už ovšem měl mít náskok.

Tím je Chelsea, která se pokusila zajistit hráče RB Lipska s předstihem. Zástupci anglického celku tak vycestovali v týdnu za Nkunkem, aby absolvoval soukromé testy.

Přestože zdroje blízké hráčovi veškeré kontakty s jinými kluby popírají, je velmi pravděpodobné, že francouzský fotbalista po této sezoně klub z Bundesligy opustí.

Nkunku by totiž měl údajně mít ve smlouvě klauzuli, která by měla vejít v platnost v létě roku 2023. Ta zahrnuje možnost vykoupení hráče za částku pohybující se okolo 60 milionů eur.

24letý univerzál jinak pokračuje ve skvělých výkonech i v tomto ročníku, v němž už nastřílel v 11 zápasech 6 gólů. Za sebou má i 8 startů za reprezentaci, když si v Lize národů v červnu připsal už dvě asistence, na svůj premiérový gól však stále ještě čeká.

Zdroj: BILD, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Jak si vedli Schick a Hložek proti Bayernu? Ani jeden neoslnil, fanouškům dochází trpělivost

Bayer Leverkusen pokračuje v tragické formě. V pátek večer po dalším nedobrém výkonu podlehl Bayernu Mnichov. Bavorský gigant neměl žádné slitování a vyhrál 4:0. Do utkání naskočili i Patrik Schick a Adam Hložek. Jak si vedli? Fanouškům dochází trpělivost.

Publikováno

dne

Bayer Leverkusen pokračuje v tragické formě. V pátek večer po dalším nedobrém výkonu podlehl Bayernu Mnichov. Bavorský gigant neměl žádné slitování a vyhrál 4:0. Do utkání naskočili i Patrik Schick a Adam Hložek. Jak si vedli? Fanouškům dochází trpělivost.

Leverkusen zažívá nebývalou krizi

Tato krize nemá konce. Zřejmě tak si musejí připadat nejen fanoušci, ale také hráči Bayeru Leverkusen. Ten v této sezoně prožívá naprosté peklo. Přitom to po minulém ročníku vypadalo tak nadějně! Navíc, když se podařilo udržet klíčové hráče.

Bayer měl v této sezoně konkurovat Bayernu Mnichov a Borussii Dortmund a rvát se o druhé místo, případně i o titul. Jenže namísto toho bude muset řešit, aby se vůbec v lize udržel. Minimálně to tak nyní vypadá. Je totiž v sestupovém pásmu a po osmi kolech má jen 5 bodů.

Ve skvělé formě není ani Patrik Schick, který stejně jako zbytek mužstva nedokáže navázat na minulý ročník. Adam Hložek pak nemá aklimatizaci vůbec snadnou. A že by právě on měl Leverkusen táhnout? Na to je příliš brzy.

Nevyšel ani zápas s Bayernem

V pátek nestačil Bayer na Bayern Mnichov. Ten také není v nejlepší formě, nicméně proti Leverkusenu ukázal, že je kvalitou úplně na jiné úrovni. V Allianz Areně nepřipustil překvapení a suverénně zvítězil 4:0.

Chyby dělal gólman Lukáš Hrádecký, Schick byl nevýrazný a stejně tak zbytek jeho týmu. K českému útočníkovi se téměř nedostával míč. Proto se nelze divit, že se dočkal od statistických serverů nízkých známek.

Jak si vedli Schick a Hložek?

Prestižní web WhoScored dal Schickovi známku 5,9. Učinil z něj třetího nejhoršího hráče Leverkusenu. Server SofaScore prokázal větší milost a českému střelci udělil rating 6,4, což z něj udělalo 5. nejhoršího hráče mužstva.

Schick ostatně neodehrál ani celý zápas. Teprve podruhé v této ligové sezoně. Stažen byl už v 61. minutě utkání. O 13 minut později naopak na hřiště naskočil Hložek, který udělal o něco větší dojem.

Letní posila Leverkusenu se od WhoScored dočkala známky 6,1. Od SofaScore se Hložek dočkal hodnocení 6,6, což jej zařadilo mezi lepší průměr v rámci mužstva.

Reakce fanoušků

Přímo na Hložka a Schicka se příliš kritiky mezi fanoušky Leverkusenu nenajde. Spíše naopak. Přeci jen Schick nemůže za to, že prakticky nedostane dobrou přihrávku, které by mohl využít. Ostatně statistiky jako xG to akorát dokazují.

Terčem kritiky se naopak stal kapitán a gólman Hrádecký. A nejen on. Fanouškům dochází trpělivost s trenérem Gerardem Seoanem. Ten totiž působí bezradně a evidentně nedokáže tým probudit a dostat z výsledkové krize.

Přitom je bez angažmá Thomas Tuchel, kterého by si příznivci Bayeru přáli u kormidla. Je sice otázkou, nakolik je tato možnost reálná. Kdyby se to ale podařilo, bylo by co sledovat.

