Spojte se s námi


Tenis

Které týmy postoupily do čtvrtfinále Davis Cupu?

Během uplynulého týdne se ve čtyřech evropských městech odehrály skupinové boje finálové fáze Davis Cupu. Čeští tenisté je zvládli bez porážky a mezi osmi nejlepšími týmy pro listopadové play off nechybí. Které další výběry postoupily do Málagy?

Publikováno

dne

Během uplynulého týdne se ve čtyřech evropských městech odehrály skupinové boje finálové fáze Davis Cupu. Čeští tenisté je zvládli bez porážky a mezi osmi nejlepšími týmy pro listopadové play off nechybí. Které další výběry postoupily do Málagy?

Skupina A

Králem skupiny A v Boloni byla Kanada, obhájce titulu. Přestože do hry nezasáhly největší tenisové hvězdy země javorového listu Felix Auger-Aliassime a Denis Shapovalov, nikdo z trojice Itálie, Chile, Švédsko na ni nestačil. Zasloužili se o to Gabriel Diallo, Alexis Galarneau a Vasek Pospisil.

Druzí skončili domácí Italové, jejichž týmovou jedničkou byla při neúčasti Jannika Sinnera aktuální světová osmnáctka Lorenzo Musetti. Na singlové výhry ovšem dosáhli jeho spoluhráči, konkrétně Lorenzo Sonego a Matteo Arnaldi. Chilané a Švédové zůstali mimo postupové příčky.

pořadítýmvýhryprohrycelkové skóre
1.Kanada308:1
2.Itálie215:4
3.Chile124:5
4.Švédsko031:8

Skupina B

V rámci skupiny B uspěli doma reprezentanti Velké Británie. V Manchesteru zdolali i loňské finalisty z Austrálie. Konečné první místo vybojovali ve složení Cameron Norrie, Daniel Evans, Andy Murray, Jack Draper a Neil Skupski.

Australané po porážce od Britů přehráli Francouze i Švýcary. Za protinožce v Anglii vítězili Alex de Minaur s Thanasim Kokkinakisem ve dvouhrách a Matthew Ebden s Maxem Purcellem v deblových kláních.

pořadítýmvýhryprohrycelkové skóre
1.Velká Británie306:3
2.Austrálie216:3
3.Francie125:4
4.Švýcarsko031:8

Skupina C

Nejúspěšnějším družstvem finálových skupin slavné soutěže bylo to české. Díky Jiřímu Lehečkovi, Tomáši Macháčovi, Jakubu Menšíkovi a Adamu Pavláskovi se tým nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila radoval z vítězství ve všech devíti zápasech a poprvé postoupil do vyřazovací fáze nového a mnohými kritizovaného formátu Davis Cupu.

Druhou pozici obsadili Srbové, kterým do Valencie přijel pomoci i šampion nedávného US Open a staronová jednička žebříčku ATP Novak Djoković. Naopak domácí Španělé vedení Davidem Ferrerem, bývalou světovou trojkou, se museli obejít bez Carlose Alcaraze či Rafaela Nadala. Společně s Jihokorejci nepostoupili.

pořadítýmvýhryprohrycelkové skóre
1.Česko309:0
2.Srbsko216:3
3.Španělsko122:7
4.Jižní Korea031:0

Skupina D

Skupina D v chorvatském Splitu nabídla nejvyrovnanější souboj. Nakonec slaví dvoubodové týmy Finska a Nizozemska. Tahouny Seveřanů byli singlisté Emil Ruusuvuori a Otto Virtanen, u Nizozemců to platilo mimo jiné o 24. hráči hodnocení dvouhry Tallonu Griekspoorovi.

Chorvatsko s Bornou Ćorićem a reprezentace USA, historicky nejlepší daviscupové země, s Francesem Tiafoem nebo Tommym Paulem neuspěly. Jejich vzájemné střetnutí zvládli lépe Jihoevropané.

pořadízeměvýhryprohrycelkové skóre
1.Finsko216:3
2.Nizozemsko215:4
3.Chorvatsko124:5
4.USA123:6

Los čtvrtfinále

Závěrečné play off se uskuteční od 21. do 26. listopadu v Málaze, losování čtvrtfinálových dvojic ovšem už v úterý. Na koho mohou narazit Češi?

Varianty jsou dvě. Stejně jako Kanaďany je čeká konfrontace buď s Australany, nebo s Finy. Dále se Nizozemci utkají s někým z dvojice Itálie – Srbsko. To samé platí pro tenisty Velké Británie.

