eSport
LCK: Hegemonie v LCK, v nižších soutěžích katastrofa. Proč T1 v nižších patrech korejského ekosystému povážlivě zaostávají?
Nejúspěšnější organizace planety – T1, patří k té nejužší světové špičce. V úrovních, kde se rodí nové hvězdy LCK, však notně ztrácí.
Nejúspěšnější organizace planety – T1, patří k té nejužší světové špičce. V úrovních, kde se rodí nové hvězdy LCK, však notně ztrácí.
Když se řekne T1 nebo dříve SK Telecom, spousta lidí si vybaví Fakera, tři tituly mistrů světa a nesmrtelný odkaz tohoto korejského titána. I když v posledních letech tým na mezinárodní scéně paradoxně nic nevyhrál, jejich síla stále stačí na ty úplně nejlepší. Koneckonců kdykoliv, kdy se korejský titán na mezinárodní scéně objevil, vždy skončil v nejlepší čtyřce.
Kolem roku 2020 a 2021 organizace procházela generační obměnou. Kromě Fakera se jinak budoval úplně nový tým. Organizace vsadila na angažování svých odchovanců z korejského challengeru (LCK CL) a nákup nastupujících hvězd, které se už v LCK etablovaly.
Sázka na dravou a neuvěřitelně silnou generaci nových hráčů se T1 povedla naprosto dokonale. Jejich akademie dokázala vyprodukovat obrovské superhvězdy během krátké chvíle a generace okolo Zeuse, Onera nebo Gumayusiho se stala velmi rychle smrtící zbraní. Když k tomu spojíte i generační talent na support roli – Keriu, který před T1 hrál v DRX, máte pocit výhry v jackpotu.
Akademie patří k absolutní špičce, přesto se výsledky nedostavují
Akademie T1 obecně platila za prestižní adresu pro nastupující hvězdy. Je to asi stejné, jako jít do akademie Realu Madrid ve fotbale. Perfektní zázemí, vynikající sekce trenérů, analytiků a dalších pracovníků.
Korea dlouhé roky funguje na ekosystému – nejvyšší soutěž (LCK), Challenger liga (LCK CL) a Akademické ligy (LCK AS). Akademická liga je díky své poloprofesionální úrovni základ, kde se objevují šikovní hráči, kteří jsou v LoL ekosystému na úplném začátku. Liga slouží jako zisk cenných zkušeností a seznámení se s esportovým prostředím.
V posledních sezónách však můžeme sledovat, že se týmům pod značkou T1 v nižších patrech soutěže nedaří. Korunovací určitého sešupu byl konec aktuální Akademické ligy.
Akademický celek T1 zde skončil poslední, což se může stát, ale ne se skóre 1-27 (-26). Tento tristní výsledek rozhodně nezůstane bez odezvy. I fanoušci se podivují nad tím, jak T1 mimo LCK značně strádají.
I jejich challenger celek neprožívá úplně pohodlné období. Tým sice postoupil do playoff, ale hned v prvním kole prohrál s pozdějšími šampiony DRX, kdy vedl v sérii 2-0. Vystává tak otázka – byla generace kolem Zeuse a dalších, co jsou nyní v LCK, opravdu výjimečná?
Výsledky za poslední dva roky tomu částečně napovídají. Týmy balancují na hraně playoff a nebo fatálně padnou v bojích o titul. Což samo o sobě při třaskavosti soutěží je spíše bod navíc v atraktivitě. Nicméně je znát, že dominance a skvělé výkony povážlivě ustupují.
Zároveň je nutné připustit, že se konkurence v nižších patrech ekosystému značně zvedla. Zejména týmy ze stáje DRX, Dplus KIA nebo Hanwhy Life v poslední době strmě stoupají a jejich týmy dávají slibný potenciál pro LCK nebo zahraniční ligy.
I když primárně sleduje celý svět T1 a jejich bitvy v LCK nebo na mezinárodní scéně. Jejich vlastní výchova nové generace tak po době hojnosti strmě naráží na nepříjemnou realitu. I obr takové velikosti jako T1 musí s tímto stavem něco udělat.
Zdroj: Leaguepedia, Kevin Kim, Twitter
eSport
Asijské hry 2023: Korea a Vietnam postupují do čtvrtfinále
Prvními skupinami byl zahájen v pořadí již druhý turnaj League of Legends v rámci Asijských her. Z nich postoupili očekávaní favorité.
Prvními skupinami byl zahájen v pořadí již druhý turnaj League of Legends v rámci Asijských her. Z nich postoupili očekávaní favorité.
Jedenáct týmů se rozdělilo do čtyř kvalifikačních skupin, ze kterých pouze vítěz postoupil do čtvrtfinále. V něm už jisté čtyři celky (domácí Čína, Indie, Saúdská Arábie a Malajsie) – vítězové předturnajových kvalifikací, čekají na své soupeře.
Jeden z největších favoritů na zlato – Jižní Korea, rozehrála svoji skupinu A dominantně. Její soupeři – Hong Kong a Kazachstán, neprokázali větší kvalitu a favorit tak po dvou výhrách postoupil do čtvrtfinále.
Mnohem vyrovnanější průběh se očekával ve skupině B. Byť Palestina rozhodně neměla být konkurenceschopná, Japonsko a Vietnam jsou výkonnostně vyrovnanějšími soupeři.
Oba celky nevýrazné Palestince porazili. Rozhodující bitva o postup ale ukázala, že Vietnam má v aktuální formě větší kvalitu.
Souboj Japonska s Vietnamem byl i předkrmem před blížícím se Worlds, kde zástupci těchto zemí (regionů) budou bojovat o postup mezi elitu. Z Play-in fáze totiž postoupí jen dva týmy a čekáme i boj menších regionů.
Ve čtvrtfinále vyzve korejské favority Saúdská Arábie. Na Vietnam pak čeká indický protějšek. Zbývající dvě skupiny se rozehrají během úterka, kdy se očekává postup dalšího kvalitního celku – Tchaj-wanu, považovaného za trojku turnaje.
Zdroj: Leaguepedia, Asian Games, Kevin Kim Twitter
eSport
Nejlepší hráči v EAFC 24: Nejlepší žena se vyrovná Mbappému či Haalandovi, Messi v TOP5 a Ronaldo až 62. v žebříčku
Vydání hry EAFC 24, nástupce série FIFA, se kvapem blíží a my už známe hodnocení všech hráčů. Nejvýraznější změnou od jiných ročníků bude, že v oblíbeném Ultimate Teamu mohou hráči skládat mančafty zároveň z mužů i žen.
Vydání hry EAFC 24, nástupce série FIFA, se kvapem blíží a my už známe hodnocení všech hráčů. Nejvýraznější změnou od jiných ročníků bude, že v oblíbeném Ultimate Teamu mohou hráči skládat mančafty zároveň z mužů i žen.
Kromě názvu, kdy FIFA přechází na zkratku EAFC, ve hře mnoho změn nenastalo. Stále půjde hrát online i offline, nechybí různé herní režimy jako Výkop, Kariéra či Ultimate Team.
TOP5 tvoří Mbappé s nejlepší ženou, dvojicí z Manchesteru City a Messim
Hned tři hráči hráči v nové EAFC 24 budou mít hodnocení 91. První místo drží Kylian Mbappé z PSG, za kterým stojí dvojice z Manchesteru City Erling Haaland s Kevinem de Bruynem.
Nejlepší ženská hráčka Alexia Putellas má také hodnocení 91, a tak jí v žebříčku patří čtvrtá pozice. Putellas reprezentuje Španělsko a nastupuje za ženský tým Barcelony, její preferovaná pozice je CAM.
Nejlepší pětku uzavírá legendární Lionel Messi, jemuž od minulého ročníku kleslo hodnocení o 1, tudíž se dostal na hodnotu 90. Argentinský šikula letos zažil přesun z PSG do Interu Miamu hrající MLS, kde celou ligu pobláznil. Jednoznačně se jedná o nejlepšího hráče v této soutěži, Sergio Busquets, který se nachází hned za Messim, má hodnocení 84.
Po Messim se v žebříčku nachází čtveřice útočníků s hodnocením 90. V přesném pořadí od šestého místa jde o Sam Kerr z ženské Chelsea, Roberta Lewandowského z Barcelony, Harryho Kanea z Bayernu a Karima Benzemu z Al-Ittihad.
První desítku uzavírá nejlepší brankář, kterým se opět stal Belgičan Thibaut Courtois z Realu Madrid také s hodnocením 90. Jeho hodnotě neubralo ani to, že v realitě se jedná o dlouhodobě zraněného gólmana.
Ronaldo zažil velký pokles, raketový nárůst zažil Kvaratskhelia
Při pohledu v žebříčku dál nás může zaujmout Antoine Griezmann, jemuž v žebříčku patří 26. místo. Útočník z Atletica obdržel hodnocení 88, přičemž ve FIFA 23 měl pouze 83.
Victor Osimhen, raketa z Neapole, si také polepšil. Patří mu 37. pozice a hodnocení mu narostlo stejně jako Griezmannovi z 83 na hodnotu 88. Jeho kolega Khvicha Kvaratskhelia zaznamenal nejvyšší skok, když mu hodnota kartičky narostla o 12 a to na hodnocení 86.
Cristiano Ronaldo, jenž se letos stal člen Al-Nassru, k nejlepším hráčům už nepatří. S hodnotou 86 mu náleží až 62. pozice v žebříčku, ve FIFA 23 se ještě držel na 89. Stejné hodnocení má například Ngolo Kanté z Al-Ittihad nebo Jude Bellingham z Realu Madrid.
Zdroj: EAFC
eSport
Hodnocení Slavie v EAFC 24: Nejlépe je na tom Holeš, nejrychlejším hráčem Douděra
Už brzy vyjde na světlo světa nová FIFA, tentokrát už s novým názvem EAFC24. Chybět opět nebudou přední tři české týmy, Slavia, Sparta a Plzeň. Letenský tým už jsme si představili, teď se pojďme podívat na Slavii.
Už brzy vyjde na světlo světa nová FIFA, tentokrát už s novým názvem EAFC24. Chybět opět nebudou přední tři české týmy, Slavia, Sparta a Plzeň. Letenský tým už jsme si představili, teď se pojďme podívat na Slavii.
Fanoušci EAFC, které asi stejně neřekne nikdo jinak než FIFA, už se těší, co za novinky pro ně v EA Sports vymysleli. Jedno je jisté, nezmění se nejoblíbenější herní mód, kterým je Ultimate Team.
Ačkoliv ten si také prošel jednou velkou změnou, když tentokrát budete moct skládat tým z mužů i žen. Tento krok byl poměrně hodně kritizován.
Nicméně mód, který vývojáři často přehlížejí a nijak zvlášť jej neinovují, je kariéra manažera. Mezi fanoušky jde o velice oblíbený režim, který však narozdíl od Ultimate Teamu nepřináší žádné výdělky navíc.
Pokud to však někoho neodradí, zde si bude moct zahrát i za české týmy. Konkrétně za Spartu, Slavii a Plzeň. Jak jsou na tom hráči pražské Slavie ohledně ratingu?
Nejlépe hodnoceným hráčem je zástupce kapitána a klíčový hráč Tomáš Holeš, jenž dostal hodnocení 77. Na rating 76 EA ocenila středové záložníky Petra Ševčíka s Oscarem Dorleym.
Číslo 75 u své kartičky mají také dva slávisté. Je to brankář Ondřej Kolář a stoper Igoh Ogbu. Rating 74 má hned čtveřice slávistů. Konkrétně brankář Aleš Mandous, Ivan Schranz, Lukáš Masopust a Václav Jurečka.
Na čísle 73 poté najdeme Davida Douděru, který je s rychlostí 89 zároveň nejrychlejším hráčem ze všech českých týmů. Hodnocení 73 má také útočník Mick van Buren, univerzál Lukáš Provod a záložník Christos Zafeiris.
Norský miláček fanoušků potěší náročnější fanoušky i čtyřmi hvězdičkami jak u slabší nohy, tak u kliček. Nejníže hodnoceným hráčem (65) je norský fotbalista Conrad Wallem.
Rating hráčů Slavie
Ondřej Kolář – 75
Aleš Mandous – 74
Tomáš Holeš – 77
Igoh Ogbu – 75
David Douděra – 73
Jan Bořil – 70
Tomáš Vlček – 69
Michal Tomič – 69
Sheriff Simyan – 68
Andres Dumitrescu – 66
Oscar Dorley – 76
Petr Ševčík – 76
Lukáš Masopust – 74
Lukáš Provod – 73
Christos Zafeiris – 73
Jakub Hromada – 72
Matěj Jurásek – 71
Conrad Wallem – 65
Václav Jurečka – 74
Mick Van Buren – 73
Mojmír Chytil – 71
Stanislav Tecl – 71
Muhamed Tijani – 69
Zdroj: EAFC, Futscore
-
Fortuna ligapřed 2 dny
VIDEO: Dočká se pořádné stopky? Bořil se po odhození Haraslína pokusil silou šlápnout na jeho nohu
-
Fortuna ligapřed 1 dnem
Viník strkanice Bořil – Krejčí? Vindahl! Proč na Chytila řval, když bylo odpískano, nechápe bývalý kouč Sparty
-
Fortuna ligapřed 2 dny
Že se Krejčí podle Priskeho jen bránil Bořilovi? Tenhle záběr ukazuje, že rvačku začal on
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Slavia Praha na lovu! V zimní pauze může jít po třech ligových hvězdách