Zdroj: Bayer Leverkusen, WhoScored, SofaScore, Twitter

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Dimitar Berbatov: Když se fotbal stane uměním. Příběh bulharského elegána a technicky nadaného génia

Dimitar Berbatov je nejlepším hráčem, kterého kdy bulharský fotbal vychoval. Možná nepatří mezi největší světové legendy, jeho kvality ovšem nikdo nemůže zpochybňovat. Mnohdy byl kritizován za svůj „líný“ herní styl, nicméně sledovat jej byla radost. Byl jako umělec, téměř každý jeho tah byl geniální. Jaký byl jeho příběh?

Publikováno

dne

Dimitar Berbatov je nejlepším hráčem, kterého kdy bulharský fotbal vychoval. Možná nepatří mezi největší světové legendy, jeho kvality ovšem nikdo nemůže zpochybňovat. Mnohdy byl kritizován za svůj „líný“ herní styl, nicméně sledovat jej byla radost. Byl jako umělec, téměř každý jeho tah byl geniální. Jaký byl jeho příběh?

„Líný génius“ to neměl snadné. Byl unesen, kvůli fanouškům musel do „exilu“

Dimitar Berbatov byl vynikající útočník s neuvěřitelným myšlením. Bezesporu šlo o jednoho z technicky nejnadanějších fotbalistů nejen své generace. Bohužel se o něm příliš nemluví. Po jeho odchodu do důchodu na jeho jméno narazíte málokde.

Jak již bylo zmíněno, vynikal famózní technikou a geniálním myšlením. Sice se nejednalo o běhavého fotbalistu, ale když na něj letěl míč, věděli jste, že se budou dít věci. A bylo jedno, kde zrovna hrál. Lepší první dotek neměl snad nikdo, jeho nečitelnost děsila všechny soupeře.

Fotbalové vzory měl hned dva. Jeho otec hrál za CSKA Sofii, největší bulharský celek. Navíc zprostředkoval setkání s legendárním Hristem Stoichkovem. Nebylo tedy překvapením, že jeho snem bylo hrát právě v Sofii. A toho se brzy také dočkal.

Jenže to neměl vůbec jednoduché. Bylo evidentní, že Berbatov je velký talent. V týmu hrál od 17 let. Ve 49 ligových zápasech nasázel 26 gólů, táhl tým, tomu se ale nedařilo. Nadějný útočník s ním získal pouze pohár a fanoušci si zlost vylívali na něm.

Berbatov byl obviňován za to, že klub nevyhrál ligu. Jeho sen se stal noční můrou. Aby toho nebylo málo, v 18 letech jej unesl gangster Georgi Iliev. Důvod? Chtěl, aby podepsal smlouvu v jeho klubu FC Levski Kjustendil. To ovšem odmítl.

„Bylo to těžké období. Únos, vypískání… Když se fanoušci obrátí proti vám, je těžké to přijmout. Začnete přemýšlet o budoucnosti. Přimělo mě to opustit zemi,“ citoval jej klubový web PAOKu Soluň.

Bulharská legenda mimo jiné přiznala, že k opuštění země byla víceméně donucena. Nejlepší střelec v historii bulharské reprezentace přiznal, že se cítil jako kdyby byl v exilu.

Do klubové historie Leverkusenu se zapsal výrazným písmem

Psal se leden 2001, když Bayer Leverkusen dokonal jeden z nejlepších přestupů klubové historie. Dimitar Berbatov přestoupil za 2,5 milionu eur. Bulharský elegán v týmu strávil pět let, během nichž prokázal, že může hrát v nejlepších klubech planety.

Ostatně jen souhrn jeho čísel je zcela vypovídající – 202 soutěžních utkání 91 gólů, 34 asistencí. Je třetím nejlepším střelcem klubové historie, ze zahraničních hráčů nevstřelil za Leverkusen tolik gólů nikdo.

Berbatov se pravidelně řadil mezi nejlepší střelce Bundesligy, nicméně na korunu pro krále střelců nikdy nedosáhl. Během jeho angažmá v Německu hráli tamní nejvyšší soutěž hvězdy jako Miroslav Klose či Roy Makaay.

Se Bayerem sice nic nevyhrál, nicméně nikdo mu neupře účast ve finále Ligy mistrů v roce 2002. V klubu se zapsal mezi legendy.

Jeho první kouč v Leverkusenu navíc poodhalil fakt, jak moc Berbatova tížila situace, kterou zažil v Sofii. „Těch pár sekund, kdy měl míč, jako by žádné problémy neexistovaly. Ale po zbytek času to bylo, jako kdyby by nesl svět na svých bedrech,“ vyjádřil se Klaus Toppmöller.

Za zmínku pak stojí, že v roce 2004 jeho kvality poznal Baník Ostrava v kvalifikaci o Ligu mistrů. Ve dvou zápasech Bayer porazil slezský celek v součtu 6:2 a Berbatov vstřelil dvě branky.