Zdroj: Davis Cup, ATP

Reklama

Tenis

Markéta Vondroušová je na své rodné město Sokolov i nadále hrdá a v tenisové sezóně 2023 předvádí velmi působivé výkony

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Publikováno

dne

Světová šestka v ženském tenise Markéta Vondroušová prožívá sezonu, o které se točí pohádky a dokumenty na Netflixu.

Stříbrná medailistka z Tokia 2020 je na vzestupu a tuto zarputile odhodlanou českou levačku z Prahy, která motivuje mladé ženy ve své rodné zemi, aby se daly na tenis, nic nezastaví.

Čtyřiadvacetiletá Vondroušová, jíž trénuje bývalý profesionální mužský tenista Jan Hernych a která má ve svém životopise kariérní žebříčkové maximum, se s bilancí 40/13 otáčí a nedávno se jí podařilo postoupit v New Yorku do čtvrtfinále US Open.

Navzdory vzácnému dni volna proti místní favoritce a světové dvanáctce Madison Keysové je z ohromujícího roku, který zbořil všechna předchozí očekávání, co vytěžit.

Úřadující wimbledonská šampionka z roku 2023, která se nechala inspirovat svou kočkou Sphynx jménem Frankie a díky své klidné povaze na kurtu zůstává při zemi, když se jí nedaří, se na začátku července stala první nenasazenou ženou, která okouzlujícím způsobem získala titul ve dvouhře.

Na pravém lokti má vytetovaný nápis: „Bez deště nejsou květiny“, což znamená, že ví, že úspěch se ve fyzicky a psychicky vyčerpávajícím sportu nerodí snadno.

Poté, co byla jako juniorka tak vysoce hodnocena a měla první místo v žebříčku, trvalo jí o něco déle, než se dostala na vrchol tohoto nesmírně konkurenčního a pokorného sportu, je z vděčné superhvězdy patrná odvaha a odhodlání.

Tenis by měl být šťastný, že si Markéta vybrala právě tento sport, protože s fotbalem to bylo o fous. Naštěstí ji láska k individuálním sportům a uznání Rogera Federera přivedly k tomu, že se plně soustředila na kurty a odešla z fotbalových hřišť.

Narodila se do sportovně založené rodiny a její skvělé geny jsou jasně patrné u její matky Jindřišky Anderlové, která hrála volejbal v nejvyšší české lize za SK Slavia Praha, a její dědeček František Frk byl v roce 1935 mistrem Československa v pětiboji.

Český tenis je v dobrých rukou. S takovými vzory, jako jsou Vondroušová, Karolína Muchová a Barbora Krejčíková, které jsou všechny uvnitř první desítky žebříčku dvouhry a stejně výborné jsou i ve čtyřhře, nastává období největšího rozkvětu tenisu, po kterém fanoušci toužili.

Zdroj: LTA Tennis, Wikipedie, Twitter

Pokračovat ve čtení

Tenis

Čeští tenisté se ve čtvrtfinále Davis cupu utkají v listopadu s Austrálií

Česká daviscupový tým zná svého čtvrtfinálového soupeře. Čeští tenisté se ve španělském městě Malaga utkají s Austrálií. Finálový turnaj Davis cupu pro nejlepších osm týmů se bude hrát od 21. do 26. listopadu.

Publikováno

dne

Česká daviscupový tým zná svého čtvrtfinálového soupeře. Čeští tenisté se ve španělském městě Malaga utkají s Austrálií. Finálový turnaj Davis cupu pro nejlepších osm týmů se bude hrát od 21. do 26. listopadu.

Češi prošli kvalifikačním turnajem ve Valencii, kde se utkali se Španělskem, Jižní Koreou a Srbskem, bez ztráty kytičky. Čeští tenisté porazili všechny tři soupeře shodně 3:0. Takovouto suverénní bilancí se nemohl pochlubit žádný z šestnácti účastníků kvalifikace.

 „Je to jeden z nejkrásnějších týdnů za mých sedmnáct let u Davis Cupu, samozřejmě po těch vítězstvích. Vyhrát všechny zápasy 3:0 je pro mladé kluky něco, co v týmové soutěži ještě nezažili.

Ať jsem promíchal cokoli, oni všechno vyhráli. Jsem moc rád, že se všichni zúčastnili zápasů a udělali body,“ svěřil se portálu Tenisový svět kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

Česká republika se do čtvrtfinále Davis cupu probojovala po dlouhých sedmi letech. V roce 2016 Čechy vyřadila ve čtvrtfinále Francie. Čeští tenisté pak ze světové skupiny dokonce vypadli a zpátky se vrátili přes baráž.

Austrálie patří mezi nejúspěšnější

Náš čtvrtfinálový soupeř Austrálie se kvalifikoval z druhého místa. V Manchesteru Australané podlehli Velké Británii 1:2, pak porazili Francii 2:1 a Švýcarsko 3:0. Skupinu vyhrála právě domácí Velká Británie.

Austrálie patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější světové týmy, v počtu vítězství a finálových účastí je druhá hned za Spojenými státy. Do finále se Australané dostali i vloni, tam ale našli přemožitele v týmu Kanady. Jako loňský vicemistr se Austrálie do skupinové fáze letošního Davis cupu kvalifikovala automaticky.

Ze současného australského daviscupového týmu si v žebříčku ATP nejlépe stojí Alex de Minaur. Aktuálně mu patří 12. příčka. Kapitánem týmu je Lleyton Hewitt, který byl na prvním místě žebříčku ATP nepřetržitě od listopadu 2001 do června 2003 a je nejmladší světovou jedničkou historie.

Češi mají šanci

Žádný z českých tenistů se momentálně v elitní světové dvacítce nenachází, ale co není, může v blízké budoucnosti být. V týmu jsou mladí hráči, kteří mají perspektivu. Před týdnem ve Valencii ukázali Jiří Lehečka, Tomáš Macháč, Jakub Menšík či Adam Pavlásek, že s nimi musí soupeři počítat.

Úspěchu českých tenistů by mohl nahrávat i nový formát prestižní týmové soutěže. Hrají se pouze dvě dvouhry a jedna čtyřhra, navíc jen na dva vítězné sety. A jak vidí šance českého týmu jeho kapitán Jaroslav Navrátil?

„Austrálie má stejně dobrý tým jako my. Mají vynikající oporu de Minaura, druhého velmi dobrého hráče Kokkinakise a velmi slušnou čtyřhru. Na utkání se budeme těšit, je to zajímavý soupeř,“ vyjádřil se Navrátil na portálu Tenisový svět.

Zdroj: Tenisový svět, Davis cup

Pokračovat ve čtení

Tenis

Existují dva Novaci Djokovičové, tvrdí odborník. Srb mezitím upravil své plány na závěr sezony

Tenisový analytik Patrick Mouratoglou popsal dva různé přístupy, které předvádí Novak Djokovič v závěrečných duelech na grandslamech. Srbský tenista před několika dny objasnil své plány pro nadcházející období.

Publikováno

dne

Tenisový analytik Patrick Mouratoglou popsal dva různé přístupy, které předvádí Novak Djokovič v závěrečných duelech na grandslamech. Srbský tenista před několika dny objasnil své plány pro nadcházející období.

Djokovič získal svůj 24. titul na grandslamových turnajích a jeho výkon si zasloužil velkou pozornost tenisových odborníků. Podle francouzského tenisového trenéra a komentátora Patricka Mouratogloua se v těch nejdůležitějších zápasech sezony objevují dvě podoby Djokoviče.

Ta první přijde na kurt jako nejlepší hráč světa. Djokovič v tomto módu jednoduše přijde vyhrát zápas a s přehledem dosáhne svého cíle.

Občas se ve významném utkání objeví jiný Djokovič. Ten do zápasu nastoupí s cílem neprohrát, Což se mu většinou podaří, ale tohoto Djokoviče jde podle Francouze porazit.

Podle výsledků je jasné, že v nedávném finále US Open potkal Rus Medveděv první verzi světové jedničky. Připomeňme, že srbský tenista vyhrál poslední grandslam sezony ve třech setech.

Změna Djokovičových plánů

Šestatřicetiletý fenomenální tenista mezitím pozměnil své plány. V sezoně, která se pomalu chýlí ke konci, se oproti původním plánům nepředstaví na Masters v čínské Šanghaji.

Čína přitom v kariéře rodáka z Bělehradu hrála důležitou pozici. Konkrétně z Šanghaje má už čtyři tituly. Letos tuto skvělou sbírku tedy nerozšíří.

Šance na Djokovičovu účast existuje u podniků v Evropě. Ty se konají po čínské části turné a bude je hostit například Basilej, Vídeň nebo Paříž.

Závěrem …

Djokovič v podstatě potvrzuje poměrně známý fakt, že se soustředí opravdu jen na ty nejzářivější vrcholy tenisové sezony. Ani prestižní podniky na úrovní Masters si tak nemohou být jisty účastí legendárního tenisty.

Co se dvou typů Djokoviče týká, tak rozhodně častěji vidíme ten úspěšnější typ. Srb od roku 2018 vyhrál dvanáct ze svých patnácti finálových účastí na majorech. Ten nadcházející v Austrálii je z jeho pohledu vůbec nejúspěšnější.

Zdroje: Tennismajors, Tennis.com

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené