Spojte se s námi

Fortuna liga

Komentář: Měla to být oslava fotbalu, ale byla z toho ostuda! Na vině jsou oba kapitáni, realizační tým i fanoušci. Vyléčí se český fotbal?

Vrchol dosavadního průběhu nové sezóny Fortuna Ligy je za námi. Derby pražských „S“ skončilo výsledkově dělbou bodů. Ale jak se dalo asi očekávat, odnese si s sebou i škraloup. Spousta emocí v závěru a dělobuchy v ochozech převládají nad sportovní stránkou.

Publikováno

dne

Vrchol dosavadního průběhu nové sezóny Fortuna Ligy je za námi. Derby pražských „S“ skončilo výsledkově dělbou bodů. Ale jak se dalo asi očekávat, odnese si s sebou i škraloup. Spousta emocí v závěru a dělobuchy v ochozech převládají nad sportovní stránkou.

308. derby pražských „S“ nenabídlo příliš fotbalové krásy

Oči všech fanoušků fotbalu v Česku se ubíraly k nedělnímu podvečeru, kde bylo na programu již 308. derby pražských „S“. Oba pražské celky zatím v nové ligové sezóně neokusili hořkost porážky, zápas tak neměl nouzi o dostatečnou atraktivitu.

Co jsme mohli vidět v derby? Prvně se podívejme na sportovní stránku. Jak už to v zápasech obou týmů bývá, rozhodně nelze hráčům na každé straně upřít bojového ducha, nasazení a solidní pohyb. To ostatně zdobilo českou nejvyšší fotbalovou soutěž i v loňské sezoně.

Když bychom ale měli hledat další pozitiva, museli bychom výrazně slevit z našich očekávání. Vyprodaná Fortuna Arena, která viděla dvě branky, se asi dala očekávat. Fakt, že zápas neovlivnila nějaká hrubá chyba rozhodčích, která by zastínila to, co se dělo na hřišti, už je jen slabou útěchou.

Přesto se ale na sportovní stránku derby snadno zapomene. Ono ani není na co vzpomínat, příliš fotbalové krásy jsme v záplavě faulů a taktikou svázaných týmů neviděli. Tři střely na bránu v podání domácích a dokonce pouhá jediná střela hostů, budiž toho důkazem.

Asi se nedalo očekávat, že se utkání obejde bez emocí a vyhrocených situací. Nebuďme naivní. Přece jen je to derby a největší klubový zápas v Česku.

Závěr zápasu se nesl v duchu nechutné podívané

Ovšem to, co se dělo v závěru zápasu na hřišti, u střídaček či v ochozech, nemá s fotbalem nic společného a vrhá to na český fotbal temný stín. Zdánlivě nevinný faul Mojmíra Chytila na gólmana Vindahla rozpoutal na hřišti vlnu agrese.

Nejaktivnější ve hromadné tahanici byli nepochopitelně oba kapitáni. Ladislava Krejčího, který vypadal, že uklidňuje situaci, napadl Jan Bořil a byla z toho zápasnická vložka. Tu sudí Szikszay po právu ohodnotil červenými kartami pro oba aktéry.

Vypjatá atmosféra panovala i u zástupců realizačních týmů obou mužstev. Konkrétně sudí vytasil červené karty i druhému asistentu sešívaných Pavlu Řehákovi a vedoucímu Sparty Miroslavu Baránkovi za hrubé nesportovní chování a snahu o zapojení se do hromadné konfrontace hráčů.

Shnilou třešničkou na zkaženém dortu pak bylo chování fanoušků ve sparťanském kotli. Házení dělobuchů do sektoru domácích fanoušků jen podtrhlo nechutnost závěru zápasu. Kdo by očekával, že vše skončí po konci utkání, ten by se mýlil.

Strkanice totiž pokračovaly i po závěrečném hvizdu a situaci se nakonec podařilo uklidnit až po několika minutách. Jestli tohle byla reklama na český fotbal, děkuji, nechci.

Není se ale moc čemu divit. Události dnešního utkání jsou jen odrazem stavu českého fotbalu. Stačí se jít podívat na zápasy mládežnických kategorií, kde radost z fotbalu dětí narušuje hádání rodičů u postranní lajny či pokřikování přítomných fanoušků na rozhodčí. Vyléčí se český fotbal?

Zdroj: Fortuna Liga

Reklama

Oblíbené