Prosadil se i v Anglii, jeho genialita se konečně dočkala pozornosti

Dimitar Berbatov si svými výkony v dresu Leverkusenu říkal o lepší angažmá. A víceméně se jej dočkal, když ho v roce 2006 koupil za necelých 16 milionů eur Tottenham. Čekala jej tedy velká zkouška.

Premier League tehdy byla o soubojích mnohem více než dnes. Tottenham navíc nepatřil mezi týmy, s nimiž by se počítalo mezi špičkou. V kádru navíc neměl zrovna špatné konkurenty. O místo na hrotu bojovaly legendy jako Jermain Defoe či Robbie Keane.

Bulhar se ovšem dokázal prosadit. Těšit ho navíc mohlo, že díky obrovské sledovanosti Premier League po celém světě bavil zase o něco větší množství fanoušků a získal si velkou pozornost.

Jeho kvality pořádně poznala i pražská Slavia s Martinem Vaniakem v bráně. Ve dvojutkání dal jeden gól a na jeden nahrál. Vaniak proti němu musel místy vytahovat senzační zákroky.

A Berbatovova bilance? Opět skvělá – 102 zápasů, 46 gólů, 29 asistencí. Navíc získal trofej, se Spurs došel pro vítězství v Ligovém poháru.

Nelze se divit, že se po dvou letech stěhoval na nejprestižnější adresu v Anglii, tedy na Old Trafford. Manchester United jej coby vítěz Ligy mistrů a Premier League podepsal jako tehdy nejdražšího fotbalistu klubové historie.

Angažmá na Old Trafford není snadné hodnotit

Psal se poslední den přestupového období v září 2008. Dimitar Berbatov se stal nejdražším hráčem v historii Manchesteru United. Sir Alex Ferguson za něj neváhal vyplatit přes 30 milionů eur. Bulhara považoval za jednoho z nejzajímavějších a nejlepších útočníků na světě.

Nicméně ve výsledku lze toto angažmá hodnotit jen velmi obtížně. A to z mnoha důvodů. Očekávalo se, že se bude jednat o posilu, která bude sázet gól za gólem. Jenže to se tak úplně nestalo.

Ferguson navíc nechával mnohdy Berbatova na lavičce. Důvodem mohla být dříve zmíněná (ne)běhavost. Nicméně jedno nikdo bulharské hvězdě nevezme. V sezoně 2011/12 to byl právě Berbatov, kdo vystřílel Manchesteru United titul v Premier League a byl nejlepším střelcem soutěže.

Celkově za Red Devils odehrál 149 zápasů s bilancí 56 gólů a 27 asistencí. Jenže toto angažmá skutečně nelze soudit na základě čísel. Minimálně ne, chcete-li chápat bulharského elegána.

Ten se v jedné knize dočetl, že pokud v sobě cokoliv nemá krásu a půvab, nelze si získat jakékoliv srdce. A proto mu ani tolik nešlo o to, kolik dá gólů či asistencí, ale kolik nádherných akcí si připíše. Právě proto bylo skutečně blaho jej sledovat.

Když pak měl Berbatov den, soupeř měl smůlu. Proti Blackburnu vstřelil pět gólů, Liverpoolu nasázel fenomenální hattrick.

V Manchesteru United zanechal bezesporu nezapomenutelnou stopu. Byť s hořkostí nenaplněného potenciálu. Získal však 8 trofejí a z tohoto ohledu se jednalo o jeho nejlepší angažmá.

Posléze přišel úpadek

Na Old Trafford strávil Dimitar Berbatov čtyři roky. Posléze už kariéru spíše několik let „pouze“ dohrával. Nicméně jeho působení ve Fulhamu a Monaku rozhodně nelze vnímat jako propadák. Naopak.

Ve Fulhamu ještě ukázal, že stále zvládne hrát na nejvyšší úrovni. Zejména v první ze dvou sezon. V té totiž nasázel 15 gólů a opět byly některé z nich vskutku výstavní. Celkově odehrál 54 utkání, vstřelil 20 gólů a přidal 6 asistencí.

Dále s ním Fulham nepočítal a tak následoval odchod do Monaka. Jenže zranění a rostoucí věk začaly kariéru fenomenálního Bulhara negativně ovlivňovat. Opět prokazoval skvělou techniku, jenže jeho vliv na tým už nebyl takový, jak by si vedení přálo.

Na závěr kariéry si Berbatov zahrál ještě v PAOKu Soluň či v indickém celku Kerala Blasters. Žádná velká sláva to ovšem nebyla.

Ve své kariéře nicméně nasbíral vynikající čísla. Na klubové úrovni nastřílel více než 250 gólů a přidal také více než 100 asistencí. S fotbalem skončil ve 38 letech.

Skvěle si počínal také v reprezentaci. Za Bulharsko nasázel v 78 zápasech 48 gólů a je historicky nejlepším střelcem své země. Svůj tým dotáhl na EURO 2004, bohužel to byl jediný šampionát, kterého se zúčastnil.

Zdroj: Berbatov.com, PAOK, Twitter, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené